Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 17:50

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 414 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 528 Następna
Autor Wiadomość
Post: 18-02-2008 13:37 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Stosunkiem głosów 32-31 mieszkańcy Bielanki opowiedzieli się za wprowadzeniem podwójnego nazewnictwa swojej miejscowości.

BTW: coś drgneło w temacie podwójnego nazewnictwa w wioskach, które już dość dawno się zdeklarowały?

Jak wygląda procedura administracyjna?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2008 13:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
O tej Bielance koło Gorlic mówisz? Jak jest ta druga nazwa?

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2008 14:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Bielanka / Бiлянка.

Co do konkretnych wyników konsultacji.
Ze 191 mieszkańców, do udziału w konsultacjach uprawnionych było 165 osób. W głosowaniu udział wzieło 63 osoby - wynik głosowania 32-31.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2008 14:22 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
samotniczek jeden pisze:
O tej Bielance koło Gorlic mówisz?


a jest w BN jakaś druga? :lol:

http://gorlice.naszemiasto.pl/wydarzenia/819715.html

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2008 15:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Wiedziałem że za to oberwę. :D Jak już pytanie poszło, zrozumiałem jego niedorzeczność na tym forum :D Niestety nie ma możliwości edytowania postów.

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz

cudne manowce, cudne manowce


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2008 15:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Jest taka możliwość prawna, niech tak mają. Może jednak wystąpić problem wewnętrzny samych Bielanczan, bo przy stosunku 32-31 wielkiej jednomyślności nie widać. Ja stwaiam na rychłe powtórzenie głosowania przy już większej ilości głosujacych, ale może sie mylę.

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz

cudne manowce, cudne manowce


Na górę
Post: 18-02-2008 16:07 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
HM pisze:

Jak wygląda procedura administracyjna?


http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... lnosci/a3z

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
 Tytuł:
Post: 18-02-2008 22:19 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Łemkowska nazwa podzieliła wioskę

- Jeszcze nie doszłam do siebie. Tyle lat mieszkamy razem, nie podejrzewałam, że Polacy mogą mieć coś przeciwko łemkowskiej nazwie naszej wioski - mówi Stefania Trochanowska z podgorlickiej Bielanki.


Mieszkańcy niewielkiej wioski w Beskidzie Niskim zebrali się w niedzielę na zebraniu, aby zaopiniować wprowadzenie dwujęzycznej nazwy Bielanki na tablicach informacyjnych. Wniosek taki do rady gminy Gorlice złożyła w zeszłym roku Łemkowska Młodzieżowa Organizacja "Czucha". Podobne pisma skierowano też do trzech sąsiednich gmin, gdzie mieszka ponad 20 proc. Łemków. - Powrót do historycznych nazw na Łemkowszczyźnie byłby symbolicznym gestem w 60. rocznicę akcji "Wisła". Pozwoliłby też na lepszą promocję regionu - przekonywała Helena Duć z Czuchy.

Bielanka jako pierwsza przeprowadziła formalnie społeczne konsultacje. Bez zgody większości głosujących mieszkańców rada gminy nie może bowiem wystąpić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o dodanie starej nazwy w cyrylicy (Bilanka). Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów. Prawie setka osób z trudem pomieściła się w miejscowej remizie. Wynik zaskoczył wszystkich. Ledwie jednym głosem (32 do 31) przeszedł łemkowski wniosek.

- Konfliktów narodowościowych na co dzień nie ma. Kiedy jednak trzeba się wypowiedzieć, to wychodzą, niestety, podziały - przyznaje sołtys Julian Niecio, z urodzenia Łemk. Głosowanie w remizie było tajne, ale nie ma wątpliwości: za opowiedzieli się głównie Łemkowie, przeciw byli Polacy.

- Przeciwnicy nie mieli argumentów, może trochę złośliwości - uważa sołtys. Bielanka - przypomina - przez wieki była całkowicie łemkowska. Dziś też, mimo wysiedleń w akcji "Wisła", większość mieszkańców stanowią Łemkowie. - Nazwa w cyrylicy nie powinna nikogo dziwić. To może być nasz atut. Ludzie choćby z ciekawości zatrzymają się po drodze, a i pieniądze z Unii łatwiej się znajdą na dwujęzyczną wioskę - dodaje sołtys.

Żalu do sąsiadów nie kryją inni Łemkowie. Niektórzy podejrzewają, że nieprzypadkowo kilka dni przed spotkaniem w remizie ktoś zniszczył tablicę z nazwą "Bilanka" w ogrodzie znanego łemkowskiego etnografa Pawła Stefanowskiego. Przypominają, że na Słowacji od dawna stoją dwujęzyczne nazwy miejscowości, gdzie mieszkają Łemkowie-Rusini i nikomu to nie przeszkadza.

- Wstydzą się łemkowskiej nazwy naszej wioski, ale nie wstydzą się modlić w naszej cerkwi, która służy także katolikom. Tam ich jakoś nazwy w cyrylicy nie rażą - narzeka Stefania Trochanowska, żona Jarosława Trochanowskiego, twórcy miejscowego zespołu Łemkowyna.

Polacy niechętnie komentują sytuację. Część zamierza zwrócić się do władz gminy, aby nie poparła łemkowskiego wniosku. Przekonują, że w ich gminie nie mieszka 20 proc. Łemków, jak wymagają przepisy. - Nasza wieś ma już nazwę, nie trzeba drugiej. Ludzie nie chcą, żeby na ich dzieci wołano "Rusini" - wyjaśnia sprzeciw Piotr Przybylski z rady sołeckiej Bielanki. - Tyle lat mieliśmy spokój, to przyjechali jacyś studenci łemkowscy z Krakowa, podzielili ludzi i narobili dziadostwa - denerwuje się starszy mężczyzna z miejscowego sklepu.

Przewodniczący rady gminy Aleksander Kalisz nie komentuje sytuacji w Bielance. Na 25 lutego zwołał sesję rady, aby omówić wyniki konsultacji. - Nie wiem, jak potoczą się obrady - odpowiada na pytanie, czy radni przegłosują wniosek o dodanie łemkowskiej nazwy wioski.

Ireneusz Dańko


Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,4940671.html


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 09:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-04-2007 11:03
Posty: 283
Lokalizacja: Rzeszów
Hmmm raczej 32/191, czyli 16,7 % jest z całą pewnością za.

_________________
Pozdrawiam

Arjano


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 10:38 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Arjano
20% musi być w gminie, nie siole i nie muszą być za, tylko muszą tam - znaczy w tej gminie - mieszkać.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 11:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-04-2007 11:03
Posty: 283
Lokalizacja: Rzeszów
HM pisze:
20% musi być w gminie, nie siole i nie muszą być za, tylko muszą tam - znaczy w tej gminie - mieszkać.


Wiem o tym, po co to powtarzasz? Co ma ten zapis do mojego? Co ma piernik do wiatraka?

Wyjaśniam, skoro muszę...
Twierdzę, że jedynie ok. 17% mieszkańców owej miejscowości jest przekonanych do podawania drugiej nazwy. Prawie tyle samo jest przekonanych do niepodawania. Opinia całej reszty jest nieznana...

Różni się to "troszeczkę" od podawanych danych w artykułach, że "wieś podzieliła się po połowie, jednak jednym głosem wygrali zwolennicy"...

Trochę logiki nie zaszkodzi...

_________________
Pozdrawiam

Arjano


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 12:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-04-2007 11:03
Posty: 283
Lokalizacja: Rzeszów
I urzekł mnie jeszcze taki tytuł: "Jednym głosem za cyrylicą". :-)

Fantastyczny, niby prawda, ale przesłanie niesie że ho-ho...

_________________
Pozdrawiam

Arjano


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 12:11 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
jeżeli już - to przeszło 19% - uprawnionych do głosowania było 165 osób :lol:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 12:12 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
no i po co to komu ?? w ten sposób rodzą się konflikty nikomu do niczego nie potrzebne a już napewno mieszkańcom wioski . Jest mi obojętne czy będzie druga nazwa czy nie , ale jeżeli zaczynają się problemy i kłutnie z tego powodu to jestem przeciwny a już napewno nie uwierzę w to że to będzie atrakcja turystyczna bo wiadomo jak na Cyrulice kojarzącą się z ZSRR reaguje większosć Polaków . Ponadto obawiam się że to będzie początek kolejnych roszczeń pokrzywdzonych Łemków o nowe przywileje mające jak najbardziej wyodrębnić tą mniejszoaść z narodu Polskiego .

Ktoś niepotrzebnie rozdrapuje stare rany które już się prawie zagoiły i jest według mnie zupełnie nie potrzebne .


Na górę
 Tytuł:
Post: 19-02-2008 12:38 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
beskidek pisze:
no i po co to komu ?? w ten sposób rodzą się konflikty nikomu do niczego nie potrzebne a już napewno mieszkańcom wioski . Jest mi obojętne czy będzie druga nazwa czy nie , ale jeżeli zaczynają się problemy i kłutnie z tego powodu to jestem przeciwny .


Przykład z drugiej strony: jeżeli Ukraińcy stawiali przeszkody - nie tylko administracyjne - przy remoncie cmentarza Orląt Lwowskich skutkiem czego pojawił się spory konflikt - znaczy to,że Polacy mieli zaprzestac prac remontowych?


beskidek pisze:
a już napewno nie uwierzę w to że to będzie atrakcja turystyczna bo wiadomo jak na Cyrulice kojarzącą się z ZSRR reaguje większosć Polaków


Cyrlica powstała co najmniej 1050 lat przed powstaniem Związku Radzieckiego, więc jeżeli się komuś z nim kojarzy znaczy, że ma poważny problem

beskidek pisze:
Ponadto obawiam się że to będzie początek kolejnych roszczeń pokrzywdzonych Łemków o nowe przywileje mające jak najbardziej wyodrębnić tą mniejszoaść z narodu Polskiego


:shock: :shock: :shock:

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 414 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 528 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl