Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 20:54

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 57 Następna
Autor Wiadomość
Post: 23-07-2009 09:10 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Cytuj:
Gratuluję i już niczemu się nie dziwę.
Ideologia Dmytro Doncowa, którą posługiwał się OUN to przypadkiem nie był faszyzm?

Jeśli mało Ci źródeł, to proponuję gugle albo parę linków:
http://www.kresy.pl/historia,miedzywojn ... stow---oun
http://65-lat-temu.salon24.pl/86704,smi ... hom-smierc

Ja także gratuluję doboru źródeł :lol: Pani Ewa Siemaszko to może specjalistką w jarych i ozimych jest, czy w innych uprawach, ale nie w dziedzinie historii. Nie podważam materiału faktograficznego, zgromadzonego w jej (znaczy wspólnym z ojcem) "dziele", jednakowoż jej wnioski, komentarze to kicha. Natomiast "Antypolska Akcja OUN-UPA 1943-1944" to zbiór materiałów pokonferencyjnych, a nie wyrok czy orzeczenie, tak dla informacji.
Co do Stalina - również pudło. Trzeba uważnie czytać posty (nie tylko moje, ale i interlokutora), a nie wyrywać z kontekstu. Toż to zaczerpnięte z Beskidnika.
A w ogóle te wszystkie wylinkowane materiały mogą służyć ustaleniu odpowiedzialności OUN czy później UPA za zbrodnie. Ale nie samego Bandery, który w latach 41-44 był więźniem obozu koncentracyjnego, i żadnego wpływu na wydarzenia nie miał. Co do jego przedwojennej działalności to trudno zaprzeczyć, że miała charakter terrorystyczny. Jednak terror indywidualny, kierowany przez Banderę był wymierzony w polski stan posiadania ziem etnicznie ukraińskich, czyli z ukraińskiego punktu widzenia - w okupanta, zaborcę. Nazywając to zbrodniami, musielibyśmy się zastanowić nad klasyfikacją działalności innych niepodległościowców (w tym polskich). Nazywanie akcji OUNowców w międzywojniu "zbrodniami", a np. akcji pod Bezdanami "efektowną akcją ekspropriacyjną" pachnie moralnością Kalego.
Do wszystkiego się nie odniosłem, bo nie zamierzam roztrząsać, czy Bandera był "faszystą", czy nie, nie lubię opierać się na Wikipedii, ale polecam najprostszy link:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera (a szczególnie dyskusję wikipedystów w tym temacie).
Sam Bandera mnie ani grzeje, ani ziębi, jednak zaklasyfikowanie kogoś jako "zbrodniarza" czy "faszystę" (co pociąga za sobą konsekwencje w postaci ścigania przejawów gloryfikacji takiej osoby) musi znajdować uzasadnienie w przepisach prawa (najlepiej międzynarodowego), a nie w mniej lub bardziej tendencyjnych opiniach.
A, widzę, że w mdzyczasie Bartek się włączył :) Ale już postu przerabiał nie będę, dodam tylko, że generalnie się z nim zgadzam.


Na górę
Post: 23-07-2009 09:12 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
sorry, HM, zobaczyłem "Administratora" na czerwono i od razu walnąłem "Bartkiem" :lol:


Na górę
Post: 23-07-2009 09:33 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798, ... matem.html
:lol: :lol: :lol:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 23-07-2009 09:38 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
Widzisz Prix tak to już jest na tym forum że jak nagle w Beskidzie Niskim powstanie pomnik jakiegoś zbrodniarza, bandyty , mordercy a odpowiedzialny za budowę będzie Łemko lub Ukrainiec to tutaj mądre głowy zaraz Ci wytłumaczą że ów delikwent był wręcz Aniołkiem i muchy by nie skrzywdził, więc jeśli niedługo przeczytasz że Polacy, Żydzi i inni w Oświęcimiu po wizycie w studiu tatuażu ,kąpieli pod prysznicami i kilkumiesięcznej dobrze płatnej pracy wracali do domu to się nie dziw.

A źródła ? Jeśli przytoczysz takie które źle piszą o Polakach , Wojsku Polskim , AK a dobrze o UPA itp. to te źródła tutaj są uznawane za jedynie słuszne i prawdziwe wszystkie inne są szkodliwe i bezużyteczne więc nie wiem czy Twoje wywody mają sens tym bardziej że jak uparcie będziesz bronić swoich racji to mogą zacząć znikać Twoje posty - tak czy tak życzę powodzenia i wytrwałości.

AA i byłbym zapomniał ,podobno na Watrze chodziły słuchy że Chuck Norris , którego włosy na klacie też mają włosy na klacie jest z pochodzenia oczywiście Łemkiem ;)

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
Post: 23-07-2009 10:00 
Offline

Rejestracja: 06-05-2009 16:37
Posty: 10
Lokalizacja: Mielec
Faktycznie zniesmaczony jestem poziomem dyskusji. I widzę , że nie prowadzą one do pozytywnych wniosków, a echa Watry są pretekstem do jątrzenia i ktoś kto nie bywa na tej imprezie może wywnioskować z dyskusji, że tam jest tylko walka polityczna i nacjonalizm ukraiński. A określenie, że jest to impreza robiona "przez Łemków dla Łemków i to z wiadomymi upodobaniami politycznymi" to już chyba szczyt.
Nie znam osób, które wypowiadają te treści, ale jeżeli jest wśród nich ktoś z organizatorów Watry to chętnie bym się dowiedział czy takie jest faktycznie podejście organizatorów. Bo może mi się tylko zdaje, że tam jest ( na Watrze ) miła i miedzynarodowa atmosfera, może faktycznie jesteśmy nie proszonymi gośćmi?????
PS.
Kupiłem bardzo fajne dwie płyty CD na Watrze , może by ktoś napisał czy mu się coś podobało?


Na górę
Post: 23-07-2009 10:20 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
andy pisze:
A określenie, że jest to impreza robiona "przez Łemków dla Łemków i to z wiadomymi upodobaniami politycznymi" to już chyba szczyt.

Chyba mnie zacytowałeś... więc.
Cytuj dokładnie - staram się starannie dobierać słowa - nie napisałem niczego o upodobaniach politycznych, a celowo użyłem słowa "orientacji". I to raczej w wydżwięku neutralnym.
Po więcej poczytaj historie Watry.

np. tu:
viewtopic.php?f=5&t=2737
temat był poruszany, polecam linki asa.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 23-07-2009 10:23 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Cytuj:
....może wywnioskować z dyskusji, że tam jest tylko walka polityczna i nacjonalizm ukraiński

Akurat nie z dyskusji, tylko z materiałów prasowych (szczególnie tych z DP), które Watrę w ten sposób przedstawiły, no i z ks. Zaleskiego, zafascynowanego tymi doniesieniami i robiącego zadymę wokół sprawy. Nawet gdyby się szwendał jakiś koleś mało istotny w wiadomej koszulce, to w ogóle co to za sprawa? Ma niby rzutować na całą imprezę, na organizatorów? Bzdura, w określonym celu nagłośniona.


Na górę
Post: 23-07-2009 11:16 
Offline

Rejestracja: 06-05-2009 16:37
Posty: 10
Lokalizacja: Mielec
Ale efekt osiągnęli bo dyskutujecie tylko o tym kto był a kto nie był bandytą , a nie o samej Watrze


Na górę
Post: 23-07-2009 11:26 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Za przeproszeniem, Andy :D A spójrz sobie na pierwszy post w tym temacie, na sam tytuł tematu zresztą. Nie rozmawiamy chyba o Watrze, a o "echach Watry". Jak chcesz o samej Watrze porozmawiać - załóż temat, to dozwolone przecież.


Na górę
Post: 23-07-2009 11:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Napiszę tak: w tym roku nie byłem na Watrze, bo czasu zabrakło i jeśli muszę wybierać, to jednak wolę pracę na cmentarzu, ale na Watrach bywam od 1986 roku i owszem te pierwsze były fajniejsze, ale nadal - mimo komercjalizacji imprezy - bywam, bo mam mnóstwo znajomych i trochę przyjaciół wśród Łemków a miło jest ich tam radosnych spotkać, ot co!
A tak przy okazji:pomagałem w Tyrawie Wołoskiej na przykościelnym cmentarzu - greckokatolicki naprawialiśmy 2 lata temu - i a propos różnych chorych jazd (które tu też się objawiają): wyobraźcie sobie, że rada parafialna nie pozwoliła nam remontować starych nagrobków na cmentarzu parafialnym - chociaż ksiądz pozwolił na przykościelnym (dalej jego jurysdykcja nie sięga...), a to zdaje się dlatego, że prace zorganizowało Stowarzyszenie Dziedzictwo Mniejszości Karpackich założone przez Ukraińców i choć pomagało tam dwóch chłopaków Polaków z Magurycza i większość wolontariuszy była Polakami to nic to nie pomogło... niezły obciach... pierwszy raz coś takiego mi się przytrafiło :shock:

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 23-07-2009 11:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
I owszem Ukrainiec ma prawo chodzić w koszulce z wizerunkiem Bandery, tyle, że w Polsce to jednak jest niesmaczna demonstracja, ja koszulki z wymienionymi wcześniej postaciami (i niestety rzeszą nie wymienionych postaci podobnego pokroju, wszelkich narodowości...) nie założę, bo inaczej na świat patrzę i naiwnie wierzę, że może być lepiej i mam nadzieję, że działalność wielu ludzi (w tym Maguryczan) może wiele dobrego przynieść, a najwyższa pora przestać licytować się kto, komu, kiedy ile krzywd narobił, a skupić się na tym, żeby się to nie powtórzyło...
W sumie myślę, że Watra się do tego przyczynia trochę, i wierzę, że koleś w koszulce z Banderą tego nie zmieni.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 23-07-2009 12:32 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Mogłem zostać opacznie zrozumiany, a sądząc z kilku maili tak sie stało - więc uściślam: Uważam, że Bandera na koszulce, to symbol kojarzący mi się z ideą i czynami zdecydowanie negatywnymi i W Polsce zdecydowanie nie na miejscu.
Link podałem nie po to, żeby jątrzyć waśnie, tylko akurat jest tam dość dobrze opisane skąd się wzieła idea Watry i przez kogo i dla kogo była i jest organizowana, i że bynajmniej nie chodziło o międzynarodowy festiwal folkowy, i skąd mi się wzieła ta "opcja"

andy, piszesz, że byłeś na watrze, to napisz jak było. Myślę, że nie tylko ja chętnie poczytam relacje bez koszulek i oszołomów w tle..

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 23-07-2009 13:07 
Offline

Rejestracja: 06-05-2009 16:37
Posty: 10
Lokalizacja: Mielec
Dzięki. Szymon zgadzam się z tobą w 100%. A Twój post jest zbieżny z moim 1 postem w tej dyskusjii.
Szukać tego co łączy , a nie tego co dzieli
HM - może mnie źle zrozumiałeś, ale nie mam nic do Twoich wypowiedzi i dziękuję za linka do tego pdf. on dużo wyjaśnia jeżeli chodzi o "orientację". Starałem się zawsze patrzyć na Łemków jak na jedność, a jak widać nie jest tak różowo.
Pozdrawiam


Na górę
Post: 23-07-2009 18:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
A to ci dopiero mądrala , mam na uwadze młodego fotoreportera z kontrowersyjną koszulką i jeszcze bardziej kontrowersyjnym komentarzem do niej ..." z Polakami też walczył, ale jako chrześcijanin, nie splamił się krwią niewinnych osób..." Faktycznie, przynależność do danej religii daje ludziom certyfikat niewinności... przydałaby mu się przynajmniej powierzchowna znajomość historii religii (ale jest młody, pewnie jeszcze to przerobi :) )

Prawdą jest jednak, że bohaterowie ukraińscy nie będą polskimi bohaterami, podobnie jak bohaterowie polscy nie będą bohaterami dla Ukraińców.
Uważam tylko, ze nie należy utrwalać i pielegnować niechęci do kraju w którym się żyje, bo z tego nic dobrego nigdy nie wyniknie.
A odrobina taktu mogła by się nam wzajemnie przydać ( myślę i o Polakach i o Ukraińcach).

Nie wiem jak jest na Watrach - pewnie podobnie jak na Kermeszach, ale jeśli podobnie to znaczy, że wszystko powinno być OK - przynajmniej takie były moje spostrzeżenia z udziału w takich imprezach.

A Ukrainę można Polakom przybliżać w sposób niekoniecznie taki, jak zrobił to ów młodzieniec z koszulką.

Na przykład, ta śliczna utalentowana Ukrainka - reprezenuje swój naród lepiej i rozsądniej niż niejeden polityk.
Proszę popatrzeć jak pięknie opowiada o zwykłym .... ważnym życiu.

http://www.youtube.com/watch?v=Bqb55A6j ... re=related

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 23-07-2009 18:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-02-2009 15:52
Posty: 389
samotniczek jeden pisze:
A GoLEM to może był pierwszy Łemek? Warto to sprawdzić.

Warto sprawdzić, a jeszcze bardziej warto by wiedzieć jak nazywają się mieszkańcy Łemkowyny!
Łemko (mężczyzna), w języku łemkowskim - Лемко
Łemkini (kobieta), w języku łemkowskim - Лемкыня (w języku łemkowskim litera "ы" i litera "и" to dwie litery polskiego "y"; jak widać różnie pisane, i różnie wymawiane)
Łemczątko (dziecko), w języku łemkowskim - Лемчатко.

_________________
Góry, strumienie, sioła,
chciały iść z Fewroniom, Klementijom.
Zostały.
Słońce poszło.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 57 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl