Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 15:12

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
Post: 03-03-2012 10:07 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Lucyno droga, w jaki sposób Łemkowie mieli "odrzucić" Nikifora ? Farmazony p. Ryby, że Nikifor był przez Łemków "niezauważany" w swym nieszczęściu są kolejnymi bzdurami opartymi nie wiadomo na czym.

_________________
romaszka


Na górę
Post: 03-03-2012 12:52 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Ryba pisze:
był pełnym analfabetą, drukowane litery na akwarelach odwzorowywał z gazet.
No, ciekawe z jakich to gazet odwzorowywał frazy typu "KRENICA WIES SEŁO"? Ale dla ludzi typu Lucyna, znających życiorys Nikifora co najwyżej z książki Banachów czy z filmu "Mój Nikifor" takie wypowiedzi (Ryby) są dobre, bo jak przecież na wstępie zaznaczyła - PODOBAJĄ się jej.
Przy okazji - związek Artysty z koleją jest bezsprzeczny - zwróćcie uwagę, jak dużą część twórczości Nikifora stanowią wizerunki dworców kolejowych, torów, itp. :)


Na górę
Post: 03-03-2012 13:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Skoro mylę się to oświeć mnie, zapodaj słowa Nikofora mówiące o tym, iż czuje się Łemkiem bądź Ukraińcem. Podobają mi się z prostej przyczyny, nie lubię obłudy.


Na górę
Post: 03-03-2012 14:25 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Lucyna pisze:
Skoro mylę się to oświeć mnie, zapodaj słowa Nikofora mówiące o tym, iż czuje się Łemkiem bądź Ukraińcem. Podobają mi się z prostej przyczyny, nie lubię obłudy.
Tym razem nie będę naśmiewał się z Twoich "literówek", bo to mały szkopuł, nieistotne w zestawieniu z Twoimi ciasno-nacjonalistycznymi poglądami (o ile to w ogóle poglądami nazwać można). Chrzest miał w greckokatolickim obrządku, o narodowość nikt go nie pytał a władza sama go zakwalifikowała jako Rusina/Łemka, co potwierdziła dwukrotną wywózką.
Twoja pisanina o Nikiforze wskazuje, że również w tym temacie nijakiej wiedzy nie posiadasz, co w połączeniu z poglądami, o których mówiłem powyżej - daje żałosne efekty.


Na górę
Post: 03-03-2012 14:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
kabir pisze:
Lucyna pisze:
Skoro mylę się to oświeć mnie, zapodaj słowa Nikofora mówiące o tym, iż czuje się Łemkiem bądź Ukraińcem. Podobają mi się z prostej przyczyny, nie lubię obłudy.
Tym razem nie będę naśmiewał się z Twoich "literówek", bo to mały szkopuł, nieistotne w zestawieniu z Twoimi ciasno-nacjonalistycznymi poglądami (o ile to w ogóle poglądami nazwać można). Chrzest miał w greckokatolickim obrządku, o narodowość nikt go nie pytał a władza sama go zakwalifikowała jako Rusina/Łemka, co potwierdziła dwukrotną wywózką.
Twoja pisanina o Nikiforze wskazuje, że również w tym temacie nijakiej wiedzy nie posiadasz, co w połączeniu z poglądami, o których mówiłem powyżej - daje żałosne efekty.

:lol: :lol: :lol:
Według nacjonalisty ukraińskiego jestem nacjonalistką polską, na innym forum nacjonalistka polska obwieściła iż "W Polsce działa silne lobby ukraińskie, które zależy na tym, aby prawdę maksymalnie wymazać, ze świadomości Polaków. Takie osoby występują nawet na tym forum. Ostatnio, gdy napisałam, słówko o naszym Lwowie, mój post został wykasowany, na prośbę pewnej pani, która stwierdziła, iż to ,,są nacjonalistyczne brednie’’..

Oznacza to jedno, na szczęście jestem normalna.

Kabir gdzieżeś swój rozum zostawił, gdy powoływałeś się na działania ludowego państwa polskiego.
Fakt, władza decydowała kto jest kim. Rodzina mojej mamy przez to przeszła, część wg nich była Polkami, część Ukraińcami. Bracia mojej Mamy i Mama zostali, bo byli Polakami (ochrzczeni w kościele), Siostry Mamy Ukrainkami, bo zostały ochrzczone w cerkwi i zostały wywiezione w ramach akcji "Wisła".
A idźże w cholerę z takimi idiotycznymi argumentami.

Nie twierdzę iż był Polakiem.


Na górę
Post: 03-03-2012 14:55 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Rozumku to akurat Pan Bóg Tobie poskąpił, czego sama dowodzisz swoimi idiotycznymi wypowiedziami.


Na górę
Post: 03-03-2012 15:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Idiotyczne, bo nie pasujące do Twoich wyobrażeń, do idiotycznych nacjonalistycznych schematów.


Na górę
Post: 03-03-2012 20:46 
Offline

Rejestracja: 25-02-2012 19:40
Posty: 3
kabir pisze:
Rozumku to akurat Pan Bóg Tobie poskąpił, czego sama dowodzisz swoimi idiotycznymi wypowiedziami.

1. KABIR MIEĆ PATENT NA RACJĘ !
2. KABIR MIEĆ WIELKIE EGO!
3. KABIR WIEDZIEĆ CZEGO PAN BÓG POSKĄPIŁ LUCYNIE!
4. KABIR BYĆ WIELKIM INTELEKTUALISTĄ I NIE WIEDZIEĆ CZEGO JEMU PAN BÓG POSKĄPIŁ ???


Na górę
Post: 03-03-2012 20:52 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Jaka miła dyskusja. To dziwne ale już dawno zdołałem zauważyć, iż gdzie Szanowny Kabir tam niekoniecznie obowiązuje galanteria wobec kobiet i nie tylko ich.
Ale ja o Nikiforze (proszę nie mylić z nazwą pociągu), gdyż szukając "czegoś" w Magurach (na razie nie wiem w którym numerze jest to, co-jak przypuszczam-będzie uzupełnieniem pewnego mojego postu; i niech ktoś próbuje zarzucić mi, że tańce i hulanki uprawiam w okresie Wielkiego Postu) natknąłem się w Magurach'99 na atrykuł Michała Źrołka "Moje wspomnienia o Nikiforze". Kto ma niech czyta. Ale zdumiała mnie fotografia autora artykułu z Nikiforem. Chwała charakteryzatorom p. Feldmann za znakomite podobieństwo.


Na górę
Post: 04-03-2012 14:13 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Lucyna pisze:
Według nacjonalisty ukraińskiego jestem nacjonalistką polską, na innym forum nacjonalistka polska obwieściła iż "W Polsce działa silne lobby ukraińskie, które zależy na tym, aby prawdę maksymalnie wymazać, ze świadomości Polaków. Takie osoby występują nawet na tym forum.

Same nacjonalistyczne poglady to jeszcze nic zlego.
Dopiero gdy staja sie faszystowskie , narodowo-socjalistyczne lub neobanderowskie -problem sie zaczyna.

A przechodzac do wlasciwego tematu:Drowniak na kamieniu we Lwowie niezle wyglada.Widzialem go tam w zeszlym roku.Siedzial... ale nie mial obok siebie nikogo....
No ale to Lwowska Starowka.

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 04-03-2012 14:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Przeczytałam obie części wspomnień Michała Źrołka "Moje wspomnienia o Nikiforze" zmieszczony w "Magurach'99" i "Pieski los artysty" w "Magurach'00". Zresztą po raz drugi, czy trzeci.
Przeglądnęłam kilka publikacji o Krynicy i prawdę powiedziawszy zaskoczyło mnie jedno. Krynica nie promuje Nikofora. Nawet w monografii "Krynica" z 1994 r. jest tylko niewielka wzmianka o tym artyście.

Znam ten pomnik. Bardzo ładny. Po raz pierwszy zobaczyłam go tuż po postawieniu. Dosłownie wlazłam na niego i byłam co najmniej zdziwiona widząc Nikifora we Lwowie. Jak bywałam w tym mieście to zawsze zerkałam, czy Nikifor nadal rozprawia.
Jeszcze bardziej dziwiłam się, gdy lwowski przewodnik mówił o ukraińskim malarzu prymitywiście.

Nikofor miał chyba w ubiegłym roku wystawę w Muzeum w Przemyślu. Byłam tam z grupą, turyści byli zachwyceni oglądając jego prace. Mi także szalenie podobały się.


Na górę
Post: 04-03-2012 17:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Lucyna ...

Jak to Nikifor nie jest promowany .... (?)
- w Krynicy Zdroju na deptaku jest pomnik ( ławeczka ) z Nikiforem,
- na ścianie Muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju jest piękna płaskorzeźba,
oraz informacja kto zacz zapisana cyrylicą + stała wystawa prac ,
- jest grobowiec Nikifora i inskrypcja zapisana cyrylicą i alfabetem łacińskim …

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 04-03-2012 18:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Mówię o publikacjach, o materiałach promocyjnych i reklamowych, o przewodnikach.


Na górę
Post: 04-03-2012 22:27 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Nikifor nie tyle jest promowany (nieudolnie) przez Krynicę, co Krynica jest promowana przez Nikifora.
Zorganizowa­no wiele dziesiątek wystaw jego twórczości w kraju i za granicą, poświęcono mu bez mała setkę publikacji w kilkunastu językach, nakręcono kilka filmów dokumentalnych, pisali o nim wiersze wybitni poeci, jak Herbert, Harasymowicz i kilku innych. Został nawet przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków, jako członek honorowy. Z malarzem-samoukiem nie zawahali się wystawiać swoich prac artyści tej miary, co Jerzy Nowosielski, Tadeusz Brzozowski, Jan Lebenstein i inni. Jego twórczości poświęcona była indywidualna (!) wystawa w warszawskiej „Zachęcie" w 1967 r.

Dziwię się panu Rybie, że wstydzi się jednego z najsławniejszych, o ile nie najsławniejszego, mieszkańca Krynicy.

Rzecz dziwna - historia zatoczyła koło.
W latach 60-tych ówczesnej władzy (niektórzy powiedzą: komunistycznej) bardzo zależało na wypromowaniu twórczości malarza-prymitywisty. Niestety, historia jego narodzin, brak ojca i późniejsze życie w nędzy nijak się miało do "wielkiego artysty". Ale także, a może przede wszystkim to, że był Łemkiem. W związku z tym „z góry” przyszedł nakaz mistyfikacji danych malarza. Sprawę sfałszowania aktu urodzenia podjął Sąd Rejonowy w Muszynie, według którego Nikifor otrzymał nowe nazwisko (Nikifor Krynicki), nową datę urodzin (1.01.1895) i nowych rodziców (Jana i Ksenię Krynicką). Nikifor nie próbował nawet tego kwestionować, gdyż nie chciał być po raz wtóry wypędzany z Krynicy. Nikifor Krynicki.

Pierwszego wygnania Nikifor doświadczył w 1947 r,. kiedy jako przedstawiciel mniejszości łemkowskiej w ramach "Akcji Wisła” został zmuszony do opuszczenia ukochanego miasta na kilka miesięcy.

Później był przeganiany z Krynicy jeszcze kilkakrotnie.

Działalność pana Ryby i jemu podobnych, to kolejne, symboliczne przegnanie Netyfora.

Dwie uwagi:
-decyzją Sądu Rejonowego w Muszynie postanowienie z 1962 r. o nadaniu Nikiforowi nazwiska Krynicki, zostało w 2003 r. unieważnione;
- ile reprodukcji (to pytanie retoryczne do pana Ryby) wisi w budynku Urzędu Miasta Krynicy? Byłem, widziałem... :lol:

P.S. A panowie z klubu curlingowego albo właściciele ArtHotelu to się powinni spalić ze wstydu i na wyprzódki nazwy zmieniać.


Na górę
Post: 06-03-2012 09:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Koleżanka przewodniczka przeczytała moje teksty i zadała mi pytanie: to kim według ciebie był Nikifor?
Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć. Na pewno nie był Polakiem, czy Ukraińcem. Nie spotkałam się z żadną informacją n ten temat, nie wiem kim czuł się. Czy był Łemkiem? Tak. Czy czuł się Łemkiem? Tego nie wiem. Bycie, czucie się to dla mnie bardzo ważne albowiem część mieszkańców naszego regionu Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny, terenów nadsańskich nie odczuwała przynależności narodowej. Na pytanie o narodowość odpowiadali my jesteśmy stąd. To było silne, wprost zwierzęce przywiązanie do ziemi, do miejsca w którym się żyło. To było tak silne uczucie, że ludzie mieli problemy, gdy zostali pozbawieni kontaktu ze swoją ziemią. Sama cierpię na owo zwierzęce przywiązanie do ziemi na której żyję, jestem najpierw stąd, a potem Polką.Zdobyłam trochę informacji o Nikiforze, na pierwszy rzut oka widać jego przywiązanie do Krynicy. Była dla niego nadrzędna. Prawdę powiedziawszy dlatego tak idiotyczne wydają mi się słowa pana Ryby.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl