Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:09

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 03-04-2017 13:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Nowość w księgarniach:

"Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny", autor: Jarosław Giemza.

Cytuj:
Monumentalna, wyjątkowa, jedyna taka książka Jarosława Giemzy ,,Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny".

Autor książki to wybitny znawca ikon i architektury cerkiewnej, kierownik Działu Sztuki Cerkiewnej Muzeum-Zamku w Łańcucie, przewodnik beskidzki, autor wielu opracowań dotyczących sztuki cerkiewnej dawnej eparchii przemyskiej. W tej starannie wydanej publikacji zostały zaprezentowane rzadkie, często nieznane dotąd, ikony z terenów Łemkowszczyzny, w tym XV-wieczne ikony z cerkwi w Daliowej, Tyliczu czy Florynce ze zbiorów lwowskich. Publikacja składa się z czterech działów dotyczących kolejno: tradycji religijnej, architektury cerkiewnej, wyposażenia cerkiewnego i ikonografii. Pierwsza część książki poświęcona tradycji religijnej wprowadza czytelnika w świat cerkwi. Mówi o tym, że kształt świątyni – jej architekturę i wyposażenie, determinują wskazania o uniwersalnym charakterze, sformułowane na długo przed chrztem Rusi, których dotrzymywanie wcale nie musi stać w sprzeczności z pojawianiem się oryginalnych, właściwych poszczególnym regionom cech. Opowiada w jaki sposób lokalna Cerkiew, która na przestrzeni kilku stuleci zyskała własny koloryt, dochowuje wierności tradycji religijnej i podporządkowuje zasób stosowanych form plastycznych wymogom kultu. Aby było to możliwe, zarysowano tło historyczne oraz umieszczono w nim elementy sakralnego dziedzictwa. Autor jako część publikacji postanowił ująć opracowany redakcyjnie tekst swojego nauczyciela i mistrza śp. Jerzego Tura pt. ,,Architektura cerkiewna”. W oparciu o jego myśl i spostrzeżenia prowadzi swoje dociekania naukowe, uzupełnia je szkicami, sztychami i fotografiami archiwalnymi łemkowskich cerkwi.Budowlę, której wnętrze zdobią malowidła, wyposażoną w księgi, utensylia oraz inne ważne sprzęty ożywia i czyni Świątynią dopiero sprawowana w jej wnętrzu Liturgia, całe obrzędowe bogactwo i zgromadzeni na modlitwie wierni. Taka żywą cerkiew pokazana została w rozdziale trzecim. Ostatnia natomiast część poświęcona jest ikonografii, zostało w niej przedstawionych przeszło 250 stron wizerunków świętych z ikon z terenów Łemkowszczyzny. Nieocenionym źródłem do dziejów Łemkowszczyzny, jej poszczególnych parafii oraz badań nad kształtowaniem się i zróżnicowaniem języka pozostają liczne, często obszerne inskrypcje na obrazach, sprzętach cerkiewnych, elementach architektonicznych, nagrobkach, marginaliach ksiąg liturgicznych. Autor ,,Ikon i cerkwi Łemkowszczyzny” układa przed nami niesamowitą opowieść, dzięki odpowiedniemu aparatowi poznawczemu i rekwizytom w postaci znajomości języka staro-cerkiewno-słowiańskiego ale też symboliki biblijnej, odsłania tajemnice, które do tej pory były przed nami ukryte w mistyce cerkwi. Uzupełnieniem książki są też analizy, rysunki pomiarowe i dokumentacyjne, projekty, opracowania paleograficzne z tłumaczeniami z języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, wykaz świąt cerkiewnych, cyrylicki zapis liczbowy, datowanie w kalendarzu juliańskim i gregoriańskim oraz rozdział o księgach cerkiewnych.

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 05-12-2019 11:56 
Offline

Rejestracja: 08-07-2014 13:32
Posty: 143
Nie mogę znaleźć tej książki w żadnej internetowej księgarni. Może ktoś widział gdzieś w witrynie sklepowej (albo wie, gdzie można kupić)?


Na górę
Post: 05-12-2019 13:09 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Księgarnia "Libra" w Rzeszowie. Jest jedna szt., ale cena wolnorynkowa.!!! Telefon do księgarni: 17 8507097.
P.S.Mam ją od ponad 2 lat, kupiłem w promocyjnej cenie (czyli poniżej ówczesnej detalicznej) podczas spotkania autorskiego.


Na górę
Post: 05-12-2019 13:16 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
A tak się prezentuje owa perełka:
Obrazek
P.S. Jeśli dobrze pamiętam to swego czasu anonsowałem tę książkę.


Na górę
Post: 05-12-2019 22:23 
Offline

Rejestracja: 08-07-2014 13:32
Posty: 143
Znam tę "wolnorynkową" cenę. Jak ją usłyszałem, to o mało nie spadłem z krzesła.


Na górę
Post: 06-12-2019 09:05 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
igi,
podam Ci, gdzie m.in. nabywałem "niespodzianki", próbuj tam:
-Gorlice- księgarnia na deptaku (3-Maja),
-miesiąc temu w muzeum w Sanoku (w zamku), kupiłem co nieco,
-skansen w Sanoku.
Wiem, że czasami można trafić coś nas interesującego w miejscach nietypowych, a raczej niespodziewanych. Pisał kiedyś Kulczyk, że znalazł album Jana Majewskiego w IT w Iwoniczu Zdroju (może to było w Rymanowie Z), a nakład był już wyczerpany i krążyła info, że nigdzie nie można już albumu znaleźć.


Na górę
Post: 06-12-2019 16:11 
Offline

Rejestracja: 08-07-2014 13:32
Posty: 143
Dzięki, będę szukać.


Na górę
Post: 07-12-2019 23:57 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 17:56
Posty: 296
Lokalizacja: Ruda Śląska - Orzegów
igi pisze:
Znam tę "wolnorynkową" cenę. Jak ją usłyszałem, to o mało nie spadłem z krzesła.

Jeśli możesz podaj tą cenę. Czasami warto być świadomym wartości pewnych książek.


Na górę
Post: 08-12-2019 21:06 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Na allegro za 289 zł

https://allegro.pl/oferta/cerkwie-i-ikony-lemkowszczyzny-jaroslaw-giemza-7551514983


Na górę
Post: 09-12-2019 09:20 
Offline

Rejestracja: 08-07-2014 13:32
Posty: 143
Chytrusy. W zeszłym tygodniu było jeszcze 250 zł.


Na górę
Post: 09-12-2019 23:49 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 17:56
Posty: 296
Lokalizacja: Ruda Śląska - Orzegów
Piękne kwoty.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl