Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:39

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 414 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 122 23 24 25 2628 Następna
Autor Wiadomość
Post: 03-07-2010 14:36 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
Czabryk jestem przeciw konfliktom ,które wzbudzają te tablice bo próbuje się je postawić bardzo nie udolnie. Przjeżdżajac przez Bielankę widząc tablice nie robią na mnie większego wrażenia , ani super pozytwnego ani tym badziej negatywnego. Jest to sprawa miejscowych, byle się o to nie kłucili.

Jeśli czujesz się nie szanowany przez instytucje państwa w którym żyjesz zrób coś z tym, zaproponuj coś , poskarż się - czasy gdy instytucje państwowe robiły za nas wszystko mam nadzieje że nie wrócą. Wymagać jest bardzo łatwo.

Czabryk jeśli każdy Polak po czterdziestce w BN będzie miał swój komputer i opanuje jego obsługę na tyle aby zalogować się choćby na tym forum to i tablice przejdą bez boleśnie bo i świadomość tego o czym piszesz będzie o wiele większa. Niestety do tego bardzo bardzo daleka droga z różnych przyczyn tak więc trzeba podnieść tą świadomość sposobami o których pisałem wcześniej. Mogą się wydawać prostackie i prymitywne - ale uwierz mi że są skuteczne.

Tyle ode mnie Czabryk w tej sprawie Tobie chciałem napisać - jeśli nadal nie wiesz o co mi chodzi i się ze mną nie zgadzasz to niech tak uż pozostanie. Wydaje mi się że w sumie to gramy do tej samej bramki tyle że ja prostą prymitywną piłką w krótkich gatkach czasem faulując i kombinując jak by tu czasem sędziego wykiwać a Ty za punkt honoru obrałeś sobię szlachetną gre fair play ponad wszystko i nie zamierzasz tego zmieniać choćbyś ten mecz miał rozgrywać 10 x dłuzej. :)

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
Post: 03-07-2010 21:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-02-2009 15:52
Posty: 389
rozbrajające

_________________
Góry, strumienie, sioła,
chciały iść z Fewroniom, Klementijom.
Zostały.
Słońce poszło.


Na górę
Post: 24-07-2010 10:13 
Offline

Rejestracja: 20-07-2010 17:25
Posty: 5
czabryk pisze:
- Polak czy Łemko mieszkający np. w Kanadzie, może powiedzieć - mieszkam na indiańskiej ziemi.
Polak czy Łemko mieszkający np. w Moskwie, może powiedzieć - mieszkam na rosyjskiej ziemi.
Polak czy Łemko mieszkający np. w Australii, może powiedzieć – mieszkam na ziemi australijskich aborygenów.

A Polak czy Łemko mieszkający na Łemkowszczyźnie, może powiedzieć – mieszkam na ruskiej (bądź rusińskiej/łemkowskiej) ziemi

Nie! Nie może tak powiedzieć, bo by skłamał. A już zwłaszcza przy przyjęciu zaproponowanej konwencji nie może tak powiedzieć. By być w zgodzie z historią musi bowiem powiedzieć: "mieszkam na polskiej ziemi", bo przecież - o czym winien wiedzieć już każdy kto się nawet minimalnie interesuje tymi terenami - Łemkowie w Beskidzie Niskim są przybyszami (na ziemię zamieszkałą już co najmniej od kilku wieków przez Polaków), takimi sami przybyszami jak owi europejczycy obecni dziś na ziemi aborygeńskiej czy indiańskiej.

czabryk pisze:
Co jest potrzebne, by móc tak mówić bez zbędnych emocji, otwarcie.
Potrzebna z pewnością edukacja.

Stefan wie gdzie mieszka, zna historię tych ziem. A dlaczego inni nie?
W pełni popieram potrzebę edukacji.
Dobrze jest znać historię tych ziem, bo wówczas nie byłoby tak błędnych sugestii jak w cytowanym poście czabryka.


Na górę
Post: 24-07-2010 18:42 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Zagłoba pisze:
By być w zgodzie z historią musi bowiem powiedzieć: "mieszkam na polskiej ziemi", bo przecież - o czym winien wiedzieć już każdy kto się nawet minimalnie interesuje tymi terenami - Łemkowie w Beskidzie Niskim są przybyszami (na ziemię zamieszkałą już co najmniej od kilku wieków przez Polaków), takimi sami przybyszami jak owi europejczycy obecni dziś na ziemi aborygeńskiej czy indiańskiej.


Bo Polaków w Regetowie, Grabiu i Ożennej Pan Bóg posadził w poniedziałek, jak tylko skończył niedzielny odpoczynek po dokonaniu dzieła stworzenia :D Siedzą tam od owego czasu i od ósmego dnia dziejów świata recytują sobie Bełzę : Kto ty jesteś - Polak mały?

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 26-07-2010 05:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
Zagłoba pisze:
czabryk pisze:
A Polak czy Łemko mieszkający na Łemkowszczyźnie, może powiedzieć – mieszkam na ruskiej (bądź rusińskiej/łemkowskiej) ziemi

Nie! Nie może tak powiedzieć, bo by skłamał. A już zwłaszcza przy przyjęciu zaproponowanej konwencji nie może tak powiedzieć. By być w zgodzie z historią musi bowiem powiedzieć: "mieszkam na polskiej ziemi", bo przecież - o czym winien wiedzieć już każdy kto się nawet minimalnie interesuje tymi terenami - Łemkowie w Beskidzie Niskim są przybyszami (na ziemię zamieszkałą już co najmniej od kilku wieków przez Polaków), takimi sami przybyszami jak owi europejczycy obecni dziś na ziemi aborygeńskiej czy indiańskiej.

Zdaje mi się, Zagłobo, żeś jest najpilniejszym uczniem dr Pieradzkiej.
W jednym się muszę z Tobą zgodzić: "wszyscy jesteśmy przybyszami" na tej ziemi :D

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 26-07-2010 09:30 
Offline

Rejestracja: 20-07-2010 17:25
Posty: 5
tom1915 pisze:
Zagłoba pisze:
By być w zgodzie z historią musi bowiem powiedzieć: "mieszkam na polskiej ziemi", bo przecież - o czym winien wiedzieć już każdy kto się nawet minimalnie interesuje tymi terenami - Łemkowie w Beskidzie Niskim są przybyszami (na ziemię zamieszkałą już co najmniej od kilku wieków przez Polaków), takimi sami przybyszami jak owi europejczycy obecni dziś na ziemi aborygeńskiej czy indiańskiej.


Bo Polaków w Regetowie, Grabiu i Ożennej Pan Bóg posadził w poniedziałek, jak tylko skończył niedzielny odpoczynek po dokonaniu dzieła stworzenia :D Siedzą tam od owego czasu i od ósmego dnia dziejów świata recytują sobie Bełzę : Kto ty jesteś - Polak mały?


Twoja wypowiedź jest rewolucyjna - zawiera treści nieznane dotąd jeszcze nauce. Zechciałbyś wskazać źródło takiej niezwykłej wiedzy?

Bo jak wynika ze znanych naukowcom dokumentów te trzy miejscowości założone zostały dopiero w XVI w. i to raczej pod jego koniec, a tu taka skokowa zmiana...




as pisze:
Zagłoba pisze:
czabryk pisze:
A Polak czy Łemko mieszkający na Łemkowszczyźnie, może powiedzieć – mieszkam na ruskiej (bądź rusińskiej/łemkowskiej) ziemi

Nie! Nie może tak powiedzieć, bo by skłamał. A już zwłaszcza przy przyjęciu zaproponowanej konwencji nie może tak powiedzieć. By być w zgodzie z historią musi bowiem powiedzieć: "mieszkam na polskiej ziemi", bo przecież - o czym winien wiedzieć już każdy kto się nawet minimalnie interesuje tymi terenami - Łemkowie w Beskidzie Niskim są przybyszami (na ziemię zamieszkałą już co najmniej od kilku wieków przez Polaków), takimi sami przybyszami jak owi europejczycy obecni dziś na ziemi aborygeńskiej czy indiańskiej.

Zdaje mi się, Zagłobo, żeś jest najpilniejszym uczniem dr Pieradzkiej.
W jednym się muszę z Tobą zgodzić: "wszyscy jesteśmy przybyszami" na tej ziemi :D


Nie jest uczniem dr Pieradzkiej. To co ona zebrała w swojej pracy, to przecież dopiero tylko ułamek wiedzy o tym terenie, która od tamtego czasu znacznie została wzbogacona m.in. różnymi publikacjami źródłowymi itp.


Na górę
Post: 28-07-2010 17:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
Obrazek

"dialog międzykulturowy" :(

Uploaded with ImageShack.us

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 29-07-2010 15:31 
Offline

Rejestracja: 20-07-2010 17:25
Posty: 5
as pisze:
Obrazek

"dialog międzykulturowy" :(


Chodzi Ci o to, że w miejscowości polskiej gdzie są niewielką mniejszością zażądali tablic nie tylko równoprawnych, ale wręcz większych od tych w krajowym języku, w przeciwieństwie do Słowacji, gdzie niekiedy stanowią i 100% mieszkańców, a mimo to tam zadawalają się tabliczkami znacznie mniejszymi niż słowackie, znacznie mniejszą czcionką i w innym (tzw. informacyjnym) kolorze....?

http://pocztowkarnia.pl/aniolasty/wakac ... ablica.JPG


Na górę
Post: 29-07-2010 16:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
chodzi mi o to, że "łemkowska" tablica została zniszczona (zamalowana sprayem), tak jakby chciano wymazać z tej tablicy ponadpięćsetletnią historię osadnictwa rusińskiego na tym terenie

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 29-07-2010 17:41 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Zagłoba pisze:
Chodzi Ci o to, że w miejscowości polskiej gdzie są niewielką mniejszością zażądali tablic nie tylko równoprawnych, ale wręcz większych od tych w krajowym języku, w przeciwieństwie do Słowacji, gdzie niekiedy stanowią i 100% mieszkańców, a mimo to tam zadawalają się tabliczkami znacznie mniejszymi niż słowackie, znacznie mniejszą czcionką i w innym (tzw. informacyjnym) kolorze....?


Aha, czyli rozmiar tablicy, jej kolor, wielkość liter są niezgodne z polskimi przepisami? Albo też można sobie "zażądać" innej, niż ustalona obowiązującym wzorem tablicy czy też "zadowolić" się mniejszą, skromniejszą .....

Nie wiem, po co te bzdury wypisujesz. Pewnie po to, żeby jątrzyć.


Na górę
Post: 29-07-2010 20:42 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Jakem Polak, tak przyznam, że paskudny bywa z nas naród. A co nam szkodą te tablice, do licha ciężkiego, w ilu wsiach to postawią? Na razie w jednej... Niech by nawet były wyłącznie po łemkowsku, gdyby sami Łemkowie mieszkali - tragedia by się stała?

Najwyraźniej germanizacja i rusyfikacja były dziełem szatana, ale już polonizacja musiała od Boga pochodzić.

Zagłoba, głęboko jestem przekonany, że Polacy musieli być na odwiecznie polskich ziemiach jeszcze przed Adamem i Ewą, ale żem wierzący, umieścić ich muszę z parodniowym odstępem. Choć trwoga me serce przenika- a nuż Adam czy Ewa chcieliby dwujęzycznej tablicy? Prawdziwemu Polakowi wypadałoby wówczas wiarę zmienić :D

Kabir: no niestety, jak się kto chce czuć Łemką, winien wiedzieć, że w ocenie zdrowej większości społeczeństwa sam przechodzi do gorszej kategorii, taki się robi od razu obcy, podejrzany, niepewny, źle z oczu mu patrzy i podniebienie czernieje....

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 29-07-2010 21:18 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
tom1915 pisze:
Kabir: no niestety, jak się kto chce czuć Łemką, winien wiedzieć, że w ocenie zdrowej większości społeczeństwa sam przechodzi do gorszej kategorii, taki się robi od razu obcy, podejrzany, niepewny, źle z oczu mu patrzy i podniebienie czernieje....


Coś w tym prawdy jest ..... Ale też oprócz ksenofobii odczytuję w poście Zagłoby zupełną nieznajomość przepisów obowiązujących w Polsce. Pewnie Zagłoba mniema, że jakiś łemkowski twórca ludowy z Bielanki wziął se wyciosał większą tablicę, specjalnie urzędowym kolorem pokrył i na złość Polakom większymi bukwami zapełnił. Nie wiem, co w wypowiedzi Zagłoby przeważa - pogarda dla Łemków czy głęboka niewiedza.


Na górę
Post: 30-07-2010 08:40 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
Bardzo łatwo i chyba przyjemnie Wam idzie mieszanie z błotem całego narodu Polskiego z powodu jakiegoś idioty uzbrojonego w spray , którego nikt za rękę nie złapał , ale na pewno to Polak i wszyscy Polacy go popierają. Jak już tak kurczliwie chcecie się trzymać prawa i przepisów to skąd te oskarżenia przed ustaleniem sprawcy i jego narodowości ?? Czy na takiej samej zasadzie każdy ropierniczony śmietnik , wywrócony znak czy budka telefoniczna w BN to dzieło Łemka, bo nie przepadają za czymkolwiek co Polskie ?? Nie no skad przecież każdy nie Polak w okolicy to przykład moralnych ideałów i cnót dla wszystkich godny naśladowania. Aureole niektórzy tu widzą świecące nad ich głowami.

Ciągłe granie na tym jak to Polacy inne narodowości gnębią , ciemiężą i wyzyskują bez przerwy na pewno "rewelacyjnie" wpływa na dialog między kulturowy ,tolerancje a co za tym idzie ilość "tablic" w BN.

Rozumiem że można mieć klapy na oczach czy to wynikające z pochodzenia tu piszących czy też zafascynowania kulturą Rusinów czy Łemków w BN - ale proponuję się tak nie podniecać i trochę ochłonąć. Łemkowie bez jakichkolwiek dowodów i czasem przecząc swojej historii ( co pokazał Zagłoba w innym temacie) okrzyknęli Pułaskiego mordercą i skasowali jego pomnik u wojewody , który także bez jakichkolwiek historycznych przesłanek odpuścił sobie pomnik w Wysowej. Jeśli sądzicie że uwierzył tak po prostu protestujacym w plotki i legendy na których się opierali to pewnie wierzycie też że Tusk stingerem strącił Tupolewa. Wojewoda tak postąpił aby nie zaogniać nie potrzebnie sytuacji - ale jego wysiłki chyba idą na marne bo komuś na tym zaognianiu i jątrzeniu bardzo zależy.

Myślę że Ci ksenofobiczni i źli Polacy naprawią szkody popełnione przez jakiegoś imbecyla i tablica zostanie wymieniona. Podejrzewam że to za mało i trzeba będzie coś więcej na tym ugrać dla Łemków i odpowiednie osoby zadbają o rozgłos dla tej tablicy zniszczonej. Jeśli tak będzie to przykład hipokryzji i tego komu tak naprawdę zależy na dialogu.

Zagłoba - płyniesz tu pod prąd i nie daj sie łatwo zdyskredytować bo jeszcze wiele obelg przed Tobą. Naczytasz się równierz takich rewelacji historycznych że będzie Cie słabiło :).

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
Post: 30-07-2010 09:35 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
beskidek pisze:
Bardzo łatwo i chyba przyjemnie Wam idzie mieszanie z błotem całego narodu Polskiego


Celowo napisałem "bywamy", a nie "jesteśmy" narodem paskudnym, aby nie mieszać całego narodu z błotem. Ale impreza nt. tablic w Bielance dotarła do mnie właśnie poprzez histerię przerażonych obrońców odwiecznej polskości tych ziem, więc podejrzewam, że któryś najbardziej wystraszony chwycił spray ... i wyraził swą miłość do Ojczyzny. Póki mnie coś lub ktoś nie przekona, że jest inaczej, niestety zakładam, że co najmniej ćwierć narodu polskiego opowiedziałoby się za sprejarzem. A to raczej sporo.

Tablice i ich wygląd to zakres regulacji prawa administracyjnego, nie karnego, gdzie mamy domniemanie niewinności. Oczywiście, że w teorii to łemkowski sabotażysta mógł nazwę zamalować, podobnie jak nie da się udowodnić, czy aby Łemkowie nie głosowali przeciw, a Polacy polskoalfabetyczni za dwujęzycznymi tablicami. Ale z logiką to będzie miało mało wspólnego.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 30-07-2010 09:59 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
Fakt nie jestem prawnikiem , ale zniszczenie mienia wydawało mi że bardziej pod karne podlega stąd moje podejrzenia że używane prawo w dyskusji jest tylko wtedy gdy rozmówcy jest wygodne bez względu na to czy administracyjne czy karne.

Używajcie Logiki w ocenach obydwu stron sporu.

Tom nie bierz całej mojej poprzedniej wypowiedzi jako skierowanej tylko do Ciebie.

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 414 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 122 23 24 25 2628 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl