Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 16:37

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 7 Następna
Autor Wiadomość
Post: 06-08-2009 23:44 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
szymon NGK Magurycz pisze:
Co by rozluźnić atmosferę :D


....

128. ŁEMblej - narodowy łemkowski stadion
129. ŁEMkotka

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 07-08-2009 13:09 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
http://wiadomosci.onet.pl/2022322,11,item.html

widać większość uczestników poszła po rozum do głowy

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
Post: 08-08-2009 10:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
jarek surowiczny pisze:
szymon NGK Magurycz pisze:
Co by rozluźnić atmosferę :D


....

128. ŁEMblej - narodowy łemkowski stadion
129. ŁEMkotka

co za niedopatrzenie!:
130. Lemiesz - część pługa wynaleziona przez Łemków

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 10-08-2009 11:42 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
HM napisał:
Cytuj:
Autor pisze 120-200 tysięcy. Podczas gdy według poważnych opracowań historyków IPN (możemy chyba założyć, że to najmniej kontrowersyjne opracowania?) liczba ofiar całego konfliktu 43-47, na całym objętym nim obszarze to 70-95 tysięcy, z czego ok trzeciej części przypada na Wołyń.

Chyba jednak polscy historycy podają inną liczbę ofiar (nawet ci z IPN):

Cytuj:
Historycy polscy szacują, że w latach 1939-1945 z rąk OUN-UPA zginęło na kresach południowo-wschodnich w niezwykle okrutny sposób – co trzeba podkreślić (w czasie ekshumacji w Ostrówkach w 1992 r. z jednej mogiły wydobyto 243 ciała, żaden szkielet nie nosił obrażeń z broni palnej, większość nosiła obrażenia czaszek spowodowane silnymi uderzeniami w głowę bliżej nieokreślonym tępym narzędziem. Niektóre narzędzia zostawiały charakterystyczne trójkąty, jak się okazało, był to młot do uboju bydła – przebijał najgrubszą czaszkę byka) – około 120-150 tys. Polaków.

źródło:
http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/82/7807 ... _roku.html

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.

Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Post: 10-08-2009 12:31 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Pod linkiem znajduje się anons pt. "Łódź - Spotkanie Klubu poświęcone zbrodniom OUN-UPA na ludności Wołynia w 1943 roku"
Sory, trudno traktować poważnie cytat z informacji o spotkaniu klubowym...
Widze, że niezmiernie interesuje Cie temat. Moja rada odnośnie kierunku poszukiwań: Poszukaj materiałów z kilku konferencji Ukraina i Polska trudne pytania i odpowiedzi, zerknij do książek, możesz nawet sięgnąć głębiej do żródeł - choćby do dość specyficznego opracowania Siemieszków nt. Wołynia 43-45 i podobnych dot. Galicji wschodniej. Nawet z tych już dość kontrowersyjnych publikacji nie wynika za cholere po zsumowaniu 150 tyś ofiar. wedłóg maksymalnych wartości Wołyń to 50-60 tyś, a Galicja 40. I są to liczby podawane przez badaczy jednoznacznie określających swoje stanowisko, jak rzeczeni Siemieszkowie. Dochodzą do tego jeszcze tereny "zakierzonia" na temat których powiedziano i napisano najwięcej - ta wiedza naprawde jest dostępna, jej pozyskanie wymaga tylko odrobiny dobrej woli.
Teraz nie podam Ci konkretnych tytułów i nazwisk, bo jestem zajęty. Jak jesteś zainteresowany chętnie odpowiem - ale prosze, kontynuujmy dyskusje na PW. Przerzucanie się linkami, nazwiskami i tytułami nie ma sensu... pisałem już dlaczego, starałem sie wyjaśnić to jak najbardziej zrozumiale.

No i to jest forum Beskidu Niskiego.

Ja kończe dyskusje na ten temat w tym wątku, jak chcesz - zapraszam na PW.

Kolejne próby rozniecenia dyskusji na temat konfliktu polsko-ukraińskiego na terenach nie związanych z tematyką tego forum, czyli BN i Łemkowszczyzną będę usuwał.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 10-08-2009 13:32 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Ewa i Włodzimierz Siemaszko, a nie "Siemieszko".

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.



Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Post: 10-08-2009 13:37 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Tak, moje przejęzyczenie.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 17-08-2009 09:41 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Nie bij się za bardzo w piersi, HM! Władysław, Beskidnik, Władysław :lol:


Na górę
Post: 17-08-2009 10:33 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Władysław - oczywiście! Moja pomyłka.

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.



Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Post: 23-07-2010 21:18 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
to jak echa watry to macie parę fotek z dziś

http://www.moszczenica.info/news_749_XX ... Watra.html

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 28-07-2010 17:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
Ciekaw jestem, czy ktoś poza autorem poprzedniego i bieżącego postu był na tegorocznej Watrze. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że spędziłem tam w piątek i sobotę kilka tylko godzin w miłym towarzystwie. Kilka chwil pod sceną, obok watry. Interesująca była wystawa fotografii oraz kolekcja obrazów Pana Telepa w chyży. Większość jednak czasu spędziłem w rzadko odwiedzanym namiocie literackim - rozczarowało mnie nieco spotkanie Stasiuk/Andruchowycz, oczarował natomiast łemkowsko-ukraiński dialog o Antonyczu Lidii Stefanowskiej i Jurija Andruchowycza. Ominęła mnie awaria prądu, nie ominęły strugi deszczu. Znacznie cieplejszej watry uświadczyłem w Bazie w Regetowie, gdzie nocowałem dwie noce. Poza tym - w międzyczasie, między ulewami - zdobyliśmy piękny cmentarz na Beskidku i napawaliśmy swe oczy nagrobkami na niedalekich cmentarzach łemkowskich. Nie wypada nie wspomnieć uczestnictwa w Służbie Bożej w cerkwi żdyńskiej, gdzie "ciekawe" (to słowo dominowało na spotakaniu Stasiuk/Andruchowycz - używam go świadomie w takim właśnie sensie/kontekście) kazania wygłosili Władyka Adam i biskup Paisjusz. Mimo wszystko, warto było być na Watrze!

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 29-07-2010 22:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-02-2009 15:52
Posty: 389
Z watrianoho programu warta uwagi była prezentacja projektu „Głosy z przeszłości. Rekonstrukcja wsi Nieznajowa”. Nieznajowa - w aspekcie żyjących jeszcze, rodowitych Nieznajowian. W aspekcie materialnym. A także spojrzenie na byłych mieszkańców wsi i ich potomków w aspekcie traumy powysiedleńczej.
Ze swej strony do głosów z przeszłości Nieznajowej dodam cmentarz/cmentarze Nieznajowej, zarówno w sferze materialnej jak i duchowej.
I w tym miejscu wspomnę o grupie osób, na czele bodajże z Jaślaninem (imienia nazwiska nie pomnę) - porządkującej, odkrzaczającej tenże cmentarz. Chylę czoła.

Interesującą była, prezentacja książki „Chrystus z łemkowskiego krzyża” przez samego autora Andrzeja Stachowiaka. Autor wiódł nas przez Łemkowynę poprzez łemkowskich (i nie tylko) kamieniarzy wraz z ich ewoluującym w formie Ukrzyżowanym, jak i całymi krzyżami.

Spotkanie Stasiuk-Andruchowycz nie było już tak ciekawe.
Zaś rozmowa L.Stefanowskiej i J.Andruchowycza wynagrodziła to w dwójnasób.

Sjesta poetycko-literacka wzbogaciła zdyńską Watrę.
pozdrawiam
czabryk

_________________
Góry, strumienie, sioła,
chciały iść z Fewroniom, Klementijom.
Zostały.
Słońce poszło.


Na górę
Post: 01-10-2010 14:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11-05-2009 15:36
Posty: 79
Lokalizacja: Gorlice
są też i takie "echa watry":

http://www.isakowicz.pl/index.php?page= ... 8&nid=3428

Nie byłam w stanie doczytać do końca.
To nie po chrześcijańsku, ale... nóż się otwiera...

_________________
Tutaj wszystko się zmieniło. Przyszła po nich cisza na ludzi.


Na górę
Post: 01-10-2010 15:43 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
diwcza pisze:
są też i takie "echa watry":

http://www.isakowicz.pl/index.php?page= ... 8&nid=3428

Nie byłam w stanie doczytać do końca.
To nie po chrześcijańsku, ale... nóż się otwiera...


W pierwszej chwili oniemiałem .....
Ale (w drugiej chwili) ochłonąłem, i nawet pomyślałem, że to dobrze, że taki tekst umieścił na swoim blogu. Teraz już chyba nikt nie będzie miał wątpliwości, co do prawdziwych pobudek, intencji i celów księdza Isakowicza-Zaleskiego. O ile w tamtym roku prowadził krucjatę przeciwko Watrze i Łemkom pod przykrywką rzekomego "propagowania idei banderowskich", o tyle w tym roku strasznie się zawiódł, bo pożądanych (przez niego) incydentów nie było. No to huzia ogólnie na Łemków :evil: za wszystko, za to, że są.


Na górę
Post: 01-10-2010 17:45 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
A tak konkretnie to jakie są te "prawdziwe intencje, pobudki i cele" księdza Isakowicza-Zaleskiego?

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.



Cyprian Kamil Norwid


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 7 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl