Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 23-04-2019 21:36

Strefa czasowa UTC+01:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość

Drodzy Forumowicze,

nigdy nie chodziłem z GPSem i nigdy dotąd nie pogubiłem się w górach, także zimą, po nocy i w dość paskudnej pogodzie. Co nie znaczy, że mi się to nie może przytrafić, a człek się starzeje, więc konsekwencje mogą być smutne. Chciałbym zatem sprawić sobie GPS ze stosownym kompletem dobrych map topograficzno-turystycznych, w tym i oczywiście mapy BN.

Potrzebuję urządzenia prostego w obsłudze lecz niezawodnego - działającego na mrozie, działającego długo i wodoszczelnego. Coś, co pokazywałoby przyzwoicie kawałek mapy jakością porównywalnej z mapami Compassu, i na tej mapie miejsce gdzie jestem. Żadne ekstra bajery nie są mi potrzebne. Nie interesuje mnie wykorzystanie telefonu do tych celów - telefon mam do telefonowania.

Byłbym zatem wdzięczny za wszelkie rzeczowe sugestie co do sprzętu i map, w tym zwłaszcza wasze osobiste doświadczenia w tym względzie. Nie jestem gadżetowcem-śrubkowiczem i technologicznie należę do wymierającego pokolenia, więc mówić do mnie trzeba o tych rzeczach prostym językiem. Przepraszam za poruszenie nieco 'ogólnego' tematu, ale informacje te wbrew pozorom nie są łatwo dostępne, a to ze względu na mnogość nieistotnych szumów, na jakie człowiek trafia, starając się coś samemu znaleźć. Wśród Forumowiczow jest natomiast wielu ludzi, których zdanie wysoko sobie cenię.

Ja od 2 lat używam KaMap. Jest to program, pod który skalibrowane są m.in. mapy Compass-u. Ja jednak wykorzystuję do tego celu moją komórkę, ponieważ mi to w zupełności wystarcza. Może działa też w osobnym urządzeniu, nie wiem... Jak na razie wg mnie jest to fantastyczny wynalazek i nie raz pozwolił mi zupełnie na kreskę bezpiecznie wędrować po ukochanych różnorakich górach, w tym po BN tam gdzie nie ma nawet dróżek leśnych, oczywiście poza MPN :D

Jak nie aplikacja to może Garmin? eTrex 10 jest dość uniwersalny i w w miarę solidny, dwadadzieścia kilka godzin wytrzyma na spokojnie, więc powinien się sprawdzić na wycieczki. Chociaż dodatkowo jakąś aplikację na androida dla pewności też polecam mieć.

marzanka pisze:
Jak nie aplikacja to może Garmin? eTrex 10 jest dość uniwersalny i w w miarę solidny, dwadadzieścia kilka godzin wytrzyma na spokojnie, więc powinien się sprawdzić na wycieczki. Chociaż dodatkowo jakąś aplikację na androida dla pewności też polecam mieć.

...ale zgrzybiały wątek.

W międzyczasie syn mi podpowiedział - mapy.cz (chyba NAJLEPSZE DARMOWE MAPY TOPOGRAFICZNE). I telefon motorola - wielkości chłodnicy od Poloneza, ale bateria spokojnie trzymie przez cztery dni używania GPS-u.

Miałbym więcej złośliwości do przekazania brytyjskim wojakom odnośnie ich wyszkolenia z orientacji w terenie, jeśli spodobała Ci się mapa Mapy.cz.
Może wystarczy, jak podpowiem, że słupków granicznych u nich nie uświadczysz?

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00