Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 25-04-2024 18:21

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 06-02-2007 15:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-01-2007 16:54
Posty: 19
Poszukuje informacji na temat cmentarzy cholerykow i tego typu podobnych znajdujacych sie na terenie Beskidu Niskiego. Chodzi mi o publikacje ksiazkowe jak i w Internecie. Z gory serdecznie dziekuje!!!


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-02-2007 21:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 18:22
Posty: 265
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
Jedyny cmentarz choleryków w okolicy Beskidu jaki znam znajduje się w Łużnej...

Z literaturą niestety kiepsko...

Z ciekawości, ktoś zna jakieś? Nie szukałem, tak pytam.

_________________
::: www.beskidgorlicki.pl ::: Beskid Niski w pigułce :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-02-2007 23:09 
Offline

Rejestracja: 10-12-2006 15:07
Posty: 17
Lokalizacja: stary zmigrod
Miejscowosc Stary Zmigrod. Kilka lat temu doprowadzony do porzadku. podobno lezy ok 100 ludzi z calej parafii.


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-02-2007 08:41 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
8)


Ostatnio zmieniony 11-03-2007 12:08 przez pazuzu, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 07-02-2007 08:44 
Offline

Rejestracja: 25-09-2006 18:17
Posty: 27
Lokalizacja: KN / KGR
Czy cmentarz choleryków to to samo co cmentarz choleryczny :wink:
Jeśli tak to w BN jest taki w Bartnem po przeciwnej stronie cerkwi grekokatolickiej, tuż koło drogi, trzeba poszukać...
Jeśli chodzi o opracowanie, to trochę na jego temat znajdziesz w książce gorlickiego "beskidnika" Andrzeja Piecucha: Nad Sękówką


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-02-2007 09:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 18:22
Posty: 265
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
pazuzu pisze:
w Łuznej? a gdziez tam jest cmentarz choleryczny??


Nie ma go już ale kiedyś był. Dzisiaj na jego miejscu stoi murowana kapliczka. Znajdował się nieopodal skrzyżowania drogi Gorlice - Tarnów z drogą na Staszkówkę.

"Był też w Łużnej cmentarz, na którym grzebano ofiary cholery i innych epidemii. Obecnie jedynym jego śladem jest stojąca tam kapliczka i związana z tym miejscem legenda. Legenda głosi, że podczas epidemii młoda mieszkanka wsi kazała w tym miejscu zakopać się żywcem i wtedy zaraza ustała."
Kuś B., Łużna. 90 lat w pejzażu kultury, Tuchów 2003.

Miałem gdzieś zdjęcie kapliczki ale nie mogę znaleźć :(

8)

_________________
::: www.beskidgorlicki.pl ::: Beskid Niski w pigułce :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-02-2007 16:37 
Offline

Rejestracja: 26-02-2006 15:14
Posty: 46
Lokalizacja: Jasło
- Osobnica, drogą od #16 w kierunku pól
- Brzyszczki [część Jasła], mogiła zbiorowa pod lasem

i jeszcze jeden, którego za Chiny nie potrafię sobie teraz przypomnieć...

_________________
Pzdr,
TM


Na górę
Post: 07-02-2007 17:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-01-2007 16:54
Posty: 19
Wiem, że taki cmentarz znajduje się w Sękowej, ale gdzie, z którego roku, ile osób tam pochowano...nie mam żadnych informacji.


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-02-2007 19:02 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Kilka cmentarzy choleryków znajduje się w lesie (w tzw. Sosninie) niedaleko Cieklina. Do niedawna zaniedbane, dwa lata temu częściowo uporządkowano teren wokół nich. Odrestaurowano także staraniem miejscowego proboszcza i kilku aktywnych mieszkańców piękną starą kaplicę w lesie. Niestety po odrestaurowaniu dużo straciła ze swojej urody. O informacje najlepiej pytać w Urzędzie Gminy w Dębowcu albo (lepiej) miejscowego proboszcza z Cieklina.


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-02-2007 21:28 
Offline

Rejestracja: 23-10-2004 17:49
Posty: 705
Lokalizacja: D29 - 110
8)


Ostatnio zmieniony 11-03-2007 12:08 przez pazuzu, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 08-02-2007 07:16 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Pielgrzymka

Za cmentarzem w kępce drzew - cmentarz choleryczny z 1831 roku. Zachował się nagrobek proboszcza ks Lwa Paryłowicza, zmarłego 29 sierpnia 1831 roku właśnie podczas epidemii


Biecz


Przy ul. Reformackiej (epidemia 1721), na miejscu cmentarza stoi kapliczka Św Michała Archanioła

Wisłoczek


na południe za cmentarzem na brzegu lasu, zachował się żeliwny krzyż z datą 1889


Bartne


Epidemia 1873 (zmarło ok 50 osób) Zachowane 2 krzyż nagrobne (jeden fundacji Teofila Pelesza)

Galicyjski pisze:
Wiem, że taki cmentarz znajduje się w Sękowej, ale gdzie, z którego roku, ile osób tam pochowano...nie mam żadnych informacji.



Sękowa


Cmentarz na Pustym Polu (przy niebieskim szlaku na Magurę) zachowany jeden kamienny krzyż

Iwonicz

epidemia 1831; znajduje się w polach wśród kępy drzew, na południe od drogi z osiedla Przybyłówka do Lasu Grabińskiego, zachowany piaskowcowy obelisk

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-02-2007 08:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Szanowni Państwo, a propos cmentarza cholerycznego w Łużnej i dziesiątek, żeby nie powiedzieć setek mu podobnych i wszystkich innych: ten cmentarz jest, a nie "był"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Otóż cmentarz przestaje istnieć nie wtedy kiedy ogołoci się go z elementów dostrzegalnych okiem, ale kiedy ekshumuje się zwłoki i przeniesie je w inne miejsce (względnie znikną one na skutek powodzi albo czegoś podobnego...). Sama semiotyka cmentarna to nie cmentarz jeszcze, a my tymczasem żyjemy w takim kręgu kulturowym, w którym kiedy nie ma nagrobków, albo krzyża, czy kaplicy, czy pomnika to nie ma cmentarza. Coś mało kapujemy sferę sacrum!
UPRASZAM O POWSTRZYMYWANIE SIĘ OD UŻYWANIA SŁOWA "BYŁ" W NIEUZASADNIONYCH WYPADKACH!
CMENTARZE CHOLERYCZNE SĄ JAK NISKI DŁUGI I SZEROKI. TAM GDZIE SĄ LUDZIE JEST I ŚMIERĆ, a epidemie cholery jeszcze w drugiej połowie XIX wieku były POWSZECHNE, CZĘSTE (vide choćby: "Dokumenty z cerkwi w Wisłoku Wielkim", Płaj chyba 26, zwłaszcza w dziale dokumenty Zwierzchności Gminnej tamże)!
To i owo o cholerze można znaleźć w bardzo wielu miejscach, ale jestem poza domem i nie ma jak podać źródeł, ale: "Człowiek i śmierć", Philippe Aries, PIW, bodaj 89 rok. O cmentarzach cholerycznych w Galicji - szerzej rzecz ujmując także - jak dotrę do domu, to chętnie podam.
Cmentarze choleryczne czy choleryków (to na jedno wychodzi) SĄ (sic!) w prawie każdej miejscowości, tyle, że nie wiemy gdzie. Bo też lokowano je zwykle daleko od zabudowań - biorąc za punkt odniesienia stan zabudowy z czasu im właściwego (oczywiście są wyjątki), często nie oznaczano w żaden trwały sposób, naturalnie obłożone były swego rodzaju anatemą.
Mogę wskazać prawie 10 wiejskich, nie oznaczonych cmentarzy cholerycznych, miedzy innymi we wskazanym Wisłoku Wielkim, ale nie wirtualnie, brak czasu na opisy... i w ogóle czas kurczy się...
Polecam (jak chce sie ich szukać): katastry, szematyzmy, archiwa gminne (przedwojenne).
I jeszcze: na tym forum można "znaleźć" mnóstwo dowodów na fakt, że cmentarze to nagrobki, pomniki itd, to przykre i choć sami zajmujemy się wizualną stroną cmentarza, to pamiętamy o całym jego obszarze jako ziemi poświęconej i pełnej "ludzi, bez których świat nie mógłby istnieć".
Ponieważ zaczął pan Galicyjski: w Myscowej też podobno jest taki cmentarz, ale nie wiadomo gdzie...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-02-2007 17:03 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
i jeszcze: na tym forum można "znaleźć" mnóstwo dowodów na fakt, że cmentarze to nagrobki, pomniki itd, to przykre i choć sami zajmujemy się wizualną stroną cmentarza, to pamiętamy o całym jego obszarze jako ziemi poświęconej i pełnej "ludzi, bez których świat nie mógłby istnieć".


Zgadza się. A najbardziej jaskrawym dowodem takiego przykrego sposobu myślenia w przypadku cmentarzy wojennych (trochę poza tematem) jest "upamiętanianie" poległych poprzez "konserwację" różnego rodzaju murków, furteczek itp. detali z pominięciem nagrobków czy totalny w Beskidzie Niskim "zanik pamięci" jeśli chodzi o odtwarzanie tabliczek nagrobnych. By sparafrazować J.Drogomira - "zanik pamięci" pozwalający by pochowani "zginęli po raz wtóry".

Całkowicie się z tobą również zgadzam, że aby jakieś miejsce było cmentarzem wystarczy fakt, że są tam pochowani ludzie a nie fakt istnienia na tym terenie widocznych elementów architektonicznych.
Z kolei całkowicie się nie zgadzam jeśli chodzi o "kapowanie sfery sacrum" - miejsce pochowania ludzkich szczątków nie musi wcale być poświęcone w przeszłości lub współcześnie by zasługiwać na ochronę i szacunek.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-02-2007 17:47 
Offline

Rejestracja: 26-02-2006 15:14
Posty: 46
Lokalizacja: Jasło
A czy ktoś zna przeznaczenie cmentarza w Gorzycach [tj. przy drodze Jasło - Nowy Żmigród, tuz przy drodze, przy granicy z Łężynami]. Ja już słyszałem mnóstwo opinii na jego temat - m.in. o jego cholerycznym przeznaczeniu..

_________________
Pzdr,

TM


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-02-2007 22:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
uruloki, rzecz nie w hermeneutyce :D , pomyłka, w żadnym wypadku nie chodzi mi o sferę sacrum uprawomocnioną czy usankcjonowaną przez jakiegokolwiek funkcjonariusza kultu, dla mnie jest nią każde miejsce pochówku, czyli każdy pochówek to świętość zasługująca na godne zachowanie. Wierzę, że to oznacza, że w tej kwestii pozostajemy po tej samej stronie :D

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl