Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 00:32

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 02-11-2009 21:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Oho ho. Normalnie nie poznaje już tej naszej starej poczciwej Radocyny. Budowle rosną tam niczym grzyby po deszczu. Na wzgórzu niebieściutki gmach, przy drodze kolejny jakiś z cegły powstał, za potoczkiem wiata. Nie sprawdziłem tylko( bo się ciemno zrobiło) jak tam u bobrów, czy też rozbudowują.
Co to będzie, co to będzie? Ile tam jeszcze nowych budowli powstanie? A kiedy asfalt, oświetlenie drogi, stacja kolejowa, supermarket?

Jakoś smutno mi się zrobiło, ale co poradzić. Należy się widno z postępem iść, także w Radocynie :cry: .

A źle tam było dotychczas, no powiedzcie sami, źle? I komu to przeszkadzało?

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce


Na górę
Post: 02-11-2009 22:09 
Offline

Rejestracja: 22-07-2008 16:53
Posty: 189
Lokalizacja: Jasło
Z jednej strony - żal Radocyny. Z drugiej strony - Radocyna nie jest nasza, zasady biznesu niestety tam sięgają. Szkoda, szkoda, szkoda.
Ale co poradzić... przynajmniej Ciechanii nam tak szybko nie zabudują. Ostatnio w Radocynie byłem wiosną. Drogi strasznie rozjeżdżone, koleiny po kolana. Cegłe jakoś trzeba wozić ...
Czy komuś przeszkadzał poprzedni stan Radocyny ? Wręcz przeciwnie. Za przyjazd do Radocyny, za możliwość nocowania tam, ludzie są w stanie nieźle zapłacić.


Na górę
Post: 02-11-2009 22:20 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Cieszmy się z takiej Radocyny jak jest dzisiaj... nawet z tymi kilkoma domami !! Dlaczego? Bo po prostu wiem ile sprzedano działek w dolinie Radocyny. Ile... i jakich małych.
Jedźmy tam i chłońmy tą pustkę a będziemy mogli za 20 lat mówić... "Eh...kiedyś to był Beskid Niski, głusza i cisza". Co ciekawe... do dziś mój Ojciec, któy chodził po BN 40 lat temu, opisuje Beskid Niski właśnie w takich słowach.

Przywołałeś tutaj Ciechanię. Muszę tutaj przyznać się do błędu, który popełniłem prowadząc tą stronę... a mianowicie poparłem i zaangażowałem się w akcję protestacyjna po zamknięcie doliny Ciechani.

DYREKTORZE MPN-u !!! Obejmij parkiem kilka innych dolin... i dziękuję za zamknięcie Ciechani

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 03-11-2009 10:42 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Bartek Wadas pisze:
Przywołałeś tutaj Ciechanię. Muszę tutaj przyznać się do błędu, który popełniłem prowadząc tą stronę... a mianowicie poparłem i zaangażowałem się w akcję protestacyjna po zamknięcie doliny Ciechani.

Cóż, mylić się jest rzeczą ludzką, ale chyba nie myślisz, że turyści wędrujący szlakiem niebieskim przez Ciechanie zbudowaliby cichaczem jakiś dom tamże, wnosząc na jej teren po cegle w plecaku :lol: . Sytuacja Radocyny jest zgoła odmienna od sytuacji Ciechani, więc bez sensu jest to porównywać.

Bartek Wadas pisze:
DYREKTORZE MPN-u !!! Obejmij parkiem kilka innych dolin... i dziękuję za zamknięcie Ciechani BW

Nie wpadajmy ze skrajności w skrajność :wink: :P .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 04-11-2009 09:54 
Offline

Rejestracja: 30-05-2007 08:49
Posty: 89
Lokalizacja: Krzywa
Cieszmy się więc też widokiem pustych stoków Magurycza i Mareszki, które odsłaniają się po wyjeździe z lasu przed zjazdem do Wołowca... Jeden z najpiękniejszych beskidzkich widoków już niedługo może przestać istnieć. Pani wójt Sękowej pragnie wyprzedać całą gminną ziemię w postaci 10 arowych działeczek... Z rachunku wynika, że będzie ich tam ponad 100...

Oj, co to się będzie działo, jak w soboty wszyscy działkowicze rozpalą tam swoje grille... Łuna węglowego dymu nad doliną...


Na górę
Post: 04-11-2009 15:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
Zgadzam się z Darkiem Z. Nie o to przecież chodzi żeby doliny obejmować parkiem narodowym i zamykać je przed wszystkimi, ale tylko przed kładowcami, samochodziarzami i inwestorami, którzy będą sobie chcieli postawić domek czy też kupić działkę. Moim zdaniem zamknięcie Ciechani dla turystów pieszych było nazbyt radykalnym pociągnięciem, zwłaszcza, że ruch turystyczny nie był tam jakiś nadmiernie uciążliwy. Z drugiej strony nie posiadam takiej wiedzy fachowej, która pozwoliłaby ocenić jednoznacznie jaki wpływ (pozytywny dla przyrody) będzie miało zamkniecie tej doliny.
A co do pozostałych beskidzkich miejsc zagrożonych inwestycjami (np. Radocyna) to zastanawia mnie jedna kwestia. Wiele osób zachwyca się tymi miejscami, wychwala ich dzikość, cieszy się, że można tam zaznać ciszy i spokoju, a z drugiej strony, gdy jest szansa kupić tam ziemie, to oczywiście to robi i stawia domek. Niestety znam wiele takich przypadków. I nagle osoby te zachwycają się i chwalą, że mają chatkę w uroczym miejscu, że nawet maja tam prąd i świetny zasięg komórki, a rano wychodzą z domu i obserwują pasące się jelenie. Nie dociera do ich świadomości fakt, że swoim działaniem po prostu spieprzyli kawałek fajnego miejsca. Takie miejsca to np. Płonna (przy zjeździe na Wysoczany, na łąkach w stronę Rzepedki powstały zabudowania) czy Czeremcha (kto tam u licha urządził swoją posiadłość). Trzeba przyznać, że takie działania doskonale wpisują się w panujący w Polsce chaos urbanizacyjny, czyli każdy buduje gdzie chce i jak chce.
I teraz zasadnicze pytanie: co powoduje, że jeżeli miejsce jest ciche i odludne, to niektórzy koniecznie chcą w nie ingerować stawiając tam dom mieszkalny lub przynajmniej letniskowy i nie wystarcza im, że pojadą tam raz lub kilka razy w roku i wtedy mogą się cieszyć, że ich ulubiona kraina cały czas jest cicha i spokojna. Wolą schrzanić to miejsce i jeszcze potem opowiadać ***, jak to znaleźli swój ukochany (czasami nawet magiczny) skrawek ziemi.


Na górę
Post: 04-11-2009 22:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Ja tam nie wiem. Nie chcę brzmieć tu jako jakiś egoista, któremu się nie podoba, że tam czy gdzie indziej inni budują coś a on tego nie chce. Nie chcę też twierdzić jednoznacznie, że w Radocynie, czy gdzieś w innym, podobnym miejscu budować nie wolno. Nie jestem też zazdrośnikiem, któremu by żal było z powodu, że sam nie może tam czy tam zbudować takie coś. Może bym i mógł na upartego, ale za pieniądze na taką czy inną budowlę w jednym takim miejscu, ja mogę powędrować także w setki innych miejsc i tam bywać.
Ja po prostu, bez żadnych wielkich idei jakichś, zwyczajnie odczuwam żal, że miejsca tak wspaniałe( dla mnie) z powodu tej odludności, ciszy i swoistej dzikości powoli odchodzą w zapomnienie. Chciałbym by takie miejsca pozostały takimi jakimi są. Ja chciałbym, inni chcą, i widzą to inaczej, potrafię to nawet chyba zrozumieć. Czy zatem jestem egositą? Chyba nie aż tak wielkim, gdyż widzę, że istnieją jeszcze na tym świecie ludzie( i nie jest ich wcale mało), którzy też lubią aby zostało gdzieś na świecie, w naszym kraju również, takie coś jak Radocyna. Takie miejsca, czyste, spokojne i ciche, gdzie można sobie pobyć i nie musieć na każdym kroku napotykać masy ludzi głośno i tłumnie tryumfujących z powodu znalezienia się tam.
Skoro są chronione zabytki kultury, to czemu nie chronić takich miejsc? Niech sobie każdy tam przyjedzie, rzecz jasna, ale niechby tam pozostało inaczej niż np. pod Giewontem. Przecież i wśród naszych potomnych znajdą się zapewne ludzie, którzy będą chcieli połazić z plecakiem po takich miejscach, którym nie będą wcale potrzebne wszelkie dogodności cywilizacyjne i chętnie napiją się wody z potoka, zjedzą suchą bułkę, pobędą sami w tej głuszy i pustce. Czemu im tego nie pzostawić i nie pozwolić im się tym cieszyć? Czemu wszędzie i kompletnie wszystkim muszą rządzić pieniądze?

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz

cudne manowce, cudne manowce


Na górę
Post: 05-11-2009 11:20 
Offline

Rejestracja: 18-01-2006 14:49
Posty: 241
Lokalizacja: z Polskiego BN
Światem rządzi kasa i tego nie zmienicie , ktoś ma kase to buduje gdzie mu się żywnie podoba. Gdyby ktoś odpowiednie bogaty zechciał wybudować dom w najściślejszym parku narodowym to niestety nie jest bez szans - wszystko i wszysycy mają swoją cenę. Rozumiem Wasze niezadowolenie z takiego stanu i mnie się to momentami nie podoba , ale tak to już będzie.

_________________
uhhh same Lwy i Tygrysy


Na górę
Post: 05-11-2009 16:25 
Offline

Rejestracja: 21-05-2009 16:20
Posty: 50
Zgadzam się z Jarkim.
Jedno jest pewne, gdyby Radocyna lezała w MPN to nikt by tam nie budował, a ci z kasą tym bardziej.

Ochrona przyrody Darku to dla Ciebie skrajność :wink: ??


Na górę
Post: 05-11-2009 17:08 
Offline

Rejestracja: 23-01-2008 15:43
Posty: 13
Lokalizacja: Gorlice
Też widziałem te budowane/wybudowane hacjendy, wieś ożywa na nowo. Szkoda, że w nowobogackim stylu.

Czy naprawdę jakaś społeczność nie może w jakiś sposób zablokować/zgłosić swój protest przeciwko niszczeniu miejsc wyjątkowych? Z drugiej strony, dla urzędników to nie są żadnej miejsca wyjątkowe, jeśli nie są objęte jakąś dyrektywą. W starciu z gotówką inwestorów na pewno na ostatnim miejscu w kategoriach decydujących będzie piękno miejsca, ochrona dziedzictwa, itp. Poza tym, większość terenów coraz częściej odzyskują Łemkowie, a im z jednej strony nie można odmówić prawa do tych terenów...

Innymi słowy, w niezłej kropce zaczyna się nasz region zamykać...

_________________
--
Darek


Na górę
Post: 05-11-2009 20:42 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
frans pisze:
Zgadzam się z Jarkim.
Jedno jest pewne, gdyby Radocyna lezała w MPN to nikt by tam nie budował, a ci z kasą tym bardziej.

Nie za bardzo wiem z kim się zgadzasz :wink: , ale w zasadzie masz rację, choć do końca tego nie można być pewnym :P. Jak na razie w Ciechani nic nie budują, a raczej rozbierają, i to nawet historyczne pamiątki... :roll:

frans pisze:
Ochrona przyrody Darku to dla Ciebie skrajność :wink: ??

Też nie mam fachowej wiedzy na temat jaki wpływ (pozytywny dla przyrody) będzie miało zamknięcie doliny Ciechani, ale w takiej obłudnej postaci, gdy wyrzuca się turystów, których - jak wspomniał Wojtek - niebieskim szlakiem chodziło bardzo mało, a z drugiej strony jeździ się ciężkim sprzętem by wykosić łąki, a później zrolować skoszoną trawę, i robią to Ci co niby chronią przyrodę, to wybacz, takiej dwulicowej ochrony przyrody nie chcę :P. Najwidoczniej turyści wędrujący przez Ciechanie robili więcej hałasu niż te wszystkie ciągniki… :wink: . A że hałas przeszkadzał wilkom, niedźwiedziom, a nawet żubrom, które swego czasu zawitały w okolice Ciechani :wink: , to mamy to co mamy. Ale nie o Ciechani to temat, bowiem jej problem zabudowywania na razie nie dotyczy…
Więc frans, dla mnie ochrona przyrody nie jest skrajnością. Skrajnością jest rozżalona postawa Bartka, który stwierdził, że chce więcej zamkniętych dolin. Można i tak... Tylko nie pomyślał, że jak pozamykają wszystkie, to nie będziecie mieli już gdzie jeździć na wczasy :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: , no bo chyba tak szlachetne i prawe osoby nie będą łamać prawa i chodzić po terenie zakazanym do chodzenia :P. Pozostanie Wam muzeum MPN i oglądanie BN z okien samochodów poruszających się po drogach publicznych :wink:. No chyba, że wspomniany przez Bartka dyrektor wyda Wam odpowiednie glejty na poruszanie się wszędzie :wink: . Na to jednak bym nie liczył :).

Cóż… Mnie też się to nie podoba, że zabudowują doliny BN, i rozumiem Wasze prawo by tu napisać o niezadowoleniu z tego faktu. Ale podobnie Ci co tam budują, mają do tego prawo, bo chyba bez pozwoleń nie budują… Tak już jakoś ten świat jest ułożony i chyba nie mamy na to większego wpływu pisząc sobie na forum! Patrząc z historycznego punktu widzenia, kiedyś te tereny też nie były zamieszkane, aż wreszcie ktoś tu przyszedł i zaczął się osiedlać. Gdyby do tego nie doszło nie mielibyśmy łemkowszczyzny, natomiast rosła by puszcza karpacka :P . Teraz najwidoczniej przyszli nowi osadnicy, głównie chyba nizinni :P, może i oni są zalążkiem jakiejś grupy etnicznej :wink:, o której za kilka pokoleń będzie głośno :P.

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 05-11-2009 22:23 
Offline

Rejestracja: 21-05-2009 16:20
Posty: 50
Pomyliłem się, nie chodziło mi o Jarka, ale o Bartka Wadasa, z którego obecną postawą się jak najbardziej zgadzam.

Ciechania jest to teren badawczy i ciagniki są tam najwidoczniej niezbędne..

Pozdrawiam.


Na górę
Post: 05-11-2009 23:36 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
frans pisze:
Pomyliłem się, nie chodziło mi o Jarka, ale o Bartka Wadasa, z którego obecną postawą się jak najbardziej zgadzam.

No no, ale punktujesz u właściciela portalu :lol: . Ale wolno Ci, regulamin forum tego nie zabrania :wink:. Ja natomiast z jego stwierdzeniem i prośbą do dyrektora parku zupełnie się nie zgadzam!!! A co, wolno mi :P . Uważam, że to wyraz nie racjonalności, lecz żalu wobec bezsilności w sprawie zaistniałego faktu zabudowywania dolin BN...

frans pisze:
Ciechania jest to teren badawczy i ciagniki są tam najwidoczniej niezbędne..

Tak, tak, a świstak tam siedzi i wypisuje wyniki badań :P :P :P :P . Uchyl rąbka tajemnicy, bo widzę, że siedzisz w temacie, kogo tam badają lub co? Ja nie twierdzę, że trzeba kosić trawę kosami lub sierpami (bo kosić ją trzeba), zestawiłem tylko dla porównania turystę i ciągnik, zastanawiając się kto więcej "zamieszania" robi w Ciechani!

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 06-11-2009 06:28 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Zgadzam się w pełni z Darkiem. Co więcej gdybym miał "wór kasy" sam bym sobie kupił działeczkę w Radocynie czy innym Wołowcu i wybudował hacjendę. Dziwią mnie też trochę wypowiedzi tych co biadają nad Wołowcem... Doprawdy, nie rozumiem. Jak się pobuduje jeden czy dwu znanych ludzi to sza-sza ale jak parcelują resztę doliny w której i tak zniszczono już "krajobraz pustki" to larum...

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 07-11-2009 00:14 
Offline

Rejestracja: 30-05-2007 08:49
Posty: 89
Lokalizacja: Krzywa
uruloki pisze:
Dziwią mnie też trochę wypowiedzi tych co biadają nad Wołowcem... Doprawdy, nie rozumiem. Jak się pobuduje jeden czy dwu znanych ludzi to sza-sza ale jak parcelują resztę doliny w której i tak zniszczono już "krajobraz pustki" to larum...


Twoje prawo się dziwić. Z drugiej strony znajdź wśród swoich zacnych postów chociaż jeden, w którym się czemuś nie dziwisz :D ...

Chodzi mi tylko o przestrzenny kształt zabudowania doliny. Jest zdecydowana różnica miedzy tym co jest teraz, a tym co jest planowane. Staram się zrozumieć politykę Pani Wójt, zakładającą sprzedaż gruntów, jako jedyną możliwość pozyskiwania funduszy. Rozumiem też nieuchronność procesu "urbanizacji" BN, jednak co innego rozrzuconych po zboczu kilka domów, a co innego masa mini działek z różnorodnej formy zabudowaniami, nieprawdaż?

Tematu sławnych ludzi nie podejmę szeroko, wybacz. Nie mam bowiem do nich żadnego żalu. I z tego, co wiem nie wpływają oni w sposób negatywny na urok wsi, o którym m.in. traktuje niniejszy wątek.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl