Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-04-2024 02:35

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07-10-2014 22:38 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Powłóczyłem się po tytułowych górkach w tamtym i tym roku.
Nie będę opisywał szczegółów, a przedstawię tylko istotne, według mnie, spostrzeżenia.
Między Wysotą, a Jaworzynką, przez przełęcz miedzy nimi, przebiega szlak z Wysowej na Obicz. Znane są też dojścia na Jaworzynkę z tej przełęczy oraz od strony Koziego Żebra. Przedstawię inne warianty w tym masywie, których nigdzie nie znalazłem opisów.
Ja w tamtym roku idąc od Rotundy doszedłem do cm.w.48. Dalej miałem zamiar dojść do Wysowej. Z mapy wynikało, że najbliżej szlakami to trzeba zejść do Regetowa Górnego, skręcić w górę w stronę dzwonnicy i przed nią w prawo szlakiem rowerowym w stronę Wysowej. Zdecydowałem drogę jakoś skrócić. Nie ryzykowałem w tamtym roku od cm.w. 48 w górę przez Jaworzynkę. Wybrałem drogę poziomo w lewo, na pd. biegnącą poniżej cmentarza. Drogą tą w 10min. doszedłem do rowerowego. Na tym dukcie trzeba było uchylić 4 bramki w ogrodzeniach przegradzających drogę. Nie schodząc cmentarnym do Regetowa skraca się minimum 30minut w drodze do Wysowej.
W tym roku jednego dnia dwa razy zawitałem na Jaworzynkę. Spróbowałem od góry znaleźć skrót do cm.w.48, a później od dołu na Jaworzynkę. Pokluczyłem trochę po masywie i wywnioskowałem, że najszybciej od cm.w.48 na Jaworzynkę, ale również do Wysowej można dojść:
-od cmentarza w prawo, mijamy poziomo szlak zejściowy do Regetowa, i po 50m z tej poziomej drogi skręcamy ostro w górę widoczną ścieżynką. Nią, niekiedy prawie zanikającą, w 12 minut wydostałem się pod szczytową przełączkę, na drogę w pn grzbiecie Jaworzynki. Na szczyt z tego miejsca ok 12min.(szedłem na nos i kompas, GPS-u nie używam). Z tego grzbietu logiczne i prawdopodobne (nie sprawdzałem), jest zejście różnymi wariantami do Wysowej.
A na Jaworzynce w tamtym roku i raz w tym znalazłem się idąc z Wysowej przez cm.w.50, szczyt Wysoty( z trójnożnym słupem) , przeciąłem niebieski szlak w najwyższym jego punkcie(duża polana z kontenerem) i dalej na szczyt wygodną już drogą.
Od cm.w50 na Wysotą, na nos, wchodzę w 7min, dalej na niższy, pn.wsch.wierzchołek 5min. i na przełęcz ok.+12min. Dalej na Jaworzynkę ok.25-30min.

4 bramki o których wcześniej wspomniałem, które w ub. roku przechodziłem pierwszy raz, dalej istnieją, ale dwie są już zniszczone w stopniu pozwalającym przejście ich bez uchylania.

Cm.w48- cm.w.50 , to dwa mocno różniące się obiekty.
>48- zadbany, mocno od tamtego roku odnowiony na tegoroczne, niedawne uroczystości. Można powiedzieć wypieszczony, a wręcz przepieszczony.
>50 - inny świt. Cmentarz surowy, jeden z nielicznych co mają ogrodzenie z naturalnego łamanego kamienia. Autentyk. Prawie nic od ub.roku nie zmieniło się. Przybył słoik na wizytówki odwiedzających. Może wielu narażę się, ale 50 mocniej do mnie przemawia.
Tyle moich refleksji. Być może opisane warianty wielu zna, ale nigdzie nie znalazłem ich opisów. Chętnie poznam opisy innych wariantów w opisanym rejonie.


Na górę
Post: 10-10-2014 11:07 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Uzupełniam wyżej przedstawione info odpowiadając na pytania otrzymane poza wątkiem.

1. Nie błądziłem, a raczej nie zabłądziłem.
Takie chodzenie nazywam błądzeniem kontrolowanym. Uwielbiam takie poruszanie się po BN. Często tak praktykuję. Nie wracając do lat poprzednich, to w tym w roku, w maju, podobnie włóczyłem się idąc z Przymiarek do Deszna (patrz wątek > wodospady), czy też przemieszczając się z ...Wołtuszowej...Jawornik... Bania ...Lubatowa.

2.Droga biegnąca poniżej cm.w.48.
Jak pisałem wyżej, idąc nią na pn.zach. - kilkadziesiąt metrów- skręciłem z niej w lewo ostro w górę na Jaworzynkę.
Przed skręceniem przeszedłem się tą drogą, może z 200m, i zauważyłem, że skręca w lewo w górę. Zgadzam się więc, że może ona stanowić początek łatwiejszego, ale nie krótszego, dojścia do północnego grzbietu Jaworzynki. Nie sprawdzałem, nie pisałem. Wiesz na pewno, albo sprawdzisz, to napisz.

3. Pętla: Regetów- cm.48- Jaworzynka- Wysota- cm.50- przełęcz między Jaworzynką, a Obiczem- Regetów.
Czasowo przedstawiałoby się to następująco:
>Regetów, początek szlaku cmentarnego na cm.48.
+20min
>Cm.w.48.
+25min- moim, wyżej opisanym wariantem
>Jaworzynka.
+25min
>Przełęcz między Jaworzynką, a Wysotą ( ta na niebieskim szlaku, z kontenerem).
+25min
>Wysota.
+5min
>cm.50.
+10min.-zejście szlakiem cmentarnym
>szlak konny.
+ok.20min konnym (stokówką)w lewo do rowerowego(żółtego).
>szlak rowerowy biegnący od Blechnarki do Regetowa
+ok.40min rowerowym do Regetowa.
>Regetów- poniżej dzwonnicy.
Razem 170min, czyli 3godziny marszu. Dodać 1godz. postojów, to pętlę tą można zamknąć w 4godziny.
Dodając do tego Zdynia> Sidława>Regetów 1godz. i tą samą najkrótszą drogą powrót do Zdyni +1godz. (lub przez Rotundę 1/2godz. dłużej), łatwo policzyć ile trwała by pętla ze Zdyni do Zdyni.

Kalkulacja do której należy zrobić własne korekty(+-), bo jest zrobiona sumowaniem własnych czasów przez 59-latka z 14-15 kg plecakiem.
Gdyby zrobić sondaż podczas zlotu w Zdyni, jestem przekonany, że ok. 70-80% było na Rotundzie(cm.w.51), 40-60% na cm.w.48, a na cm.w.50? Przypuszczam, że ok.20-max30%.
Nic nie sugeruję. Pozdrawiam.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl