Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-03-2024 11:21

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 174 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 17 8 9 10 11 12 Następna
Autor Wiadomość
Post: 20-08-2019 09:04 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Źródła zbliżone do Magury podają, że w sumie ani jedno ani drugie. Dzierżawy bywają terminowe, chociaż oczywiście myślący człowiek zastanowiłby się dobrze, czy nie należy przedłużyć dzierżawy komuś, kto przez tyle lat z Magury jeszcze nie uciekł :wink:

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 31-08-2019 06:43 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Od 2 września Schronisko ma być nieczynne.Obecny gospodarz się pakuje. Nowego nie ma.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 31-08-2019 15:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
HM pisze:
Od 2 września Schronisko ma być nieczynne.Obecny gospodarz się pakuje. Nowego nie ma.
Tymczasem gospodarz bacówki w Bartnem:
Cytuj:
Rzuć wszystko i jesienią jedź na Magurę Małastowską.

Schronisko na Magurze Małastowskiej przechodzi bardzo trudny okres. Kto jest temu winien? Nie wiem i nie chcę wiedzieć, bo teraz nie chodzi o to, żeby szukać winnych. Teraz chodzi o to, żeby to schronisko za wszelką cenę uratować. Dlaczego mi na tym tak bardzo zależy? Po pierwsze dlatego, że na Magurze spędziłem 7 wspaniałych lat. Po drugie dlatego, że w Beskidzie Niskim, najdłuższym paśmie polskich gór, są tylko dwa prawdziwe schroniska- Magura i Bartne. Poza tym jest tysiąc różnych hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. I niech sobie będą ale nawet jeśli powstanie tysiąc następnych, nigdy nie zastąpią schronisk. Bo schroniska są po prostu niepowtarzalne. Dlatego z pełną odpowiedzialnością i z całą stanowczością dementuję informację, że od 2 września Magura będzie zamknięta. 2 września, 3 września, 4, 5 i w każdy następny dzień schronisko na Magurze Małastowskiej bedzie otwarte. Szczególnie szeroko otwarte będzie dla tych, którym zależy na jego istnieniu. To Wy i Wasza obecność tam zdecydują o być albo nie być tego wyjątkowego miejsca. Rzućcie więc wszystko i jesienią jedźcie na Magurę. Ona właśnie teraz potrzebuje Waszego wsparcia najbardziej.

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 01-09-2019 17:58 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
To wiele wyjaśnia. Pamiętajcie, że na fb pierwszą wiadomość o poszukiwaniu nowego dzierżawcy dla MM wstawiła również BacówkaBartne. Przypadek? Ja nie jestem skłonny w niego wierzyć.

Wygląda, że całe "poszukiwanie dzierżawcy" było dla picu, a sprawa została od początku ustawiona.

Kojarzy się to jednoznacznie: wkracza 1 września, podstępnie, bez wypowiedzenia*... W szkole mnie uczyli, że to nie Lenin...


---
* jestem świadomy, że skoro dzierżawa była terminowa, to wypowiedzenie nie było konieczne. Ale mogli uczciwie powiedzieć komuś, kto jedenaście lat dzierżawił, że nie ma co się bawić w składanie swojej oferty.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 01-09-2019 22:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Nie wierzę.
Gospodarz BB dowiedział się o wypowiedzeniu umowy od zarządu miejscowego PTTK w dniu 7.08 (wtedy pojawia się informacja na stronie peteteku). Umowa obowiązywała ponoć do września. Pomaga w znalezieniu nowego gospodarza. Chętnych brak.
Bierze na siebie potajemnie drugie schronisko?
Słabe to jak Angola na MŚ w koszykówce.

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 02-09-2019 08:55 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 17:56
Posty: 296
Lokalizacja: Ruda Śląska - Orzegów
Mniemam, że ktoś z forum wybierze się po 2 września na Magurę, rozezna sytuację i da znać jak się sprawy mają.


Na górę
Post: 02-09-2019 19:16 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Alan pisze:
Nie wierzę.
Gospodarz BB dowiedział się o wypowiedzeniu umowy od zarządu miejscowego PTTK w dniu 7.08 (wtedy pojawia się informacja na stronie peteteku). Umowa obowiązywała ponoć do września. Pomaga w znalezieniu nowego gospodarza. Chętnych brak.
Bierze na siebie potajemnie drugie schronisko?
Słabe to jak Angola na MŚ w koszykówce.


No dobrze.

Po pierwsze, umowa była do końca sierpnia. Z tego co sam słyszałem obsługa schroniska dowiedziała się, że od września ma być ktoś do pilnowania obiektu - w informacji było o pilnowaniu, nie o prowadzeniu.

Jak pisałem, BB było najlepiej poinformowane od samego początku. Potem BB dementuje pogłoski o tym, że schronisko będzie nieczynne - znaczy w Bartnem lepiej wiedzą, co powiedzieć potencjalnym gościom Magury, niż na samej Magurze!

Jeśli BB dementuje ww pogłoski, to albo samo przejmuje Magurę, albo już wie, kto ją przejmie. Albo - to trzecia wersja - tak sobie pisze, wagi do słów nie przywiązując. Zwłaszcza, jeśli jak piszesz, "chętnych brak".

Chętny był dotychczasowy gospodarz, no ale ok, trudno powiedzieć, że jest on "nowy".

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 03-09-2019 15:38 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
PS:

https://secure.avaaz.org/pl/community_p ... stowskiej/

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 03-09-2019 19:24 
Offline

Rejestracja: 02-11-2009 13:01
Posty: 160
Póki co w schronisku będzie jedynie osoba pilnująca obiektu - ale sytuacja jest dynamiczna i ciągle się zmienia, trzeba poczekać co wyjdzie.


Na górę
Post: 06-09-2019 12:26 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Chętnych jest ponad dwa i pół tysiąca.

https://secure.avaaz.org/pl/community_p ... stowskiej/

Chętnych znosić mankamenty estetyczne rozbudowy, znosić nie do końca sterylne warunki i znosić nie zawsze pogodne nastawienie do otoczenia Chatkowego.
Albo przynajmniej - chętnych znosić narzekania na dotychczasowy stan schroniska.
Chętnych, aby dalej schronisko miało twarz Watiego.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 06-09-2019 19:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Coś w ogóle da taka petycja?

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 19-09-2019 13:14 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Może jednak po coś. Gorlicki oddział zaczyna popłakiwać:

Cytuj:
Informacja dotycząca Schroniska na Magurze Małastowskiej



Informujemy, że zbiórki finansowe organizowane na remont Schroniska na Magurze Małastowskiej Pan Grzegorz Wacek prowadził we własnym zakresie i na własne konto bez zgody i udziału oddziału PTTK Gorlice. Szczegółowe informacje dotyczące zbiórki z roku 2016 znajdują się na stronie: https://polakpotrafi.pl/projekt/schroni ... astowskiej .

W marcu br. uzgodniono z dotychczasowym najemcą, że przedłużenie umowy będzie możliwe tylko pod warunkiem zakończenia rozbudowy. Pan Grzegorz Wacek na piśmie zobowiązał się zakończyć rozbudowę schroniska do dnia 15 lipca br. Jednak żadne prace budowlane w tym okresie nie zostały wykonane.

26 lipca br. zaproszono Pana Grzegorza Wacka do biura oddziału PTTK w celu omówienia zaistniałej sytuacji. Po uwagach dotyczących bałaganu wokół schroniska i nie dotrzymania pisemnego zobowiązania Pan Grzegorz Wacek po kilku minutach wyszedł ze spotkania nie podejmując żadnych rozmów.

W tej sytuacji rozpoczęto poszukiwania nowego dzierżawcy. Do tej pory wpłynęło do nas kilka ofert osób chętnych do dzierżawy schroniska. 28.08.2019 r. Pan Grzegorz Wacek również złożył ofertę dalszej współpracy. Wszystkie te oferty są obecnie rozpatrywane.



Zarząd Oddziału PTTK w Gorlicach

Gorlice, 13.09.2019 r.


Żródło:
http://www.pttkgorlice.pl/


Wolę to wkleić, bo w sieci w końcu nic nie ginie, a ze strony zniknąć może. Z informacji nie dowiadujemy się, co było przyczyną opóźnień w zakończeniu rozbudowy. Czyżby dobry Oddział PTTK chciał wówczas prowadzącemu remont Chatkowemu nieba przychylić, a zły Chatkowy dobrym działaczom same kłody pod nogi rzucał? Bo przecież nie śmiem myśleć, że mogło jakoś odwrotnie być... :?


Dosyć ciekawie wygląda też relacja w "Gazecie Krakowskiej"
Cytuj:
Widmo zamknięcia
Grzegorz Wacek miał umowę z PTTK na prowadzenie schroniska do końca sierpnia. Był chatkowym od 11 lat. Teraz kontrakt nie został przedłużony automatycznie, a gorlicki zarząd organizacji ogłosił, że szuka kogoś, kto poprowadzi schronisko.

Na anons zgłosił się tylko Grzegorz. Mimo to nie został na kolejny okres chatkowym. Miłośnicy schroniska nie mogą się z tym pogodzić, zbierają podpisy pod petycją, domagającą się przywrócenia Grzegorza w prawach prowadzenia schroniska. Według bywalców schroniska bez Grzegorza nie będzie ono już tym samym miejscem, a dodatkowo uważają, że tylko on podoła dziełu dokończenia remontu. Boją się również, że schronisko zostanie zamknięte. Petycja ma trafić do zarządu głównego PTTK w Warszawie. To właściciel obiektu.

Wyjaśnienia na piśmie
Do Wiesława Cichego, dyrektora zarządu majątkiem PTTK informacje o problemach na Magurze dotarły szybciej niż petycja.

- Wiem, że skończyła się umowa chatkowego - mówi. - Chcę mieć pełny obraz sytuacji, wiec poprosiłem zarząd gorlicki o wyjaśnienia na piśmie - dodaje.

Dokument dla centrali przygotowuje Jerzy Mrozek, prezes gorlickiego oddziału.

- Schronisko jest cały czas czynne - stwierdza. - Nie mamy podpisanej umowy z żadnym nowym najemcą, ale opiekuje się nim bardzo doświadczony człowiek. Pracował w schroniskach bieszczadzkich i sudeckich - dodaje.

Prezes Mrozek nie wyklucza też dalszej współpracy z Grzegorzem. Jak twierdzi, rozstali się, podpisując protokół zdania schroniska, w pełnej zgodzie.

- Chcę jeszcze w tym miesiącu podpisać umowę - mówi prezes. - Zapewniam, że schronisko będzie działać- podkreśla.

Źródło:
https://gazetakrakowska.pl/schronisko-n ... 1-14416023

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 19-09-2019 15:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
1. Będzie (zakładając, że dotychczasowy chatkowy powróci) jeszcze trzecia, czwarta i kolejna zrzutka na schronisko?
Druga przedłużana kilka razy utknęła w martwym punkcie. Ludzie, nie wiedzieć czemu, odwrócili się od schroniska po pierwszej zrzutce.
2. Jak dla mnie (z całym szacunkiem dla chatkowego) liczy się to, że schronisko nadal funkcjonuje (noclegi, wyżywienie). Kto je prowadzi, sprawa drugorzędna. Szkoda, że schronisko jest aktualnie rozkopane i wygląda po dodaniu przybudówki fatalnie.
3. Jeśli była umowa między PTTK, a dzierżawcą o zakończeniu remontu do xxxx, a dzierżawca z różnych powodów (błąd w planowaniu kosztorysu, brak ludzi do pomocy, itp.) nie wywiązał się z tejże umowy, sprawa wydaje się być jasna.

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 19-09-2019 17:45 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Alan pisze:
1. Będzie (zakładając, że dotychczasowy chatkowy powróci) jeszcze trzecia, czwarta i kolejna zrzutka na schronisko?
Druga przedłużana kilka razy utknęła w martwym punkcie. Ludzie, nie wiedzieć czemu, odwrócili się od schroniska po pierwszej zrzutce.


Nie mam takiego wrażenia.
Po pierwsze zrzutka była zaplanowana na mniejszą sumę i sporą część z niej udało się zebrać.
Po wtóre - wielu wpłacających znało Chatkowego i dlatego wpłacało. Dokładniej: dlatego, że wierzyło w dokończenie remontu, prędzej czy później.
Po trzecie - tu już moje osobiste odczucie - w pewnym momencie dało się wyczuć, że umowa dzierżawy się kończy, a tym razem stanowisko właściciela nie jest takie znowu pewne. Nie mając wpływu na losy wpłaconych pieniędzy, wolałem się wtedy wstrzymać z wpłatami. Nie wiedziałem np., czy pieniądze nie zostaną przekazane PTTKowi. A obecna sytuacja moim zdaniem nie gwarantuje, że te fundusze, w razie przekazania PTTKowi, poszłyby na remont. Bo aktualnie nie wiadomo, czy jakiś remont będzie.

Alan pisze:
Jeśli była umowa między PTTK, a dzierżawcą o zakończeniu remontu do xxxx, a dzierżawca z różnych powodów (błąd w planowaniu kosztorysu, brak ludzi do pomocy, itp.) nie wywiązał się z tejże umowy, sprawa wydaje się być jasna.


A może np nie dostał dokumentacji od właściciela? Nie zapominaj, że dzierżawca nie jest właścicielem. W pewnych sprawach formalnoprawnych właściciela nie może zastąpić. To jedna z możliwości, nie wiem, czy akurat tak było.

Zawsze jest możliwość, że znajdzie się ktoś, kto dołoży własne kilkadziesiąt tysięcy złotych do remontu, skończy go i weźmie w dzierżawę schronisko, które pierwsze dochody może przynieść około Bożego Narodzenia. Ktoś, kto będzie miał ludzi do pomocy, autobus niepracujących znajomych albo wynajętych za własną kasę pracowników.

Ale zaprawdę, jeśli znajdzie się ktoś taki i przez kilka miesięcy z Magury nie ucieknie, to będziemy mieli do czynienia z cudem z kategorii takich, że można będzie na wschodzie wypatrywać jasnej gwiazdy, a na wschodnim horyzoncie orszaku z trzema mędrcami na czele...

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Post: 24-09-2019 10:06 
Offline

Rejestracja: 19-07-2010 12:16
Posty: 378
Magura znowu gości na łamach prasy....

Cytuj:
Spór o schronisko na Magurze Małastowskiej
Aleksander Gurgul

Przez 11 lat Grzegorz Wacek zarządzał schroniskiem na Magurze Małastowskiej w Beskidzie Niskim. Zebrał kilkadziesiąt tysięcy złotych na jego remont. Zarząd PTTK w Gorlicach postanowił jednak rozpisać nowy konkurs na najemcę schroniska.

Schronisko na Magurze Małastowskiej zostanie zamknięte, jeżeli nie zostanie przeprowadzony gruntowny remont – taka decyzja zapadła trzy lata temu. Łazienki, których było i tak za mało w porównaniu do liczby miejsc noclegowych, zapleśniały. Budynek był w opłakanym stanie.

Jak relacjonuje prowadzący schronisko Grzegorz Wacek, najpierw jego plan remontu zaakceptowało starostwo powiatowe. Po namowie znajomych zaczął więc zbierać pieniądze na portalu PolakPotrafi.pl. Oszacował, że potrzebuje 50 tys. zł, a ostatecznie zebrał 71 tys. zł. Za nadwyżkę postanowił kupić upominki dla darczyńców.

Budowa ruszyła, pojawiły się komplikacje

Zbiórka szła gładko, więc zaczął szukać architektów, którzy zrobią projekt przebudowy schroniska. Wstępny projekt starostwo jednak odrzuciło z powodu uchybień w stosunku do przepisów przeciwpożarowych. – Po kilku miesiącach i ustaleniach dostaliśmy jednak projekt i pozwolenie na budowę, ale niestety w innej formie, niż zakładaliśmy – twierdzi Wacek. Budowa ruszyła, pojawiły się komplikacje. Ponieważ projekt się zmienił, zmieniły się również koszty przebudowy schroniska. Dziś Wacek przyznaje, że zaczynanie prac i zbiórki na portalu przed zrobieniem projektu było poważnym błędem. Ruszył jednak z przebudową, bo nie chciał zawieść tych wszystkich ludzi, którzy już wpłacili pieniądze.

Szybko policzył, że zabraknie mu około 20 tys. zł, czyli tyle, ile mniej więcej wydał na upominki dla darczyńców. Pieniądze dołożył więc z własnej kieszeni, licząc znów na hojność turystów. Ruszyła kolejna zbiórka na ratowanie schroniska, tym razem na portalu Zrzutka.pl. Udało się zebrać brakujące ponad 24 tys. zł.

Prace budowlane kontynuował więc według starego projektu. Wtedy kierownik budowy wstrzymał budowę, bo nie chciał pracować na projekcie, na który nie naniesiono poprawek. Te perturbacje zbiegły się w czasie ze zmianą zarządu PTTK w Gorlicach, do którego należy schronisko na Magurze Małastowskiej. Wacek twierdzi, że nowi członkowie zarządu nie byli mu przychylni, a współpracę nazywa „trudną”. Nie doczekał się odpowiedzi na kilka swoich listów i próśb.

Szukają nowego gospodarza schroniska

Wreszcie na wiosnę tego roku doszło do spotkania Wacka z zarządem PTTK w Gorlicach. – Ustaliliśmy że dokończę remont, a oni załatwią potrzebne zmiany do projektu. Zobowiązałem się na piśmie, że dokończę remont do 15 lipca – wspomina Wacek. Terminu jednak nie dotrzymał.

Po koniec lipca doszło do kolejnego spotkania z zarządem PTTK w Gorlicach. Dziś Wacek wspomina, że prezes PTTK zrozumiał jego trudną sytuację i był skłonny przedłużyć najemcy umowę na kolejny rok, żeby mógł dokończyć remont. Ale sprawy potoczyły się inaczej.

– 7 sierpnia dowiedziałem się z internetu, że szukają nowego gospodarza schroniska na Magurze. Włożyłem w to schronisko dużo pracy i pieniędzy. Turyści wpłacali, bo chcieli pomóc mnie i schronisku. PTTK nie podało powodu, dlaczego nie została przedłużona mi umowa, nie dostałem nic na piśmie. Remont jest w 70 proc. ukończony. Mam zgromadzone materiały, żeby go dokończyć. Niestety nie będzie mi to dane. Schronisko prowadziłem przez 11 lat. Nie zawsze idealnie, ale jakoś musiałem łatać dziury finansowe. Pracowałem od rana do wieczora na budowie, nocami w schronisku – Wacek nie kryje rozżalenia.

Remont bez zgody i udziału PTTK

Zapytaliśmy zarząd PTTK w Gorlicach o powody takiej decyzji. W odpowiedzi otrzymaliśmy stanowisko i zapewnienie, że bałagan wokół remontowanego schroniska został częściowo uporządkowany przez „tymczasowych opiekunów”.

W oświadczeniu PTTK czytamy, że Grzegorz Wacek prowadził remont schroniska „we własnym zakresie i na własne konto bez zgody i udziału oddziału PTTK Gorlice”. Jednocześnie zarząd PTTK przekazuje, że z Wackiem zawarł ugodę w marcu tego roku, zgodnie z którą umowa została mu przedłużona tylko pod warunkiem, że zakończy rozbudowę schroniska do 15 lipca. „Jednak żadne prace budowlane w tym okresie nie zostały wykonane” – czytamy w oświadczeniu PTTK.

I dalej: „26 lipca br. zaproszono Pana Grzegorza Wacka do biura oddziału PTTK w celu omówienia zaistniałej sytuacji. Po uwagach dotyczących bałaganu wokół schroniska i niedotrzymania pisemnego zobowiązania Pan Grzegorz Wacek po kilku minutach wyszedł ze spotkania, nie podejmując żadnych rozmów”. PTTK zdecydowało się szukać nowego dzierżawcy. „Do tej pory wpłynęło do nas kilka ofert chętnych do dzierżawy schroniska. Pan Wacek też złożył ofertę dalszej współpracy. Wszystkie te oferty są obecnie rozpatrywane” – kwituje zarząd.

Tymczasem znajomi Grzegorza Wacka zaczęli zbierać podpisy pod petycją ze wsparciem dla przedłużenia mu umowy. Dotąd podpisało ją prawie 3,4 tys. osób.



Gazeta Wyborcza, 24.09.2019


W artykule widzę pewne nieścisłości - zarząd PTTK O. Gorlice nie podaje w oświadczeniu, że Grzegorz przeprowadził remont we własnym zakresie i na własne konto, tylko że (w tym zakresie, na to konto) przeprowadził zbiórkę na remont. To jednak pewna różnica, PTTK wypiera się zbiórki, nie remontu.

_________________
Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlasom - toto môže upokojiť medveďa aj vás


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 174 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 17 8 9 10 11 12 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl