Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 19:41

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
Post: 18-08-2016 19:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Niedawno ukazało się nowe, jeszcze dokładniejsze wydanie mapy "Beskid Niski" wyd. Compass.
Wersja papierowa i laminowana (opcja na smartfony). Mapa w skali 1:50 000.
Kto już ma starsze wersje tej mapy, to będzie jeszcze bardziej zadowolony. ;)
Polecam.

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 19-08-2016 21:49 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Możesz podać przykłady zmian?


Na górę
Post: 20-08-2016 00:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
- cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu
- zaznaczone nowe szlaki, np. żółty Bartne-Krempna (przez Świerzową Ruską)
- poprawione błędy

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 20-08-2016 19:57 
Offline

Rejestracja: 20-10-2010 14:46
Posty: 60
Lokalizacja: Pogórze Karpackie, sercem zawsze B i BN
Gdzie kupię najtaniej laminowaną? :D


Na górę
Post: 20-08-2016 21:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Poszukaj Pan w sieci u "wujka Google."

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 21-08-2016 09:09 
Offline

Rejestracja: 20-10-2010 14:46
Posty: 60
Lokalizacja: Pogórze Karpackie, sercem zawsze B i BN
Ech, myślałem że gotowca dostanę :wink:

Od poprzednich papierowa ma:
-przyjemniejsze kolory na mapie i cieniowanie (od razu widać, spory plus)
-więcej znaków (zakazów wjazdu, zabudowań), ale może to kwestia zmian w rzeczywistości.
-chyba też zmieniono format mapy (i wygodniej się składa?)

Warta polecenia, wygodna mapa.
Widać spory przeskok, ale nie mam co prawda poprzedniego wydania tylko starsze.
Mam papierową, poluję na laminowaną (kiedy kupowałem to jej jeszcze nie było).


Na górę
Post: 21-08-2016 09:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
gucio292 pisze:
Ech, myślałem że gotowca dostanę :wink:

Gotowiec:
http://mapy.net.pl/mapa-laminowana-besk ... mpass/1105
http://ksiegarnia-geograf.pl/p/347/1597 ... mpass-2016
http://www.compass.krakow.pl/p/beskid-niski-3

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 12-10-2016 20:39 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
O nowej mapie BN z 2016 r. wypowiedziano się tu jedynie pobieżnie. Na listopadowe spotkanie z Beskidem Niskim nabyłem tą mapę. Wiosną tego roku chodziłem z mapą z 2015 roku. Pokusiłem się więc na porównanie obu oraz inne uwagi o tegorocznej.
Alan napisał:
Kto już ma starsze wersje tej mapy, to będzie jeszcze bardziej zadowolony.
Ja nie do końca. Dlaczego?, obszernie uzasadnię.
prosty pytał
Możesz podać przykłady zmian?

Proszę bardzo:
Zmiany w stosunku do mapy z 2015 roku:
- w okolicach Tylicza i Muszynki naniesiono Szlak Konfederatów Barskich, a w Tyliczu pomnik Pułaskiego,
- na Bani umieszczono info o obelisku papieskim. Obelisk stoi od 2005 roku,
- naniesiono trochę nowych pensjonatów, agro, itp, m.in. w Nowicy Trzy Potoki, Szpilkowo i Nowica 21, w Banicy Opatówka, w Ropkach (X2),
- zaznaczono cmentarz choleryczny na pd.zach. od Iwonicza przy szlaku spacerowym do Lasu Grabińskiego,
- podobny cmentarz umieszczono na krzyżówce w Pastwiskach,
- na pd.wsch. od Iwli na wzniesieniu 482 m zaznaczono stojący od wielu lat Krzyż Wdzięczności i tablicę ofiar wojennych,
- ponanoszono trochę nowych nazw topograficznych, np. na zach. od Doliny Śmierci: Kowalowa Góra, Psia Góra; na zach. od Chyrowej wzgórze 544 m nazwano Szczob...
- umieszczono nową chatkę studencką w Przybyszowie,
- od usuwiska pod Maślaną Górą ścieżkę biegnącą na zachód "awansowano" do drogi utwardzonej,
- naniesiona już jest część drogi od bazy SKPB Warszawa w Regietowie, która od południa okrąży Rotundę,
- wytyczono nową drogę z Przegoniny (cm.w. 69) do usuwiska pod Maguryczem Dużym (jak jest w terenie? wie ktoś?),
- naniesiona jest stokówka zaczynająca się na pd. od Prz. Małastowskiej przebiegająca południowymi stokami Wierchu Wichrne na wschód w kierunku Banicy,
- dojście do cm.w. 78 od drogi Sękowa - Wapienne. Początek szlaku cmentarnego na mapie w porównaniu do mapy ubiegłorocznej jest cofnięty ok. 250 m w stronę Sękowej. Według tej lokalizacji należy iść w boczną drogę obok znajdującego się przy drodze garażu. Byłem tam w kwietniu i tak szedłem i doszedłem z kłopotami do cmentarza. Jednak na gruncie szlaku tam nie było! Po zejściu z cmentarza dociekliwe poszukiwania szlaku zakończyły się tym, że początek znaleźliśmy w miejscu, jak na mapie z 2015 r.czyli 250 m w stronę Męciny na długim, łagodnym zakręcie w lewo. Znak był zresztą mało widoczny. Błąd na mapie, czy zmieniono przebieg szlaku latem ?
- równolegle do szosy Konieczna - Zdynia wydłużono stokówkę pod Łysą Górą w kierunku terenów Łemkowskiej Watry,
- Muzeum Narciarstwa w Cieklinie. Na mapie zlikwidowano, że jest im. Stanisława Barabasza,
- dojście do cmentarza z I w.św. 45 w Lipnej. Zmieniono na mapie: jest drogą z Radocyny do Zdyni, a było częściowo lasem na północ od tej drogi,
- na południe od Mareszki naniesiono połączenie dróg: wychodzącej ze Świątkowej Wielkiej na zachód z drogą z Banicy na wschód (pomiędzy Mareszką, a Wołowcem),

Co mnie drażni mnie i dostrzeżone błędy:
- mapa Compassu kolejny rok nie obejmuje pd.wsch. krańca Beskidu Niskiego. Mapa kończy się na linii Pasika- Komańcza, przecież BN sięga dalej, po Prz. Łupkowską. Może to dla wytrawnych znawców BN jest mało istotne, ale początkujący turysta wkraczający w BN z Dołżycy, Radoszyc, czy Łupkowa może być mocno zawiedziony, albo zagubiony. Jest to jawna dezinformacja. Należało by ten zakątek BN umieszczać na mapie. Inni wydawcy jakoś sobie z tym radzą. Podam przykład mapy, którą posiadam : Cartomedia wydanie 2009/10/11. Mapa ta sięga po Radoszyce, a cały pd.wsch. zakątek BN pokazany jest na dodatkowej mapce umieszczonej oddzielnie. Prawda, że to zrobiono kosztem kawałka Słowacji, ale strata dla zwiedzających nasz BN jest tu mniej istotna.
Jeżeli tak dalej Compass będzie robił, to zmienię wydawcę, bo mapa Cartomedii jest wyraźniej cieniowana i bardziej czytelna.
- nanoszenie nieaktualnych ośrodków wypoczynkowych, np: W Wysowej wciąż nanoszony jest ośrodek "Cukrownik", który już dawno zmienił właściciela i nazwę na "4 Pory Roku", w Tylawie w drodze do Żyndranowej wciąż na mapie jest Ośrodek Hutu szkła z Krosna,
- błędy przy podawaniu lat wybudowania cerkwi, np:
cerkiew w Koniecznej wybudowano w latach 1903- 05. Na mapie błędnie 1911 r.
cerkiew w Męcinie Wielkiej zbudowana w 1807, na mapie zaś 1809 rok,
cerkiew w Mochnaczce Niżnej zbudowana w 1787 roku. Podano na mapie XIX wiek, kiedy to była jedynie rozbudowana,
cerkiew w Kotani. Podano na mapie datę 1841 r. To jest data przebudowy, a zbudowano cerkiew w II połowie XVIII w. prawdopodobnie 1782 r,
cerkiew w Zawadce Rymanowskiej jest na mapie 1795 r, powinno być 1855 r.
cerkieww Trzcianie jest II połowa XVIII w. Tu pomylono o cały wiek: powinno być XVII w.
I jeszcze kilka cerkwi ma o rok, dwa przesunięty rok budowy. To może być różnica źródeł z których korzystano,
- wciąż Pasika na mapach Compassu nazywana jest starą, mało znaną nazwą Wielki Bukowiec. Że to Pasika, nie napisano nawet drobnym druczkiem. Pasika, to przecież zdecydowanie popularniejsza nazwa. Używa jej też Geoportal.
- nieaktualne lokalizacje schronisk młodzieżowych, według mojej wiedzy nie ma już PTSM w Foluszu i w Nowym Żmigrodzie, a oba zaznaczone są na mapie. Jeżeli mylę się, to proszę o weryfikacje. Ja sprawdzałem w bazie PTSM http://www.ptsm.pitm.pl/index.php?optio ... &Itemid=10,
- nowa, z 2012 roku, cerkiew w Regietowie. Na mapie jest symbol cerkwi drewnianej. W rzeczywistości jest ona murowana, a jedynie z zewnątrz oszalowana deskami,
- na mapie pojawił się nowy symbol. Znalazłem go w trzech miejscach: Baranie, na początku ścieżki przyrodniczej "Kiczera" i przy drodze Bartne- Przeł. Majdan, ale (uwaga!) nie ma tego symbolu w legendzie mapy ! Co on znaczy? znawcy BN oraz często korzystający z map mogą domyśleć się. Jednak nie wszyscy, a mapa jest również dla początkujących turystów,
- Kalinovské sedlo. Tu również mieszczono symbol wiaty, ale takiego też nie ma w legendzie,
- symbol "poczta". Na mapie jest w Uściu, Jaśliskach, w Rymanowie Zdroju, może gdzieś jeszcze.
Nie ma symbolu, a poczta na pewno jest w Wysowej, Dukli, Iwoniczu Zdroju. Klimkówce. Rymanowie, Wysowej, Gorlicach, Grybowie, Sękowej, Krempnej, Nowym Żmigrodzie...
- Biedronka. Jest trochę tych sklepów w BN i na obrzeżach. Nie wiem jakie dojścia mają u wydawcy mapy w Nowym Żmigrodzie, bo tylko tam ten symbol znalazłem. Być może coś przeoczyłem.
- obiekt w Komańczy, im. Ignacego Zatwarnickiego- na mapie schronisko PTTK, stracił status schroniska. To obecnie "Leśna Willa" PTTK.
Niektóre to drobiazgi, ale świadczą one o rzetelności i wiarygodności. Mogą niekiedy wprowadzać w błąd.

Poważniejsze sprawy:
- granica Magurskiego PN. Czy ktoś słyszał, czytał o zmianie granic Parku na jego wschodnim krańcu za Olchowcem ? Sprawdziłem na stronie MPN i tam też jest wszystko po staremu. Inna sprawa, że Parkowcy z Krempnej nie o wszystkim informują, czasami z dużym poślizgiem.
Proszę zerknąć na mapy Compassu z 2015 i 2016 r. Na nowej mapie granice w w/w rejonie zostały zmienione, Park zmniejszony. Na nowej mapie Park nie sięga nawet do Wilszni, a na ubiegłorocznej dochodził do Wadernika.
Błąd na mapie, czy o czymś nie wiem?
Szlaki turystyczne.
1. Okolice Świerzowej Ruskiej.
Naniesiono ścieżkę przyrodniczo- kulturową oraz szlak rowerowy przez tą dolinę.
Zaznaczono też nowy żółty szlak Bartne- okolice Przeł. Majdan- Świątkowa Wielka, który dalej na wschód prowadzi przez Kotań do Krempnej. Wytyczając nowy odcinek żółtego szlaku przez Ś.R, zlikwidowano szlak żółty od okolic Trzech Kopców do Świątkowej, co uwzględniono na nowej mapie. Zlikwidowany odcinek był częścią szlaku z Mrukowej, który teraz kończy się przy szlaku czerwonym za Trzema Kopcami. Już w czasie realizacji tych zmian pisał o tym Darek Z. W kwietniu osobiście to widziałem, a obecnie mapa potwierdza.
2. Okolice Wysowej i Regietowa.
Mapa nie uwzględnia likwidacji w 2015 r. granicznego żółtego szlaku od Przeł. Wysowskiej do Regetowskiej. Był on środkową częścią szlaku z Wysowej do Regetowa. W porozumieniu ze Słowakami zamiast jednego polskiego szlaku powstały dwa żółte miedzynarodowe:
- Wysowa- Przeł. Wysowska- Hutisko na Słowacji,
- Regetów- Przeł. Regetowska- Regetovka na Słowacji.
Odcinki słowackie istniały już dotychczas.
3. Baranie (Stavok)i okolice.
Tu Słowacy trochę zmienili, a nowa mapa Compassu nie wszystko uwzględnia:
- uwzględniono, zmieniono kolor szlaku Stavok - Vyšná Písaná z zielonego na żółty,
- uwzględniono likwidację zielonego szlaku Šarbov- Stavok,
- na naszej mapie naniesiono zielony szlak od słupka 1/169 schodzący na Słowację przez Skalne, gdzie zmienia kolor na niebieski. Na starej był cały niebieski i zaczynał się bardziej na wschód, okolicach Sedla pod Stavkom i też prowadził przez Skalne. Na aktualnej mapie Słowaków jest jeszcze inaczej: zaczyna się kolo Sedla pod Stavkom, ale trawersuje Skalne od wschodu.
- Słowacy poprowadzili nowy zielony szlak z wsi Krajná Porúbka na Porubské sedlo. Nasza mapa tego nie uwzględnia.
- na nowej mapie naniesiono żółty szlak z przełęczy Mazgalica na południe do wsi Dlhoňa. Pierwszy raz ten szlak widzę na mapie. Ktoś może potwierdzić jego istnienie?
Przy szlakach słowackich, również w innych punktach, posiłkowałem się http://mapy.hiking.sk/
4. Okolice Kanasiówki.
Z długodystansowego szlaku Besko- Komańcza został wycięty (zlikwidowany) odcinek graniczny Kalinovské sedlo - Średni Garb. Uwzględniono na nowej mapie Compassu tą likwidację, ale z nadwyżką: zmazano zielony szlak również między Kanasiówką, a Kalinovskim Sedlem, a on istnieje i stanowi graniczny odcinek szlaku Besko- Kalinov (na Słowacji). Słowacy dla tej reorganizacji zmienili po swojej stronie kolor szlaku z niebieskiego na zielony, co nowa mapa Compassu już uwzględnia.
Podobną korektę szlaków zrobiono dalej na wschód z końcowym odcinkiem dotychczasowego szlaku Busko- Komańcza, ale to już poza zasięgiem mapy, o czym już pisałem.

Miałem zamiar przedstawić tylko parę uwag o nowej mapie Compassu, a tu, narobiło się, tyle się nazbierało!
Nie wiem, czy wszyscy przez to przebrnęli. Ale, ale ta mapa nie jest taka całkiem zła, ma swoje pozytywy. Po prostu przyłożyłem się i skrupulatnie potraktowałem temat. Liczę się z tym , że mogłem popełnić jakieś błędy, nieścisłości. Za poprawki do moich wypocin i ew. inne spostrzeżenia będę wdzięczny.


Na górę
Post: 13-10-2016 09:11 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
task pisze:
- dojście do cm.w. 78 od drogi Sękowa - Wapienne. Początek szlaku cmentarnego na mapie w porównaniu do mapy ubiegłorocznej jest cofnięty ok. 250 m w stronę Sękowej. Według tej lokalizacji należy iść w boczną drogę obok znajdującego się przy drodze garażu. Byłem tam w kwietniu i tak szedłem i doszedłem z kłopotami do cmentarza. Jednak na gruncie szlaku tam nie było! Po zejściu z cmentarza dociekliwe poszukiwania szlaku zakończyły się tym, że początek znaleźliśmy w miejscu, jak na mapie z 2015 r.czyli 250 m w stronę Męciny na długim, łagodnym zakręcie w lewo. Znak był zresztą mało widoczny. Błąd na mapie, czy zmieniono przebieg szlaku latem ?

Byłem parę razy na 78-ce i zawsze szedłem tak, jak pokazuje teraz nowa mapa - koło garażu przez mostek i w pierwszą polną drogę w prawo. Później wystarczyło się niej trzymać, dopiero w końcowej części stawała się słabo widoczna, ale nie było konieczności iść na przełaj po zagonach, wyprowadzała prawie pod cmentarz. Na to, czy jest szlak czy nie - nie zwracałem uwagi :oops:

task pisze:
- dojście do cmentarza z I w.św. 45 w Lipnej. Zmieniono na mapie: jest drogą z Radocyny do Zdyni, a było częściowo lasem na północ od tej drogi,

Nie mam pod ręką wydania z 2015r, sprawdziłem te, które mam w wersji elektronicznej na fonie. Drogą było w wydaniu 2008, 2011, 2014. W 2013 przebieg od strony Radocyny częściowo prowadził lasem - pewnie tak, jak w Twoim wydaniu z 2015r. Wygląda to na lekki bałagan w Compass-ie, jakby poprawki nanosili na na różnych podkładach z poprzednich lat. Widać to już wcześniej było przy kapliczce na Paryszowskiem czy cmentarzu w Rudawce Jaśliskiej.

task pisze:
- mapa Compassu kolejny rok nie obejmuje pd.wsch. krańca Beskidu Niskiego. Mapa kończy się na linii Pasika- Komańcza, przecież BN sięga dalej, po Prz. Łupkowską. Może to dla wytrawnych znawców BN jest mało istotne, ale początkujący turysta wkraczający w BN z Dołżycy, Radoszyc, czy Łupkowa może być mocno zawiedziony, albo zagubiony. Jest to jawna dezinformacja. Należało by ten zakątek BN umieszczać na mapie. Inni wydawcy jakoś sobie z tym radzą. Podam przykład mapy, którą posiadam : Cartomedia wydanie 2009/10/11. Mapa ta sięga po Radoszyce, a cały pd.wsch. zakątek BN pokazany jest na dodatkowej mapce umieszczonej oddzielnie. Prawda, że to zrobiono kosztem kawałka Słowacji, ale strata dla zwiedzających nasz BN jest tu mniej istotna.
Jeżeli tak dalej Compass będzie robił, to zmienię wydawcę, bo mapa Cartomedii jest wyraźniej cieniowana i bardziej czytelna.

Ostatnie wydanie jakie pamiętam z tym fragmentem to wydanie bodajże z 2005r. Taką, posklejaną z kawałków mapę, mam w wersji elektronicznej i choć nie jest skalibrowana, to też czasami z niej korzystam. Tego fragmentu nie ma na żadnej mapie Compass-u, Bieszczady nie obejmują tego terenu. Wydawca tłumaczył się, że zrezygnowali z tego fragmentu, bo nie chcieli go wklejać gdzieś na mapie (bodajże był wklejony w prawy, górny róg), a formatu mapy papierowej nie chcieli powiększać. Inna sprawa, że wydanie z 2005r obejmowało też więcej terenu od północy, sięgało za Krosno. Teraz pas terenu nie ma pokrycia przechodząc z map Beskidu na mapy Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego.
Co do cieniowania - taka moda, tak samo jak na siatkę GPS. Dla mnie wystarczające jest, jeśli widzę poziomice, dobry wg mnie jest wygląd z 2011r, z tym że tam już nazwy szczytów są podawane pogrubioną czcionką, IMHO zupełnie niepotrzebnie. Ale przynajmniej zmienili zacieniowanie na granicznym, bo strasznie szeroko malowali szarym kolorem i przez to nie było dobrze widać poziomic. Proponowałem im jeszcze, by szlaki malowali cieńszą linią (porównaj np. graniczny ze szlakiem czarnym do 45-ki), ale na razie bez skutku...
task pisze:
- nanoszenie nieaktualnych ośrodków wypoczynkowych, np: W Wysowej wciąż nanoszony jest ośrodek "Cukrownik", który już dawno zmienił właściciela i nazwę na "4 Pory Roku", w Tylawie w drodze do Żyndranowej wciąż na mapie jest Ośrodek Hutu szkła z Krosna,

...i niedaleko można znaleźć opis - "pom. żołnierzy Czechosłowackich poległych w obronie Przeł. Dukielskiej" :-)
task pisze:
- Kalinovské sedlo. Tu również mieszczono symbol wiaty, ale takiego też nie ma w legendzie,

Po symbolu można by sądzić, że niezła chata tam stoi :-)
A przy okazji, będąc przy tym fragmencie mapy - przy rezerwacie Haburske raselinisko pojawił się symbol cmentarza z WW.
Pojawił się tam nowy cmentarz, czy ktoś do wydawcy wysłał aż tak przestrzelone koordynaty? Byłem tam ostatnio 2 lata temu, pewnie czas, by znów się tam udać, zobaczyć czy drzewa urosły :-)

task pisze:
- granica Magurskiego PN. Czy ktoś słyszał, czytał o zmianie granic Parku na jego wschodnim krańcu za Olchowcem ? Sprawdziłem na stronie MPN i tam też jest wszystko po staremu. Inna sprawa, że Parkowcy z Krempnej nie o wszystkim informują, czasami z dużym poślizgiem.
Proszę zerknąć na mapy Compassu z 2015 i 2016 r. Na nowej mapie granice w w/w rejonie zostały zmienione, Park zmniejszony. Na nowej mapie Park nie sięga nawet do Wilszni, a na ubiegłorocznej dochodził do Wadernika.
Błąd na mapie, czy o czymś nie wiem?

Wygląda na błąd, tym bardziej, że bodajże u Expressmap też taki przebieg granic widziałem. Co zabawne - zapytałem MPN czy zmienił się przebieg granicy parku. Odpowiedzieli, że nie i że najlepiej korzystać z map Compass-u, bo tam są dobrze zaznaczone. Wtedy wysłałem im fragment mapy :-)


task pisze:
Miałem zamiar przedstawić tylko parę uwag o nowej mapie Compassu, a tu, narobiło się, tyle się nazbierało!
Nie wiem, czy wszyscy przez to przebrnęli. Ale, ale ta mapa nie jest taka całkiem zła, ma swoje pozytywy.

Również myślę, że mapa jest coraz lepsza. Odważę się powiedzieć więcej - jest i tak najbardziel aktualną mapą BN :-)
Przy okazji - może dobrym pomysłem było by zorganizowanie sprzedaży map na spotkaniu?


Na górę
Post: 13-10-2016 13:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
task,
Kawał dobrej roboty.

Dlugi pisze:
Przy okazji - może dobrym pomysłem było by zorganizowanie sprzedaży map na spotkaniu?
Dobry pomysł.

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 15-10-2016 20:33 
Offline

Rejestracja: 02-11-2009 13:01
Posty: 160
task pisze:
- wytyczono nową drogę z Przegoniny (cm.w. 69) do usuwiska pod Maguryczem Dużym (jak jest w terenie? wie ktoś?),

Potwierdzone. Byłem na cmentarzu nr 69, droga jest. Byłem również na osuwisku pod Maguryczem, obok droga również jest. Natomiast całego odcinka nie przejechałem - mimo, że od strony drogi Banica-Bartne nie ma żadnego szlabanu to jest wyraźny znak zakaz wjazdu ze względu na wycinkę drzew. Sprawdziłem z mapą satelitarną droga istnieje, wyraźnie ją widać. Natomiast zastrzeżenie mam, że na nowej mapie droga kończy się zaraz za cmentarzem nr 69, natomiast na zdjęciach satelitarnych widać, że idzie dalej aż do Dragaszowa.
task pisze:
- dojście do cm.w. 78 od drogi Sękowa - Wapienne. Początek szlaku cmentarnego na mapie w porównaniu do mapy ubiegłorocznej jest cofnięty ok. 250 m w stronę Sękowej. Według tej lokalizacji należy iść w boczną drogę obok znajdującego się przy drodze garażu. Byłem tam w kwietniu i tak szedłem i doszedłem z kłopotami do cmentarza. Jednak na gruncie szlaku tam nie było! Po zejściu z cmentarza dociekliwe poszukiwania szlaku zakończyły się tym, że początek znaleźliśmy w miejscu, jak na mapie z 2015 r.czyli 250 m w stronę Męciny na długim, łagodnym zakręcie w lewo. Znak był zresztą mało widoczny. Błąd na mapie, czy zmieniono przebieg szlaku latem ?

Dlugi pisze:
Byłem parę razy na 78-ce i zawsze szedłem tak, jak pokazuje teraz nowa mapa - koło garażu przez mostek i w pierwszą polną drogę w prawo. Później wystarczyło się niej trzymać, dopiero w końcowej części stawała się słabo widoczna, ale nie było konieczności iść na przełaj po zagonach, wyprowadzała prawie pod cmentarz. Na to, czy jest szlak czy nie - nie zwracałem uwagi

Ja natomiast mam inne odczucia - próbowałem zlokalizować wejście ze starej mapy z 2015 i nie udało mi się, więc poszedłem tak jak to mam w zwyczaju "na przełaj". Schodząc nie odnalazłem nigdzie odbicia aby wyjść tak jak pokazuje mapa z 2015, za to cały czas polną drogą doszedłem do drogi dokładnie tak jak pokazuje mapa z 2016r. I prawie dam sobie obciąć rękę, że widziałem czarne oznaczenie na jednym z betonowych słupów koło gospodarstw. Sprawdzę to w najbliższym czasie o ile pogoda będzie słoneczna i dane będzie oglądać kolorową jesień.
task pisze:
na mapie pojawił się nowy symbol. Znalazłem go w trzech miejscach: Baranie, na początku ścieżki przyrodniczej "Kiczera" i przy drodze Bartne- Przeł. Majdan, ale (uwaga!) nie ma tego symbolu w legendzie mapy ! Co on znaczy? znawcy BN oraz często korzystający z map mogą domyśleć się. Jednak nie wszyscy, a mapa jest również dla początkujących turystów,

Z opisanych 3 punktów byłem na szczycie Baranie - obok wieży jest tam drewniana wiata, w której można się schronić. Podejrzewam, że w pozostałych będzie to samo. Przy ścieżce "Kiczera" obok tego symbolu jest napisane: miejsce na odpoczynek, miejsce na ognisko.

Ze swoich spostrzeżeń dodam, iż w porównaniu z mapą 2015 naniesiono drogę leśną od końca Blechnarki w stronę cmentarza nr 49 i dalej niebieskim szlakiem w stronę Wysowej (droga obchodzi Wysotę od północy). Droga ta istnieje od co najmniej 5 lat (a połowę jej obecnego odcinka wybudowano w 2007 roku). Co ciekawe na mapie z 2014r. i 2013r. droga jest zaznaczona. Naniesiono ją teraz bardziej wyraźniej.


Na górę
Post: 16-10-2016 08:58 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
morganghost pisze:
...dojście do cm.w. 78 od drogi Sękowa - Wapienne.
Ja natomiast mam inne odczucia - próbowałem zlokalizować wejście ze starej mapy z 2015 i nie udało mi się, więc poszedłem tak jak to mam w zwyczaju "na przełaj". Schodząc nie odnalazłem nigdzie odbicia aby wyjść tak jak pokazuje mapa z 2015, za to cały czas polną drogą doszedłem do drogi dokładnie tak jak pokazuje mapa z 2016r... Sprawdzę to w najbliższym czasie o ile pogoda będzie słoneczna i dane będzie oglądać kolorową jesień.

Z opisanych 3 punktów byłem na szczycie Baranie - obok wieży jest tam drewniana wiata,
1. Ja czasami przyczepię się do jakiegoś drobiazgu, to staram się do końca wyjaśnić. W listopadzie, jak dobrze pójdzie, będę w BN ok. 10 dni i kilka takich "problemów", które wypatrzyłem mam zamiar wyjaśnić. Dlatego nie wszyscy lubią ze mną chodzić , bo krążę wokół jednego miejsca do skutku. Tak było z cm.w. 78. Samochód został koło garażu i stąd weszliśmy w boczną drogę, doszliśmy do cmentarza i zeszliśmy w to miejsce. Następnie zaczęliśmy szukać początku szlaku zgodnie z mapą z 2015 r i zlokalizowaliśmy go ! Ok. 200, do 300 m od garażu na tym długim zakręcie do Męciny. Najpierw to miejsce przeszliśmy- za daleko, a wracając zaglądaliśmy w każdą miniścieżkę. Znak początkowy szlaku na drzewie jest (był) niewidoczny z jezdni. Oddalony jest od szosy ok 20- 30 m po lewej stronie bocznej ścieżki/dróżki. Tak mi się kojarzy, że już za połową zakrętu, ale tego nie jestem pewien, bo dość długo krążyliśmy tam.
2. Trzy symbole, wiaty. Ja w kwietniu widziałem dwie pozostałe, solidne stoją pod Kiczerą i przy drodze Bartne- Majdan.

morganghost pisze:
Ze swoich spostrzeżeń dodam, iż w porównaniu z mapą 2015 naniesiono drogę leśną od końca Blechnarki w stronę cmentarza nr 49 i dalej niebieskim szlakiem w stronę Wysowej (droga obchodzi Wysotę od północy). Droga ta istnieje od co najmniej 5 lat (a połowę jej obecnego odcinka wybudowano w 2007 roku). Co ciekawe na mapie z 2014r. i 2013r. droga jest zaznaczona. Naniesiono ją teraz bardziej wyraźniej.
Drogi te nie są świeżo naniesione na tegoroczną mapę, tylko symbolicznie poszerzone. W tej okolicy (Wysota i Jaworzynka)niektóre ścieżki na mapie niezgodne są z rzeczywistością. Penetrowałem trochę ten rewir i np. ścieżka z Blechnarki do cm.w 50 na mapie z 2013 r przechodziła przez Wysotę do przeł. Wysota)(Jaworzynka. Nie zlokalizowałem jej i na nowe mapie już jej nie ma. W terenie jest ciekawa, szeroka droga nie zaznaczona na mapach, która z przeł. z kontenerem między Wysotą, a Jaworzynką odbija od głównej drogi z nieb. szl. i prowadzi na zachód w masyw Wysoty. Z niej, albo z cm.w 50 najłatwiej orientacyjnie można wejść na szczyt Wysoty. Tak też chodziłem. Również w masywie Jaworzynki drogi inaczej prowadzą niż na mapie. Chociażby droga tuż pod cm.w. 48 od pd.wsch. jest naniesiona wyraźnie, a dalej jej brak. W rzeczywistości biegnie dalej na pn.zach. Itd.


Na górę
Post: 17-10-2016 19:51 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
Mogę przywieźć trochę map w cenie sklepu internetowego Compassu.


Na górę
Post: 18-10-2016 10:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Michał pisze:
Mogę przywieźć trochę map w cenie sklepu internetowego Compassu.

Miło z Twojej strony.

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 20-10-2016 20:50 
Offline

Rejestracja: 02-11-2009 13:01
Posty: 160
task pisze:
Penetrowałem trochę ten rewir i np. ścieżka z Blechnarki do cm.w 50 na mapie z 2013 r przechodziła przez Wysotę do przeł. Wysota)(Jaworzynka. Nie zlokalizowałem jej i na nowe mapie już jej nie ma.

Mnie to wygląda na jakiś błąd w projektowaniu, w tamtym miejscu nie ma żadnej ścieżki, a przynajmniej nie widziałem tam żadnej odkąd odwiedzam tą górę, czyli mniej więcej od 2005 roku.
task pisze:
Również w masywie Jaworzynki drogi inaczej prowadzą niż na mapie.

Tam co chwile coś ryją nowego, może nie nadążają nanosić :D


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl