Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 12:24

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04-06-2006 21:11 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
:P
Przyjedź w Beskid Niski. Pgadaj z ludźmi. Poszukaj starych cerkwi, kapliczek i krzyży.
Gdzieś tu na forum zaczęlismy pracować nad bibliografią Łemkowszczyzny.
Poszukaj.
Zyndranowa, Olchowiec, Zdynia, Ropice, Uście, Nowica...
Przyjemne z pożytecznym.

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-06-2006 22:00 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Żeby poznać kulturę łemkowską trzeba koniecznie odwiedzić strony występowania tej społeczności. Z własnych doświadczeń polecam spotkanie z p. Goczem właścicielem skansenu łemkowskiego w Zyndranowej ale również wystarczy zawitać do miejscowości w których żyje ta grupa etniczna.
Osobiście mile wspominam rozmowe z jednym z mieszkańców Bartnego.
Poświęcił mi dużo czasu, no i wiele ciekawych rzeczy się dowiedziałem.
Z tego co pamiętam miał jeszcze awizowane 2 rozmowy tyczące spraw kultury (obrzędowości) z dwiema studentkami.
Myśle, że wystarczy wejść do przypadkowej wsi i zapytać o osoby mające coś ciekawego do powiedzenia. Oczywiście nie zapomnij o kartce papieru i czymś do pisania albo nagraj sobie rozmowę.

Co do kwestii architektury cerkiewnej to poproś naszego jarka surowicznego - художникa piszącego ikony - a znajacego się na mikro i makroszczegółach.
Wiem, że ma istny kołowrót związany z dokonywaniem biegu akademickiego, ale możesz spróbować. :wink:
Może Ci coś doradzi a zwłaszcza poda pozycje bibliograficzne.

Nadmienię również, że w Sanoku istnieje chyba filia UJ ucząca kultury krajów karpackich. Studiujący tam są dobrze zorientowani w sprawach, które Cię interesują.

A tak w ogóle odnosze wrażenie, że temat jakby za karę, no ale pomÓc trzeba :lol:
Krysiu zapewne byłoby lepiej gdyby było to dla Ciebie pasją nie od teraz.

pozdrawiam


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-06-2006 15:12 
"pomuc"
uważaj w pracy licencjackiej na byki

zapraszamy w Beskid


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 14-06-2006 06:59 
Karol i tu się mylisz co do mnie :) :) wybrałam tę pracę z zamiłowania do cerkwi Łemkowskich a zwłaszcz jednej. Ino przy okazji zbierania materiałów napotkałam na pewne problemy związane z kulturą Łemkowską. I dlatego prosze o porade.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 14-06-2006 12:56 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Karol pisze:

Nadmienię również, że w Sanoku istnieje chyba filia UJ ucząca kultury krajów karpackich. Studiujący tam są dobrze zorientowani w sprawach, które Cię interesują.



Ale jaja. KKK filią UJ. Surowiczny, czy TY wiedzidziałeś gdzie studiuiowałeś?!

To jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku, a kierunek - Kultur(w)a Krajów Karpackich 8)


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-06-2006 10:46 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Rysiek pisze:
Karol pisze:

Nadmienię również, że w Sanoku istnieje chyba filia UJ ucząca kultury krajów karpackich. Studiujący tam są dobrze zorientowani w sprawach, które Cię interesują.



Ale jaja. KKK filią UJ. Surowiczny, czy TY wiedzidziałeś gdzie studiuiowałeś?!

To jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku, a kierunek - Kultur(w)a Krajów Karpackich 8)


Dzięki tem Rysiu moja wątpliwość została rozwiana, a UJ może stanowić naturalną kontynuację edukacji o stopień wyżej.
Istnieje jeszcze Rzeszów z bliższych w okolicy ale nie będę ryzykował na wszelki wypadek :D


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-06-2006 11:36 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Ja broń Boże nie chcę nikogo odstraszyć od KKK, bo studiują (i wykładają) tam bardzo fajni ludzie, tylko po prostu nie jest to UJ. Ale kierunek polecam, na prawdę.


Na górę
 Tytuł:
Post: 28-06-2006 22:17 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
k.wrobel@op.pl pisze:
Karol i tu się mylisz co do mnie :) :) wybrałam tę pracę z zamiłowania do cerkwi Łemkowskich a zwłaszcz jednej. Ino przy okazji zbierania materiałów napotkałam na pewne problemy związane z kulturą Łemkowską. I dlatego prosze o porade.


Mylić się rzecz ludzka.
No myślę, że nie obraziłem.
Napisz proszę, która cerkiew tak Cię urzekła.
Ja wędrując po Beskidzie Niskim robię zdjęcia tych obiektów kultu.


Na górę
Post: 17-07-2006 18:39 
Urzekła mnie Cerkiew drewniana p.w. św. Dymitra z 1819 r. w Roztoce Wielkiej tj. mała wieś w pobliżu Krynicy. Właśnie wróciłam z wycieczki śladami Łemkowszczyzny (zwiedzanie cerkiewek) i jestem załamana bo mogliśmy fotografować je wewnątrz a mi baterie od aparatu padły i zrobiłam tylko pare fotek a mogłam mieć ich setki :cry: Dlatego mam taką prośbę jak by ktoś miał zdjęcia jakiś cerkiewek zwłaszcza chodzi mi o ich wnętrze to byłabym wdzięczna jak by ktoś mi przesłał.
Pozdrawiam Krystyna W.


Na górę
   
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl