Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 19:43

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 14-01-2009 08:01 
Offline

Rejestracja: 14-01-2009 07:12
Posty: 4
Witajcie!

Pomiędzy 8 a 15 lutego będę w Beskidach. Marzy mi się uczestnictwo w kameralnym, urokliwym nabożeństwie w innym (niż mój własny rzymsko-katolicki) obrządku w którejś z zabytkowych cerkwi.

Na stronie www.grekokatolicy.pl znalazłam porządek niedzielnych nabożeństw grekokatolickich. W jakim języku odprawiane są te msze? Po Polsku czy Łemkowsku? Może ktoś z Was wie w których cerkwiach i w jakich godzinach odbywają się nabożeństwa prawosławne?
No i która z cerkwi (myślałam o Bielance, Hańczowej, Śnietnicy, Łosiach,
Głądyszowie, ale może i coś innego) jest najstarsza, najładniejsza,
najbardziej zabytkowa? Ma być ładnie położona, drewniana, najlepiej pokryta gontem i zbytkowa w środku też, z pieknym ikonostasem itd... Może w którejś cerkiewce wciąż nie ma prądu i w czasie nabożeństw wnętrze oświetlane jest światłem świec?

Z góry dziękuję za wszystkie porady w temacie Wink Pozdrawiam - Ola


Na górę
 Tytuł:
Post: 14-01-2009 12:12 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
:?: :?: :?:


Na górę
 Tytuł:
Post: 14-01-2009 22:51 
Offline

Rejestracja: 14-01-2009 07:12
Posty: 4
Co znaczą te :?: :?: :?: ?

Nie zrozumiałeś mojego pytania czy się do niego przyłączasz?

Jeśli ta pierwsza wersja to mogłabym spróbować wyjaśnić, ale co tu można więcej napisać... Jestem chrześcijanką, mieszkam w Warszawie, chodzę do kościoła rzymskokatolickiego, bo do takiego zaprowadzili mnie jako dziecko rodzice... To tylko obrządek, a mnie zawsze jakaś ciekawość ciągnęła na wschód... Będę w Beskidzie Gorlickim, pragnę jak najwięcej zobaczyć i przeżyć - dla mnie zwiedzanie regionu to nie suche oglądanie zabytków, tylko bardziej próba choć chwilowego uczestniczenia w życiu mieszkańców regionu... Kiedyś byłam na pięknym, wzruszającym nabożeństwie grekokatolickim w drewnianym starym kościółku, odbywającym się właśnie przy świetle świec... Ze 12 lat temu jak nie lepiej... To wspomnienie wciąż powraca, chciałabym przeżyć to znowu, stąd moje pytanie...

A więc ponawiam je - do której zabytkowej cerkwi w Beskidzie Gorlickim się udać w niedzielne lutowe przedpołudnie, aby pomodlić się wspólnie z łemkami? Gdzie jest najbardziej uroczyście, nastrojowo, najładniej?


Na górę
 Tytuł:
Post: 15-01-2009 10:02 
Offline

Rejestracja: 30-05-2007 08:49
Posty: 89
Lokalizacja: Krzywa
Przyłączę się.

:?: :?: :?:


Na górę
 Tytuł:
Post: 15-01-2009 14:47 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
spokojnie :D "bez prądu" odprawia się tylko w nowicy i przysłupiu , najciekawsze wnętrza są wg mnie w bielance i w uściu

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 15-01-2009 19:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
...ale czy na nabożeństwo prawosławne, gdzie usłyszysz cerkiewnosłowiański z łemkowską wymową i często łemkowski (kazanie), czy może greckokatolickie, gdzie najczęśćiej usłyszysz literaturnyj ukraiński? Obydwa nabożeństwa mamy w Bielance (oczywiście o różnych godzinach). Sam kiedyś szukałem takich klimatów cerkiewno-łemkowskich. Urzekła mnie msza w Olchowcu, a także w Krynicy u prawosławnych (chór!!!), ale dla Ciebie za daleko. Osobiście - gdybym tylko mógł - wybrałbym prawosławne nabożeństwo w Bielance (wnętrze), ale na razie bywam tam myślami.


Na górę
 Tytuł:
Post: 15-01-2009 22:00 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Nie ma nic piękniejszego niż solowy śpiew żony ks. Cidyło w cerkwi w Wołowcu dla 5-6 wierych.
W Wołowcu jednak msza raz na 3-tygodnie...ale jak się nie trafi tam, to ks. Mirosława można spotkać w Bartnem lub Bodakach (tylko w Bodakach nie pomyl nabożeństw) ;-)

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-01-2009 15:56 
Offline

Rejestracja: 14-01-2009 07:12
Posty: 4
Dzięki Wam wielkie dobrzy ludzie ;) Dam znać gdzie trafiłam po powrocie!


Na górę
Post: 20-01-2009 20:55 
Offline

Rejestracja: 20-01-2009 20:32
Posty: 2
Lokalizacja: Katowice
Ponieważ to mój pierwszy wpis , witam wszystkich Forumowiczów bardzo serdecznie .

Przeczytałem gdzieś , że w niektórych parafiach greckokatolickich na łemkowszczyźnie pozostawiono w liturgii język cerkiewno-słowiański .
Czy to prawda ? Jeśli tak to w których .
Interesuje mnie również czy w słowackiej części BN nabożeństwa greckokatolickie sprawowane są w języku ukraińskim czy scs .


Na górę
 Tytuł:
Post: 22-01-2009 12:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
"Ma być ładnie położona, drewniana, najlepiej pokryta gontem i zbytkowa w środku też, z pieknym ikonostasem itd... Może w którejś cerkiewce wciąż nie ma prądu i w czasie nabożeństw wnętrze oświetlane jest światłem świec?"

No nie powstrzymam się... szczególny stosunek do religii, tak śmiem twierdzić, chociaż sam religijny nie jestem specjalnie...

a bez tych wszystkich warunków to jest lipa???

Błaganie to jest... "cerkiewka"? kościółek, krzyżyk, podniesionko, Chrystusik, opłateczek, cmentarzyk, zwłoczki, nagrobeczek, krzyżyk przydrożny etc. etc....
Sacrum, dla mnie, ma swoje prawa, zdrabnianie śmierdzi... trochę mniej arogancji

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-01-2009 06:20 
Offline

Rejestracja: 14-01-2009 07:12
Posty: 4
Bez tego to wcale nie jest lipa. Ale bez tego nabożeństwo niewiele by się różniło od innych, w których uczestniczę co niedzielę, w betonowych warszawskich kościołach... A teraz będę na wakacjach, chcę zwiedzać BN i jednocześnie przeżyć coś dla mnie wyjątkowego, uroczego... nie rozumiem co w tym widzisz złego... I jak śmiesz na podstawie kilku zdań naprawdę niewiele o tym mówiących oceniać moje podejście do religii...

A co do zdrobnień. Pojęcie "cerkiewka" funkcjonuje w języku, pojawia się w przewodnikach, słownikach. Nie jest z mojej strony wyrazem arogancji, a raczej, mhmmm, nie wiem jak to określić, chyba najprędzej czułości (jakby to idiotycznie nie brzmiało) w stosunku do tych starych, małych, drewnianych górskich cerkwi.
No i trochę nietrafione są Twoje porównania, choćby za Google: Cerkiewka: 54 000 wyników, Podniesionko: 2 wyniki.

Mnie też irytuje jak ktoś wszystko zdrabnia, ale jeszcze bardziej, gdy ktoś się czepia innych bez sensu, ot tak, bo miał zły dzień...


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-01-2009 21:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Nie rozumiemy się, bywa...
Co dla jednych jest małe, dla innych jest wielkie, jest światem. Po części o to mi chodzi. Cerkiew to na ogół najbardziej okazała budowla. Bywa przedmiot dumy...

"Bez tego to wcale nie jest lipa. Ale bez tego nabożeństwo niewiele by się różniło od innych, w których uczestniczę co niedzielę, w betonowych warszawskich kościołach..."

W tym właśnie widzę coś niepokojącego. Intencję rozumiem może trochę, ale zaintrygowało mnie stawianie warunków, ma być tak i tak...

"...nie rozumiem co w tym widzisz złego..."

Nie napisałem, że widzę w tym coś złego. Nie imputuj mi czegom nie zrobił.

"I jak śmiesz na podstawie kilku zdań naprawdę niewiele o tym mówiących oceniać moje podejście do religii..."

Śmiem, bo dla mnie to jest "szczególny stosunek" skoro zależy od dekoracji...

"A co do zdrobnień. Pojęcie "cerkiewka" funkcjonuje w języku, pojawia się w przewodnikach, słownikach"

Wiele jest słów fatalnych, ich bytu nie sankcjonuje zjawisko, o którym piszesz. Wyraziłem swój stosunek. Gwoli przykładu: podobnie tępię gdzie mogę sformułowania "były cmentarz" albo "resztki cmentarza", które po wielokroć pojawiają się w różnych publikacjach. Widzisz, cmentarz to przede wszystkim pochówki, a często w ten sposób opisuje się jak najbardziej istniejące cmentarze, tyle, że pozbawione nagrobków albo zdewastowane, czytaj: zbezczeszczone w gruncie rzeczy, ale... ludzie nadal pozostają tam pochowani, czyli cmentarz jest...

. Nie jest z mojej strony wyrazem arogancji, a raczej, mhmmm, nie wiem jak to określić, chyba najprędzej czułości (jakby to idiotycznie nie brzmiało) w stosunku do tych starych, małych, drewnianych górskich cerkwi."

To bardzo się cieszę, że to nie arogancja, ale tak odbieram używanie zdrobnień do określania sfery sacrum.

Ty możesz sobie być "serotoninką", widać lubisz zdrobnienia...

Dla mnie rzeźba Chrystusa, mała czy duża, stara czy nowa, betonowa czy kamienna to... rzeźba Chrystusa, a nie "Chrystusik"....

prawie dwa miliony!!! wyświetleń w Twoich ukochanych googlach

"No i trochę nietrafione są Twoje porównania, choćby za Google: Cerkiewka: 54 000 wyników, Podniesionko: 2 wyniki."

Wpisz w to google "pasyjka", o bez kitu, 3970 wyświetleń...

Wiesz co??? Dla mnie wyszukiwarki internetowe nie są miarą świata, a tym bardziej podstawą do osądzania co jest trafione lub nie. Cóż, widać inne światy i tyle.

Mnie też irytuje jak ktoś wszystko zdrabnia, ale jeszcze bardziej, gdy ktoś się czepia innych bez sensu, ot tak, bo miał zły dzień...

Pudło, miałem całkiem dobry dzień. Sens widzę. Widzę sens w remontowaniu cmentarzy chociaż niektórzy tego sensu nie widzą. Nie oczekuję, że wszyscy musimy widzieć sens w tym samym miejscu.

Uroczej liturgii życzę. Bez złośliwości żadnej :D

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-01-2009 21:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
szymon NGK Magurycz pisze:

Uroczej liturgii życzę. Bez złośliwości żadnej :D

Alleluja!!!!


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-01-2009 23:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Mała uwaga, poniższy fragment mojego postu powinien wyglądać tak:

[
Mnie też irytuje jak ktoś wszystko zdrabnia, ale jeszcze bardziej, gdy ktoś się czepia innych bez sensu, ot tak, bo miał zły dzień...
]

Pudło, miałem całkiem dobry dzień. Sens widzę. Widzę sens w remontowaniu cmentarzy chociaż niektórzy tego sensu nie widzą. Nie oczekuję, że wszyscy musimy widzieć sens w tym samym miejscu.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-01-2009 07:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-01-2009 08:29
Posty: 63
Lokalizacja: Zagórz
A moje ulubione to "bozia" :lol:


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl