O nowej mapie BN z 2016 r. wypowiedziano się tu jedynie pobieżnie. Na listopadowe spotkanie z Beskidem Niskim nabyłem tą mapę. Wiosną tego roku chodziłem z mapą z 2015 roku. Pokusiłem się więc na porównanie obu oraz inne uwagi o tegorocznej.
Alan napisał:
Kto już ma starsze wersje tej mapy, to będzie jeszcze bardziej zadowolony.Ja nie do końca. Dlaczego?, obszernie uzasadnię.
prosty pytał
Możesz podać przykłady zmian?Proszę bardzo:
Zmiany w stosunku do mapy z 2015 roku:
- w okolicach Tylicza i Muszynki naniesiono Szlak Konfederatów Barskich, a w Tyliczu pomnik Pułaskiego,
- na Bani umieszczono info o obelisku papieskim. Obelisk stoi od 2005 roku,
- naniesiono trochę nowych pensjonatów, agro, itp, m.in. w Nowicy Trzy Potoki, Szpilkowo i Nowica 21, w Banicy Opatówka, w Ropkach (X2),
- zaznaczono cmentarz choleryczny na pd.zach. od Iwonicza przy szlaku spacerowym do Lasu Grabińskiego,
- podobny cmentarz umieszczono na krzyżówce w Pastwiskach,
- na pd.wsch. od Iwli na wzniesieniu 482 m zaznaczono stojący od wielu lat Krzyż Wdzięczności i tablicę ofiar wojennych,
- ponanoszono trochę nowych nazw topograficznych, np. na zach. od Doliny Śmierci: Kowalowa Góra, Psia Góra; na zach. od Chyrowej wzgórze 544 m nazwano Szczob...
- umieszczono nową chatkę studencką w Przybyszowie,
- od usuwiska pod Maślaną Górą ścieżkę biegnącą na zachód "awansowano" do drogi utwardzonej,
- naniesiona już jest część drogi od bazy SKPB Warszawa w Regietowie, która od południa okrąży Rotundę,
- wytyczono nową drogę z Przegoniny (cm.w. 69) do usuwiska pod Maguryczem Dużym (jak jest w terenie? wie ktoś?),
- naniesiona jest stokówka zaczynająca się na pd. od Prz. Małastowskiej przebiegająca południowymi stokami Wierchu Wichrne na wschód w kierunku Banicy,
- dojście do cm.w. 78 od drogi Sękowa - Wapienne. Początek szlaku cmentarnego na mapie w porównaniu do mapy ubiegłorocznej jest cofnięty ok. 250 m w stronę Sękowej. Według tej lokalizacji należy iść w boczną drogę obok znajdującego się przy drodze garażu. Byłem tam w kwietniu i tak szedłem i doszedłem z kłopotami do cmentarza. Jednak na gruncie szlaku tam nie było! Po zejściu z cmentarza dociekliwe poszukiwania szlaku zakończyły się tym, że początek znaleźliśmy w miejscu, jak na mapie z 2015 r.czyli 250 m w stronę Męciny na długim, łagodnym zakręcie w lewo. Znak był zresztą mało widoczny. Błąd na mapie, czy zmieniono przebieg szlaku latem ?
- równolegle do szosy Konieczna - Zdynia wydłużono stokówkę pod Łysą Górą w kierunku terenów Łemkowskiej Watry,
- Muzeum Narciarstwa w Cieklinie. Na mapie zlikwidowano, że jest im. Stanisława Barabasza,
- dojście do cmentarza z I w.św. 45 w Lipnej. Zmieniono na mapie: jest drogą z Radocyny do Zdyni, a było częściowo lasem na północ od tej drogi,
- na południe od Mareszki naniesiono połączenie dróg: wychodzącej ze Świątkowej Wielkiej na zachód z drogą z Banicy na wschód (pomiędzy Mareszką, a Wołowcem),
Co mnie drażni mnie i dostrzeżone błędy:
- mapa Compassu kolejny rok nie obejmuje pd.wsch. krańca Beskidu Niskiego. Mapa kończy się na linii Pasika- Komańcza, przecież BN sięga dalej, po Prz. Łupkowską. Może to dla wytrawnych znawców BN jest mało istotne, ale początkujący turysta wkraczający w BN z Dołżycy, Radoszyc, czy Łupkowa może być mocno zawiedziony, albo zagubiony. Jest to jawna dezinformacja. Należało by ten zakątek BN umieszczać na mapie. Inni wydawcy jakoś sobie z tym radzą. Podam przykład mapy, którą posiadam : Cartomedia wydanie 2009/10/11. Mapa ta sięga po Radoszyce, a cały pd.wsch. zakątek BN pokazany jest na dodatkowej mapce umieszczonej oddzielnie. Prawda, że to zrobiono kosztem kawałka Słowacji, ale strata dla zwiedzających nasz BN jest tu mniej istotna.
Jeżeli tak dalej Compass będzie robił, to zmienię wydawcę, bo mapa Cartomedii jest wyraźniej cieniowana i bardziej czytelna.
- nanoszenie nieaktualnych ośrodków wypoczynkowych, np: W Wysowej wciąż nanoszony jest ośrodek "Cukrownik", który już dawno zmienił właściciela i nazwę na "4 Pory Roku", w Tylawie w drodze do Żyndranowej wciąż na mapie jest Ośrodek Hutu szkła z Krosna,
- błędy przy podawaniu lat wybudowania cerkwi, np:
cerkiew w Koniecznej wybudowano w latach 1903- 05. Na mapie błędnie 1911 r.
cerkiew w Męcinie Wielkiej zbudowana w 1807, na mapie zaś 1809 rok,
cerkiew w Mochnaczce Niżnej zbudowana w 1787 roku. Podano na mapie XIX wiek, kiedy to była jedynie rozbudowana,
cerkiew w Kotani. Podano na mapie datę 1841 r. To jest data przebudowy, a zbudowano cerkiew w II połowie XVIII w. prawdopodobnie 1782 r,
cerkiew w Zawadce Rymanowskiej jest na mapie 1795 r, powinno być 1855 r.
cerkieww Trzcianie jest II połowa XVIII w. Tu pomylono o cały wiek: powinno być XVII w.
I jeszcze kilka cerkwi ma o rok, dwa przesunięty rok budowy. To może być różnica źródeł z których korzystano,
- wciąż Pasika na mapach Compassu nazywana jest starą, mało znaną nazwą Wielki Bukowiec. Że to Pasika, nie napisano nawet drobnym druczkiem. Pasika, to przecież zdecydowanie popularniejsza nazwa. Używa jej też Geoportal.
- nieaktualne lokalizacje schronisk młodzieżowych, według mojej wiedzy nie ma już PTSM w Foluszu i w Nowym Żmigrodzie, a oba zaznaczone są na mapie. Jeżeli mylę się, to proszę o weryfikacje. Ja sprawdzałem w bazie PTSM
http://www.ptsm.pitm.pl/index.php?optio ... &Itemid=10,
- nowa, z 2012 roku, cerkiew w Regietowie. Na mapie jest symbol cerkwi drewnianej. W rzeczywistości jest ona murowana, a jedynie z zewnątrz oszalowana deskami,
- na mapie pojawił się nowy symbol. Znalazłem go w trzech miejscach: Baranie, na początku ścieżki przyrodniczej "Kiczera" i przy drodze Bartne- Przeł. Majdan, ale (uwaga!) nie ma tego symbolu w legendzie mapy ! Co on znaczy? znawcy BN oraz często korzystający z map mogą domyśleć się. Jednak nie wszyscy, a mapa jest również dla początkujących turystów,
- Kalinovské sedlo. Tu również mieszczono symbol wiaty, ale takiego też nie ma w legendzie,
- symbol "poczta". Na mapie jest w Uściu, Jaśliskach, w Rymanowie Zdroju, może gdzieś jeszcze.
Nie ma symbolu, a poczta na pewno jest w Wysowej, Dukli, Iwoniczu Zdroju. Klimkówce. Rymanowie, Wysowej, Gorlicach, Grybowie, Sękowej, Krempnej, Nowym Żmigrodzie...
- Biedronka. Jest trochę tych sklepów w BN i na obrzeżach. Nie wiem jakie dojścia mają u wydawcy mapy w Nowym Żmigrodzie, bo tylko tam ten symbol znalazłem. Być może coś przeoczyłem.
- obiekt w Komańczy, im. Ignacego Zatwarnickiego- na mapie schronisko PTTK, stracił status schroniska. To obecnie "Leśna Willa" PTTK.
Niektóre to drobiazgi, ale świadczą one o rzetelności i wiarygodności. Mogą niekiedy wprowadzać w błąd.
Poważniejsze sprawy:
- granica Magurskiego PN. Czy ktoś słyszał, czytał o zmianie granic Parku na jego wschodnim krańcu za Olchowcem ? Sprawdziłem na stronie MPN i tam też jest wszystko po staremu. Inna sprawa, że Parkowcy z Krempnej nie o wszystkim informują, czasami z dużym poślizgiem.
Proszę zerknąć na mapy Compassu z 2015 i 2016 r. Na nowej mapie granice w w/w rejonie zostały zmienione, Park zmniejszony. Na nowej mapie Park nie sięga nawet do Wilszni, a na ubiegłorocznej dochodził do Wadernika.
Błąd na mapie, czy o czymś nie wiem?
Szlaki turystyczne.
1. Okolice Świerzowej Ruskiej.
Naniesiono ścieżkę przyrodniczo- kulturową oraz szlak rowerowy przez tą dolinę.
Zaznaczono też nowy żółty szlak Bartne- okolice Przeł. Majdan- Świątkowa Wielka, który dalej na wschód prowadzi przez Kotań do Krempnej. Wytyczając nowy odcinek żółtego szlaku przez Ś.R, zlikwidowano szlak żółty od okolic Trzech Kopców do Świątkowej, co uwzględniono na nowej mapie. Zlikwidowany odcinek był częścią szlaku z Mrukowej, który teraz kończy się przy szlaku czerwonym za Trzema Kopcami. Już w czasie realizacji tych zmian pisał o tym Darek Z. W kwietniu osobiście to widziałem, a obecnie mapa potwierdza.
2. Okolice Wysowej i Regietowa.
Mapa nie uwzględnia likwidacji w 2015 r. granicznego żółtego szlaku od Przeł. Wysowskiej do Regetowskiej. Był on środkową częścią szlaku z Wysowej do Regetowa. W porozumieniu ze Słowakami zamiast jednego polskiego szlaku powstały dwa żółte miedzynarodowe:
- Wysowa- Przeł. Wysowska- Hutisko na Słowacji,
- Regetów- Przeł. Regetowska- Regetovka na Słowacji.
Odcinki słowackie istniały już dotychczas.
3. Baranie (Stavok)i okolice.
Tu Słowacy trochę zmienili, a nowa mapa Compassu nie wszystko uwzględnia:
- uwzględniono, zmieniono kolor szlaku Stavok - Vyšná Písaná z zielonego na żółty,
- uwzględniono likwidację zielonego szlaku Šarbov- Stavok,
- na naszej mapie naniesiono zielony szlak od słupka 1/169 schodzący na Słowację przez Skalne, gdzie zmienia kolor na niebieski. Na starej był cały niebieski i zaczynał się bardziej na wschód, okolicach Sedla pod Stavkom i też prowadził przez Skalne. Na aktualnej mapie Słowaków jest jeszcze inaczej: zaczyna się kolo Sedla pod Stavkom, ale trawersuje Skalne od wschodu.
- Słowacy poprowadzili nowy zielony szlak z wsi Krajná Porúbka na Porubské sedlo. Nasza mapa tego nie uwzględnia.
- na nowej mapie naniesiono żółty szlak z przełęczy Mazgalica na południe do wsi Dlhoňa. Pierwszy raz ten szlak widzę na mapie. Ktoś może potwierdzić jego istnienie?
Przy szlakach słowackich, również w innych punktach, posiłkowałem się
http://mapy.hiking.sk/4. Okolice Kanasiówki.
Z długodystansowego szlaku Besko- Komańcza został wycięty (zlikwidowany) odcinek graniczny Kalinovské sedlo - Średni Garb. Uwzględniono na nowej mapie Compassu tą likwidację, ale z nadwyżką: zmazano zielony szlak również między Kanasiówką, a Kalinovskim Sedlem, a on istnieje i stanowi graniczny odcinek szlaku Besko- Kalinov (na Słowacji). Słowacy dla tej reorganizacji zmienili po swojej stronie kolor szlaku z niebieskiego na zielony, co nowa mapa Compassu już uwzględnia.
Podobną korektę szlaków zrobiono dalej na wschód z końcowym odcinkiem dotychczasowego szlaku Busko- Komańcza, ale to już poza zasięgiem mapy, o czym już pisałem.
Miałem zamiar przedstawić tylko parę uwag o nowej mapie Compassu, a tu, narobiło się, tyle się nazbierało!
Nie wiem, czy wszyscy przez to przebrnęli. Ale, ale ta mapa nie jest taka całkiem zła, ma swoje pozytywy. Po prostu przyłożyłem się i skrupulatnie potraktowałem temat. Liczę się z tym , że mogłem popełnić jakieś błędy, nieścisłości. Za poprawki do moich wypocin i ew. inne spostrzeżenia będę wdzięczny.