Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 10:31

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06-03-2011 15:00 
Offline

Rejestracja: 06-03-2011 14:51
Posty: 2
Witam,
Poszukuję przodków (nie moich tym razem :). Według danych, które mam osoba której przodków szukam urodziła się pod koniec XIX wieku w Grybowie. Chciałbym zapytać, może ktoś z Państwa wie, w jakiej parafii mogła zostać ochrzczona? Wydawało mi się (znalazłem taką informację w doskonałej bazie państwa Kamińskich: kami.net.pl, że cerkiew powinna być w Binczarowej, ale w dokumentach parafii z Binczarowej nie znalazłem żadnych wpisów dla osób o podobnych nazwiskach ani żadnych z Grybowa, więc może w tym okresie była to inna parafia? Czy w samym Grybowie była cerkiew? Jakie okoliczne parafie powinienem sprawdzić? Byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam,
Zbyszek


Na górę
Post: 29-11-2011 13:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06-02-2009 07:53
Posty: 65
Lokalizacja: KROSNO
Wedle greckokatolickiego Szematyzmu diecezji przemyskiej, samborskiej i sanockiej z 1905 roku (taki na szybko wpadł mi w rękę)
http://www.mtg-malopolska.org.pl/images ... _1905.djvu

Obrazek

miasteczko Grybów należało do parafii w Binczarowej w dekanacie muszyńskim (liczba dusz - 9):

Obrazek

W Grybowie nigdy cerkwi nie było.
Pozdrawiam


Na górę
Post: 29-11-2011 14:06 
Offline

Rejestracja: 06-03-2011 14:51
Posty: 2
Dziękuję bardzo,
Wskazane źródło mi się jeszcze przyda. Znalazłem ich w okolicznych wioskach, z Grybowem wykonali klasyczną zmyłkę i podali nazwę większego miasteczka a na prawdę pochodzili z okolicznych wiosek.
Pozdrawiam,
Zbyszek


Na górę
Post: 29-11-2011 14:28 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
A właśnie, że cerkiew w Grybowie była. Zachował się nawet "Apostoł" (księga liturgiczna) z tejże.

_________________
romaszka


Na górę
Post: 29-11-2011 14:36 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Podaję informację za:
Roman Dubec, CYRYLICKIE STARODRUKI CERKIEWNE XVII – XVIII w. ze zbiorów instytucji kościelnych i parafii prawosławnych
woj. małopolskiego. KATALOG, Gorlice 2011

Poz. 27. АПОСТОЛЪ
Apostoł, Lwów 1696, Drukarnia Bracka, 2o.
Egz. pełny k. [13] 245 ; egz. posiadany [2-13] 1-244
Pochodzenie: Grybów, cerkiew p.w. Soboru Przenajświętszej Bogarodzicy
Strona jednokolumnowa w ramce z trzech stron (góra, dół i zewnątrz) ozdobnej – utworzonej z połączenia kijowskich
ozdobników K1 i K3; druk dwubarwny. Oprawa twarda, pierwotnie skórzana. Przednia okładka luzem od
bloku książki, bez okładu skórzanego (sama struktura drewniana). Ładne zastawki i inicjały. Ozdobnik górny L4, ale
spotyka się też L1. Kilka, bardzo interesujących małych ilustracji (np. kk.8, 13, 36v, 49, 57v); prócz mniejszych spotykamy
całostronicowe ryciny rozpoczynające każdą z części apostoła i przedstawiające autorów dzieł, np.: k. [13v]
– św. Łukasza, k.72v – św. Jana, k. 59v – św. Piotra, k. 88v – św. Pawła. Drukarz Symeon Stawnicki.
Obiekt zabrudzony, widoczne rozdarcia i podklejenia kart. Konieczna pilna konserwacja. Brak foliacji na kk. 30,
221, 222, 225 i 228. Spotykana również błędna foliacja, np.: zamiast k. 31 jest 33; 60 50; 87 – 88; 88 – 87; 106 –
107; 217 – 212; 235 – 234; 236 – 235; 237 - 236
Zawiera przedmowę, Dzieje Apostolskie, Listy apostolskie, zaczała, antyfony, miesiacesłow, prokimny. Każdy list apostolski
poprzedzony krótkim streszczeniem.
Księga została zakupiona przez Symeona Kużykowskiego wraz z małżonką Jewdokiją i braćmi Joanem i Aleksijem
i podarowana do cerkwi w Grybowie w intencji odpuszczenia grzechów, co potwierdza wpis donacyjny od k.[7] :

Wpisu nie podaję, bo podany jest czionką starocekiewną

_________________
romaszka


Na górę
Post: 30-11-2011 08:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06-02-2009 07:53
Posty: 65
Lokalizacja: KROSNO
@Romaszka
Ten Apostoł, darowany do cerkwi w Grybowie, to ciekawa sprawa...
Przyznaję - badań nad kwestią grekokatolików grybowskich nigdy nie prowadziłem, ale to dziwne, że w XVII wieku była tu cerkiew, a ślad tego nie przetrwał nawet w nazwie dekanatu grybowskiego. Co więcej, z tej siedemnastowiecznej parafii pozostało po 200 latach jedynie 9 dusz... Dziwne... Cmentarz pewnie też mieli jakiś - słyszał ktoś o jego śladach w Grybowie?


Na górę
Post: 30-11-2011 18:08 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
http://www.okp-elpis.pl/museum,starodru ... _1696.html
oraz
http://lemko.org/polish/muzeum.html


Na górę
Post: 30-11-2011 19:45 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
W XVIII wieku funkcję cerkwi pełniła świątynia p. w. św. Anny na cmentarzu św. Bernardyna:
Cytuj:
.... Graeci Ritus w tym kościółku zwykli swoim celebrować Rusinom w tym kościółku S. Anny, a Latini Ritus Ludziom w kościele S. Bernardyna ....

AKM Kr., AV t. 49, s. 91-92, fragment przytoczony z: Piotr Wróbel, Źródła i opracowania do dziejów Grybowa i regionu grybowskiego (wybór), Grybów - studia z dziejów miasta i regionu, Tom III, praca zbiorowa pod redakcją Danuty Quirini-Popławskiej, UNIVERSITAS Kraków 1995, s. 211
Coś mi jeszcze chodzi po głowie z Wasylem Czepcem, był z Grybowa a jego ojciec pełnił jakąś funkcję w grybowskiej cerkwi.


Na górę
Post: 05-12-2011 00:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-09-2010 22:02
Posty: 38
Lokalizacja: Grybów/Kraków
Witam.
Kwestia, którą poruszacie mnie bardzo interesuje. Pochodzę spod Grybowa, w Grybowie skończyłem LO, teraz studiuję i mieszkam w Krakowie (tytułem przedstawienia, bo jestem tu nowy). Od prawie dwóch lat prowadzę na facebooku grupę "Grybów", gdzie gromadzę wiedzę z różnych dziedzin i ciekawostki nt. miasta i okolicy, również o łemkowskiej historii. Chętnie dowiem się więcej od Was. Zapraszam do odwiedzenia grupy, dołączenia i podzielenia się, jeśli macie jakiś ciekawy materiał :) Na pewno wrzucę tam ten zagadkowy Apostoł, kiedyś już o nim linkowałem.

Wiem, że do Grybowa administracyjnie należały od zawsze łemkowskie wsie Florynka, Binczarowa, Wawrzka, Bogusza, chyba jeszcze Królowa Ruska. Istniejący od 1867 do 1932 powiat grybowski obejmował jeszcze więcej łemkowskich wsi, aż po Izby.

Wiem z książki "Kościoły Grybowa" dra Józefa Skrabskiego (znam go też osobiście), że kościół św. Bernardyna (1455-1945, spalony przez Rosjan) służył społeczności grekokatolickiej z okolicznych wsi na nabożeństwa. Coś tam było wspomniane, że składali oni tam właśnie ofiary.

Chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej o tej zagadkowej księdze.
W grybowskim Muzeum Parafialnym znajduje się sporo zabytkowych ksiąg i ikon z cerkwi (bodajże ze Śnietnicy), ocalonych od rabunku i tam przechowywanych, podobnie jak precjoza żydowskie z gryboskiej synagogi. Była nawet świetna wystawa "Święci Wschodu i Zachodu", gdzie prezentowano odnowione zabytki. Warto zajrzeć.

Cieszę się, że ktoś podjął wątek Grybowa. Zauważam tu sympatyków browaru Grybów ;) Postaram się na tym forum częściej pisać, mam nadzieję, że mnie znośnie przyjmiecie :)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl