Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 08:20

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 414 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 16 7 8 9 1028 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 05-03-2008 15:14 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
http://tygodnik.onet.pl/30,0,6938,1,artykul.html

jest już cały artykuł

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2008 16:07 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Żal tracić czas na pisanie tutaj wobec takiej na forum nawały tego czegoś, trudnego do zdefiniowania w kategoriach logiki ... Ale jednak trzeba dać odpór przynajmniej promocji nietolerancji i zaściankowości. Dla spokoju własnego sumienia.

Są negatywne emocje ! Są już ! Już się pokazały pierwsze! Radny mi powiedział że są ! Miałem rację ! – powiada jeden z drugim podskakując z uciechy niczym pajacyk na sznurku. A zastanowiłeś się jeden z drugim co w istocie robisz takimi komentarzami ? Nie wiesz to ci podpowiem – sam tworzysz takie negatywne emocje i je promujesz !

I co z tego że są wokół tej sprawy negatywne emocje ? Co z tego wynika się pytam ?!
Można na podstawie ich domniemania nie uszanować demokratycznej decyzji mieszkańców Bielanki podjętej w przewidzianych prawem procedurach w obawie że ktoś postawione tablice zdemoluje ?
Można ?!

Ostatnie wybory wzbudziły bardzo negatywne emocje i podzieliły społeczeństwo Polski. Czy wobec tego że wygrało PO ja mam prawo negować obowiązujący porządek prawny ? A może wobec faktu, że wygrała opcja polityczna która jest mi niemiła w ogóle powinienem domagać się zakazania urządzania demokratycznych wyborów ?

Na tym przykładzie chciałem pokazać iż jeśli ktoś nie rozumie że już sam proces demokratycznego podejmowania decyzji może (a w zasadzie zawsze to robi) polaryzować poglądy poszczególnych obywateli jest albo skończonym debilem albo perfidnym prowokatorem kierującym się swoim ukrytym politycznym celem. Prowokatorem który próbuje wytłumaczyć że można nie uznać faktu „Bilanki” z obawy przed „negatywnymi emocjami” ...

Otóż jest oczywiste że mieszkańcy wiosek Beskidu Niskiego MOGĄ mieć odmienne zdania na temat tablic. MOGĄ być tolerancyjni wobec sąsiadów lub nie. MOGĄ uszanować symbolicznie sąsiadów lub nie. Wolno im. MOGĄ wziąć udział w konsultacjach na ten temat. Wynik jednakże uzyskany w przewidzianej prawem procedurze , jak i fakt konieczności przeprowadzenia konsultacji w innych wioskach , obywatele Polski MUSZĄ uszanować, jakkolwiek MOŻE im się to nie podobać.

Ale tak naprawdę kto ma te negatywne emocje wobec sprawy tablic ? Powiedzmy sobie to prosto w oczy : ci którzy nie dosyć, że są nietolerancyjni to jeszcze negują obowiązujący porządek prawny. Tolerancyjnym ludziom tablice te nie przeszkadzają – „Niech sobie stawiają jeśli taka wola” – to ich najczęstsza odpowiedź.

Poza tym aż duszno i mdło się robi od dulszczyzny oraz obłudy wyciekającej z niektórych z powyższych wypowiedzi w typie: „Jestem ZA tablicami , ale z uwagi na negatywne emocje które mogą one budzić należy zastanowić się nad sensem ich stawiania” . Otóż, pisząc w ten sposób nie jesteś człowieku „za” ale jesteś „przeciw” zaś sens rzekomej deklaracji „za” polega jedynie na tym, iż ma ona nadać ci atrybut obiektywizmu. Jeśli negujesz sens ich istnienia jesteś przeciw nim.

Można bowiem otwarcie uznać racjonalność i przewagę owych „negatywnych emocji” – wtedy oczywiście samemu stawia się siebie po stronie „przeciw” albo można uznać przewagę wartości takich jak tolerancja oraz poszanowanie prawa, uznać nieracjonalność uprzedzeń i strachów - być za. Można oczywiście też uznać, tak szczerze i prawdziwie: „jest mi to obojętne” ale wtedy konsekwencją takiej postawy musi być przyjęcie w spokoju tego co zdecydują demokratycznie ci co są „za” i ci co „przeciw” .

Dlatego jeszcze raz na koniec apel do tych co rzeczywiście są „za” i chcą poszanowania praw mniejszości w Beskidzie Niskim : nie promujcie nietolerancji, dulszczyzny i głupoty. Nie bądźcie ZA a nawet PRZECIW.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2008 17:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
...w rodzinie powstańcy i styczniowi i listopadowi, dziadek jeden w wojnie 1920 roku, we IX 1939, w partyzantce, w Katyniu też rodzina straciła niejednego, drugi dziadek wrócił z łagrów w 1956 roku... cóż, to wszystko historia, warta szacunku, ot co!, a takich historii, tyle ile ludzi...
Hmmmm, jestem Polakiem, z dziada pradziada, na wpół z Warszawy i spod Kielc, teraz też z Beskidu Niskiego, w którym jestem już prawie połowę życia, za rok ta połowa :D...
Jestem za Bilanką, jestem też za Nowycią i Prysłopem (i wieloma innymi nazwami...), w sprawie którego dobrzy ludzie podjęli już kroki. To tak żeby nie zniknął z rzeczywistości i żeby pani dziennikarka z Krakowa nie pisała, że w Nowicy są dwie cerkwie, bo tu mieszkają grekokatolicy :shock:, (to z gazety wyborczej krakowskiej z III 2006!!!!).
Świat jest dobry i ciekawy, intrygujący, kiedy jest różny i różnorodny, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Na tym stoi Magurycz, na ludziach, którzy nie mają z takimi sferami problemu.
Nie uciekamy z cmentarza jak komuś to przeszkadza, żadnego, a wyzywano nas już na wiele sposobów: wy Polacy, wy Ukraińcy, wy Żydzi..., wy dzieci z poprawczaka...,
I jakkolwiek jesteśmy z urulokim różnymi zupełnie osobami i pewnie o niejedno moglibyśmy się pokłócić, to jest taka sfera, w której bez trudu się porozumiewamy i to jest właśnie różnorodność.
Pod tym, co napisał wyżej podpisuję się jak tylko potrafię najwyraźniej, choć żeby to rozumieć, nie potrzebuję wykładu na temat prawa, demokracji i tolerancji.
Szkoda tylko, że tak wielu ludzi nie rozumie mechanizmu konfliktu i tyle tłumaczenia potrzeba... :cry: a i to nie wiadomo czy jakiś skutek odniesie...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2008 19:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Uruloki Ty ty tu ustawicznie podsycasz te emocje a innym to zarzucasz. Tak, tak, przyjacielu. Ja nie byłem i mam nadzieję nie będę nigdy przeciw dwujęzycznym nazwom, opisuję jedynie to co widzę i słyszę cały zszokowany. Zszokowany jestem również Twoją zajadłością a niby taka szlachetna. Jeśli jednak ja mam podsycać ww konflikt to po prostu najzwyczajniej nie będę tu pisał nic w tym temacie. Zupełnie się obejdę, tylko czy konflikt przez to stopnieje to nie bardzo wierzę. Powodzenia Uruloki !

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-03-2008 21:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29-03-2007 10:38
Posty: 14
Lokalizacja: Kraków
Drodzy prelegenci. Mam tylko jedną rzecz do powiedzenia (uzurpuję sobie prawo, bo m.in. pisałem pracę magisterską o polityce niemieckiej wobec mniejszości serbołużyckiej po 1989 r.): fakt, iż ktoś nie chce uznać dwujęzycznej tablicy w Bielance/Bilance, dowodzi tylko jednego: jak bardzo jesteśmy społeczeństwem nieoświeconym i niecywilizowanym, jak daleko nam od myślenia zachodniego i może dlatego w Polsce tak trudno o lepsze życie, także w Beskidzie Niskim. Ta ostra reakcja, jaką zaprezentowała "polska część" mieszkańców, jest naprawdę smutna, pokazuje jak wiele złego uczynił komunizm w polskiej duszy i jak daleko jesteśmy od wspaniałych tradycji wielonarodowościowych I RP, jak niewiele wystarczy, by wzbudzić agresywną i zajadłą reakcję.

Dwujęzyczne napisy w regionach, które zamieszkują mniejszości narodowe są na Zachodzie, ale także na Słowacji, Węgrzech, ba, nawet Rumunii (wiem, bo widziałem na miejscu) czymś, co nie podlega dyskusji, jakiej jesteśmy tu świadkami. W Niemczech dyskutuje się o tym, jak znaleźć pieniądze na łużyckie szkoły, jakich metod użyć, by najefektywniej przekazać język łużycki kolejnym pokoleniom, a nie o napisach niemiecko-łużyckich, które istnieją tam od dawna! Nawet dla Słowaków, którzy chyba mogą czuć się bardziej zagrożeni niż... Polacy przez... Łemków, nawet napisy na instytucjach publicznych w języku węgierskim nie dziwią ani nie są demolowane, mimo napiętych stosunków - bo to jest kwestia podstawowego szacunku dla drugiego człowieka i jego kultury, nawet jeżeli on jest jakoś obcy. Ciekawe, że mieszkańcom Bielanki wadzi cyrylica, a nie wadzi niemczyzna polskich miejscowości na niemieckich autostradach: Breslau, Stettin, Posen - nigdy Wrocław, Szczecin, Poznań. Może tam na tym skoncentrujcie swoją złość, a nie na Waszych łemkowskich przyjaciołach (bo ciągle słyszę, że do rozpoczęcia dyskusji o "Bilance" żyliście ze sobą w chwalebnej zgodzie), obywatelach naszej wspólnej ojczyzny, którzy mają pełne prawo do kawałka dykty z napisem swojej wsi w języku, który przekazali im rodzice, tak jak nasi przekazali nam język polski i którzy mieszkają na tych terenach od zawsze. Pozdrawiam!


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2008 06:36 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Ty ty tu ustawicznie podsycasz te emocje a innym to zarzucasz.

Podsycam te pozytywne emocje i usiłuję gasić piewców "konfliktu". Ot, i wszystko.

Dziękuję Szymonie i Rorku za wypowiedzi, dzięki nim ludzie normalni mogą zobaczyć, że społeczeństwo polskie nie składa się tylko z ksenofobów upatrujących w każdym nawet tak banalnym w sumie przejawie różnorodności jak te tablice jakiejś groźby.

Być może dzięki takim pozytywnym wypowiedziom nasi rodacy, Polacy mieszkający w innych wioskach Beskidu Niskiego w kórych odbędą się konsultacje zrozumieją że dwujęzyczne tablice są jedynie symbolem, a do tego symbolem całkowicie niegroźnym i w sumie tanim. Może nie zagłosują dzięki temu przeciw tolerancji. Może.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2008 09:26 
Offline

Rejestracja: 25-06-2007 07:08
Posty: 479
Lokalizacja: z Beskidu Niskiego
Uruloki! Rozumienm, że każdy kto ma takie same zdanie jak Ty jest "normalny"? Zatem ci, którzy mają zdanie inne od Twojego są nienormalni :lol: Muszę jednak zauważyć, że robisz postęp - przestałeś już zarzucać osobom mającym inne zdanie poglądy faszystowskie :D Jeszcze kilka miesięcy dyskusji a gotów jesteś nawet napisać, że posiadanie innych poglądów niż Twoje (oczywiście: jedynie słuszne) nie powinno być karalne :D


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2008 09:31 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
fakt, iż ktoś nie chce uznać dwujęzycznej tablicy w Bielance/Bilance, dowodzi tylko jednego: jak bardzo jesteśmy społeczeństwem nieoświeconym i niecywilizowanym, jak daleko nam od myślenia zachodniego i może dlatego w Polsce tak trudno o lepsze życie, także w Beskidzie Niskim. Ta ostra reakcja, jaką zaprezentowała "polska część" mieszkańców, jest naprawdę smutna, pokazuje jak wiele złego uczynił komunizm w polskiej duszy i jak daleko jesteśmy od wspaniałych tradycji wielonarodowościowych I RP, jak niewiele wystarczy, by wzbudzić agresywną i zajadłą reakcję. - URULOKI to było bardzo pozytywne, tak samo jak to ze ktoś się z Tobą nie zgadza to jest Imbecylem , Debilem lub jest nie normalny - naprawde osobliwy sposób wzniecania pozytywnych emocji - nic tylko pogratulować .

Tak jak napisał samotniczek jesteś tutaj głównym zagorzałym promotorem niechęci międzyludzkiej . Całkowicie nie dociera do Ciebie to ze ktoś z jakichś powodów ma na dany temat inne zdanie bo on jest skończony debil , imbecyl , nienormalny lub prowoaktor.

Jeżeli nie jesteś w stanie zrozumieć tego ze można być ZA danym rozwiązaniem , ale po ówczesnym zastanowieniu się ile z tego będzie dobrego a ile złego - no to masz problem .

Np jestem ZA tarczą antyrakietową , ale musi to być załatwione w zgodzie z Rosją - może tu Ci będzie łatwiej pojąc mechanizm bo pomyslisz chwilke bez emocji . Tak jak było z naszym wejsciem do NATO .

Uczepiłeś się jak rzep psiego ogona demokracji i głosowanie a tego akurat nikt tutaj nie kwestionował nigdzie. Były konsultacje , frekwencja była jaka była ale jeden głos przeważył za tablicami i jest OK - JEST TO OCZYWISTE !!!

Sprawa będzie dyskutowana teraz w gminie i niech tam demokratycznie wybrani radni podejmą odpowiednią decyzje - ja mam nadzieje że bedzie to załatwione w ten sposób aby wszysycy wszystko dokładnie zrozumieli i aby tablice stanęły bez żadnych negatywnych emocji - wierzę ze się da .

Wydaje mi się że chcesz komuś tutaj zamydlić oczy rzeczywistośćią bez problemową i bez konfliktową w Bielance - strasznie zależy Ci na tych tablicach i jesteś gotów je wbijać bez względu na wszystko nie pytając nikogo o zdanie no bo przecież Ty masz racje i inaczej być nie może . Powodzenia - ale z taką umiejętnościa osiągania kompromisu oby Ci ktoś tą tablicą tyłka nie przetrzepał .

Mówiąc poważnie mam nadzieje że wśród Łemków i Polaków zaangażowanych w tą sprawę nie ma ludzi o podobnym podejściu do Ciebie bo nie ma szans na jakiekolwiek porozumienie .

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2008 10:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-04-2007 11:03
Posty: 283
Lokalizacja: Rzeszów
Śledzę to forum praktycznie codziennie od długiego czasu, od pewnego aktywnie i coraz bardziej nabieram pewności, że osoby, które uznają się za "jedynie nieomylne, stojące na straży różnorodności, demokracji i tolerancji" mają spore problemy ze swoim światopoglądem, liczne kompleksy i ...muszą się chyba dowartościowywać na tym forum. Coraz trudniej o rzeczowe dyskusje.

Zawsze mnie uczono, żeby nie dyskutować "z głupim", bo najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem inni mogą nie zauważyć różnicy...

Czasem więc szkoda zabierać głos...

Przykro mi, że adwersarze tak bardzo broniący pewnych kwestii zasadami tolerancji, współistenienia, wolności przekonań, wolności wyborów, pasji i hobby postrzegają sprawy tak... jak im wygodnie w danej chwili. Trochę obiektywności, spójrzcie na siebie z zewnątrz! Porównując wypowiedzi w różnych kwestiach, czasem mocno odległych widać niestabilność i preferowanie "własnych" zasad. Drogie kółka wzajemnej adoracji - trochę, po prostu wstyd.

Szkoda, by forum dzieliło ludzi, kórzy oprócz różnych, mają też wspólną pasję: Beskid Niski.

_________________
Pozdrawiam

Arjano


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2008 11:27 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
Zawsze mnie uczono, żeby nie dyskutować "z głupim", bo najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem inni mogą nie zauważyć różnicy... - wspaniały przykład tolerancji , wyrozumiałości i szacunku dla tych którzy są według Ciebie głupi . Swoją drogą pewnie tak Cię nauczał ten sam który powiedział Ci ze jesteś bardzo swiatłym i mądrym człowiekiem . Mnie to zalatuje narcyzmem intelektualnym i to nas dzieli a tego piękno BN nie jest w stanie przysłonić.

Jeśli chodzi o niestabilność to fakt początkowo tablice były mi obojętne ale dzięki między innymi tym którzy mnie nazywali w różny nie kulturalny sposób doszedłem do wniosku że chciałbym aby się pojawiły pod jednym warunkiem którego nie wszyscy są w stanie pojąc i zrozumieć .

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2008 11:39 
Offline

Rejestracja: 19-08-2005 10:57
Posty: 79
Lokalizacja: Węgrzce
A mi sie wydaje ,ze "ostatni sprawiedliwy" na tym forum nie zawsze był taki tolrancyjny i kidys mu przeszdzały takie drobiazgi jak styl ubioru, fryzyra, słownictwo i kilka pobnych szczegółow u Ludzi pracujacych przy odnawianiu cemntarzy?

Ciezko mi odszukac ten post ale jesli było inaczej niech mnie sami zainteresowani poprawią.

Ja jestm przeciw tablicom - tylko dlatego aby miec odmienne zdanie od jedynie słusznego i sprawiedliwego członka tego forum :)

Zresztą o tablicach niech decyduja tylko i wyłacznie Mieszkańcy - ja ich wybór uszanuję i poprę.


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2008 11:43 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
RAV pisze:
A mi sie wydaje ,ze "ostatni sprawiedliwy" na tym forum nie zawsze był taki tolrancyjny i kidys mu przeszdzały takie drobiazgi jak styl ubioru, fryzyra, słownictwo i kilka pobnych szczegółow u Ludzi pracujacych przy odnawianiu cemntarzy?


jeżeli chodzi Ci o http://forum.beskid-niski.pl/viewtopic. ... a&start=15
to chyba...... :lol:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2008 11:57 
Offline

Rejestracja: 19-08-2005 10:57
Posty: 79
Lokalizacja: Węgrzce
Dokładnie - garatuluje pamieci :)

Zresztą to tylko jeden z kilku przykładów - po prostu ten mi najbardziej utkwił w pamięci.

Napewno pozytywnym aspektem tej całej dyskusji jest to, ze wreszcie zwiedze Bielanke - zawsze to był dla mnie tylko punkt odniesienia w drodze do Nowicy :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2008 12:08 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
RAV pisze:
Dokładnie - garatuluje pamieci :)

Zresztą to tylko jeden z kilku przykładów - po prostu ten mi najbardziej utkwił w pamięci.

Napewno pozytywnym aspektem tej całej dyskusji jest to, ze wreszcie zwiedze Bielanke - zawsze to był dla mnie tylko punkt odniesienia w drodze do Nowicy :)


RAV "przeleć" jeszcze raz linkowany temat

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 06-03-2008 12:30 
Offline

Rejestracja: 19-08-2005 10:57
Posty: 79
Lokalizacja: Węgrzce
Masz racje
to chyba nie ten - przyznaje ,ze nie wczytałem sie w cały ( w końcu w pracy jestem i z doskoku zaglądam )


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 414 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 16 7 8 9 1028 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl