Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-03-2024 10:35

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 25-04-2015 15:23 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 341
Drodzy Forumowicze,

nigdy nie chodziłem z GPSem i nigdy dotąd nie pogubiłem się w górach, także zimą, po nocy i w dość paskudnej pogodzie. Co nie znaczy, że mi się to nie może przytrafić, a człek się starzeje, więc konsekwencje mogą być smutne. Chciałbym zatem sprawić sobie GPS ze stosownym kompletem dobrych map topograficzno-turystycznych, w tym i oczywiście mapy BN.

Potrzebuję urządzenia prostego w obsłudze lecz niezawodnego - działającego na mrozie, działającego długo i wodoszczelnego. Coś, co pokazywałoby przyzwoicie kawałek mapy jakością porównywalnej z mapami Compassu, i na tej mapie miejsce gdzie jestem. Żadne ekstra bajery nie są mi potrzebne. Nie interesuje mnie wykorzystanie telefonu do tych celów - telefon mam do telefonowania.

Byłbym zatem wdzięczny za wszelkie rzeczowe sugestie co do sprzętu i map, w tym zwłaszcza wasze osobiste doświadczenia w tym względzie. Nie jestem gadżetowcem-śrubkowiczem i technologicznie należę do wymierającego pokolenia, więc mówić do mnie trzeba o tych rzeczach prostym językiem. Przepraszam za poruszenie nieco 'ogólnego' tematu, ale informacje te wbrew pozorom nie są łatwo dostępne, a to ze względu na mnogość nieistotnych szumów, na jakie człowiek trafia, starając się coś samemu znaleźć. Wśród Forumowiczow jest natomiast wielu ludzi, których zdanie wysoko sobie cenię.


Na górę
Post: 26-04-2015 12:26 
Offline

Rejestracja: 27-11-2011 10:54
Posty: 102
Lokalizacja: Rzeszów
Ja od 2 lat używam KaMap. Jest to program, pod który skalibrowane są m.in. mapy Compass-u. Ja jednak wykorzystuję do tego celu moją komórkę, ponieważ mi to w zupełności wystarcza. Może działa też w osobnym urządzeniu, nie wiem... Jak na razie wg mnie jest to fantastyczny wynalazek i nie raz pozwolił mi zupełnie na kreskę bezpiecznie wędrować po ukochanych różnorakich górach, w tym po BN tam gdzie nie ma nawet dróżek leśnych, oczywiście poza MPN :D


Na górę
Post: 07-03-2019 08:13 
Offline

Rejestracja: 07-03-2019 08:04
Posty: 3
Jak nie aplikacja to może Garmin? eTrex 10 jest dość uniwersalny i w w miarę solidny, dwadadzieścia kilka godzin wytrzyma na spokojnie, więc powinien się sprawdzić na wycieczki. Chociaż dodatkowo jakąś aplikację na androida dla pewności też polecam mieć.


Na górę
Post: 09-03-2019 23:25 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 341
marzanka pisze:
Jak nie aplikacja to może Garmin? eTrex 10 jest dość uniwersalny i w w miarę solidny, dwadadzieścia kilka godzin wytrzyma na spokojnie, więc powinien się sprawdzić na wycieczki. Chociaż dodatkowo jakąś aplikację na androida dla pewności też polecam mieć.


...ale zgrzybiały wątek.

W międzyczasie syn mi podpowiedział - mapy.cz (chyba NAJLEPSZE DARMOWE MAPY TOPOGRAFICZNE). I telefon motorola - wielkości chłodnicy od Poloneza, ale bateria spokojnie trzymie przez cztery dni używania GPS-u.


Na górę
Post: 10-03-2019 14:00 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Miałbym więcej złośliwości do przekazania brytyjskim wojakom odnośnie ich wyszkolenia z orientacji w terenie, jeśli spodobała Ci się mapa Mapy.cz.
Może wystarczy, jak podpowiem, że słupków granicznych u nich nie uświadczysz?


Na górę
Post: 23-08-2019 05:59 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Nowa mapa W. Krukara obejmująca wschodnią częśc Beskidu Niskiego. Do oglądania on-line na n/w stronie oraz do zaimplementowania na Locusa.
Drugi link to skalibrowana mapa WIG P51 S34 Lesko, też na Locusa czy podobne programy.
BN
WIG Lesko

Mapę BN można otrzymać za darmo, w wersji papierowej, laminowanej, w wybranych punktach, ja otrzymałem ją w punkcie w Iwoniczu.


Na górę
Post: 23-08-2019 19:41 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 341
>>Może wystarczy, jak podpowiem, że słupków granicznych u nich nie uświadczysz?<<

To akurat nasza (czyli brytyjska) armia ma wspólnego z tą, co nad wami wisi:

Мать моиа россиа, ниет тиебие ни конца ни начала.

Różnica jest taka, że mój synek strzela nieco lepiej, jak Waśka Klewcow (i polskie woty).


Na górę
Post: 24-08-2019 20:27 
Offline

Rejestracja: 04-03-2018 16:40
Posty: 176
turpin pisze:
>>Może wystarczy, jak podpowiem, że słupków granicznych u nich nie uświadczysz?<<

To akurat nasza (czyli brytyjska) armia ma wspólnego z tą, co nad wami wisi:

Мать моиа россиа, ниет тиебие ни конца ни начала.

Różnica jest taka, że mój synek strzela nieco lepiej, jak Waśka Klewcow (i polskie woty).


Na górę
Post: 24-08-2019 20:32 
Offline

Rejestracja: 04-03-2018 16:40
Posty: 176
Różnica jest taka, że mój synek strzela nieco lepiej, jak Waśka Klewcow (i polskie woty).[/quote][/quote]

Parafrazując klasyka jakbyśmy mieli w 39 z trzech Twoich synków to byśmy sami se tę wojnę wygrali. :D
Mapy CZ są o tyle dobre bo darmowe spróbuj w wiekszych górach (Borżawa , Gorgany )bazować na nich w kwestii źródeł lub bezszlakowych ścieżek)


Na górę
Post: 30-08-2019 20:59 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 341
kulczyk1 pisze:
Różnica jest taka, że mój synek strzela nieco lepiej, jak Waśka Klewcow (i polskie woty).
[/quote]

Parafrazując klasyka jakbyśmy mieli w 39 z trzech Twoich synków to byśmy sami se tę wojnę wygrali. :D
Mapy CZ są o tyle dobre bo darmowe spróbuj w wiekszych górach (Borżawa , Gorgany )bazować na nich w kwestii źródeł lub bezszlakowych ścieżek)[/quote]

W Gorganach byłem tylko raz, i nie wypuszczałem się poza tzw. znakowane ścieżki (które de facto znakowane raczej nie były, tyle, że były przecięte w żerepie).

A znasz jakieś lepsze darmowe mapy off-line, jak te czeskie?


Na górę
Post: 31-08-2019 21:14 
Offline

Rejestracja: 04-03-2018 16:40
Posty: 176
Jako poddany RP nie idę na taniość i łatwiznę jeno płacę za KaMap - niedrogo i rzetelnie.


Na górę
Post: 31-08-2019 21:25 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
turpin pisze:
A znasz jakieś lepsze darmowe mapy off-line, jak te czeskie?

Nie spotkałem jeszcze idealnej mapy, zawsze są jakieś niedoskonałości. Trzeba o nich wiedzieć i zdawać sobie z nich sprawę.
Ale to i tak nie uchroni od takich wpadek jak np. moja z Rumunii - zwiesiła się navi motocyklowa i ostatnie 80km tego dnia próbowałem jechać na Mapy.cz. Pięknie wykierowała mnie wpierw w szuter, który gdzieś dalej nawet na moto nie był przejezdny - wg miejscowych. A droga pięknie na mapie oznaczona żółtym kolorem...


Na górę
Post: 01-09-2019 10:02 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
mapy.cz to czytnik OSM?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 03-09-2019 05:50 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Nie są to wprost mapy OSM, ale przy ich tworzeniu wiele z nich korzystają.


Na górę
Post: 05-09-2019 20:25 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 341
Dlugi pisze:
Nie są to wprost mapy OSM, ale przy ich tworzeniu wiele z nich korzystają.



...z ciekawośći, Długi, jakim to moturem się przemieszczasz?

Miałem Transalpa, a potem 2x BMW F800GS. W zasadzie (wyjąwszy karkołomne stromizny) przejedzie się tym, tam gdzie się i przejdzie. Bywa czasem problem z zawróceniem, na wąskiej górskiej drodze.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl