Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:41

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 26-03-2007 13:11 
Offline

Rejestracja: 26-03-2007 13:05
Posty: 7
Lokalizacja: Krosno
Hej jestem tu nowy wiec na dobry poczatek sie witam :).
Zamierzam napisac prace licencjacka o Lemkach. Niestety sa to poczatki wiec nie mam pojecia o tytule no ale to chyba normalne :). Znalazlem na forum mnostwo literatury i mam prosbe, a mianowicie moglby mnie ktos pokierowac w jakim obszarze mam krazyc? interesuja mnie bardziej biezace problemy lemkowskie niestety nie mam pojecia o nich gdzie ich szukac itd. Literatura jaka znalazlem jest z przed kilku lat ma ktos moze jakies czasopisma badz inne rzeczy poruszajace problemy owej grupy? z gory dzieki pozdrawiam!


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-03-2007 14:04 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Pierwsze pytanie brzmi: sam wymyśliłeś temat czy ktoś Ci narzucił? :) I jaka uczelnia, tak tylko z ciekawości. :)
PS. Witamy na forum.


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-03-2007 15:00 
Offline

Rejestracja: 26-03-2007 13:05
Posty: 7
Lokalizacja: Krosno
sam wybralem temat z mniejszosci narodowych. Jako gr etniczna wydala mi sie najciekawsza a pozatym jestem z Krosna jak ty :). interesuje mnie ona najbardziej na podlozu historycznym ale mysle ze moj promotor chce abym zaja sie nia bardziej pod katem wspolczesnosci. Bylem kilkarazy w Sanoku w skansenie i to tez mialo wplywa na ten temat.
Szkola Wyzsza Szkola Mazowiecka w Warszawie :). pozdrawiam


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-03-2007 16:31 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Dzięki. Na marginesie, kiedyś od przewodnika w skansenie w Sanoku usłyszałem, że Łemkowie hodowali świnki morskie, bo ponoć przynosiły szczęście...


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-03-2007 16:45 
Offline

Rejestracja: 26-03-2007 13:05
Posty: 7
Lokalizacja: Krosno
hehe dlatego spytalem sie tutaj o jakies sprawdzone ksiazki :) na razie zakupilem ksiazke jacka nowaka zaginony swiat. nazywaja ich lemkami i zaczne od tego pozniej postaram sie cos berdychowskiej i nijakowskiego zdobyc,


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-03-2007 19:45 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Ja myśle tak:

po pierwsze - coś poglądowego i ogólnego, najlepiej część ogólna jakiegoś przewodnika (Rewasza, albo jeszcze lepiej "Od Komańczy do Bartnego")
po drugie - Wycieczka do Zyndranowej, do skansenu i pogadanka z panem Goczem.
po trzecie - Kermesz w Olchowcu, Watra w Zdyni....
po czwarte - kilka jaboli pod beskidzkimi sklepami.
W międzyczasie możesz sobie coś tam poczytywać, ale to będzie już trafiało na jakiś grunt. Dopiero potem obowiązkowo - R. Reinfuss, archiwum Magur, no i dalej już w kierunku, który sobie wyznaczysz...

ps. Polskie czcionki i znaki interpunkcyjne, to obok wiedzy bardzo ważny element pracy licencjackiej... jak i udzielania się w internecie również ;)

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-03-2007 20:27 
Offline

Rejestracja: 23-11-2005 17:46
Posty: 95
Lokalizacja: Besko
Tutaj coś znajdziesz:

http://lemko.org/books/index.html

_________________
Pozdrawiam - D.M.


Na górę
Post: 26-03-2007 20:58 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Przecież tu nie chodzi o radę tylko ludzie oczekują gotowca !!! Ja takich maili dostaję tygodniowo kilka/kilkanaście od ludzi którzy coś piszą. W tym tygodniu już dwa a w zeszłym 6 !!! I tak co tydzień.
Ja rozumiem, że ktoś może mieć bardzo konkretne pytania ale nie prosić o pół pracy !! I to jeszcze jak grzecznie odmawiam to ludzie się oburzeni
Dla przykładu mail z zeszłego tygodnia:

Jestem studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku...... Obecnie jestem na 3 roku i piszę właśnie pracę
licencjacką na temat „Górska turystka konna”.
Czy mógłbym prosić o udostępnienie mi i przesłanie na mojego e-maila
kilku następujących informacji:
1. Współczesne uwarunkowania prawne turystki konnej.
2. Ośrodki górskiej turystyki jeździeckiej afiliowane przy PTTK –
lista + adresy + mapa
3. Przygotowanie ludzi i koni do górskiej turystyki konnej.
4. Rola konia huculskiego w górskiej turystyce konnej.
5. Górskie szlaki turystyki konnej i ich oznakowanie.
6. Odznaki górskiej turystyki konnej.
7. Wpływ turystyki konnej na środowisko przyrodnicze.

Byłbym bardzo wdzięczny za udostępnienie i przesłanie mi jakiejkolwiek
informacji


Przecież to są pełne rozdziały wartościowej pracy :twisted:

I tak w kółko. Przecież dzięki internetowi teraz poszukiwanie materiałów jest kilkakrotnie łatwiejsze niż kiedyś ale to ludziom za mało. Gotowce !!! są ludzie którzy tworzą strony tematyczne, pracują i wystarczy zadać sobie trudu by je przejrzeć....no tak... ale przecież ważniejszy jest TYTUŁ

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-03-2007 21:09 
Offline

Rejestracja: 26-03-2007 13:05
Posty: 7
Lokalizacja: Krosno
jakich gotowcow o czym ty piszesz he szkoda ze jestes administratorem ... szkoda slow nie oczekuje zadnych gotowco i nie zamierzam popelnic plagiatu jak bym chcial to uczynic to nie zawracalbym sobie glowy forum ani internetem tylko bym cos sciagnal albo dalbym komus do napisania i odebralbym gotowa prace. Chodzi o to ze w tym temacie jest mnostwo ksiazek, tekstow itd nie jestem w stanie przeczytac wszytkiego chcialem aby ktos mi podrzucil te najwartosciowsze poruszajace odpowiednia tematyke. W internecie jest tez bardzo duzo arytkulow ale przegladajac niektore rece mi opadaja chodz nie czuje sie mocno w tej dziedzinie ehm brak mi slow ...


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-03-2007 21:15 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
r4fal pisze:
he szkoda ze jestes administratorem ...


Uff....uratowała mnie ta funkcja... a już było groźnie :lol:


r4fal pisze:
Chodzi o to ze w tym temacie jest mnostwo ksiazek, tekstow itd nie jestem w stanie przeczytac wszytkiego chcialem aby ktos mi podrzucil te najwartosciowsze poruszajace odpowiednia tematyke. W internecie jest tez bardzo duzo arytkulow ale przegladajac niektore rece mi opadaja chodz nie czuje sie mocno w tej dziedzinie ehm brak mi slow ...


STUDIOWAĆ - proponuję zastanowić się nad znaczeniem tego wyrazu

r4fal pisze:
nie czuje sie mocno w tej dziedzinie ehm brak mi slow ...


To po co pisać z tego tematu?? Profesor luzak ??

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-03-2007 22:15 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Czekaj Bartku.

Gościu chce lektury.. więc na początek:

http://lemko.org/pdf/reinfus_Lemkowie.pdf

a zresztą.. na początek zapraszam na wędrówkę po beskidzie.. jeśli jeszcze nie byłeś.

Watra jest komerchowata ostatnio strasznie, może lepiej Olchowiec?

Zalecam też napicie się "kropki", bez tego ani rusz.


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-03-2007 22:36 
Offline

Rejestracja: 26-03-2007 13:05
Posty: 7
Lokalizacja: Krosno
tak dokladnie prof dr hab luzak ! i wszytko w temacie

panie administratorze ironia za ironie jesli bym chcial to na sttudiach moglbym pisac prace z fizyki kwantowej i nikt mi tego nie zabroni bo proponuje otworzyc sobie slownik i zastanowic sie na slowem "studiowac".

btw nasza rozmowa nic nie wnosi merytorycznego do temtu wiec proponuje ja uciac.

wracajac do temtu
Rysiek dzieki za reinfusa. Nie raz bylem w Bieszczadach i wogole jednak teraz bede podchodzil do sprawy inaczej, zwracal uwage na inne rzeczy.

cy


Na górę
Post: 27-03-2007 00:24 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
r4fal pisze:
Znalazlem na forum mnostwo literatury i mam prosbe, a mianowicie moglby mnie ktos pokierowac w jakim obszarze mam krazyc? interesuja mnie bardziej biezace problemy lemkowskie niestety nie mam pojecia o nich gdzie ich szukac itd.


w takim razie bez tego ani....

:arrow: J. Moklak, Łemkowszczyzna w Drugiej Rzeczypospolitej. Zagadnienia polityczne i wyznaniowe, Towarzystwo Wydawnicze "Historia Iagellonica", Kraków 1997, 223 s.
:arrow: B. Horbal, Działalność polityczna Łemków na Łemkowszczyźnie 1918-1921, Wydawnictwo Arboretum, Wrocław 1997
:arrow: E. Michna, Łemkowie: Grupa etniczna czy naród? Kraków „Nomos”, 1995
:arrow: E. Michna, Kwestie etniczno-narodowościowe na pograniczu Słowiańszczyzny wschodniej i zachodniej. Ruch rusiński na Słowacji, Ukrainie i w Polsce, Seria: Prace Komisji Wschodniosłowiańskiej PAU, t. VIII, Kraków 2004
:arrow: J. Nowak, Zaginiony świat? Nazywają ich Łemkami, Towarzystwo Wydawców i Autorów Prac Naukowych UNIVERSITAS, Kraków 2000

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-03-2007 17:55 
Offline

Rejestracja: 26-03-2007 13:05
Posty: 7
Lokalizacja: Krosno
Dzieki! Nowaka wczoraj zakupilem i nie mylilem sie mysle ze to dobry tytul. Zamowilem sobie tez takie cos jak Łemkowie, Łemkowszczyzna we wspomnieniach czI i II czytal to ktos? warte uwagi? zastanawialem sie tez nad ksiazeczka Krokosz i Rynca Lemkowszczyzna od ikony do pop artu


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-03-2007 18:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
r4fal pisze:
Zamowilem sobie tez takie cos jak Łemkowie, Łemkowszczyzna we wspomnieniach czI i II czytal to ktos? warte uwagi?


fajna rzecz chociaż nie wiem czy dla Ciebie będzie przydatna,

r4fal pisze:
zastanawialem sie tez nad ksiazeczka Krokosz i Rynca Lemkowszczyzna od ikony do pop artu


Podaruj sobie, nie warto, nie ma tam nic ciekawego, a przede wszystkim odkrywczego, poza tym trochę błędów.

za to polecam
1. Łemkowie w historii i kulturze Karpat - 2 tomy, MBL w Sanoku 1993-1994
2. Łemkowie - kultura - sztuka - język, PTTk Kraj 1987


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl