Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 22:40

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 19-08-2006 21:20 
Gdyby jednak doszło do tego, że Łemkowie nie przyznają się do własnej narodowości, zastanawiałbym się nad przyczynami.
Może jestem w błędzie, ale dyskryminacji nie widzę, owszem, kwestia języka, ale to niestety problem państwa prawie jednolitego narodowościowo i kwestia użycia języka urzędowo (sąd Rzplitej np. proceduje wyłacznie w języku polskim).
A poza tym co byłoby przyczyną?


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 26-08-2006 21:58 
Nikt nie chce podyskutować?
Ciekaw jestem, dlaczego mówi sie o dyskryminacji Łemków, skoro np. Ukraińców coraz więcej i czują się coraz swobodniej, a nie są obywatelami RP.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 27-08-2006 14:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22-08-2006 20:19
Posty: 66
Lokalizacja: serduchem z Beskida
Przecież nikt nie zabrania Łemkom tworzyć organizacji, nie zabrania sie im mówić w ich języku, nie zabrania sie praktyk religijnych. Moze po prostu po tylu latach osłabła w nich wiara, ze moze sie udać cokolwiek zmienić :) Ciekawym rozwiązaniem na Łużycach są napisy miejscowości w dwu jezykach niemieckim i serbskim. Szkoły też mają dwujęzyczne :) Moze to by było jakieś rozwiązanie ??


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-08-2006 17:13 
gabi pisze:
Przecież nikt nie zabrania Łemkom tworzyć organizacji, nie zabrania sie im mówić w ich języku, nie zabrania sie praktyk religijnych. Moze po prostu po tylu latach osłabła w nich wiara, ze moze sie udać cokolwiek zmienić :) Ciekawym rozwiązaniem na Łużycach są napisy miejscowości w dwu jezykach niemieckim i serbskim. Szkoły też mają dwujęzyczne :) Moze to by było jakieś rozwiązanie ??


Dlatego się dziwię, że nie przyznają się do własnej narodowości.

Napisy dwujęzyczne to ciekawe rozwiązanie, nie wiem, czy podobnego na Suwalszczyźnie nie zastosowano (w stosunku do Litwinów).
Problem jedynie w tym, że Litwini mają własne państwo, a Łemkowie w Polsce muszą przebijać się sami.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 27-08-2006 18:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22-08-2006 20:19
Posty: 66
Lokalizacja: serduchem z Beskida
Odnoszę wrażenie, że Łemkom aż tak nie zależy na własnych prawach, może to pozostałość po prześladowaniach. Z tego, co sie dowiedziałam, to kilka pokoleń całkowicie niemal wykorzeniło tradycje, zajęli sie pracą, utrzymaniem rodzin na obcych terenach. Sporo młodych ludzi zaczyna sie interesować korzeniami i do nich wracać :) w nich szansa :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-08-2006 19:08 
gabi pisze:
Odnoszę wrażenie, że Łemkom aż tak nie zależy na własnych prawach, może to pozostałość po prześladowaniach. Z tego, co sie dowiedziałam, to kilka pokoleń całkowicie niemal wykorzeniło tradycje, zajęli sie pracą, utrzymaniem rodzin na obcych terenach. Sporo młodych ludzi zaczyna sie interesować korzeniami i do nich wracać :) w nich szansa :)


Ja natomiast z tego forum odnoszę, że za bardzo rozpamiętują swoje krzywdy. ten, kto chce iść do przodu, ten powinien. pamiętając o historii, myśleć o przyszłości.
Polacy też są już inni, młodzi mniej się interesują hitlerowskimi zbrodniami, a bardziej niemieckimi autami.
Co by nie powiedzieć, to jest postęp, choć oczywiście dobrze, by o historii pamiętali.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 27-08-2006 19:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22-08-2006 20:19
Posty: 66
Lokalizacja: serduchem z Beskida
Taka kolej rzeczy :) kiedyś jednak zaintryguje ich mam nadzieję historia i bedą wracali do źródeł :) Ile mozna wytrzymać walki cywilizacyjne ?? ;)


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-08-2006 19:27 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Polacy też są już inni, młodzi mniej się interesują hitlerowskimi zbrodniami, a bardziej niemieckimi autami.

Niestety jeśli sie nie pamięta (lub co gorsza nie zna) historii a przy tym wysuwa się wobec rzeczywistości jedynie materialne żądania, łatwo ulec populistom czy faszystom którzy łatwo moga wskazać tego kto jest winny że "młodzi" nie mogą zaspokoić swojego materialistycznego "chciejstwa".
Historia magistra vitae, ale nie ta zakłamana - nie dziwie się więc Łemkom że pragną aby ich dzieje zostały opowiedziane szczegółowo i prawdziwie. Nikt wszak nie nawołuje do odwetu za krzywdy ale jedynie oddania sprawiedliwości.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-08-2006 19:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22-08-2006 20:19
Posty: 66
Lokalizacja: serduchem z Beskida
materialistyczne chciejstwa mają nie tylko młodzi łemkowie ale chyba wszyscy :) Ja nie wiedziałam niczego o Łemkach i ich historii a okazało się, ze w jakiejś części jestem Łemkinią :) Teraz nadrabiam zaległości w historii :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-08-2006 20:11 
Ja nie mówię o olewaniu historii, tylko o tym, by pamiętając o niej iśc do przodu.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 27-08-2006 20:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22-08-2006 20:19
Posty: 66
Lokalizacja: serduchem z Beskida
Jak mówił Konfucjusz (chyba) "Ten moze zostać nauczycielem, kto o przeszłości pamięta i nową wiedzę zdobywa" :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-08-2006 20:44 
gabi pisze:
Jak mówił Konfucjusz (chyba) "Ten moze zostać nauczycielem, kto o przeszłości pamięta i nową wiedzę zdobywa" :)


Mówiąc bardziej po chłopsku, pamietaj, czegoś się nauczył i ucz się dalej. :D

To własnie jest potrzebne zarówno Lachom jak i Łemkom, skoro nigdy tak naprawdę nie byliśmy wrogami. Nie ma takiego ciężaru jak z Niemcami czy Rosjanami, czy nawet Czechami.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 28-08-2006 21:31 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Osobiście uważam, że po przemianach ustrojwych w naszym kraju da się zaobserwować odrodzenie regionalizmów będących wynikiem poszukiwań przez społeczności etniczne własnej tożsamości.
Chodzi tutaj przede wszystkim o miejsce, region czy grupę regionalną.
Wśród Łemków da się zauważyć manifestowanie własnej odrębności.
Zjawisko to jest napewno pozytywne - w gruncie rzeczy pozwala na zachowanie trwałej identyfikacji tożsamej dla tej społeczności takich cech jak: ideały, wartości, zwyczaje czy przekonania.

W okolicach Radocyny spotykałem tych ludzi.
Przybywali na groby swych przodków.
Bardzo ważną kwestia jest sprawa mienia pozostawienoego po wysiedleniach. Sprawa ta jest napewno drażliwa i wymagajaca systemowych rozwiazań.

Gorlicki Dwór Karwacjanów całkiem niedawno prezentował wystawę pt. "Łemkowskie Jeruzalem"
Poprzez zaprezentowaną sztukę autorzy mogli zaprezentować swój duchowy stosunek do przeszłości i dnia codziennego.
Dla zwiedzających to okazja do zobaczenia tego co gra w "duszy" tej grupie etnicznej.
Serhij Petljuk - jego płótno przemawia do mnie. :D


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-11-2006 14:18 
Tak sobie zwiedzam to forum i trafiłem tutaj. Ciekawe dlaczego w rzeczowej skądinąd dyskusji całkowicie został pominięty głos owego Łemka z 20.05.2005??? Przecież postawiono w nim poważny zarzut! Zarzut fałszerstwa danych spisowych. W kontekscie tej dyskusji ma swoją wagę. Tak się składa, że w ramach dorobku byłem komisarzem spisowym w tym spisie (co prawda w mieście Tarnowie) i wiem jak to wyglądało. Po pierwsze nikt z szkolących nas nigdy w życiu publicznie nia kazałby czegoś takiego robić. Było by to działanie samobójcze. W dzisiejszej Polsce (ups, w ówczesnej. Dzisiaj, cholera, nie wiadomo) taki numer by nie przeszedł. Nie chce mi się więc wcale wierzyć w jakiś spisek mający na celu ukrycie rzeczywistej liczby mieszkańców narodowości innej niż polska. Jedyne wytłumaczenie jakie widzę, to głupota osoby dokonującej spisu. Wydawało się durnej, że Polska tylko dla Polaków. "A czy w ogóle istnieje narodowść łemkowska? A, sama nie wiem, wpiszę ołówkiem i się potem zastanowimy". Innymi słowy niedouczenie na kursie plus predyspozycje :D umysłowe. Inna rzecz, że nie wszystkie wiadomości dało sie zebrać, ludzie też plotą różne rzeczy, których wyobraźnia autora ankiet spisowych nie ogarnęła i czasem się nieco naginało rzeczywistość. :oops: Najbardziej jednak spodobało mi się zdanie: "W życiu nie byłem Ukraińcem i nie będę nim. Jestem Łemkiem i jestem z tego wielce dumny!!!" Za to lubię Łemków. Nikt im nie będzie podskakiwał, swoje zdanie mają i będą go bronić. A że część zwłaszcza starszych ludzi z tamtej ziemi ma głęboko pod skórą zaszytą nieufność do władz naszego kraju, nie powinno nikogo dziwić. Już nie raz cierpieli za swoją "inność" i nie chcą więcej.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 05-11-2006 22:55 
Offline

Rejestracja: 23-11-2005 17:46
Posty: 95
Lokalizacja: Besko
Uprzedziłeś mnie Griton, też chciałem o tym napisać ale chwała Ci za to.
Osobiście wietrzę spisek.
Nagle przy słowie "Łemko" wypisuje się długopis - może nie tylko w tym domu - co o tym myślisz. Nie wierzę, żeby komisarz miał przy sobie tylko jeden długopis / bo prócz ołówka, powinien mieć zapasowy - albo 2 lub 3/
Nie chcę nikogo oskarżać ale nie podoba mi się to.
Przydałyby sie głosy innych Łemków, którzy mieli podobne lub identyczne zdarzenia

Bez urazy - mówię to co myślę.

_________________
Pozdrawiam - D.M.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl