Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 11:15

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wólka
Post: 22-07-2012 20:36 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Znów pociągnęło mnie na Wólkę (bo blisko a mało czasu :-( ). Kiedyś przeczytałem tam na tablicy że Wólka miała cmentarz, po którym nic podobno nie zostało:
Obrazek
Nie pasuje mi jednak coś opis z mapą (zdjęcia z tej samej tablicy stojącej pod Uhliskami):
Obrazek - zachodni brzeg to już nie las Debry. Wie ktoś gdzie ten cmentarz był?
Załączam jeszcze plan wsi ale z tego co jeszcze bukwy składam nie wyczytałem nic o cmentarzu :-(
Obrazek


Na górę
 Tytuł: Re: Wólka
Post: 22-07-2012 22:58 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Nie wydaje mi się, aby w Wólce był cmentarz. Ale to tylko takie moje przemyślenie, wynikające z "kalkulacji" po przejrzeniu wszystkich dostępnych mi map i materiałów. Poszperam jeszcze.


Na górę
 Tytuł: Re: Wólka
Post: 23-07-2012 11:34 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Poszperaj, poszperaj ;)
Z mojego "śledztwa": wpierw otrzymałem informację od p. Krukara że nic mu nie wiadomo o tamtejszym cmentarzu, jednak, jak zaznaczył, dawniej nie cmentarze leżały w kręgu jego zainteresowań a nazewnictwo. Po rozegraniu małej rundy pingpongowej z urzędami uzyskałem wreszcie informację, że tekst na tablicy podobno został przepisany z "Roczników Iwonicza Zdroju". Skontaktowałem się z p. Michalakiem, który jednak zaprzeczył by ten tekst mógł być z tego źródła zaczerpnięty - również twierdzi, że Wólka grzebała zmarłych w Bałuciance. Wspomniał o 3 grobach kobiet, które zginęły w Wólce już po wojnie i tam są pochowane. Wizualnie przetrwał tylko jeden z nich - dawałem kiedyś jego zdjęcie. Dwa pozostałe groby są położone gdzieś w pobliżu.
Wynika z tego że tekst na tablicy pod Uhliskami jest błędny :-(, choć ja i tak kiedyś na wiosnę przejdę się tam w poszukiwaniu choćby barwinka.
Korzystając już z okazji rozmowy podpytałem p. Michalaka jeszcze o wiele różnych rzeczy, m.in. o ten krzyż. Podobno po ataku na kasarnię w Czeremsze (jeszcze raz potwierdzone, że te ruiny, o których rozmawialiśmy w innym wątku pod koniec to ruiny polskiego posterunku granicznego a później zamienionego na kasarnię) oddział AK wycofywał się w kierunku Lubatowej i gdzieś tam w pościgu policjant z Abramowa zastrzelił chłopa z Lubatowej. Partyzanci zasadzili się na tego policjanta i gdy kiedyś pasł krowy właśnie gdzieś w rejonie tej przełęczy w odwecie zastrzelili jego. W tym miejscu rodzina wystawiła mu krzyż.
Również ten pomnik jest postawiony w miejscu cmentarza żołnierzy rosyjskich z czasów IWŚ, których później ekshumowano na cmentarz grekokatolicki w Desznie. Niestety, po ich mogile podobno nie ma już śladu.
Pozostałości po okopach z IWŚ widać w lesie zaraz przy szlaku po prawej przy przejściu z Przymiarek w kierunku Gloriety - również po dłuższym czasie zaspokoiłem swą ciekawość bo niedorzeczne wydawało mi się by kopać rowy melioracyjne na górze :shock: choć myślałem że są z okresu IIWŚ :wink:. Natomiast ruiny betonowe na polanie "II" (pewnie już całkowicie zarosłej) nad szkołą podstawową w Iwoniczu Zdroju są pozostałością po fundamentach niemieckiej stacji radarowej - a my bawiąc się pośród nich w przedszkolu w wojnę myśleliśmy że to pozostałości kopalni ropy :lol:
Jestem pod wrażeniem pamięci p. Michalaka, jest kopalnią wiedzy i myślę że takie osoby można by zapraszać na spotkania MBN, ale to powinno być jednak spotkanie MBN... :evil: :twisted:


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl