Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 19:59

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10-04-2008 13:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13-02-2008 09:54
Posty: 31
Lokalizacja: Kraków
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 3468

w sprawie ograniczenia przez Dyrekcję Magurskiego Parku Narodowego dostępu do miejsc o wartości historycznej na Ziemi Złotowskiej i w okolicach Piły

Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na wystąpienie posła Tomasza Górskiego dotyczące ograniczenia przez dyrekcję Magurskiego Parku Narodowego dostępu do miejsc o wartości historycznej na Ziemi Złotowskiej i w okolicach Piły, przedkładam następujące stanowisko.

Uprzejmie informuję, że Magurski Park Narodowy usytuowany jest w Karpatach w paśmie Beskidu Niskiego w woj. podkarpackim w odległości ok. 660 km od ziemi złotowskiej i okolic Piły położonych w woj. wielkopolskim. Co oznacza, że Magurski Park Narodowy nie ma żadnego wpływu na jakiekolwiek ograniczenia dostępu do miejsc o wartości historycznej na ziemi złotowskiej i w okolicach Piły.

Wymienione w dalszej części ww. zapytania poselskiego stwierdzenie o śladach łemkowskich wsi nieistniejących od 1946 r., tj. miejscowości Świerzowa Ruska i Ciechania, dotyczą już obszarów Magurskiego Parku Narodowego. Krótka charakterystyka historyczna oraz opis przyrodniczy ww. niezamieszkałych od 60 lat miejscowości jest następujący:

A. Świerzowa Ruska - nieistniejąca od 1946 r. wieś, która poprzez sukcesję leśną trwającą 60 lat całkowicie zarosła lasem. Dolina potoku Świerzówka, nad którą położona była m. Świerzowa Ruska, obecnie stanowi mozaikę drzewostanów łęgowych, bukowo-jodłowych oraz przedplonowych sośnin. Ww. zbiorowiska leśne stanowią matecznik dla wielu gatunków zwierząt chronionych i rzadkich w skali kraju, takich jak: niedźwiedź, łoś, wilk, puszczyk uralski czy orlik krzykliwy. Przez teren doliny potoku Świerzówka nie prowadził nigdy szlak turystyczny, a śladami po danej miejscowości pozostały jedynie nieliczne drzewa owocowe, kilka kapliczek oraz resztki parafialnego cmentarza.

B. Ciechania - jedna z kilkunastu wsi całkowicie zniszczona podczas rozegranej w rejonie Przełęczy Dukielskiej największej bitwy górskiej w czasie II wojny w 1944 r. Polegli żołnierze zostali pochowani na cmentarzu wojskowym w Dukli. Opisy i przebieg ww. bitwy prezentowane są w Muzeum Historycznym w Dukli. Dyrekcja Magurskiego Parku Narodowego nie posiada informacji dotyczących pochówku szczątków żołnierzy, walczących o Przełęcz Dukielską, na nieczynnym cmentarzu łemkowskim w Ciechani w 2003 r. Pragnę podkreślić, że przedstawiciel Magurskiego Parku Narodowego od chwili powstania parku, tj. od 1995 r., bierze udział w uroczystościach religijno-patriotycznych na cmentarzach wojennych z I i II wojny światowej w rejonie parku narodowego. W czasie ww. bitwy m. Ciechania uległa całkowitemu spaleniu, a mieszkańcy podczas walk stracili cały dobytek. Niezalesiona dolina Ciechani (ok. 400 ha) wraz z sąsiadującym obszarem ochrony ścisłej (o pow. 840 ha) stanowi w Magurskim Parku Narodowym najcenniejszy przyrodniczo obszar. Prowadzona przez Magurski Park Narodowy ochrona czynna w ekosystemach nieleśnych Ciechani (m.in. wykaszanie corocznie ponad 100 ha) w sąsiedztwie ponad 100-letnich drzewostanów bukowo-jodłowych stwarza, wg wybitnych polskich przyrodników, modelowe rozwiązanie w ochronie ojczystej przyrody. Tereny te zamieszkują największe i najrzadsze w Polsce osobliwości przyrodnicze. Występujące tu zagęszczenie chronionych gatunków zwierząt nie jest nigdzie w Polsce spotykane i warunkuje sposób udostępniania ww. obszarów dla celów turystycznych. Po byłej wiosce pozostały jedynie nieliczne drzewa owocowe, jedna kapliczka oraz resztki parafialnego cmentarza.

Magurski Park Narodowy na terenie Beskidu Niskiego był pierwszą jednostką, która w sposób kompleksowy rozpoczęła porządkowanie ocalałych pamiątek po dawnych mieszkańcach - podniesiono i wyremontowano przydrożne krzyże, uporządkowano resztki dawnych cmentarzy, odsłonięto z zakrzaczeń drzewa owocowe. W 2000 r. sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych wizytowała tereny Beskidu Niskiego, oceniając stan pamiątek po byłych mieszkańcach. Park otrzymał pisemne podziękowanie od ww. komisji za ˝uporządkowanie i otoczenie opieką i ochroną dziedzictwa kulturowego mniejszości narodowych˝.

Odnosząc się do pytań posła Tomasza Górskiego, uprzejmie informuję, co następuje.

1. Jakie są powody, dla których dyrekcja Magurskiego Parku Narodowego zabrania dostępu do wielowiekowego osadnictwa i miejsca zbrodni komunistycznej, która to osadnictwo przerwała?

Na obszarze parku narodowego zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody obowiązują szczególne zasady jego udostępniania: ˝w celach naukowych, edukacyjnych, kulturowych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych w sposób, który nie wpłynie negatywnie na przyrodę w parkach narodowych˝. Zasady te są szczególnie trudne do egzekwowania w sytuacji Magurskiego Parku Narodowego zamieszkiwanego przez najrzadsze i wymierające w skali kraju gatunki zwierząt, które nie tolerują stałej obecności człowieka (przykładowo niedźwiedź, wilk, ryś, żbik, orzeł przedni, orlik krzykliwy, puchacz).

Dyrekcja Magurskiego Parku Narodowego nie odmawia zwiedzania śladów dawnego osadnictwa oraz nieczynnych od 60 lat cmentarzy, które położone są poza szlakami turystycznymi, osobom autentycznie zainteresowanym tym tematem. Dotychczas rejestrowano jeden taki przypadek. Miejscowość Ciechanię można zwiedzać:

- drogą powiatową z Krempnej do Grabiu, która jest w bardzo złym stanie technicznym, a w okresie zimowym staje się nieprzejezdna,

- niebieskim turystycznym szlakiem pieszym, który wraz z pieszym czerwonym szlakiem słowackim ukazuje panoramę Beskidu Niskiego w części polskiej i słowackiej.

Ponadto teren parku można zwiedzać szlakami turystycznymi pieszymi (85 km), szlakami rowerowymi (60 km) oraz drogami publicznymi (23 km). Dla grup specjalnie zainteresowanych przyrodą i historią wyznaczono 2 ścieżki przyrodnicze.

2. Czy dyrekcja Magurskiego Parku Narodowego zamierza ułatwić potomkom ofiar akcji ˝Wisła˝ dotarcie do miejsc związanych z ich rodzinną tradycją i miejsc kultu?

Potomkowie ofiar akcji ˝Wisła˝, a także potomkowie osób, które przed ww. akcją dobrowolnie zmieniły miejsce zamieszkania, raz w roku spotykają się w miesiącu lipcu w m. Zdynia, gm. Sękowa (poza terenem parku). Jest to jedyny okres w roku, w którym sporadycznie zdarzają się odwiedziny parku przez ww. osoby. Magurski Park Narodowy jest w tym czasie udostępniony dla ww. przedstawicieli - otwarte są rogatki, a od osób tych nie pobiera się opłat. Na terenie Magurskiego Parku Narodowego w m. Żydowskie, gm. Krempna od 2005 r. funkcjonuje ścieżka przyrodnicza o dł. 2,5 km, na której już na pierwszym przystanku opisano cmentarz łemkowski. Rokrocznie przez ścieżkę przechodzą w sposób zorganizowany wycieczki - ponad 3000 osób (w 2006 r. - 3185, do 17.10.2007 r. - 3273 osób), dla których odkrywane są wartości przyrodnicze tych terenów, a także przeszłość historyczna.

W 2007 r. przygotowano drugą ścieżkę przyrodniczą długości 3,5 km, która przedstawia oprócz wartości przyrodniczych także aspekt historyczny - przystanek nr 8 zlokalizowano przy zbiorowej mogile 1250 Żydów zamordowanych przez Niemców w dniu 7.07.1942 r.

3. W jaki sposób Magurski Park Narodowy chce te miejsca zachować dla przyszłych pokoleń?

Cały obszar Beskidu Niskiego (także i Bieszczadów) związany jest z tragicznym exodusem ludności w latach 1944-1947. Obszar Magurskiego Parku Narodowego zajmuje jedynie 12% pow. Beskidu Niskiego, a problem ratowania dziedzictwa kultury na obszarze parku jest właściwie rozwiązany.

W latach 1996-1998 zrekonstruowano prawie wszystkie krzyże i kapliczki na terenie parku (m.in. wyciągnięto z zakrzaczeń części krzyży, figurek, sklejając je w całość, 2 cmentarze uporządkowano i ogrodzono). W 2007 r. w sposób kompleksowy odrestaurowanych zostało przez grupę kamieniarzy ˝Magurycz˝ 6 nagrobków na cmentarzu w Ciechani. W 2008 r. przy współpracy z ww. grupą kamieniarzy przewidziano pełną renowację cmentarza w miejscowości Żydowskie. Wyrazem aprobaty ww. prac jest:

- stanowisko Arcybiskupa Jana Martynika, metropolity przemysko-warszawskiego obrządku greckokatolickiego o zrzeczeniu się prawa własności do cmentarzy w nieistniejących wioskach: Ciechania, Rozstajne, Żydowskie,

- podziękowanie sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych dla Magurskiego Parku Narodowego za zinwentaryzowanie, uporządkowanie i otoczenie opieką cmentarzy położonych na terenie parku.

W czasie 12-letniej historii Magurskiego Parku Narodowego nikomu nie odmówiono wejścia do miejsc kultu religijnego, położonych poza szlakami turystycznymi. W byłych miejscowościach, przez które przebiega droga publiczna (Nieznajowa, Rozstajne, Żydowskie), nikomu nie zabroniono i nie przeszkadzano w odwiedzaniu cmentarzy.

Pragnę podkreślić, że problem nie tkwi w udostępnianiu miejsc ludziom związanym z rodzinnymi tradycjami, ponieważ takowe wizyty są sporadyczne i dyrekcja parku nie stawia jakichkolwiek przeszkód. Uprzejmie informuję, że nie jest możliwe, aby park narodowy był udostępniany bez jasno określonych zasad, oraz nie jest możliwe, aby wejście na teren parku narodowego odbywało się bez ograniczeń, które uregulowane są ustawowo.

Z poważaniem

Podsekretarz stanu

Andrzej Szweda-Lewandowski

Warszawa, dnia 31 października 2007 r.

_________________
Jacek


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl