Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 16:26

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 11-12-2005 11:56 
Cz słyszał ktos coś o tym zespole ludowym. Poszukuje pilnie ich nagrań a nie wiem czy takowe posiadają. Wiem że obchodzili w tym roku 40 -lecie zespołu i chyba z Gorlic pochodzą. Będę wdzięczny z jakiekolwiek namiary.


Na górę
   
 
 Tytuł: Pogórzanie
Post: 11-12-2005 19:28 
Nie wiem czy w Gorlicach jest taki zespół, ale chyba jednak nie. Zespół "Pogórzanie" (nazwa charakterystyczna dla Podkarpacia) był i działał kiedyœ w Jaœle jako zespół zakładowy Rafinerii Jasło. Gdzieœ powinna być kaseta (kasety ?) dokumentujšce ich występy.
Drugi jaki znam znajduje się w Głowience - gmina Miejsce Piastowe. Majš swojš stronę w Internecie i działajš do dziœ.
http://www.gokmp.net/?lg=2&ap=3&ik=54
W małopolskim, a dokładniej w powiecie tarnowskim w Jastrzębi działa kapela ludowa pn. Pogórzanie.
To chyba tyle, powodzenia w poszukiwaniach. Pozdrawiam. Bożena


Na górę
   
 
Post: 12-12-2005 09:30 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Pani z Jasła za skuteczną dezinformację już dziękujemy (Jasło rulez, nie ?) :?

Skoro zespół "Pogórzanie" wedle jej wiedzy (a raczej niewiedzy) ma nie istnieć w Gorlicach to pozwolę sobie przedstawić fragment opracowania przygotowanego w I Liceum Ogólnokształcącym im. M.Kromera w Gorlicach na potrzeby Projektu Językowego ”Lokalne Tradycje i ich obecność w kulturach europejskich na przykładach Rias Baixas i Powiatu Gorlickiego.” w programie Socrates Comenius, 2003-2004

Cytuj:
(część rozdziału "Muzyka ludowa powiatu gorlickiego")

Zespół Pieśni i Tańca Pogórzanie

Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie” powstał w 1965r. pod patronatem Fabryki Maszyn „Glinik” w Gorlicach. Od 1982r. opiekę nad zespołem przejęło Gorlickie Centrum Kultury. Wiodący program oparty jest o tradycyjny folklor Pogórza ze szczególnym uwzględnieniem okolic Gorlic. W ciągu wieloletniej działalności pokazywał oryginalne widowiska oparte o XIX- wieczne materiały jak: „Wesele”, „Dożynki”, „Hej, kolęda”, „Potańcówka”. Obok folkloru rodzimego prezentuje tańce regionu krośnieńskiego, krakowskiego, rzeszowskiego oraz tańce narodowe. Ze względu na kontakty z grupami węgierskimi repertuar wzbogacił się o układy taneczne tego kraju. Obecnie jest to reprezentacyjny zespół powiatu gorlickiego.
„Pogórzanie” koncertowali wielokrotnie nie tylko w kraju, ale również na Węgrzech, Słowacji, Rosji, Bułgarii i Włoszech. Wśród wielu nagród i wyróżnień wymienić należy, że zespół jest laureatem Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, gdzie jako jedyny „nie-góralski” zespół otrzymał wyróżnienie i Brązową Ciupagę oraz Festiwalu Górali Polskich w Żywcu (nagroda - „Złote Serce”). Grupa brała również udział w festiwalach w Płocku, Mielcu i Rzeszowie. Za wieloletnie propagowanie folkloru swojego regionu zespół został uhonorowany nagrodą II stopnia przez Wojewodę Nowosądeckiego oraz Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Sztuki.
Obecnie do grupy tej należy 12 par tanecznych (wiek jest bardzo zróżnicowany) oraz pięcioosobowa kapela. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu (wtorek, czwartek) w budynku GCK. Jako najbardziej znany folklorystyczny zespół, „Pogórzanie” biorą udział w programach mających na celu promocję powiatu gorlickiego. Prowadzą też zajęcia z regionalistyki w kilku szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Chętne dzieci z tych szkół tworzą grupę dziecięcą - „Mali Pogórzanie” (jej zajęcia odbywają się w budynku Gimnazjum nr 3 w Gorlicach).


Kontakt z zespołem można nawiązać poprzez Gorlickie Centrum Kultury:

GCK
ul. J. Michalusa 4
38-300, Gorlice
Tel.: (0-18 ) 353-56-95, 353-87-77
Fax: (0-18 ) 353-87-77
E-mail: gck@um.gorlice.net.pl

Co do kaset to się nie wypowiadam (folk nie jest moją ulubioną muzyką) ale zapewne w GCK poinformują o możliwości ich nabycia.

Pozdrawiam wiktora,
Mirosław Łopata

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 
 Tytuł:
Post: 12-12-2005 15:21 
No nie, któż by inny, jak nie ten, który się nigdy nie mylił i wszystko wie – omnibus Uruloki. Jak zawsze subtelny w swojej ocenie wszystkiego i wszystkich.
Uruloki, wskaż mi zdanie, w którym osoba przez Ciebie skrytykowana stwierdziła, że w Gorlicach na pewno nie ma zespołu o nazwie Pogórzanie. Ale jak zwykle zinterpretowałeś sobie to po swojemu, by można było kogoś znowu skrytykować i to na dodatek z chorobliwą nienawiścią. Jak by nie można tego było zrobić w kulturalny sposób podając po prostu informację o tym, że jednak taki zespół istnieje w Gorlicach.

Darek


Na górę
   
 
 Tytuł:
Post: 12-12-2005 15:29 
... znowu się zaczyna...

BW


Na górę
   
 
 Tytuł:
Post: 12-12-2005 15:35 
Anonymous pisze:
... znowu się zaczyna...

BW

Nie, nie zaczyna się drogi gościu, wyraziłem tylko swoje zdanie. Mam chyba do tego prawo, podobnie jak wyraziłeś je Ty, choć niezbyt treściwie :wink: .

Darek


Na górę
   
 
 Tytuł:
Post: 12-12-2005 15:43 
Darek Z. pisze:
Anonymous pisze:
... znowu się zaczyna...

BW

Nie, nie zaczyna się drogi gościu


W pracy się nie loguję.

Bartek Wadas.... ;-)


Na górę
   
 
 Tytuł:
Post: 12-12-2005 16:48 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Kolego patrioto jasielski, chowu wsobnego, wiesz dlaczego odpowiedziałem tak a nie inaczej ? A to dlatego że mam dosyć ludzi wypowiadających sie na każdy temat kulturalnie i z właściwym im "znawstwem", do tego w sposób tak nachalny wciskających przy tym regionalno-promocyjny kit. Pytanie było o Pogórzan i Gorlice.

Cytuj:
Zespół "Pogórzanie" (nazwa charakterystyczna dla Podkarpacia)...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :!:

Nie trzeba było odpowiadać jak sie nie wie a zwłaszcza robić nieprofesjonalnej sugestii że być może nie chodzi o Gorlice. Chodzi. Już w pytaniu chodziło. Najwięksi, najbardziej utytułowani, najlepiej znani i obchodzący jubileusz 40 lecia (nie twierdzę że najbardziej utalentowani, bo folku nie słucham) są Pogórzanie z Gorlic, nie z Jasła lub okolic.

A odpowiedziałem tylko dlatego później niż "B" że nie było mnie w łikend w domu...

Oczywiście jako osoba nie umiejąca pomóc ty na przykład musisz także wtrącać swoje "trzy grosze" i dokonywać rozbioru gramatycznego wypowiedzi z jednoczesną wykładnią logiczną. :lol:

Nie jestem omnibusem, choć w sprawach w których się wypowiadam (a jest ich naprawdę niezbyt wiele) jestem na ogół bardzo dobrze zorientowany. Jak nie to się po prostu nie wypowiadam. A kultura, której brak mi wytykasz ? Jaka jest wyższość kulturalnie wypowiadanych nieprawdziwych zdań nad zdaniami prawdziwymi ale niekulturalnymi ?

-> Bartek
Nie ma obaw. Nie mam zamiaru dyskutować z tym kolesiem, ponieważ zwykł on prowadzić ze mną dialog na poziomie (choć ukrywając sie za woalką "grzeczności językowej" i "ą, ę") na jakim prowadzili onegdaj ze sobą dyskusje kibice zespołów GKS Glinik z Gorlic i Czarni Jasło .
Jasło rulez i koniec. Wszystko tam w Jaśle mają najlepsze, nawet Pogórzan a my, w Gorlicach prawdopodobnie w ogóle żadnych nie mamy :lol:
Nie mówiąc o tym że mają tam masę kolesi co zawsze mają rację :lol: Guru rulez :lol:

Pozdrawiam wszystkich pozostałych Jaślan (w szczegolności kamila_jasło).

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 
 Tytuł:
Post: 12-12-2005 18:02 
Offline

Rejestracja: 28-12-2004 12:42
Posty: 206
Lokalizacja: Jasło
uruloki pisze:
Pozdrawiam wszystkich pozostałych Jaślan (w szczegolności kamila_jasło).


Dziękuję i nawzajem ;)


Na górę
 
 Tytuł:
Post: 12-12-2005 20:54 
Zanim weźmiecie kosy i rozpoczniecie sasiedzką walkę chciałabym coś dodać...bynajmniej nie w kwestii obrony własnej osoby, ale raczej wyjaśnienia.
1. To nieprawda, że w Jaśle mamy wszystko najlepsze, prawdę mówiąc mamy coraz mniej... Jasielscy Pogórzanie także obchodzili ładny (35-lecie)jubileusz, ale komuś bardzo przeszkadzali, no więc ich nie ma...
2. A zdanie, które napisałam w nawiasie: Pogórzanie to nazwa charakterystyczna dla Podkarpacie odnosiło się do faktu popularności tej nazwy szczególnie w odniesieniu do kapel czy zespołów ludowych. Mimo, iż pytanie było jasno sformułowane ja podałam trzy zespoły,ponieważ te słyszałam będąc na kilku imprezach folklorystycznych. Niestety nie dane mi było widzieć gorlickich tancerzy, bo gdyby tak było na pewno bym o tym nie zapomniała.
3. Pozdrawiam wszystkich uczestników dyskusji i forum, a nie tylko pozostałych.
Bożena

GORLICE wcale nie są takie złe :)


Na górę
   
 
 Tytuł:
Post: 12-12-2005 23:27 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
hehehe - a Biecz pośrodku i nikt nas się nie czepia :wink:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 
 Tytuł: Dzięki
Post: 13-12-2005 18:40 
Bardzo Ci jestem wdzięczny Uruloki za konkretna i rzeczową odpowiedź. Posłałem juz maila z zapytaniem, ciekawe tylko czy odpiszą.
Ogólnie kapela jest z Gorlic, ale jej członkowie pochodzą z różnych miejscowości. Wiem, że występują również za granicą, byli też we wrześniu w Regietowie (dni konia huculskiego).
Grzebiąc w necie zanlazłem jedynie ich zdjęcie na stronie Gościnnei Chaty w Wysowej.
http://www.ramis.pl/karczma.htm

Jeżeli ktoś jeszcze cos wie na temat nagrań to prpszę bardzo o odpowiedź.

[/img]


Na górę
   
 
 Tytuł:
Post: 14-12-2005 02:07 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
A w Warszawie "Pogórzan" nie ma? Szkoda. Jakby byli, to pewnie oni byliby najlepsi!


(Post mający pogodzić zwaśnione strony tzn. obie mają rzucićsię na Warszawkę) 8)

PS. Uruloki, szkoda że Cię nie było w Nieznajowej. Jak się ludzie poznają, to trochę inaczej jest.

pozdrawiam, szczególnie Stołeczne Miasto BIECZ :wink:


Na górę
 
 Tytuł:
Post: 14-12-2005 06:57 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Szkoda Rysiek że cię nie było przy remoncie cmentarza nr 155 w Chojniku, remoncie Rotundy, karczowaniu na cm.woj. w Regetowie Wyżnym... najlepiej ludzie poznają się przy pracy nad realizacją wspólnego celu :?
Może kiedyś będzie okazja się poznać, ale najpierw praca a potem wódeczka wśród dobrze już poznanych ludzi. Tak wolę.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 
 Tytuł:
Post: 14-12-2005 17:50 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
No akurat przy Rotundzie to żeśmy się nawet spotkali :) A jeśli chodzi o remonty cmentarzy to bardziej jakieś macewki, krzyże...


Na górę
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl