Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 19:07

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20-10-2007 01:03 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Dawno, dawno temu ktoś komuś powiedział, a może napisał , iż w okresie międzywojennym z Łemkowszczyzny przeniesiono cerkiew na Podlasie. Od momentu zarejestrowania tejże informacji spać nie mogłem. Szukałem, pytałem i nic. Poddając się stwierdziłem, że na pewno chodzi tu o cerkiew z Regetowa przeniesioną do Żółkiewki k. Krasnegostawu. Ale ani to Podlasie, ani nie okres międzywojenny. Poszukiwania zeszły na drugi, trzeci, czwarty plan, co nie znaczy, że zostały zaprzestane. Aż tu pewnego dnia, podczas wirtualnego zwiedzania delty Świdra wpadł mi w ekran taki oto artykuł:

O rzekomej cerkiewce i polskich dworach
(...)
Ta piękna okolica, w której dolinę rzeki okalają polodowcowe i całkiem pokaźne wzgórza, zachowała resztki Puszczy Starogrodzkiej. Rosną w niej ładne sosny i wyniosłe jałowce i - szczególnie koło Radachówki leżą wielkie głazy, niektóre z nich zostały pomnikami przyrody. Ale najbardziej tu znany jest drewniany kościółek w Radachówce.Jego nie spotykana na Mazowszu sylwetka, podobna raczej do cerkiewki z Beskidu Niskiego, dała pożywkę do nie wiadomo skąd zaczerpniętej informacji, że jest to cerkiew przeniesiona z okolic Tarnopola! Ta wyssana z palca informacja krąży jeszcze czasami po okolicy, chociaż przed kaplicą stoi drewniany krzyż, na którym jak byk napisano: kto fundował,kto i kiedy zbudował. Nazwisko: cieśla Jan Kubicki w 1935 r. Warto zwrócić uwagę na nieprzeciętny kształt stojącej w pobliżu sosny.(...)


http://linia.com.pl/indeks.php?d=17&w=224&p=03

I co? Ani to Podlasie, ani Łemkowszczyzna, ale się przynajmniej wyśpię

:twisted:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl