Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 15:45

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25-09-2008 10:31 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Okładka:
ObrazekObrazekSpis treści: Микола Балагутрак,Ідентичність українців Республіки Польща;Magdalena Dembińska – Strategie narodowotwórcze Ślązaków i Rusinów; Bohdan Halczak – Problemy tożsamości narodowej Łemków; Andrzej Ksenicz – Literatura jako forma zachowania odrębności grupowej i etnicznej Łemków; Jurij Makar – Kwestia Bojków, Hucułów, Łemków, Rusinów wobec problemu jedności narodu ukraińskiego; Jarosław Moklak – Fenomen tożsamości Łemków – uwarunkowania historyczne (do 1945 r.); Mirosław Pecuch – Tożsamość kulturowa a etniczna. Łemkowie w zachodniej Polsce i na Ukrainie; Miroslav Sopoliga – K problematike etnogenézy ukrajinskej menšiny na Slovensku; Dariusz Dąbrowski – Rusińska karta w Karpatach. Z zagadnień tajnych działań polskiej dyplomacji i wywiadu na Rusi Podkarpackiej i wschodniej Słowacji, przed wybuchem II wojny światowej; Roman Drozd – Powojenne wysiedlenia Łemków polskich w latach 1944–1950; Stefan Dudra – Łemkowie wobec przemian politycznych 1956 roku w Polsce; Anna Działowska – Obecność Łemków na tamach tygodnika „Polityka” w latach 1998–2007; Ярослав Грицковян – Березка і Воля Матіяшова – історія та сучасність; Stanislav Konečný – Rusíni na Slovensku v podmienkach transformácie a integrácie; Małgorzata Krzysztofik – Mieczysław Boczniewicz – działacz łemkowski z Przemkowa; Magdalena Lachowicz – System rusińskich szkół niedzielnych na Zakarpaciu – teraźniejszość i perspektywy rozwojowe; Віталій Макар – Польське бачення „Українського питання” в Канаді під час Другої світової війни; Andrzej Małkiewicz – „W polityce nie ma żadnych sentymentów”. Problemy mniejszości narodowych i religijnych w przededniu i początkowym okresie drugiej wojny światowej; Eugeniusz Mironowicz – Problem łemkowski w polityce władz PRL; Alexander Mušinka – Lemkovia, presidleni z Rumunska do Čiech a na Moravu; Mykola Mušinka – Bojkovia, presidleni z Rumunska do západných Čiech. Dejiny a súčasný stav; Jarosław Syrnyk – Kwestia łemkowska w działalności Służby Bezpieczeństwa; Lidia Świątkowska – Michał Kowalski (1924–1999) – działacz łemkowski z Gorzowa Wlkp.; Michal Šmigel’ – Lemkovski utečenci na Slovensku (1945–1946); Michal Šmigel’, Pavol Martuliak – Utečenci z Haliče a Lemkoviny na Slovensku v roku 1944; Peter Švorc – Gréckokatolícký kňaz Nikolaj Beskid a názor rusínskej politickej reprezentácie na pôvod a postavenie Rusínov v medzivojnovom Československu; Tomasz Szyszlak – Kościół greckokatolicki a tożsamość regionalna Rusinów/Ukraińców na Zakarpaciu; Grażyna Wyder – Szanse awansu zawodowego kobiet ze środowisk mniejszości narodowych na przykładzie Stefanii Jawornickiej; Ірина Бетко – Осмислення нумінозного досвіду в поезії Богдана-Ігоря Антонича; Тетяна Файник – Звичаї і обряди в народному будівництві житла бойківсько-лемківського пограниччя у XX ст.; Стефанія Гвоздевич – Специфіка родильної обрядовості лемків у всеукраїнському контексті; Наталія Костяк – Мовно-культурний образ дому у творах лемківських авторів другої половини XX ст.); Ольга Кровицька – Писемні пам’ятки ХVІ–ХVІІ ст. із Лемківщини в історії української мови); Ewelina Lesisz – Specyfika dziewiętnastowiecznych badań etnograficznych nad kulturą huculską; Сапеляк Оксана – Вивчення Бойківщини в Науковому Товаристві ім. Шевченка; Bogumiła Tarasiewicz – Funkcje muzyki w tradycyjnym weselu łemkowskim; Sylwester Woźniak – Obraz Kościoła greckokatolickiego na łamach „Tygodnika Powszechnego” w latach 1980–1990; Галина Виноградська – Фестивалі народної творчості як спосіб репрезентації етнолокальної ідентичності українців, депортованих у 1944–1947 рр. з Лемківщини, Надсяння, Холмщини та Підляшшя.

Jak widać tom poświęcony głównie Łemkowszczyźnie, szerokie spektrum zagadnień. Artykuły w różnych językach i na różnym poziomie, autorzy – od studenta do profesora uniwersytetu. Co nie oznacza, że te, napisane przez studentów są gorszej jakości, od tych, co wyszły spod profesorskiego pióra. Posłużę się bowiem fragmentem, który mnie nieco zszokował:
„Separatyści „rusińscy”, działający w Polsce posługują się – moim zdaniem – w sposób nieuprawniony nazwą Łemkowie. Jest ona na tyle silnie związana z tradycją ukraińską, że jeśli ktoś nie uważa się za Ukraińca nie powinien jej uzywać”.
Powyższe raczył napisać profesor UZ dr hab. Bohdan Halczak, komentował nie będę, bo …!
Ale w tomie przede wszystkim mnóstwo dobrego materiału, znacząca pozycja w łemkowskiej bibliografii.

Oferty:
http://www.nestor.cracow.pl/Ksiegarnia/ ... t_from=144
http://antykwariat.turnia.pl/showlist.php?i=15779
(ta druga oferta to chyba jakieś kpiny)


Na górę
Post: 27-09-2009 21:47 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Druga część:

http://www.allegro.pl/item747272902_lem ... toria.html


Na górę
Post: 20-02-2011 18:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Te ceny są z kosmosu. Przeglądnęłam też zasoby księgarni Nestor, na kilka książek mam chrapkę. I tu dziwią mnie kwoty. W sanockim skansenie za "Studia nad Łemkowszczyzną" Jerzego Czajkowskiego płaci się 6 zł.


Na górę
Post: 25-02-2011 16:26 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
No cóż, ceny w Nestorze niemałe, ale cena w tym antykwariacie to już spekulacja.
Aha, na jesieni wyszedł już trzeci tom "Łemków, Bojków, Rusinów" o bardzo ciekawej zawartości:
http://www.uitp.net.pl/index.php/z-ksie ... 3-br-t-iii


Na górę
Post: 26-02-2011 06:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Niestety, masz rację. Nie znam tej publikacji, na listę zakupów wpisałam wszystkie trzy tomy, Jestem ciekawa czy latem uda mi się zdobyć dwa pierwsze za rozsądną cenę. Zresztą w tym dziele poleciliście tyle książek, które wydają mi się ciekawe, że chyba cały sezon letni upłynie mi na poszukiwaniach. A co najgorsze będę musiała chyba założyć sobie konto na allegro.


Na górę
Post: 26-02-2011 20:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
szczerze gratuluję zasobności portfela :D

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl