Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:26

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08-04-2010 19:49 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
z archiwum:

Rozmowa o mniejszościach etnicznych
dw
2005-01-30,
Podkarpacie zamieszkuje mniejszość anglojęzyczna. To nie żart. Tak wynika ze spisu powszechnego z 2002 r. Błędy w jego przeprowadzeniu sprawiły, że Łemkowie nie mają prawa starać się o wprowadzenie swojego języka do urzędów i szkół.
Gminę Komańcza według danych ze spisu powszechnego z 2002 r. zamieszkuje 520 obywateli narodowości ukraińskiej i 35 Łemków. Tymczasem według władz gminy Łemkowie to 50 procent społeczności.

Dorota Wilk: Dlaczego Łemkowie, którzy mieszkają w gminie Komańcza, nie przyznali się do swoich korzeni?

Dr Stanisław Stępień, historyk, dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu:

- To nie jest prosta sprawa. Pewnie część z nich pod wpływem nastrojów wytworzonych przez propagandę z czasów PRL-u obawiała się przyznać do odmienności od reszty społeczeństwa polskiego, pragnęła swą etniczność zachować w zaciszu domowego ogniska. Myślę jednak, że poważniejszym problemem było złe przygotowanie komisarzy spisowych, którym przed spisem nie wytłumaczono takich pojęć, jak grupa etniczna, narodowość i obywatelstwo. Powinni oni ponadto nie tylko sami pojęcia te umieć rozróżnić, ale także umieć je wytłumaczyć w razie potrzeby swoim respondentom, ba, zachęcić ich do tego, aby śmiało deklarowali swą przynależność etniczną.

Podczas spisu w 2002 r. część komisarzy spisowych oraz respondentów po prostu utożsamiała narodowość i przynależność do grupy etnicznej z obywatelstwem, w tym przypadku polskim. Winą spisu było także to, że nie było pytania o wyznania, na podstawie którego w przypadku Łemków i Ukraińców w naszym województwie moglibyśmy weryfikować dane spisowe, tak jak to było przed wojną w przypadku spisu w 1921 i 1931 r.

Według spisu powszechnego z 2002 r. w gminie Komańcza mieszka niewielu Łemków, tymczasem według władz gminy stanowią oni połowę społeczności. Czy to możliwe?

- Tak, na podstawie innych źródeł, głównie wyznaniowych, wydaje mi się, że władze gminy mają rację. Po prostu arkusze spisowe oraz osoby, które spis przeprowadzały, nie były należycie przygotowane pod względem merytorycznym. Dowodem tego są chociażby takie bzdury, jakie możemy wyczytać z danych spisowych, np. że cześć mieszkańców Podkarpacia posługuje się jako językiem domowym angielskim lub niemieckim. Wprawdzie mieszkają u nas biznesmeni z krajów anglojęzycznych, ale z reguły nie są oni obywatelami polskimi i nie byli poddani badaniom spisowym. Być może ankieter zapytał: "Czy z dziećmi rozmawia pan w innym języku niż polski?", i wówczas ktoś odpowiedział: "Tak, uczę dziecko liczyć po angielsku", nie zdając sobie sprawy, o co tak naprawdę chodzi.

Zdaniem urzędników Łemkowie sami zamknęli sobie drogę do oficjalnego posługiwanie się swoim językiem w urzędach?

- To nie oni zamknęli sobie tę drogę, ale właśnie zamknął im źle przeprowadzony spis powszechny. Niemal bezpośrednio po nim zwróciłem się do prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie, wskazując na niedorzeczności spisu w sprawie stru
ktury narodowościowej. Proponowałem weryfikację spisu na małych obszarach lub pewnych miejscowościach w oparciu o dostępne mi dane wyznaniowe. Nie było jednak ze strony GUS żadnego zainteresowania tą sprawą.

Niektórzy Łemkowie podali, że są Ukraińcami

- Łemkowie to grupa etniczna, tak jak np. Kaszubi, dlatego też mogą się utożsamiać z jakimś narodem lub nie. Większość Łemków utożsamia się z narodem ukraińskim, z pewnością jednostki uważają się za Polaków, ale są też tacy, którzy nie chcą się utożsamiać z żadnym narodem. I nie ma w tym żadnej sprzeczności. Łemkowie mają swoją kulturę regionalną, posługują się mową znacząco odmienną od polskiej, która jest dialektem języka ukraińskiego, choć niektórzy uważają ją za odmienny język. Są wyznania greckokatolickiego lub prawosławnego. Nie ma więc żadnej potrzeby, aby uważać ich, wbrew ich woli, za Polaków. Jest to nawet szkodliwe dla państwa, a także dla regionu podkarpackiego, który przez takie manipulacje przestaje mieć swoją ukształtowaną historycznie specyficzną, wieloetniczną kulturę regionalną, odróżniającą go np. od kieleckiego, a przez to bardziej atrakcyjnego turystycznie, jak np. Podhale czy Kaszuby.[/i]

http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,2520390.html

Teraz wybór mają, że ho ho :twisted: W pytaniu: Jaka jest Pana/Pani przynależność narodowa i etniczna? oprócz grup narodowych i etnicznych zawartych w ustawie z 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym pojawiają się takie kategorie jak: bojkowska, mazurska, kaszubska, huculska, łużycka, rusińska itd i ta która mi najbardziej odpowiada - galicyjska :wink: Przy czym Kaszub czy Żyd nie może być Polakiem, a Łemko Rusinem (chyba, że zawarte to zostanie w kategorii specjalnej) :lol:
Ale Rusin, który Łemkiem nie jest może mówić tylko językiem łemkowskim (podany jest chyba w 5 wariantach).
No i znowu się wyłożyli..... :(

spis 2002

Obrazek

spis 2010/11

Obrazek Obrazek

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 08-04-2010 20:14 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Ty, Surowiczny, Ty się znasz, Ty mi wyjaśnij różnicę pomiędzy rusińsko-łemkowskim a łemkowsko-rusińskim :shock:
Ogromnie mnie cieszy natomiast możliwość zadeklarowania baczwańsko-rusnackiego :D

Co do Komańczy - to podobniem pisał o Uściu:

Cytuj:
No właśnie, jak widać - wyniki spisu (jeśli chodzi o samoświadomość, a nie papierową deklarację) to o kant d... można rozbić. W przywołanej gminie Uście Gorlickie według spisu jest niecałe 12% Łemków, choć szacunki Urzędu Gminy, statystyki kościelne i nawet książka telefoniczna temu przeczą (ok. 50%). Łemkowie w zdecydowanej większości zadeklarowali narodowość polską bo trauma po akcji Wisła jeszcze trwa. Nijak się to ma do samookreślenia.


Oj bedzie z tym spisem, bedzie :lol:


Na górę
Post: 08-04-2010 21:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
a to teraz każdemu rachmistrzowi dadzą laptopa?
czy będzie można samemu się spisać, po ściągnięciu formularza? :lol:
czy jest to ostateczna wersja nsp 1.1 8) :?:
PS.
mam bardzo wolny internet: już po 3 hours, 55 minutes, po ściągnięciu, będę mógł zagłosować, mam nadzieję, że reszta "respondentów" ma szybsze łącze :D

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 09-04-2010 11:07 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
kabir pisze:
Ty, Surowiczny, Ty się znasz, Ty mi wyjaśnij różnicę pomiędzy rusińsko-łemkowskim a łemkowsko-rusińskim :shock:


:lol: :lol: :lol:

chyba to info dla komisarzy jest, skoro podczas ostatniego spisu część z nich nie odróżniała obywatelstwa od narodowości to i z szykiem problemy mogą mieć :twisted:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 09-04-2010 11:47 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Eee tam...
Tak jak dziesięć lat temu - większość społeczeństwa i ankieterów i tak oleje ten spis i powpisuje byle co, byle było. Zdaje mi się bez względu na to co jest do wyboru. Ciekawośtką jest dla mnie stosunek Łemkowsko-rusińskich, do Rusńsko-łemkowskich...
A, no i procent Beczwańskich - to w kwestii statystycznego poczucia humoru społeczeństwa ;)

Jedynie martwi, że z tej całej kosztownej zabawy ktoś wyciągnie potem wnioski i będzie budował teorie.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 26-10-2010 13:35 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Tak czytam i nie wierze:
W czasie spisu w 2011 r. nie do każdego mieszkania przyjdą rachmistrze. Oleński podał, że bezpośredni kontakt z nimi będzie miało najwyżej 25 proc. gospodarstw. Wszystkie zbierane w spisie dane indywidualne są poufne i objęte tajemnicą statystyczną - mówił prezes.


http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/a ... echny.html


:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 26-10-2010 22:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
To proste: spis będzie tańszy od poprzedniego o ok. 40 %, a zważywszy, że rachmistrzowie trafią do ok. 25% gospodarstw domowych - wszystkie dane liczbowe należy przemnożyć przez (około) 4, co odda "rzeczywisty", stat(yst)yczny obraz RP 2011. Myślę, że równie dobrze rachuby te będzie można zastosować do liczebności mniejszości etnicznych i narodowych w Polsce :!:
Szokujące :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl