Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 24-04-2024 21:33

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 21-09-2004 01:15 
Czy ktos moze mi pomóc zdobyc lub udzielic informacji gdzie można nabyć wydany w 1993 roku w Tarnowie przedruk pracy Brocha i Hauptmanna, pracy poświęconej cmentarzom wojennym?


Na górę
   
Post: 21-09-2004 08:18 
:?: A o który ci chodzi - o reprint czy o tłumaczenie polskie :?:
:( Tak czy owak, niestety obie pozycje, o ile wiem, nabyć tylko na rynku antykwarycznym :(
:wink: Może jednak skoro jest takie zainteresownie dodrukują pewną ilość :wink:
:idea: W każdym razie warto napisać do Muzeum Okręgowego w Tarnowie które było wydawcą i zapytać czy nie mają jeszcze jakiegoś egzemplarza np. w piwnicach :lol:


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 21-09-2004 19:30 
Offline

Rejestracja: 21-09-2004 19:22
Posty: 40
Lokalizacja: W-wa
Jesli chodzi o reprint to juz na wiosne zeszlego roku nie mieli ani sztuki :cry:


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-09-2004 19:21 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 20:54
Posty: 78
Potwierdzam w Tarnowskim Muzeum został tylko jeden egzemplarz dla archiwum. W Bibliotece Miejskiej w czytelni (ulica Krakowska) można skorzystać na miejscu mają jeden egzemplarz. :!:
Polecam Galicyjskie Cmentarze Wojenne Romana Frodyma trzy tomy.
oficyna Wydawnicza "REWASZ" prawdopodobnie dwa ostatnie tomy są jeszcze osiągalne. Można zamówić przez ich stronę internetową ,są bardzo solidni.


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-09-2004 19:35 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 20:54
Posty: 78
Muzeum Okręgowe w Tarnowie wydało też 2 tomy Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) autorstwa Jerzego J.P.Drogomira. Jak sam tytuł wskazuje jest tam wykaz poległych, plany cmentarzy, rozmieszczenie poszczególnych grobów, archiwalne zdjecia cmentarzy z lat ich budowy. Oba tomy zawierają na dzień dzisiejszy spis poległych od cmentarza nr.1 do cmentarza nr.260. Pozostałe cmentarze są w opracowaniu. Wydaje mi się, że oba tomy są jeszcze dostępne. Mogę jutro sprawdzić.


Na górę
 Tytuł: tiaaa...
Post: 22-09-2004 21:25 
Drugi tom "książeczki" J. Drogomira jest może jeszcze dostępny... :lol: Ale o pierwszym można sobie tylko pomarzyć :cry:
:!: Trzeci będzie najprawdopodobniej w maju 2005 8) .

Przewodnik R. Frodymy można polecić ale tylko na początek a potem to już tylko jako ciekawostkę typu : znajdź 20 szczegółów którymi opis różni się od cmentarza :lol:


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 22-09-2004 23:47 
eee jakie tam 20 szczegolow. lepszy jest przypadek pt. znajdz jedna rzecz wspolna pomiedzy opisem u Frodymy a stanem rzeczywistym :P


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 23-09-2004 05:18 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 20:54
Posty: 78
Bardzo smieszne :lol:


Na górę
 Tytuł: Cmentarze
Post: 23-09-2004 06:26 
motke pisze:
eee jakie tam 20 szczegolow. lepszy jest przypadek pt. znajdz jedna rzecz wspolna pomiedzy opisem u Frodymy a stanem rzeczywistym :P


8) No, bez przesady - większość faktów z grubsza się zgadza. Oczywiście można to stwierdzić dopiero jak się trafi na dany cmentarz. W Regetowie Wyżnym czy Golance nijak nie można by trafić według mapek w/w pozycji przewodnikowej. :shock:


Na górę
   
Post: 23-09-2004 08:56 
Witam,
Widzę że nie wymienia się tutaj jednej z najlepszych książek o cmentarzach wojennych w Galicji a minowicie "Cmentarze Wojenne I Wojny Światowej w Galicji Zachodniej" autorstwa Oktawiana Dudy. Autor jest doświadczonym architektem oraz doświadczonym turystą co powoduje iż ksiązka ta jest bardzo wartościowa pod względem merytorycznym. Autor nazywa i opisuje elementy cmentarzy w sposób profesjonalny, rysunki pokazują bardzo wiele szczegółów architektonicznych. Pozycja wydana w 1995 r. w Warszawie przez Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu.
Pozdrawiam J.K.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 23-09-2004 13:00 
a co zrobic w przypadku Kocmyrzowa?? zgadza sie opis jednej mogily i nic wiecej :P
a co do Dudy, owszem, pozycja bardzo dobra, tylko teraz to juz raczej w antykwariatach jej szukac trzeba.


Na górę
   
Post: 23-09-2004 13:54 
motke pisze:
a co zrobic w przypadku Kocmyrzowa?? zgadza sie opis jednej mogily i nic wiecej :P


Najlepiej napisać własny artykuł na ten temat i wysłać np. do Spotkań z Zabytkami. :lol: Można także wziąć długopis i poprawić tekst w książeczce :lol: . A najważniesze to się nie przejmować, myśleć i robić swoje 8).

motke pisze:
a co do Dudy, owszem, pozycja bardzo dobra, tylko teraz to juz raczej w antykwariatach jej szukac trzeba.


Jak większości tego co naprawdę dobre...


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 23-09-2004 14:30 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 20:54
Posty: 78
Sprawdzałem dzisiaj w Tarnowskim Okręgowym Muzeum na Rynku w podcieniach są dostępne oba tomy "Polegli w Galicji Zachodniej 1914-15" Cena jednego tomu 70zł.


Na górę
 Tytuł:
Post: 23-09-2004 14:33 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
A książka Oktawiana Dudy jest też dostępna...zakupiłem ją za 45 zł...


Na górę
 Tytuł: Re: Cmentarze
Post: 23-09-2004 14:40 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 20:54
Posty: 78
Oczywiście można to stwierdzić dopiero jak się trafi na dany cmentarz. W Regetowie Wyżnym czy Golance nijak nie można by trafić według mapek w/w pozycji przewodnikowej. :shock:[/quote]
Z Golanką też miałem kłopot ale koniec języka za przewodnika i znalazłem. Z Regietowem Wyżnym nie miałem klopotów dojście jest oznakowane może nie calkiem poprawnie ale machnełem się tylko o 100m. W tym roku ukazała się nowa mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass,i są tam dość dokladnie naniesione miejsca lokalizacji cmentarzy. Chociaż na innej mapie tegoż wydawnictwa cmentarz nr.115 jest w innym miejscu. :lol:


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl