Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 00:51

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Samoklęski
Post: 24-08-2006 11:28 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Może ktoś ma informacje, gdzie można znaleźć pozostałości albo chociaż samo miejsce, gdzie znajdował się dwór obronny (pałac) Mniszchów w Samoklęskach, koło Nowego Żmigrodu. Kiedyś były tam wykopaliska.

Mam nadzieję, że tym razem nikt nie usunie mi postu - miejscowość leży przecież na pograniczu Beskidu Niskiego i Pogórza Jasielskiego.


Na górę
 Tytuł: Samoklęski
Post: 24-08-2006 12:56 
Offline

Rejestracja: 12-08-2006 16:37
Posty: 347
Lokalizacja: Jasło
nie wiem kiedy dokładnie tam prowadzono prace wykopaliskowe, ale resztki murów dworu znajdują sie blisko koscioła, na wzgórzu niedaleko drogi głównej. Miejscowi na pewno pomogą trafić, to bardzo życzliwi ludzie. Samoklęski to rzeczywiście ciekawa miejscowość na granicy BN - aż po Czekaj można znaleźć tu ciekawe kapliczki, zarówno polskie jak i łemkowskie. Z samymi Samoklęskami wiąże się fajna legenda z XVII w. kiedy to szlachcic Hermolaus Jordan porwał z Dębowca pannę Eufrozynę Mniszchównę, siostrę Maryny carycy moskiewskiej. A ta panna była kuta na 4 nogi i nie zapomniała zabrać z domu wszystkich klejnotów!!!! Pamiątki po tej drugiej, czyli Marynie znajdują się do dziś w cerkwi w Pielgrzymce.
Pozdrawiam. B.


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-08-2006 13:14 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Czy to to miejsce po lewej stronie drogi Nowy Żmigród - Samoklęski, gdzie widać jakby piwnice? (przy wkeździe do wsi). To podobno z tego dworu porwano własnie tą Mniszchównę. Pozdrowienia. G


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-06-2008 16:08 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Może ktoś mi jednak pomoże zlokalizować miejsce po tym dworze obronnym?


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-06-2008 16:16 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Polecam artykuł Stanisława Krycińskiego "Nieistniejące dwory obronne w Samoklęskach i Płonnej" z Magur'07

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-06-2008 20:03 
Offline

Rejestracja: 28-07-2006 22:25
Posty: 107
Lokalizacja: Katowice
Dzięki, mam nadzieję, że jest tam lokalizacja Samoklęsk, bo na miejscu miejscowi podawali mi sprzeczne informacje. Płonną łatwiej znaleźć, włącznie ze zdjęciami w internecie.


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-06-2008 22:14 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Jest w tekście domniemana lokalizacja dworu obronnego w Samoklęskach. Jest też mapka lokalizacji późniejszych zabudowań dworskich.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl