Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 23:44

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 Następna
Autor Wiadomość
Post: 10-11-2010 17:15 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
Jest jeszcze jeden ciekawy przewodnik "Transgraniczny szlak rowerowy Beskidzkie Muzea" wydany w 2007 r. w ramach projektu. Obejmuje swoim zasięgiem wschodnią część Beskidu Niskiego, część Pogórza i przygraniczne tereny położone na Słowacji. Fajna jest też mapa szlaków rowerowych wydana przez UG Rymanów. Można ją otrzymać w prezencie, można tez kupić. Podobnie przewodnik.

A gdzie to można dostać lub kupic?


Na górę
Post: 10-11-2010 18:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Widziałam go w informacji turystycznej w Krośnie, kosztuje 25 zł. Mapę możesz otrzymać w informacji turystycznej w Rymanowie zdroju, tam też jest przewodnik po Rymanowie z opisem tras rowerowych. Bardzo sympatyczna pani z inf. tur. w Rymanowie Z czasami nawet wysyła pocztą potrzebne materiały.


Na górę
Post: 11-11-2010 13:57 
Offline

Rejestracja: 11-11-2010 13:39
Posty: 1
Propozycje jednodniowych wypraw rowerowych po Beskidzie Niskim o różnym stopniu trudności znajdziecie na stronie http://www.roweryk.pl. Są tam naniesione na mapy trasy, ich profile oraz (nieraz spontaniczne) ich opisy.


Na górę
Post: 06-01-2011 10:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Ostatnio otrzymałam dwie ciekawe mapy z Sądeckiej Organizacji Turystycznej. Są to "Królewski Szlak Rowerowy" i "Karpacki Szlak Rowerowy i szlaki łącznikowe w Małopolsce". Mapy turystyczne są bezpłatne, w skali 1:50 000, mają część informacyjną oraz profil trasy. Te dwie mapy wydane we wspólnej plastikowej obwolucie są częścią cyklu na który składają się mapy" 1 Karpacki Szlak Rowerowy", "2 Karpacki Szlak Rowerowy", "Winny Szlak Rowerowy", "Wielokulturowy Szlak Rowerowy", "Transgraniczny Szlak Rowerowy", "Sądecki Szlak Rowerowy" mapa z trasami łącznikowymi jest ich uzupełnieniem.

Na początku grudnia odbyła się w ośrodku Magija w Orelcu konferencja promująca nowy szlak rowerowy transkarpacki poświęcony zbójnikom
Program
8.00 – 9.00 Rejestracja uczestników
9.00 -14.00 objazd pogranicza polsko-słowackich Bieszczadów „Zbójnickie Bieszczady”
14.00 obiad
15.00 Rozpoczęcie sesji naukowej; wystąpienie Prezesa BTC Krzysztofa Plamowskiego
oraz Prezesa Agencji rozwoju Regionalnego ze Sniny Svätoslava Husťáka
Wystąpienia:
15.30 – „O bieszczadzkich zbójnikach” Stanisław Orłowski – Prezes Stowarzyszenia
Przewodników Turystycznych „Karpaty”, autor książki „Tołhaje czyli bieszczadzcy
zbójnicy”.
16.15 – „ Fedir Hołowaty i jego kamraci – zbójnicy na wschodniej Słowacji” Svätoslav
Husťák – Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Sninie, propagator historii
zbójnictwa w regionie w którym urodził się i działał Fedor Hołowaty
17.00 – przerwa kawowa
17.15 – Wpływ współpracy polsko-słowackiej na powstawanie produktów turystyki kulturowej
– Jan Sołek Podkarpacka Regionalna Organizacja Turstyczna
18.00 – „Bieszczadzkie zbójowanie na rowerze” Jozef Talarovic – Prezes stow. FENIX –
Snina, twórca i propagator szlaków kulturowych i rowerowych, animator kultury
i aktywnego wypoczynku na rowerze.

18.45 – „Wieś bieszczadzka w czasach zbójników” Maciej Augustyn – TONZ
O. Bieszczadzki, Wydawnictwo Bieszczad.
20.00 – Uroczysta kolacja i degustacja win węgierskich ze zbójnickiej piwnicy.

II dzień – 30 listopad (wtorek)
8.00 – śniadanie
9.00 – „Wykorzystywanie walorów kulturowych w województwie podkarpackim
we współpracy z proszowskim krajem”- Agata Sarna – Podkarpacki Urząd
Marszałkowski
9.45 – „Turystyka kulturowa na pograniczu słowacko-polskim” – dr Krzysztof Szpara
Katedra Geografii WSIZ Rzeszów
10.30 – „Kultura i tradycja – nie w pełni wykorzystane bogactwo polskiego i słowackiego
Podkarpacia”, Krzysztof Zieliński PROCARPATHIA, Skarby Podkarpacia
11.15 Jerzy Kapłon Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
12.00 – Wykorzystanie tradycji ludowych w tym zbójnickich w bieszczadzkich ekomuzeach.
Bogusław Pyzocha dyrektor Fundacji Bieszczadzkiej.

Profil trasy wiodącej przez Beskid Niski jest tu
http://www.bieszczady-online.pl/

W ramach projektu została wydana książka Roberta Bańkosza, którą można bezpłatnie uzyskać w Podkarpackiej Izbie Gospodarczej w Krośnie.


Na górę
Post: 20-02-2011 07:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Nie tak dawno otrzymałam od Sądeckiej Organizacji Turystycznej kilka ciekawych publikacji. Wśród nich były mapy szlaków rowerowych. Ta prężnie działająca organizacja - w latach 2001-2009 zrealizowała około 80 projektów - wraz z 35 gminami od kilku lat tworząc nowy produkt turystyczny wytycza szlaki rowerowe. Są to szlaki tematyczne kulturowe wpisujące się w jedną markę Karpacki Szlak Rowerowy. Wśród nich jest "Królewski Szlak Rowerowy" oznakowany kolorem zielonym liczący sobie 112, 5 km. Jest to trasa biegnąca przez ciekawe pod względem krajoznawczym, a przede wszystkim posiadające niebagatelne walory kulturowe okolice Pogórza Ciężkowickiego, Gór Grybowskich, Pogórza Rożnowskiego, Beskidu Niskiego, Kotliny Sądeckiej, Beskidu Sądeckiego. Jak sama nazwa wskazuje szlak wiedzie traktem królewskim i związany jest z miejscami w których bywali polscy królowie. Dokładny przebieg: Biecz-Strzeszyn- Klęczany-Gorlice-Bystra-Bucze-Bieśnik-Szalowa-Biedowa-Bugaj-Polna-Stróże- Grybów-Ptaszkowa-Królowa Polska-Kamionka Wielka-Nowy Sącz- Łazy Biegonickie-Cyganowice-Stary Sącz-Moszczenica-Przysietnica-Skudzina-Gołkowice Dolne-Gaboń-Obidza- Przełęcz Przysłup. Trasa zostanie przedłużona do Czorsztyna i Niedzicy. Jest to stosunkowo łatwy szlak o sumie przewyższeń 2000 m, najtrudniejsze odcinki to: Kamionka Wielka-Jamnica-Łazy Biegonickie-Cyganowice-Moszczenica Wyżna-Skrudzina i Łazy Brzyńskie-Przłęcz Przysłup - tu na dodatek kamienista, nieutwardzona droga (prawie cała trasa jest poprowadzona drogami asfaltowymi). Największe atrakcje to: Biecz, Gorlice, Grybów, Nowy Sącz i Stary Sącz, kościół w Szalowej, Skansen w Nowym Sączu i Stróżach.

Sama mapa w skali 1:50 000 jest bardzo czytelna, została wydana przez wydawnictwo DINARD. Szlak został podzielony na dwie części, na trasę wschodnią i zachodnią, więc mapa także ma dwa pola. Bogato ilustrowana część opisowa jest opracowana w sposób lapidarny, są tu podane podstawowe informacje o atrakcjach turystycznych oraz ładnie i bardzo czytelnie przedstawione profile . Autorzy mapy skoncentrowali się na przedstawieniu wizytówek gmin przez które przebiega szlak. Są to: Biecz, miasto i gmina Gorlice, miasto i gmina Grybów, Łużna, Kamionka Wielka, Nowy Sącz, Stary sącz, Łącko. Każda wizytówka składa się z kilku fotografii, z informacji: warto zobaczyć, wiadomości teleadresowych, uwzględniono także strony internetowe. Bardzo podobają mi się niektóre zdjęcia (Biecz nocą jest naprawdę piękny), niestety nie podano kto jest ich autorem. Całość robi bardzo korzystne wrażenie.

Tytuł: "Królewski Szlak Rowerowy"
Mapa turystyczna w skali 1:50 000
Opracowanie: Sądecka Organizacja Turystyczna
Wydanie: I
ISBN: 978-83-60531-13-6
Wydawnictwo: "DINARD"
Gorlice

Na mapie jest informacja "Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie niniejszej publikacji w jakiejkolwiek formie, także elektronicznej, tak w części jak i całości wymaga pisemnej zgody Sądeckiej Organizacji Turystycznej" wiec musicie się moi Drodzy obejść ze smakiem.
Więcej o wydawnictwach tu http://bieszczadzkieforum.pl/post7863.html#p7863


Na górę
Post: 08-03-2011 06:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Uwaga, uwaga, uwaga, w informacjach turystycznych w naszym regionie można bezpłatnie otrzymać ciekawy "Atlas szlaków rowerowych Podkarpackie". Dostałam go wczoraj wraz z innymi publikacjami i prawdę powiedziawszy tylko przejrzałam go, na pierwszy rzut oka wygląda podobnie do wydanego niegdyś komercyjnego i niestety, drogiego atlasu. W plastikowej obwolucie jest 12 map znakowanych szlaków rowerowych, kilka z nich biegnie terenami Beskidu Niskiego np. "Szlak cmentarzy wojennych", kilka rejonami granicznymi np. szwejkowski.
Całość robi bardzo korzystne wrażenie. Minus jest to dość trudno dostępne wydawnictwo, w informacji turystycznej w Lesku dostałam tylko 1 egzemplarz do popromowania atlasu.


Na górę
Post: 08-03-2011 08:27 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
Kto jest wydawcą tego atlasu, w jakiej jest skali?


Na górę
Post: 08-03-2011 08:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
"Atlas Znakowanych Szlaków Rowerowych Województwo Podkarpackie" w notce jest inny tytuł, inny na okładce. Skala różna, wydawca: Wydawnictwo B i K. ISBN: 978-83-88963-51-3
Jutro coś skrobnę więcej na www.bieszczadzkieforum.pl


Na górę
Post: 08-03-2011 08:52 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Lucyna pisze:
kilka z nich biegnie terenami Beskidu Niskiego np. "Szlak cmentarzy wojennych",

O jaki szlak chodzi, ten w powiecie jasielskim?

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 08-03-2011 09:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
To ja napisałam :wink:
Na mapie nr 11 skala:155 000 jest kilka szlaków: Okolice Krepmnej "Cmentarze z I wojny światowej" Brzostek-Klecie-Januszkowice-Bukowa-Skurowa-Przeczyca-Zawadka Brzostecka-Gorzejowa- kolor czerwony, "Szlak wybranych cerkwi", "Dawne wsie łemkowskie", "Trasa rowerowa", "Szlak rowerowy Jasło-Granica Państwa".
Na mapie nr 12 3 mapki w różnych skalach jest
skala:1:140 000"Szlak cmentarzy wojennych" Folusz-Wola Cieklińska-Cieklin-Duląbka-Dębowiec- Dobrynia-Folusz szlak czarny
ta sama skala "Szlak śladami św. Wojciecha"
mapa nr 9 skala 1:145 000 "Transgraniczny szlak rowerowy "Beskidzkie Muzea"
mapa nr 8 skala 1:165 000 "Rowerowa Trasa Transkarpacka"
mapa nr 2 skala 1:155 000 "Rowerowy Szlak Ikon"
To są te z Beskidu Niskiego


Na górę
Post: 08-03-2011 09:28 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Lucyna pisze:
skala:1:140 000"Szlak cmentarzy wojennych" Folusz-Wola Cieklińska-Cieklin-Duląbka-Dębowiec- Dobrynia-Folusz szlak czarny

O tym właśnie myślałem, ale on ledwo zahacza o BN, zdecydowanie większa część trasy to Pogórze Jasielskie.

Lucyna pisze:
Na mapie nr 11 skala:155 000 jest kilka szlaków: Okolice Krepmnej

A tu możesz napisać jakie to szlaki? Czy są to 2 szlaki: żółty i zielony, które faktycznie wyznakowane są w terenie, czy są też te które gmina Krempna wymyśliła wirtualnie. Jak pamiętają niektórzy, to jeden z tych wirtualnych prowadził swego czasu do Bardiowskich KAPELI :lol: :lol: :lol: .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 08-03-2011 10:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Będąc w ub. roku w Krępnej widziałam schemat szlaków, tabliczki z oznakowaniem. Potem dzwoniłam do UG z prośbą o informacje o tych trasach ale nic nie otrzymałam. Z tego co mi mówiono jeszcze będą pracować nad szlakami rowerowymi.
Pisząc na Forach nie zwracam uwagi na podziały geograficzne, one są nieczytelne dla Gości. Wiem, że to Forum jest specyficzne (to nie głupi komplement ale moja moja wyważona ocena) i stoi na bardzo wysokim poziomie merytorycznym ale nawet tu jest wiele osób przede wszystkim poszukujących informacji.
"Szlak wybranych cerkwi" niebieski Krempna-Kotań-Świątkowa Wielka-Świątkowa Mała-Krempna 16 km
"Dawne łemkowskie wsie" czerwony Krempna-Żydowskie-Ciechania-Grab-Rozstajne-Świakowa Mała-Kotań-Krempna :?: 30 km
"Trasa rowerowa" żółty Krempna-Myscowa-Suchania-Polany-Huta Polańska-Krempna powrót tą samą drogą, omijając Myscową i Suchanię. 27 km


Na górę
Post: 08-03-2011 10:58 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Lucyna pisze:
Będąc w ub. roku w Krępnej widziałam schemat szlaków, tabliczki z oznakowaniem. Potem dzwoniłam do UG z prośbą o informacje o tych trasach ale nic nie otrzymałam.

Zdziwiłbym się gdybyś otrzymała jakieś wiarygodne i wyczerpujące informacje :wink: :lol: . Myślę, że oni sami już nie wiedzą jakie mają szlaki i kto je wyznakował, a które są tylko tymi wirtualnymi. Ale dla mnie to nic nowego :wink: .

Lucyna pisze:
Z tego co mi mówiono jeszcze będą pracować nad szlakami rowerowymi.

Tak, tak, a świstak siedzi i zawija w sreberka :lol: :lol: :lol: . Standardowa ściema, bo nic pewnie nie mogli Ci ciekawszego powiedzieć :wink: .

Lucyna pisze:
"Szlak wybranych cerkwi" niebieski Krempna-Kotań-Świątkowa Wielka-Świątkowa Mała-Krempna 16 km
"Dawne łemkowskie wsie" czerwony Krempna-Żydowskie-Ciechania-Grab-Rozstajne-Świakowa Mała-Kotań-Krempna :?: 30 km
"Trasa rowerowa" żółty Krempna-Myscowa-Suchania-Polany-Huta Polańska-Krempna powrót tą samą drogą, omijając Myscową i Suchanię. 27 km

Kiedyś pisałem artykuł w naszej regionalnej gazecie o tym b....elu panującym w temacie szlaków rowerowych w naszym powiecie.
Z tych trzech, tylko ten ostatni (żółty) jest wyznakowany w terenie, z tym, że wyznakowany jest z Krempnej do Huty Polańskiej, bez żadnej powrotnej drogi omijającej Myscową - to właśnie wymysł gminy. Z powrotem prowadzi także przez Myscową. Skrót można sobie zrobić samemu, bo prowadzi główną drogą.
Pozostałe dwa szlaki są tylko na papierze. Najśmieszniejsze jest to, że ten czerwony szlak wymyślony wirtualnie przez gminę Krempna: "Dawne łemkowskie wsie" czerwony Krempna-Żydowskie-Ciechania-Grab-Rozstajne-Światkowa Mała-Kotań-Krempna 30 km pokrywa się od Świątkowej ze szlakiem również czerwonym wyznakowanym kiedyś przez Starostwo Powiatowe, czyli: "Szlak rowerowy Jasło-Granica Państwa". Gdyby gminie kiedyś zaświtało i skłoniło ją do jego wyznakowania, to dwa szlaki tego samego koloru prowadziłyby spory kawałek drogi obok siebie. Kompletna bzdura, żadnej koordynacji działań, żadnej logiki, tylko parcie na przód by coś wymyślić...
Ciekaw jestem jak też autorzy tego przewodnika opisali te niewyznakowane szlaki, czy wiedzieli, że nie są wyznakowane, czy są przekonani do dziś :wink: , że są one w terenie.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 08-03-2011 11:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Prawdę powiedziawszy temat szlaków rowerowych wytyczonych na terenie naszego województwa to sprawa cokolwiek dziwaczna. Jest ich multum, non stop nowe pojawiają się i prawdę powiedziawszy konia z rzędem temu kto jest w stanie w tej plątaninie zorientować. Nie tylko w gminie Krempna są problemy z wirtualnymi trasami, u nas także. Ponad to kwestia oznakowania. W atlasie na mapie nr 7 jest szlak Extreme Bieszczady" małe ale. On niegdyś istniał, kilka dobrych lat temu przejechałam go ale czas zrobił swoje. W chwili obecnej jest nieczytelny, brakuje znaków itd. Nie ręczę więc ja rzetelność informacji.
Jutro prezentując to wydawnictwo nw swoim dziale na forum bieszczadzkim po prostu przepiszę całość informacji z arkusza nr 11, a potem wrzucę ten tekst tu. Może Ci się przyda. Na razie nie mam takiej możliwości, nie chcę przeszkadzać im w pracy - trwają przygotowania do wyjazdu na targi turystyczne w Berlinie ale później postaram się wybadać jak jest z tymi informacjami zawartymi w tym atlasie.


Na górę
Post: 08-03-2011 16:21 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Lucyna pisze:
Ponad to kwestia oznakowania. W atlasie na mapie nr 7 jest szlak Extreme Bieszczady" małe ale. On niegdyś istniał, kilka dobrych lat temu przejechałam go ale czas zrobił swoje. W chwili obecnej jest nieczytelny, brakuje znaków itd. Nie ręczę więc ja rzetelność informacji.

Kwestia oznakowania to faktycznie już inna sprawa. Bo z autopsji mogę powiedzieć, że od chwili wyznakowania pierwszych szlaków w powiecie jasielskim (tych przez Starostwo), z ich oznakowania pozostało może 30 procent słupków z tabliczkami, a może już mniej. Oczywiście z różnych przyczyn ich brak. Słupki zaczęły ginąć już w trakcie znakowania, np. w piątek zostały postawione, a po weekendzie w poniedziałek już nie było 30 procent z nich, a inne były wyrzucone do fosy itp. Później sukcesywnie były niszczone w podobny sposób, ale też wymieniano np. znaki drogowe wraz z słupkami, na których to wisiały tabliczki szlaków. Niestety po tej zmianie tabliczki już na nowych słupkach drogowych nie zawieszano. I tym sposobem w terenie już oznakowania prawie nie ma... :roll: .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl