Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-03-2024 12:54

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 03-11-2018 22:26 
Offline

Rejestracja: 19-09-2018 15:18
Posty: 30
Pod koniec listopada br wybieram się do sanatorium w Wysowej Zdroju. Gdzie można poszwendać sie po okolicy w czaie poza zabiegami ? Mam na myśli ktrótkie wycieczki do 4 godzin..... Także przy nie za duzym sniegu.
Czy ktoś z forumowiczów wypuszczał sie na drugą stronę grzbietu - do Republii Słowackiej w ramach Schengen do Cigelki ? Podobno sa tam osady cygańskie, na które nie chciałbym sie natknąć bo boje się być okradziony, ale mnie by wystarczyło samodzielne dojście do murowanej cerkwi w Cigel'ce (czy w niedziele jest otwarta) i ewentualnie do jakiegoś sklepu typu Potraviny z alkoholem.

Gdybym wypuszczał sie wyzej na Busov na pewno postarałbym sie o kogoś do towarzystwa.


Na górę
Post: 04-11-2018 16:35 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
Proponuję po przyjeździe do Wysowej nabyć ten przewodnik http://wysowa-zdroj.pl/index.php/przewo ... sowej.html Tam jest kilka propozycji wycieczek po okolicy.


Na górę
Post: 04-11-2018 20:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
petrosj pisze:
Czy ktoś z forumowiczów wypuszczał sie na drugą stronę grzbietu - do Republii Słowackiej w ramach Schengen do Cigelki ? Podobno sa tam osady cygańskie, na które nie chciałbym sie natknąć bo boje się być okradziony, ale mnie by wystarczyło samodzielne dojście do murowanej cerkwi w Cigel'ce (czy w niedziele jest otwarta) i ewentualnie do jakiegoś sklepu typu Potraviny z alkoholem.

Zapuszczałem się swego czasu w tamtym kierunku.
Jeśli nie planujesz wyjścia na Busov, to nie natkniesz się na wspomnianych Romów (zwłaszcza ich dzieci).
Cerkiew jest otwarta, a w pobliżu jakiś sklepik spożywczy się też znajdzie. Teren prowadzący do tej mieściny ze szlaku granicznego - rewelacja!

Polecam relację z tych terenów z 2014r. (z Busovem rzecz jasna):
http://www.turystycznie-forum.pl/viewto ... 299&t=2735

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 06-11-2018 16:52 
Offline

Rejestracja: 19-09-2018 15:18
Posty: 30
Alan pisze:
petrosj pisze:
Czy ktoś z forumowiczów wypuszczał sie na drugą stronę grzbietu - do Republii Słowackiej w ramach Schengen do Cigelki ? Podobno sa tam osady cygańskie, na które nie chciałbym sie natknąć bo boje się być okradziony, ale mnie by wystarczyło samodzielne dojście do murowanej cerkwi w Cigel'ce (czy w niedziele jest otwarta) i ewentualnie do jakiegoś sklepu typu Potraviny z alkoholem.

Zapuszczałem się swego czasu w tamtym kierunku.
Jeśli nie planujesz wyjścia na Busov, to nie natkniesz się na wspomnianych Romów (zwłaszcza ich dzieci).
Cerkiew jest otwarta, a w pobliżu jakiś sklepik spożywczy się też znajdzie. Teren prowadzący do tej mieściny ze szlaku granicznego - rewelacja!

Słyszalem że po ludniowe stoki grzbietu granicznego sa bardzo atrakcyjne widokowo - można ponoć robić panoramki :)

Polecam relację z tych terenów z 2014r. (z Busovem rzecz jasna):
http://www.turystycznie-forum.pl/viewto ... 299&t=2735


Na górę
Post: 06-11-2018 23:50 
Offline

Rejestracja: 19-09-2018 15:18
Posty: 30
Zagladałem na Google Maps Street View i zaobserwowałem, że w miejscowości Cigel'ka są dwa obiekty cerkiewne. Jedna jakaś szara kaplica cerkiewna obok tych cygańskich drewnianych slumsów w górnej części wsi - tam ani myśle samemu się wypuszczać bo nie ufam tej mniejszosci narodowej (chyba że po drodze na Busov w jakiejs grupce minimum 3 osoby), i jest jakis większy obiekt miedzy centrum wsi Cigel'ka a granicą państwa (na google maps street view widać jedynie fragment wieżyczki - i to jest moim zdaniem ta cerkiew właściwa murowana).
Zastanawiam się, czy w okolicy tej cerkwi jest jakiś obiekt sklepowy w którym sprzedaja wyroby alkoholowe ? Bo w centrum tej wioski raczej nie ma nic oprócz Zastawek autobusowych SAD. W każdym razie nie sa widoczne na Street View.
Gdzies w tej miescinie tez znajdują sie źródła mineralne, ale to moze na czyims podwórku bo też ciężko namierzyć.


Na górę
Post: 07-11-2018 06:59 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
petrosj pisze:
...Gdzies w tej miescinie tez znajdują sie źródła mineralne, ale to moze na czyims podwórku bo też ciężko namierzyć.

Z tego co pamiętam - niebieski szlak przed pomnikiem ofiar faszyzmu skręcał w drogę lekko pod górę w prawo. Tą drogą do końca niej, później ścieżką w kierunku z grubsza południowym. Tam przechodzi się przez jar po stalowym mostku i okrąża się w lewą stronę ogrodzenie rozlewni wychodząc na prowadzącą do niej drogę. Będąc przed frontem rozlewni dalej drogą w górę i niedaleko za zakrętem po lewej ogrodzony teren ze znakami zakazu wstępu oraz z wielką dziurą w siatce. Już z drogi widać ujęcie wody mineralnej, czasami są tam inni ludzie nabierający ją do pojemników - Romów tam nie widziałem. Co do wody - jest słona, jak dla mnie mniej niż najsłońsza woda w pijalni iwonickiej, ja taką wodę lubię, szczególnie na dłuższych wycieczkach, jednak mało znam osób, którym takie wody smakują :-)
Idąc dalej tą drogą dojdzie się do zrujnowanych basenów.


Na górę
Post: 07-11-2018 10:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
A może inny wariant?
Z Wysowej do Blechnarki, stamtąd drogą leśną do granicy (słupek 1/234), a potem do wsi Wyżny Tvarożec.
Nie pamiętam co prawda, czy był tam jakiś sklepik, ale drogą leśną można stamtąd wyjść na Busov (potrzebna dobra orientacja w terenie). W okolicy jest też Gaboltov ze sklepem spożywczym, ale tam dojazd autem. Wyjście stamtąd zielonym szlakiem na Busov z nieco mniejszym prawdopodobieństwem spotkania Romów. :wink:

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 09-11-2018 21:24 
Offline

Rejestracja: 19-09-2018 15:18
Posty: 30
Alan pisze:
petrosj pisze:
Czy ktoś z forumowiczów wypuszczał sie na drugą stronę grzbietu - do Republii Słowackiej w ramach Schengen do Cigelki ? Podobno sa tam osady cygańskie, na które nie chciałbym sie natknąć bo boje się być okradziony, ale mnie by wystarczyło samodzielne dojście do murowanej cerkwi w Cigel'ce (czy w niedziele jest otwarta) i ewentualnie do jakiegoś sklepu typu Potraviny z alkoholem.

Zapuszczałem się swego czasu w tamtym kierunku.
Jeśli nie planujesz wyjścia na Busov, to nie natkniesz się na wspomnianych Romów (zwłaszcza ich dzieci).
Cerkiew jest otwarta, a w pobliżu jakiś sklepik spożywczy się też znajdzie. Teren prowadzący do tej mieściny ze szlaku granicznego - rewelacja!

Polecam relację z tych terenów z 2014r. (z Busovem rzecz jasna):
http://www.turystycznie-forum.pl/viewto ... 299&t=2735


Mysle o tym Busov ale tylko w sytuacji jak w sanatorium znajde jakiegos takiego samego napaleńca i popaprańca jak ja - samemu na pewno nie wypuszcze sie na tereny "kontrolowane" przez Cyganów i cygańskie dzieci. No i musiałaby pogoda dopisać pod koniec listopada br


Na górę
Post: 11-11-2018 00:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Uważaj na oznakowanie zielonego szlaku od osady Romów (na początku lasu). W 2014r. było z tym kiepsko i można się zgubić. Cyganie świadomie wprowadzają w błąd wskazując drogę gruntową w prawo. Szlak jednak idzie do góry. Samotna wędrówka w tym kierunku raczej niewskazana.

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 11-11-2018 18:12 
Offline

Rejestracja: 19-09-2018 15:18
Posty: 30
Dlugi pisze:
petrosj pisze:
...Gdzies w tej miescinie tez znajdują sie źródła mineralne, ale to moze na czyims podwórku bo też ciężko namierzyć.

Z tego co pamiętam - niebieski szlak przed pomnikiem ofiar faszyzmu skręcał w drogę lekko pod górę w prawo. Tą drogą do końca niej, później ścieżką w kierunku z grubsza południowym. Tam przechodzi się przez jar po stalowym mostku i okrąża się w lewą stronę ogrodzenie rozlewni wychodząc na prowadzącą do niej drogę. Będąc przed frontem rozlewni dalej drogą w górę i niedaleko za zakrętem po lewej ogrodzony teren ze znakami zakazu wstępu oraz z wielką dziurą w siatce. Już z drogi widać ujęcie wody mineralnej, czasami są tam inni ludzie nabierający ją do pojemników - Romów tam nie widziałem. Co do wody - jest słona, jak dla mnie mniej niż najsłońsza woda w pijalni iwonickiej, ja taką wodę lubię, szczególnie na dłuższych wycieczkach, jednak mało znam osób, którym takie wody smakują :-)
Idąc dalej tą drogą dojdzie się do zrujnowanych basenów.

Jak jest slona to solanka a jak pachnie zgnilymi jajami to szczawa jak Zuber z Krynicy. Obie lubie ale maja jedna wade w turystyce - sa bardzo moczopedne. Ale busami nie bede podjezdzal tego dnia. Przed obiadem w niedzielę zamierzam zrobic Cigelke a po obiedzie to juz ile czasu wystarczy do zmroku.
A w potravinach w Cigelce bardziej niz na alkoholu, to zalezaloby mi na czekoladach Studentskich z galaretka firmy ORION, ktorych nie ma w naszych marketach tylko widzialem w Czechach. Moze na Slovensku takže sa nachadzajut ?


Na górę
Post: 11-11-2018 18:27 
Offline

Rejestracja: 19-09-2018 15:18
Posty: 30
Na mapie BESKID NISKI Compass w Cigelce zaznaczony jast jakis kubek, gdzies kolo cerkwi. Czy jest tam jakas gospoda czy sklep ? Moze ktos wie ?


Na górę
Post: 12-11-2018 11:25 
Offline

Rejestracja: 19-09-2018 15:18
Posty: 30
Alan pisze:
Uważaj na oznakowanie zielonego szlaku od osady Romów (na początku lasu). W 2014r. było z tym kiepsko i można się zgubić. Cyganie świadomie wprowadzają w błąd wskazując drogę gruntową w prawo. Szlak jednak idzie do góry. Samotna wędrówka w tym kierunku raczej niewskazana.

Od czego jest kompas i mapa ?


Na górę
Post: 12-11-2018 15:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Ta, Jasne.

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 12-11-2018 17:40 
Offline

Rejestracja: 11-02-2005 18:31
Posty: 213
Lokalizacja: Rzeszów
petrosj pisze:
Pod koniec listopada br wybieram się do sanatorium w Wysowej Zdroju. Gdzie można poszwendać sie po okolicy w czaie poza zabiegami ? Mam na myśli ktrótkie wycieczki do 4 godzin..... Także przy nie za duzym sniegu.
(...).

W Cigelce jest sklep prowadzony w prywatnym domu miejscowego sołtysa przy głównej drodze , więc bez problemu znajdziesz te "potraviny"
Alternatywnie polecam też spacer do cmentarza wojennego na Wysocie. Trzeba dotrzeć do pobliskiej Blechnarki, skąd prowadzi w górę widokowa oznaczona trasa . Gdy łąki się skończą przecinamy leśną drogę biegnącą trawersem i idziemy w górę jarem , aby przed szczytem odskoczyć w lewo i odszukać na grzbiecie cmentarz z WW
Nie jest imponujący, ale warto, trasa z Blechnarki zajmie około 1 godziny.
Powrót do tej drogi leśnej i nią na północ , gdzie łagodnie doprowadzi nas do Wysowej. Całość w tempie spacerowym zmieści się w 4 godzinach

_________________
heyu, heyu !! Nie masz kleju ?


Na górę
Post: 12-11-2018 20:47 
Offline

Rejestracja: 19-09-2018 15:18
Posty: 30
Właśnie.... mialem ksiazke o cmentarzach wojskowych z ostatniej humanitarnej wojny Romana Frodymy - Cmentarze wojskowe z I wojny swiatowej Beskidu Niskiego i Pogorza, ale gdzieś mi przepadla. Domyslam sie jednakże że ów cmentarz zbudowany jest z drewna wg projektu Dušana Jurkowiča i ciekawy jestem w jakim jest stanie. Nie wiem jakie beda warunki pogodowe po przyjezdzie bo mówi sie że nadchodzi zima a to w Beskidzie niskim moze oznaczac albo wieksze bloto albo opady sniegu ktore zakryja wszystkie slabo widoczne sciezki


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl