Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-03-2024 07:32

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Matrona
Post: 20-02-2010 12:35 
Offline

Rejestracja: 01-06-2009 00:27
Posty: 3
Lokalizacja: cały świat;)
Być może ktoś będzie wiedział (zanim sięgnę do książki Wolnicz-Pawłowskiej:)- czy imię Matrona było popularne wśród Łemków?) Pytam z kontekście słynnego, bo frapującego nagrobka Matrony Białej ze Świątkowej Małej. Z tego, co mi wiadomo, imię samo w sobie najbardziej popularne jest w Rosji (od XIX-wiecznej "błogosławionej mniszki Matrony").
Dziękuję za ew. podpowiedzi.

_________________
"Nikt nie jest wolny od mówienia bredni" Michel de Montaigne


Na górę
 Tytuł: Re: Matrona
Post: 20-02-2010 13:33 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
krulenka pisze:
Z tego, co mi wiadomo, imię samo w sobie najbardziej popularne jest w Rosji (od XIX-wiecznej "błogosławionej mniszki Matrony")


Hm, raczej od św. Matrony z Tesalonik. Matrona Własowa (1889-1963), którą zapewne masz na myśli, została świętą (nowomęczennicą) w 2001 roku.


Na górę
 Tytuł: Re: Matrona
Post: 20-02-2010 14:16 
Offline

Rejestracja: 01-06-2009 00:27
Posty: 3
Lokalizacja: cały świat;)
kabir pisze:
krulenka pisze:
Z tego, co mi wiadomo, imię samo w sobie najbardziej popularne jest w Rosji (od XIX-wiecznej "błogosławionej mniszki Matrony")


Hm, raczej od św. Matrony z Tesalonik. Matrona Własowa (1889-1963), którą zapewne masz na myśli, została świętą (nowomęczennicą) w 2001 roku.


No właśnie były dwie znane święte RCP (nowożytne, zbyt nowożytne na okoliczność Białej Matrony):
1. Matrona Dimintriewna Nikonowa, zwana Moskiewską (1885-1952)
2. wspomniana przez ciebie nowomęczennica Matrona Włastowa
Czyli racja - chodzi o Matronę z Tesalonik. Na pytanie dalej nie ma jednak odpowiedzi- skąd się wzięła Matrona w Świątkowej? Nie spotkałam się z tym imieniem na Łemkowszczyźnie, stąd pytanie;)

_________________
"Nikt nie jest wolny od mówienia bredni" Michel de Montaigne


Na górę
 Tytuł: Re: Matrona
Post: 20-02-2010 14:58 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Bartka - admina to już dawno zaintrygowało :smile:
Parę lat już minęło, może się coś dowiedział?


Na górę
 Tytuł: Re: Matrona
Post: 20-02-2010 15:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
Chodzi o lastrykowy nagrobek z rzadko spotykaną inskrypcją:
Obrazek
Odpowiadając na Twoje pytanie, skąd wzięłą się Matrona Biała w Świątkówce, należałoby zapytać jej krewnych żyjących jeszcze zapewne w tej wsi. Można się tylko domyślać, że:
1. Matrona Biała była Polką, która po wypędzeniu stąd Łemków w 1947 roku osiedliła się we wsi; świadczyć o tym może nazwisko, rzadko spotykane chyba w łemkowskiej wersji "Biła"; Matrona Biała, gdy przybyła do Świątkowej miała nieco ponad 30 lat, a więc zapewne była już zamężna, może przed zamążpójściem nosiła łemkowskie nazwisko?
2. Matrona Biała była Łemkinią (świadczyć o tym może jej imię, niespotykane wśród Polaków), która powróciła do wsi z ZZ po 1956 roku; a z uwagi na ograniczone możliwości korzystania z nabożeństw greckokatolickich, rzadkie okazje do używania łemkowskiego na codzień, nie było powodu by w inskrypcji nie zapisać jej "biogramu" w języku polskim.
Ale to tylko domysły, należałoby sięgnąć do źródeł

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
 Tytuł: Re: Matrona
Post: 20-02-2010 15:26 
Offline

Rejestracja: 01-06-2009 00:27
Posty: 3
Lokalizacja: cały świat;)
@as
Na 1. myśl mi przyszła wersja 2., jako że imię u rzymskich katolików bardzo niespotykane. Z drugiej strony nagrobek wygląda typowo rzymskokatolicko, co by przemawiało za wersją 1.
Cóż- widać nie obędzie się bez literatury fachowej, na początek nt. imion żeńskich Łemkowszczyzny. Plus eksploracja w terenie. Sądziłam, że na tym profesjonalnym forum znajdzie się ktoś zaintrygowany, kto już dawno zagadkę rozgryzł.

_________________
"Nikt nie jest wolny od mówienia bredni" Michel de Montaigne


Na górę
 Tytuł: Re: Matrona
Post: 20-02-2010 15:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
krulenka pisze:
Sądziłam, że na tym profesjonalnym forum znajdzie się ktoś zaintrygowany, kto już dawno zagadkę rozgryzł.

Ja myślę, że ktoś rozgryzł, ale się nie ujawnia :lol: . Gdybym tylko mieszkał w Świątkowej, albo gdzieś w okolicy, od razu bym zaczął szukać :cry: . A może jest ktoś na forum, kto mieszka w pobliżu i zapukałby do domu Białych?

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
 Tytuł: Re: Matrona
Post: 18-12-2010 13:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-12-2010 23:12
Posty: 12
Lokalizacja: Sam już nie wiem...
Dopiero dziś trafiam na ten post.
Pamiętam, jak natknęliśmy się z Wujem na ten nagrobek podczas jednej z wycieczek cmentarno-fotograficznych. Nie dawało nam to spokoju, więc zajechaliśmy do jednego z pobliskich domów, by popytać. Nie pamiętam nazwiska miłego starszego pana, który nas ugościł - w każdym razie Łemko "po powrocie", który dobrze tę kobietę pamiętał.
Biała Matrona była- wedle jego słów - z pochodzenia Cyganką, podobnie jak jej, pochowany nieopodal, mąż (o ile dobrze pamiętam). Mieszkali w tej wsi od lat i byli ponoć mocno zżyci z resztą społeczności.

Pozdrawiam.

_________________
...лем тіхо...


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl