Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:56

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna

Jak identyfikowali się, a jak identyfikowani są obecnie mieszkańcy Pogórza Bukowskiego.
Jedni uważali się za Łemków inni za Ukraińców - można określić, które wsie były bardziej Łemkowskie, które bardziej Ukraińskie oraz poprowadzić wyraźną granicę. 0%  0%  [ 0 ]
Jedni uważali się za Łemków inni za Ukraińców - ale nie można poprowadzić granicy między wioskami Łemkowskimi i Ukraińskimi. 15%  15%  [ 2 ]
Na Pogórzu Bukowskim mieszkała jakaś grupa, której cechy swoiste pozwalają ją wyodrębnić. 8%  8%  [ 1 ]
Na Pogórzu Bukowskim mieszkali Dolinianie. 8%  8%  [ 1 ]
Ludność Pogórza identyfikowała się jako Ukraińcy i teraz tak jest Postrzegana. 15%  15%  [ 2 ]
Ludność Pogórza identyfikowała się jako Łemkowie i teraz tak jest Postrzegana. 0%  0%  [ 0 ]
Na Pogórzu Bukowskim nie mieszkali Łemkowie. 23%  23%  [ 3 ]
Na Pogórzu Bukowskim nie mieszkali Ukraińcy. 8%  8%  [ 1 ]
Nie ma takiej grupy etnograficznej jak Dolinianie. 23%  23%  [ 3 ]
Liczba głosów: 13
Autor Wiadomość
Post: 24-12-2010 09:58 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
"Może przeszkodą stała się tzw. Kopalnia, nie mniej eksterytorialny przysiółek Mokrego, położony od strony Szczawnego i zasiedlony garstką polskich robotników-naftowców. Za nim, ni to granicząc, ni to wyodrębniając się położone było zamieszkałe przez Ukraińców Mokre. Połączeniem między dwoma wsiami była cesarska kolej."

W tym artykule jest cała historia przysiółka Kopalnia. Przestań więc opowiadać bajki, dyskredytując przy okazji Bańkosza.


Na górę
Post: 24-12-2010 10:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
kabir pisze:
"Może przeszkodą stała się tzw. Kopalnia, nie mniej eksterytorialny przysiółek Mokrego, położony od strony Szczawnego i zasiedlony garstką polskich robotników-naftowców. Za nim, ni to granicząc, ni to wyodrębniając się położone było zamieszkałe przez Ukraińców Mokre. Połączeniem między dwoma wsiami była cesarska kolej."

W tym artykule jest cała historia przysiółka Kopalnia. Przestań więc opowiadać bajki, dyskredytując przy okazji Bańkosza.


No i... Skąd przybyli ci zwani Polakami?


Na górę
Post: 24-12-2010 10:25 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Nie "zwani Polakami" nie obrażaj ludzi, tylko Polacy, w większości z zagłębia borysławskiego. Gdzie wcześniej też pracowali w przemyśle wydobywczym. Chociaż Huk pisze, że z okolic Jasła i Gorlic, ale nie jest tego pewny.


Na górę
Post: 24-12-2010 10:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Wybacz ale dopóki nie zobaczę opracowania naukowego na ten temat to nie zmienię zdania. Dla mnie artykuł w gazecie nie ma zbyt dużego znaczenia. Zbyt często spotykałam się z tak różnymi interpretacjami historii w tym regionie aby przyjmować bezkrytycznie to co ktoś gdzieś napisał. Pozostaję przy wiedzy wyniesionej ze szkoleń.


Na górę
Post: 24-12-2010 10:41 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Cytuj:
Pozostaję przy wiedzy wyniesionej ze szkoleń.
:lol: :lol: :lol:

Tylko widzisz, w tym temacie większego eksperta niż Huk nie znajdziesz. Tak, naukowa praca "Bojkowskie osadnictwo przemysłowe w dorzeczu Osławy", bardzo ciekawa będzie, odkrywcza :lol: :lol: :lol:


Na górę
Post: 24-12-2010 10:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Wracam do Pani odpowiedzi na pytanie HM:
właśnie pisałem, kiedy napisał kabir, o... Pani kompetencjach przewodnickich... poza faktami które przedstawił, nawet jeśli się z nimi Pani nie zgadza,, niech weźmie Pani pod uwagę, że odpowiedź: "... Bojkowie - okolice Mokrego" dla słuchacza nie mogącego takiej informacji zweryfikować, wprowadza go w błąd :!: Ile takich błędów Pani popełnia i sprzedaje ludziom lipę :?: Odpowiedzialność za słowa powinna chyba w naturze przewodnika leżeć :?: (i każdego kto ma możliwość upubliczniać swoją "wiedzę"). Uczą tej odpowiedzialności na szkoleniach :?:
To tak samo jak w podobnej wyliczance napisać: "i Polacy z Lupeni, okolic Tbilisi i Kiszyniowa". Z tą tylko różnicą, że o Polakach w Lupeni, Kiszyniowie i Tbilisi można mówić, bo naprawdę tam są, do dziś, ale Polski tam nie było, nie ma i nie będzie.

Przy czym kto wie :?: - może i któraś z tych rodzin na Kopalni była mieszana :?: wykluczyć trudno, chociaż to co pisze Bogdan Huk, nie wskazuje na taką możliwość, ale chyba pokuszę się o telefon do Huka, Bańkosza i znajomych z Mokrego :) , nie czekając na opracowanie naukowe :!:
Poza tym wszystkim nawet gdyby było prawdą, to co Pani napisała, to należałoby wyrażać się jaśniej: "potomkowie? Ukraińcy o bojkowskich korzeniach"? Sam fakt przybycia z okolic Borysławia nie czyni nikogo Bojkiem, ani nie rozciąga granic Bojkowszczyzny...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 24-12-2010 11:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Bogdan Huk potwierdza, że jakaś grupa Bojków, poza Polakami z okolic Jasła i Gorlic( :?: ), przybyła pod koniec XIX wieku do Mokrego z okolic Borysławia, ale jest to informacja szczątkowa, słabo zbadana, niemniej "rozwojowa".
Przy czym nie zmienia to faktu, że podtrzymuję uwagi dotyczące jakości wypowiedzi Pani Lucyny.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 24-12-2010 11:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Mam tego dość.
Na facebooku kilkanaście dni temu pan Szymon z Magurycza skrytykował prace wykonane prze przedstawiciela innego Stowarzyszenia. Zarzucił Mu, że naprawiając krzyż na cmentarzu w Polanie wykonał to niezgodnie ze regułami rzemiosła. Ja w odpowiedzi (byłam w czasie prac na cmentarzu w Polanie, widziałam ile ten człowiek włożył serca w ratowanie krzyża, jak doładał wszelkich starań aby praca była jak najlepsza) nie zgodziłam się z opinią pana z Magurycza. I mówiąc wprost będąc wściekła na sposób potraktowania tego pasjonata przez pana z Magurycza zadałam pytanie kto pracował na cmentarzu w Żydowskiem. Tam rozpadł się krzyż, najprawdopodobniej przez to, że ktoś pozostawił żelazny bolec w kamieniu). I zaczęło się. Pan z Magurycza od tej chwili na różnego rodzaju forach górskich i bardzo często na pw atakuje mnie zarzucając niekompetencję. Na większość jego liścików nie odpisuję. Poza tym wypłynęła sprawa pewnego spotkania. Ktoś kto nas szkolił w zakresie kultury żydowskiej był bardzo zdziwiony, gdy dowiedział się, że kirkut w Baligrodzie w fazie początkowej ratowali społecznie ludzie z forum bieszczady info. Zdziwiona zadzwoniłam do pana z Magurycza i sprawę wyjaśniłam. Pan Szymon z Magurycza tylko nadzorował wykonanie prac. Pieniądze na ów remont zdobyli ludzie z forum internetowego, pieniądze dała Fundacja Bieszczadzka, a projekt podpisał i rozliczył w 2006 r. PTTK w Ustrzykach D.
Bardzo proszę aby pan z Magurycza uspokoił się, przestał wypisywać brednie pod moim adresem i przestał wysłać mi prywatne wiadomości.


Na górę
Post: 24-12-2010 14:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Bredzi Pani i w dodatku nie na temat. Co Pani chce tu ugrać? Hę? Coś Panią boli?
Na różnych, dwóch, forach wyjaśniałem Pani niekompetentne i kłamliwe wpisy, także oskarżające bezpodstawnie Magurycz o jakieś zawłaszczenia...
Ten tu Pani opis wydarzeń daleki jest od prawdy, co sama Pani przyznała na "pewnym górskim forum"...
Skrytykowałem tu Pani odpowiedź udzieloną HM. Nie umie Pani pogodzić się z faktem, że trzeba przejrzyście formułować to, co się przekazuje innym :?:
I tu także posuwa się Pani do kłamstwa: większość pieniędzy na prace w 2006 i 2007 roku na kirkucie w Baligrodzie zdobył Piotr Malowany "Malo", którego łaskawie Pani tu pomija. To on był motorem..., a forumowicze, PTTK oraz Fundacja Bieszczadzka (dysponująca kasą z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, z którą Magurycz współpracuje od lat) pomogli...
Nadzorowałem pracując normalnie w Baligrodzie...
Praca w Polanie jest wykonana źle. O jakości pracy nie decyduje niestety serce... A mi głupio tym bardziej, że wykonawca tych prac pobierał nauki od Magurycza (i ogólnie jest dobrym i zręcznym człekiem) , a my jesteśmy zdecydowanie przeciwko tworzeniu nowych i do tego pokracznych bytów.
Eh... szkoda czasu. Jestem spokojny droga Pani, a wysyłałem Pani prywatne wiadomości, żeby nie ośmieszać Pani publicznie bardziej jeszcze oraz w nadziei, że wyjaśni mi Pani swoje wpisy tu.
Naraża się Pani po raz kolejny na śmieszność...
Żegnam

Wracając do tematu: kabir, owa wiadomość o grupie Bojków z okolic Borysławia funkcjonuje w pamięci wsi Mokre, ale wymaga dokładniejszych badań archiwalnych i źródłowych. Huk przyznał, że nie starczyło mu czasu na dociekania w tej materii, ale gotów jest je podjąć, a pomoc w tej materii będzie mile widziana. Do Roberta nie dodzwoniłem się - cóż, święta - a może on wie więcej niż możemy dowiedzieć się od gwiazdy szkoleń wszelkich.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 24-12-2010 14:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
To Pan tak twierdzi. To Pan twierdzi, że praca w Polanie jest źle wykonywana. Inni mają inne zdanie.
Proszę pohamować się z zarzutami przede wszystkim w stosunku do mnie. I ze złośliwościami.


Na górę
Post: 24-12-2010 14:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
szymon NGK Magurycz pisze:
Wracając do tematu: kabir, owa wiadomość o grupie Bojków z okolic Borysławia funkcjonuje w pamięci wsi Mokre, ale wymaga dokładniejszych badań archiwalnych i źródłowych. Huk przyznał, że nie starczyło mu czasu na dociekania w tej materii, ale gotów jest je podjąć, a pomoc w tej materii będzie mile widziana. Do Roberta nie dodzwoniłem się - cóż, święta - a może on wie więcej niż możemy dowiedzieć się od gwiazdy szkoleń wszelkich.

Cieszę się, że ta kwestia będzie wyjaśniona.


Na górę
Post: 24-12-2010 15:02 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
szymon NGK Magurycz pisze:
Wracając do tematu: kabir, owa wiadomość o grupie Bojków z okolic Borysławia funkcjonuje w pamięci wsi Mokre, ale wymaga dokładniejszych badań archiwalnych i źródłowych. Huk przyznał, że nie starczyło mu czasu na dociekania w tej materii, ale gotów jest je podjąć, a pomoc w tej materii będzie mile widziana. Do Roberta nie dodzwoniłem się - cóż, święta - a może on wie więcej niż możemy dowiedzieć się od gwiazdy szkoleń wszelkich.

Dobrze Szymon, tylko widzisz - jest problem - czasowy. Huk pisze, że zasiedlenie przysiółka nastąpiło po odkryciu w latach 80-tych XIX w. złóż ropy w Mokrem. I prawidłowo (moim zdaniem) uważa, że robotnicy naftowi przybyli z okolic Jasła i Gorlic. Bowiem rozpoczęcie wydobycia ropy na skalę przemysłową w Borysławiu miało miejsce dopiero w 1896 roku, podczas gdy w okolicach Jasła i Gorlic było już rozwinięte w najlepsze, a nawet już w schyłkowej fazie, no może w początkach fazy schyłkowej.
Cytuj:
Od razu zaczęli tam odpływać przedsiębiorcy naftowi, a za nimi pracownicy z poszczególnych kopalń, którzy znajdowali zatrudnienie w Słobodzie Rungurskiej, Schodnicy, Mrażnicy, Tustanowicach i in.

Tadeusz Pabis, Gorlickie zagłębie naftowe, Libusza 2001, s. 34
Migracja była zatem w kierunku wschodnim. Niewykluczone również, a nawet bardzo prawdopodobne, że część wyjeżdżających stanowili Łemkowie, uprzednio zatrudnieni przy wydobyciu ropy w okolicach Jasła i Gorlic. Ale jakoś nikomu nie przychodzi na myśl, żeby mówić o Łemkach z Bitkowa czy Borysławia (to znaczy Łemkowie w Borysławiu są, ale to inna historia, nie związana z migracjami za lepszym zarobkiem).


Na górę
Post: 24-12-2010 15:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Dodzwoniłam się do źródła. Nie tylko ja zresztą. Błagam, opublikuj wyniki swoich badań. Jestem po niezmiernie interesującym wykładzie, naprawdę fascynująca kwestia. Bardzo trudno mi będzie streścić wykład. W bardzo dużym uproszczeniu Mokre są specyficzną enklawą, która powstała wraz z rozwojem przemysłu naftowego. Wyróżnia się w sposób ewidentny wśród okolicznych miejscowości i jest wyróżniana przez okolicznych mieszkańców, którzy podkreślają odrębność mieszkańców tej miejscowości. Większość osób mieszkających w Mokrem podkreśla iż jest im bliżej do Bojków niż Łemków, niektórzy mówią wprost iż nie są Łemkami. Różnice są widoczne w dialekcie. Rzeczywiście, do pracy w przemyśle naftowym przybywali ludzie z okolic Borysławia.
Kwestia tego kto mieszkał na Pogórzu? Jest tak skomplikowana i nie zbadana, ze aż fascynująca. Niestety, nie mam możliwości streścić wykładu.


Na górę
Post: 24-12-2010 15:44 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Lucyna pisze:
Błagam, opublikuj wyniki swoich badań.


Hm. nie prowadzę badań w tym temacie, to, co napisałem powyżej to tylko wynik pobieżnej lektury. Jak również znam trochę Mokre, kilku mieszkańców, i z zagadnieniem przybyłych z Borysławia Bojków się nie spotkałem.

Lucyna pisze:
Większość osób mieszkających w Mokrem podkreśla iż jest im bliżej do Bojków niż Łemków, niektórzy mówią wprost iż nie są Łemkami. Różnice są widoczne w dialekcie.


Hm, są różnice, ale to nie świadczy, że mieszkańcy Mokrego mówią dialektem bojkowskim. Nie spotkałem również mieszkańców Mokrego, twierdzących że są Bojkami. Ani Dolinianami. Natomiast większość (których spotkałem) uważała się za Ukraińców, a jeden-dwóch za Łemków-Ukraińców, albo odwrotnie.


Na górę
Post: 24-12-2010 15:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
proszę Pani, gdy moje zarzuty będą bezpodstawne, to będę się hamował, ale póki znajdują podstawę... nie zrobię tego.
Rzuca Pani publicznie oskarżenia, których nie umie udowodnić czy udokumentować, one dotykają wiele osób z Magurycza czy powiązanych z Maguryczem serdecznie, a to ma swoje konsekwencje. Owszem, koniec końców przeprosiła mnie Pani na "jednym z forów", ale to wymagało wiele pisania... ode mnie. Nie pozwolę, żeby obrażała Pani i rozpowszechniała fałszywe informacje o Maguryczu.
Co do Polany: tak, twierdzę, że praca jest źle wykonana i zdanie "innych" nie bardzo mnie interesuje. Nie jest to jednak kwestia napięć jakichś, czy wyraz przekonania, że wszystko wiem najlepiej w kwestii kamieni, a jedynie pewności, że dbający o dziedzictwo nie powinni go przeinaczać. Krzyż bez trzonu wygląda pokracznie. Czasami lat poszukiwań trzeba, żeby ustalić jak coś wyglądało i nic nie zwalnia z obowiązku poszukiwań. Powstał twór nowy, nijak nie potwierdzony ikonograficznie. Nie pierwszy to taki wypadek. To tyle.
Chrześcijanie niektórzy dziś mają ważny dzień. Pani - zdaje się - jest chrześcijanką :?: Dziś gotów jestem zostać chrześcijaninem na chwilę, po to żeby wybaczyć Pani impertynencje.
Na Pani posty nie będę odpowiadał więcej, chyba, że znowu poda Pani do publicznej wiadomości nieprawdę.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl