Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 07:56

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08-07-2008 15:44 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
I znowu Bielanka będzie w centrum uwagi...Pojawia nam sie w Beskidzie kolejne "ognisko zapalne" a mianowicie sprawa uzyskania przez Kościół prawosławny prawa własności do cerkwi będących obecnie własnością państwa.

Trochę szczegółów w poniższym artykule...
http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... lnosci/a6h

Ciekawym jestem Waszych opinii. Ja sam próbowałem dziś odpowiedzieć sobie na nasuwające się pytania i znaleźć rozwiązania... ale naprawdę mi się nie udało. Fakt, że coś z tym problemem trzeba zrobić choćby ze względu na możliwość finansowania remontów... aczkolwiek każde z rozwiązań będzie krzywdzić jedną z trzech zainteresowanych stron. Bielanka jako ostatnio najbardziej medialna i znana z ekumenicznego wykorzystywania cerkwi - poszła na pierwszy ogień

Wiem, że jes to temat bardzo drażliwy ale zaryzykuję by go rozpocząć. Mam nadzieję, że dyskusja i argumenty będa rzeczowe a nie skończy się to na kasowaniu postów i zamknięciu tematu.

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 08-07-2008 20:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Jakoś tak jest, że pomimo głoszonych powszechnie haseł i wszechogarniajacego ekumenizmu, nie dociera do wszystkich, że pewnych rzeczy nie da się połączyć .... i koniec!
Katolicy i grekokatolicy / moim zdaniem/ mogą funkcjonować w jednej świątyni, nawet chociażby z tego tytułu, że papież, że zwierzchnictwo
w Rzymie. Natomiast Kościół prawosławny z rzymskim, rozeszli się już
w 1054 roku i nie ma powrotu.
Niby chrześcijaństwo, ale tak diametralnie różne dogmaty, że wierni tych dwóch wyznań - nie znajdą dla siebie miejsca w jednej świątyni. Gościnnie - tak. Jak najbardziej, ale nie na dłużej niż 3, 4 godziny w ciągu całego roku.
Poza tym w prawosławiu, granica pomiedzy duchownymi a świeckimi jest bardzo niewielka. To patriarcha kościoła wschodniego, mówi o sobie " że jest nikim wiecej niż pierwszym wśród równych" a wierni prawosławni o sobie, że są "królewskim kapłaństwem"
Ktoś gdzieś tam na forum mówił kpiąco o mistycyźmie. Ale to właśnie prawosławie zachęca swoich wiernych do wykazywania inicjatywy w kwestii życia mistycznego. Kościół katolicki uważa, że owszem może zdarzyć się przy dużej porcji modlitwy i pokuty , coś wspólnego z mistycyzmem, ale z reguły w życiu doczesnym dusze takiego stanu nie osiągają. Jeśli zdarza się, ze ktoś tam taki stan osiąga.... to muszą działać siły niekoniecznie dobre. Podsumowując temat; Religie obok siebie- jak najbardziej, natomiast razem na jednym wąskim terytorium - typu świątynia - absolutnie nie. Jeśli chodzi o podwójne nazwy - dlaczego nie? W USA w Angli, Irlandii - jest to na porządku dziennym / podobno (?)/
Co do prawa własności - nie mam zdania . Za mało danych.
Jeśli popełniłam jakiś błąd w mojej wypowiedzi - proszę o sprostowanie

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny
ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 08-07-2008 21:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
pisząc o dogmatach miałam na myśli dogmat o nieomylności papieża. Co do pozostałych tematów Kościoły te / rzymskokatolicki i prawosławny/ maja wiecej cech wspólnych niż różnic. min te same sakramenty no i oczywiście najwyższy autorytet w kwestiach wiary - kościół .....no i tutaj różnice.

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 08-07-2008 21:59 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Sprawa jest bardzo prosta.

Tu wcale nie chodzi ani o nazwy pisane cyrylicą, ani o cerkiew...

Skończy się to, zacznie się następna heca.

To się nazywa eskalacja żądań i jest częstą strategią różnego rodzaju organizacji, których cele są zgoła odmienne od głoszonych żądań lub cel zasadniczy stoi dużo wyżej w hierarchii celów, niż cel cząstkowy.

np.
Cel zasadniczy: równouprawnienie mniejszości seksualnych
Cele cząstkowe: małżeństwa homoseksualne, adopcja dzieci przez dzieci homoseksualne,

więc trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie jaki jest
Cel zasadniczy: ???

gdy cele cząstkowe są takie:
Cele cząstkowe: nazwy pisane cyrylicą, własność cerkwi,

I będzie wiadomo o co chodzi.

Ja nie wiem...
Tak sobie tylko dywaguję...

Pisałem kiedyś:
Marek Widurek pisze:
Moja rodzina żyje na tym pograniczu kultur od kilkuset lat. I na ogół była tu tolerancja i zgoda między różnymi narodowościami i religiami.

Do czasu.

Do czasu, gdy znalazł się jakiś nawiedzony, który chciał naprawiać coś co nie było zepsute. Albo jakiś prorok głoszący nową Ewangelię. Prawie zawsze był to osobnik z innych stron, urzeczony pięknem, tradycjami i kulturą tej krainy. I zupełnie nie znający realiów życia tutaj...

Chroń nas Boże od nawiedzonych proroków, szczególnie nie żyjących tu, na pograniczu kultur.


Nie zmieniłem swego zdania.

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-07-2008 22:19 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Marek Widurek napisał:
Cytuj:
trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie jaki jest
Cel zasadniczy: ?

Uznając za logiczne i uprawnione postawienie takiego pytania - moim zdaniem - celem zasadniczym może być tylko autonomia regionu... :shock:

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.

Cyprian Kamil Norwid


Na górę
 Tytuł: Bielanka cd....
Post: 09-07-2008 00:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
....no tak. Nie wiem co prawda, dlaczego małżeństwa homoseksualistów mają rozbijać zgodne funkcjonowanie katolików i prawosławnych na pograniczu kultur, ale każda teoria jest warta uwagi. 8)
Ta o nawiedzonych osobnikach z innych stron również. Nie wiedziałam tylko, że wierni Kościoła prawosławnego są tak małej wiary :cry:

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
Post: 09-07-2008 00:56 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Od dawna twierdziłem, że czytanie ze zrozumieniem to słaba strona naszej edukacji.
Słowianko - jeszcze raz i powolutku...
;)

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
 Tytuł: Bielanka ...cd
Post: 09-07-2008 10:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Marek .... jeżeli zatrujemy nasze umysły i dusze różnego rodzaju podejrzeniami / a źródło tych impulsów znamy wszyscy/ - to JAKI SENS będzie wtedy miało nasze życie?..... :cry:
....nie wspomnę już o ekumeniźmie.

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-07-2008 11:02 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Naprawdę mam dobre intencje.

I nieobcy jest mi ekumenizm...

Co ja poradzę na to, że świat jest taki, jaki jest a mnie Pan Bóg wyposażył w rozum, którego nie potrafię nie używać.

Pozdrowienia dla najbardziej rozkochanej w Beskidzie dziewczyny,
Marek

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 09-07-2008 14:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Dziękuję :?

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł:
Post: 13-07-2008 23:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Marek Widurek, ja Ciebie świetnie rozumniem. Ba, zgadzam się z Tobą co do joty. Tu się o coś grubszego gra, a nie tam jakieś nazwy pisane takim czy onakim stylem. I właśnie o to chodzi, by się nie dać zwariować. Ty się nie dałeś i cieszy mnie to ogromnie, że takich jak Ty jest jeszcze trochę. Nie chcę się rozpisywać, ale czasem się probuje"godzić" coś, co tego nie wymaga wcale i wychodzi z tego wielka niezgoda. Przypadek? Yyyy, jakoś wątpię.

Proszę mnie o nic nie pytać, nic nie zarzucać. Tak tylko chciałem do Marka mrugnąć oczkiem :wink:

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce


Na górę
Post: 14-07-2008 07:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-06-2008 18:32
Posty: 279
Lokalizacja: z niebieskiej polany
Samotniczku .... dzisiaj jest ostatni dzień / chociaż można to robić nawet częściej/ , żeby zapalić świecę "ku pamięci". Ja też zapalę. Tylko powiedz mi, dlaczego wklejasz link z piosenką "...dla wszystkich starczy miejsca, pod wielkim dachem nieba. Na ziemi w której ja i ty, nie zamienimy w bagno krwi.." ...... My Polacy, pamiętamy o nazwiskach: Bandera, Kłym Sawur, Roman Suchewycz, ale tym bardziej pamiętamy o tym, jak i dlaczego zginęli Zygmunt Jan Rumel i Krzysztof Markiewicz. Oni wierzyli w pojednanie tych dwóch NARODÓW. I to nie byli obcy - tylko nasi polscy oficerowie. Byli jeszcze inni. Bezimienni Ukraincy, którzy mówili NIE ideologii Dmytra Doncewa i umierali, bo ośmielili się być LUDZMI.

Piszę otwarcie, bez podtekstów i domyślników. Wręcz, jak ktoś każe mi się domyślać o co mu chodzi - udaję, że nie rozumię. Więc komplementuje się mnie jak tlenioną blondynkę - nie szkodzi :)

Wracając do tematu. I wtedy i teraz sam Duncew by nie wystarczył. Ogromną rolę w kształtowaniu światopoglądu i modelowaniu umysłów, mają, na Ukrainie - Cerkwie, w Polsce - Kościoły. To są dwie potężne siły, które mają wpływ na to, kim ludzie sie stają / jeśli ci ludzie nie są psychopatami/
Nie można przerwać łańcucha przemocy, jeśli na nienawiść - odpowiada się nienawiścią, a na jątrzenie - jątrzeniem. Nacjonaliści są wszędzie. U nas, na Ukrainie w Niemczech, Irlandii...... wszędzie. Mówi się, ze każde zło powróci tak samo, jak dobro, które zostało zasiane. ..... O chociaż by pierwszy przykład z brzegu. Obserwuję to, co robi Szymon Modrzejewski. On po prostu, przecina łańcuch..... obojętności, bezmyślności i różnorodnych uprzedzeń. I nie oczekuje nawet, że wszyscy zrozumieją
o co mu chodzi.
I jeszcze jedno ...jest śmiech, który wprowadza pokój i śmiech, który budzi nienawiść i rani / myślę o pewnej piosence na tym forum/
............... jeśli mi odpowiesz Samotniczku, przeczytam uważnie. Jeśli nie - nie szkodzi. :?

_________________
"Jesteśmy ulepieni z gliny

ale także z gwiazd i mitów"


Na górę
 Tytuł:
Post: 14-07-2008 08:08 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Ze swej strony dodam tylko, że w naszym kraju (oraz na niektórych forach...) miano "nacjonalisty" zyskuje się przede wszystkim za pamięć o tych wydarzeniach, o których niektórzy - w imię poprawności politycznej oraz tolerancji - wyjątkowo chętnie zapominają...

_________________
Kto mówi prawdę, ten niepokój wszczyna.



Cyprian Kamil Norwid


Na górę
 Tytuł:
Post: 14-07-2008 09:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Słowianko, ja się nie zamierzam zatapiać w te dysputy, nie mam na nie czasu ani ochoty jeszcze bardziej.Do Marka Wiadurka oczkiem mrugnąłem i załuję ze nie mrugnąłem na priv. Czasem się tylko zastanawiam głośno, czy nie jest tak, że zanim ktoś zamyślił sobie aby "łączyć i jednoczyć" nie było wiele spokojniej i o wiele bardziej bezkonfliktowo.

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz

cudne manowce, cudne manowce


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-10-2008 14:32 
Offline

Rejestracja: 19-04-2008 12:43
Posty: 4
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Te spory i tak nie mają sensu. Za sto lat w Beskidzie Niskim jak i wszędzie indziej w Polsce wyznaniem panującym będzie islam. Dlatego cieszmy się, póki możemy dawnym bogactwem kulturowym Beskidu nie popadając przy tym w poprawność polityczną.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl