Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 21:37

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
Post: 06-03-2012 10:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Skąd wy wszyscy mądrale czerpiecie takie informacje, że mieszkańcy z okolic beskidzkich i bieszczadzkich
nie mieli świadomości narodowej (?) Spróbujcie poszperać w starych albumach, starych dokumentach
i przekonacie się, że wcale tak nie było.

Administratorowi tego profilu przekazałam fotografie z 1935 roku . Mieszkańcy na zdjęciach
występują w pięknych strojach narodowych. To jest jednoznaczne z tym, że mieli poczucie tożsamości
i to bardzo wyraźne... a w szkołach był język ruski .

II RP nie była macochą dla Rusinów, co z tego jednoznacznie wynika ,

A NIkifor był artystą , a artyści należą do nas wszystkich, więc z sympatią i podziwem pochylamy
się przed Nikiforem my wszyscy...

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 06-03-2012 10:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Skąd wiem? Z materiałów źródłowych m.in. ze spisów ludności, ze szkoleń, opracowań, z opowieści. Wystarczy prześledzić dzieje szkolnictwa w regionie, aby zdobyć multum informacji. Wystarczy zapoznać się z rolą jaką odgrywał kler na tym terenie aby dojść do wniosków, które wysnułam. Warto też sięgnąć do dziejów różnego rodzaju stowarzyszeń, spółdzielni m.in. Proswity aby poznać jak wyglądała walka o duszę Rusina.
Dobrze zrozumiałam? Ubrani w strój narodowy? Jak on wyglądał? Byłam we wszystkich skansenach w okolicy (został mi jeszcze tylko Lwów), byłam u pani Darii Boiwki, szkoliłam się w skansenie ale o stroju narodowym nie słyszałam. O ludowym łemkowskim owszem. Mam nawet na ten temat ciekawą publikację, to chyba katalog wystawy z któregoś muzeum. Wystawę pamiętam ale na razie nie kojarzę, w którym muzeum ją widziałam.

Edit
To "Do cerkwi, do miasta, na tańce Tradycyjny strój Łemków-rusińskich górali karpackich".


Na górę
Post: 06-03-2012 11:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Sprawdziłam u specjalistów. Nie było łemkowskiego stroju narodowego czy stroju narodowego na tym terenie. Po stronie polskiej były wyodrębnione trzy główne odmiany: zachodnia - dolina Popradu do doliny górnej Wisłoki, środkowa od doliny górnej Wisłoki po źródła Wisłoka, wschodnia to zlewisko Osławy i Osławicy. Oprócz tego odmienny strój posiadali Rusini Szlachtowscy. Strój Rusnaków mieszkających po drugiej stronie łuku Karpat wyglądał jeszcze inaczej i dzielił się na enklawy. Szczególnie jest to widoczne w stroju kobiecym.
Na marginesie, przewodnicy byli zmuszeni do opanowania wszystkich regionalnych szczegółów stroju, w tym musieliśmy wkuć na pamięć nazwy poszczególnych części ubioru.
Wystawa była w Nowym Sączu.


Na górę
Post: 06-03-2012 11:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Walka o duszę Rusina (?)

A czym się ona objawiała (?) ...

Czym różniły się kmiecie pomiędzy sobą (?) mam na uwadze wszystkie nacje, zyjace obok siebie ...

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 06-03-2012 11:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Tak, tak historycy nazywają to co działo się na terenie Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny, Huculszczyzny, zresztą na terenie całej Galicji Wschodniej od II połowy XIX w.. Teraz to co dzieje się określa się sporem o duszę Rusina.
Jeszcze w latach 30 XX w. we wsiach nie znano na tym terenie narodu ukraińskiego, określenia Ukrainiec używano tylko w stosunku do ukraińskiego działacza narodowego.

Jak Admin wydzieli dyskusję to wezmę w niej udział


Na górę
Post: 06-03-2012 12:05 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Lucyna pisze:
Mi się podoba komentarz Ryby.

Lucyna pisze:
Prawdę powiedziawszy dlatego tak idiotyczne wydają mi się słowa pana Ryby.

Jest się jeszcze w stanie ktoś w tym wszystkim połapać?
:lol: :lol: :lol:


Na górę
Post: 06-03-2012 12:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Oj Kabir, Kabir, gonisz resztkami.
Nie wyrywaj moich słów z kontekstu, jak mawiał pewien stary Łemko, odrobinka kulturki przydałaby ci się.


Na górę
Post: 06-03-2012 13:24 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Lucyna pisze:
Oj Kabir, Kabir, gonisz resztkami.
Nie wyrywaj moich słów z kontekstu, jak mawiał pewien stary Łemko, odrobinka kulturki przydałaby ci się.

No, tylko te moje "resztki" są znacznie większe od Twoich "całostek". Coś Twoi koledzy "zawodowi historycy" nie za bardzo chcą Ci pomóc w sprawie tych bzdur, które w kononie zamieściłaś :lol: Nie mogę wyjść ze zdumienia, że Twój bełkot jest jeszcze na tym forum tolerowany. W tym wątku także. Zaś "kulturki" w wydaniu bieszczadzkim mi nie trzeba, wystarczy po prostu kultura :)


Na górę
Post: 06-03-2012 15:18 
Offline

Rejestracja: 05-01-2010 18:08
Posty: 28
Apel do wszystkich osób, które pienią się na forum (wiadomo o kogo chodzi). Zróbcie tak jak mawiał mój znajomy ze szkoły; zorganizujcie między sobą ustawkę, obijcie sobie nawzajem facjatę i będzie po sprawie, bo i stres ujdzie i trochę ruchu na zdrowie też dobrze wpłynie. :D


Na górę
Post: 06-03-2012 17:25 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
batarejko pisze:
Apel do wszystkich osób, które pienią się na forum (wiadomo o kogo chodzi). Zróbcie tak jak mawiał mój znajomy ze szkoły; zorganizujcie między sobą ustawkę, obijcie sobie nawzajem facjatę i będzie po sprawie, bo i stres ujdzie i trochę ruchu na zdrowie też dobrze wpłynie. :D


Boj sie Pan Boga Panie batarejko :roll: .Nie wolno namawiac do bicia.A juz bicia kobiet to w szczegolnosci. Tego to jeszcze na tym forum nie bylo :roll: ! Toz to podzeganie!
Musisz Pan wiedziec ze to podpada pod powazny paragraf.W polskim prawie podzegacz i pomocnik odpowiada na rowni ze sprawca. :|
Biegnij Pan czym predzej na najblizszy Posterunek i sie przyznaj.Kara bedzie zmniejszona o polowe, albo w zawiasach :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 06-03-2012 17:48 
Offline

Rejestracja: 05-01-2010 18:08
Posty: 28
Kto tutaj mówi o podżeganiu do mordobicia? Miałem na myśli honorowy pojedynek wzorem czasów szlacheckich. A to nie jest przestępstwo. :D


Na górę
Post: 06-03-2012 18:02 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
No, "obijanie facjaty" nie zabrzmiało bynajmniej jak cytat z Boziewicza. Nie zachęcaj mnie więc, Batarejko, abym bił kobiety i osoby starsze :lol:


Na górę
Post: 06-03-2012 19:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
batarejko pisze:
Apel do wszystkich osób, które pienią się na forum (wiadomo o kogo chodzi). Zróbcie tak jak mawiał mój znajomy ze szkoły; zorganizujcie między sobą ustawkę, obijcie sobie nawzajem facjatę i będzie po sprawie, bo i stres ujdzie i trochę ruchu na zdrowie też dobrze wpłynie. :D

Poznaj trolla po mowie jego.
Nawet, gdy kłócimy się nasze wpisy coś wnoszą do dyskusji, ścierają się racje. Wolę to iż tego rodzaju tfurczość nic nie wnoszącą do rozmowy.
Litości, jaka nienawiść, jakie mordobicie, za chwilę ogłosicie rzeź forumową.

Mamy różne zdania, rozmawiamy, dokuczamy sobie,wbijamy szpile. Osobiście odbieram to jako żarty i dobrze bawią się. Na dodatek czegoś mogę się nauczyć.


Na górę
Post: 06-03-2012 20:45 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
romaszka pisze:
Lucyno droga, w jaki sposób Łemkowie mieli "odrzucić" Nikifora ? Farmazony p. Ryby, że Nikifor był przez Łemków "niezauważany" w swym nieszczęściu są kolejnymi bzdurami opartymi nie wiadomo na czym.

To było do Lucyny, ale się wtrącę. Pan ryba pisze bzdury. Ale rzeczywiście Łemkowie, w pewnym sensie (odmiennym od panarybowego) odrzucili Nikifora. W każdej zbiorowości ludzkiej (dawniej i dziś), dziwak czy osoba upośledzona, spychana jest margines społeczeństwa, izolowana, wyśmiewana, traktowana jako gorsza. W tym kontekście z pewnością było tak i z Nikiforem. Odnośników i linków Ci nie podam, bo opieram się raczej na znajomości życia :oops: i relacjach osób które go znały :oops: .

Lucyna pisze:
II RP nie była macochą dla Rusinów, co z tego jednoznacznie wynika ,
Słowianko zapoznaj się z tym: http://www.cerkiew1938.pl/burzenie_cerk ... -tych.html

Lucyna pisze:
Tak, tak historycy nazywają to co działo się na terenie Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny, Huculszczyzny, zresztą na terenie całej Galicji Wschodniej od II połowy XIX w.. Teraz to co dzieje się określa się sporem o duszę Rusina.
Jeszcze w latach 30 XX w. we wsiach nie znano na tym terenie narodu ukraińskiego, określenia Ukrainiec używano tylko w stosunku do ukraińskiego działacza narodowego.

:?: Jacy historycy? Gdzie, kiedy? Uważam, że jeśli już przepisujesz z Rewasza (czy też Bieszczdy.net) to przed przepisaniem postaraj się (... groch o ścianę...). Bo zacytowany tekst to bełkot. (To była życzliwa uwaga! Nie jakieś czepialstwo!)


Na górę
Post: 06-03-2012 21:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Hmm, ciąg dalszy absurdów. Co z tym wszystkim wspólnego ma Rewasz albo jakiś bieszczadzki portal?


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl