Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:40

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15-09-2014 17:47 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Witajcie

Możliwe, że odwiedzę Oderne. Jeśli już to chciałbym (jak zwykle nadmiarem czasu nie grzesząc) zobaczyć to i owo. Siedzę nad mapami, przeglądam portal i prosiłbym o wyjaśnienie położenia krzyży. Kapliczkę na skrzyżowaniu chyba powinienem znaleźć. Ale w tekście jest również mowa o krzyżu stojącym:
"...w "starym - wschodnim Odernem" między dwoma kasztanami, został postawiony w podziękowaniu za szczęśliwy powrót z pierwszej wojny światowej przez Stanisława Cichonia i zawiera błąd ortograficzny w napisie na nim umieszczonym..."
Jedyny jaki mi się udało znaleźć na mapach to na wschód od Odernego a na południe od wierzchołka Wierch (620). Tyle, że oznaczony jest po wschodniej stronie drogi, a na geoportalu tam żadnych drzew nie widzę. Natomiast na sztabówce z 75r jest rzeczywiście po zachodniej stronie. Czy to jest to miejsce czy też krzyża należy szukać w innym miejscu?

Drugi opisany jest jako znajdujący się:
...w lesie koło drogi prowadzącej do Kunkowej ("nowe - zachodnie Oderne" - koło masztu telefonii komórkowej, bardzo trudno znaleźć ten krzyż ponieważ nie jest oznakowany i znajduje się w gąszczu leśnym) ...
Niby maszt na nowych mapach jest, natomiast jest on IMHO za daleko od Odernego, z WIG-ówek prędej to miejsce bym pod Ujście Ruskie podciągnął. I znów sztabówka pokazuje krzyż przy drodze na Ujście, ok, 400m prawie dokładnie na południe od krzyżówki z kapliczką - zachodnia strona drogi. Czy to o ten krzyż chodzi? Z okolicy z krzyży w lesie kojarzę tylko krzyż przy drodze z Kunkowej do Ujścia pod Kopą, powinien być do namierzenia.

Pomiędzy Kopą a Czerteżykami (628) na mapie oznaczona równiez zabytkowa kapliczka - macie może zdjęcie?

I ostatnie pytanie - w Kunkowej na polach również oznaczony jest krzyż - na nowej mapie dokładnie pod nazwą wsi. Krzyż ten oznaczony mam również na innych mapach - co on upamiętnia? Zdjęcia również mile widziane :-)


Na górę
Post: 15-09-2014 23:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Dobry wieczór, Długi - w czasie mej ostatniej bytności w BN, wsiadłem w Gorlicach do autobusu i wysiadłem w Uściu Gorlickim, aby przejść żółtym szlakiem na Magurę (później pracowałem przy piramidzie na 58-ce). Poza tym, byłem zobligowany mojej znajomej z FB, Lucynce Radziak (Lucy Davis) do zrobienia zdjęć z Jej rodzinnej miejscowości - właśnie z Odernego. I tak :
1/ Zdjęcie kapliczki -

Obrazek

2/ Zdjęcie krzyża, które Lucynka nazwała "Demajowy krzyżem". A dlaczego ?
Tu zacytuję - "Lucy Davis - bo Demaj go postawil na swojej lace". Dookoła rzeczywiście rosną trzy drzewa ale nie są to na pewno kasztany...acha, jeszcze jedno - ten krzyż jest po lewej stronie drogi, jak idzie się do góry.

Obrazek

Na samym wierzchołku czyli na wzgórzu Wierch, jest nowy krzyż (zapewne Cię nie interesujący)

Obrazek

I to by było na tyle, jeśli moja pomoc może do czegoś Ci się przydać (na drugie pytanie - nie znam odpowiedzi, ponieważ szedłem tylko żółtym szlakiem).
A tak a' propos - nie ma Ujścia, jest tylko - Uście i nie ma Uścia Ruskiego - jest tylko Uście Gorlickie.

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 16-09-2014 08:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05-11-2009 09:22
Posty: 262
Lokalizacja: Uście Gorlickie
Witaj Długi,
A może zainteresuje Cię krzyż, na który natknąłem się dwa lata temu wędrując z Smerekowca do Odernego. Nie mogę podać współrzędnych geograficznych, bo wiesz, że mam z tym kłopot :), ale krzyż znajduje się w lesie na zachód od Kiczery (583), przy drodze leśnej dochodzącej do potoku Oderniewskiego.

https://plus.google.com/u/0/10136303939 ... 1292820947

pozdrawiam

_________________
Drzewo jest mocą, która powoli wznosi się ku niebu- Antoine de Saint-Exupéry Dębowy Jar


Na górę
Post: 16-09-2014 09:02 
Offline

Rejestracja: 08-10-2006 10:55
Posty: 16
Lokalizacja: Strzyżów /prawie Oderne
Długi, a propos wymienianych przez Ciebie krzyży w Odernem;
Pierwszy (Cichonia) znajdziesz jadąc (idąc?) drogą wzdłuż potoku z Uścia do Nowicy na początku Odernego, miniesz mostek (przy którym notabene zmarł hrabia Juliusz Dzieduszycki), następnie zabudowania rodzinnego gospodarstwa Lucynki i zaraz za nimi na górce zauważysz odchodzącą w lewo drogę gruntową prowadzącą przez bród wprost na krzyż.
Drugi (Babci Magdaleny) jest krzyżem niezbyt starym z 1956 r dlatego nie znajdziesz go na starych sztabówkach – znajduje się po lewej stronie głównej drogi prowadzącej z Uścia do Szymbarku (Kunkowej) na wysokości masztu telefonii komórkowej na tzw Kamiennym Horbku. Przy maszcie wejdziesz w lewo w las i tam w niewielkiej odległości ok. 20 m (?) zobaczysz krzyż.
Trzeci (Demaja) znajduje się po ,lewej stronie drogi wiodącej z Uścia przez Oderne do Nowicy kilkaset metrów przed szczytem Wierchu wśród drzew.
Ostatni zaprezentowany przez Andy500 nowy krzyż jest już w Nowicy ale został postawiony w tym roku na miejscu zniszczonego krzyża z lat 60 –tych. Wcześniej w tym miejscu był krzyż, którego rodowód sięga połowy XIX w – znajduje się bowiem na mapach, na których brak jeszcze Odernego.
Długi, jeżeli będziesz w tej okolicy to 100 m od tego ostatniego krzyża po prawej stronie znajdziesz szklankę zimnej wody a może będzie okazja pogadać. Pozdrawiam


Na górę
Post: 16-09-2014 10:47 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Wygląda na to, że rzeczywiście zaczynam się gubić :-(
Krzyż Cichonia wg opisu ze strony jest we wschodniej części Odernego - tekst pisany przez osobę pochodząca z Odernego a sprzeczne jest to z tym, co Andy500 pisał o krzyżu wśród drzew jako o Demajowym, zresztą potwierdza to również Adam Baniak.
Krzyż Cichonia - wygląda na to, że trzeba będzie nadłożyć drogi, co jak co ale ten muszę odwiedzić, choćbym po ciemku miał wracać. Niestety z powodu napiętej trasy nie będę w stanie zahaczyc o krzyż Babci Magdaleny jak również krzyż podany przez Łukasza :-(
Tym bardziej, że już coś zaczyna mi być sucho w gardle i mam w planach szklanką wody nie pogardzić - tyle że nie wiem dokładnie gdzie to - na winklu żółtego? Miejscówka pasowała by mi, bo zasięgnąłbym informacji o Odernym jeszcze przed jego zwiedzaniem.
Najwyżej dopytam ;)

P.S. Andy500 - nie tylko mi trafił się błąd Uście->Ujście, co zresztą nie zmienia faktu, że to błąd. Poprawię się ;)


Na górę
Post: 16-09-2014 12:23 
Offline

Rejestracja: 08-10-2006 10:55
Posty: 16
Lokalizacja: Strzyżów /prawie Oderne
Pozwolisz Długi, że jeszcze raz wyjaśnię: do Odernego z Uścia możesz dojechać dwiema drogami:
Pierwsza – z Uścia kierunek Konieczna, po 1 km od ronda skręcasz w lewo (Szymbark) i jedziesz prosto na szczyt Kamiennego Horbka. Tam przy zakręcie drogi w lewo, przy maszcie telefonii jest w lesie krzyż „Babci Magdaleny”. Dalej droga prowadzi nad Odernem do Szymbarku .
Druga – skręcasz także na Szymbark, ale po ok. 100 m w prawo (Nowica 6km). Po kolejnych ok. 3 km za mostkiem docierasz do pierwszych zabudowań Odernego (stara część wschodnia, miejsce huty szkła). Niecałe 100 m za domem rodzinnym Lucyny (pierwszy po prawej) znajdziesz dróżkę w lewo do krzyża „Cichonia” między kasztanami. Kontynuując jazdę drogą do Nowicy docierasz do skrzyżowania przy byłej szkole – po lewej stronie łuku drogi kapliczka z ok. 1956 r. Ostry zakręt w prawo i wspinasz się na szczyt Wierchu – po drodze po lewej kaplica z 1898 r z cmentarzem z roku 1922 a następnie agrafka – zakręt w prawo i ostry w lewo – kilkadziesiąt metrów za nim krzyż „Demaja” z ławeczką do odpoczynku dla strudzonego wędrowca. Dalej po ok. 1 km szczyt wierchu – nowy krzyż w Nowicy i kilkadziesiąt metrów za nim po prawej szklanka wody.
Do zobaczenia - ale niestety jutro wyjeżdżam po południu a wrócę chyba w sobotę.
Pozdrawiam


Na górę
Post: 16-09-2014 13:00 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Teraz już jasne, nie mogłem zrozumiec, że częścią wschodnią jest to, co dla mnie przeglądającego mapy jest częścią południową :-)
Adam Baniak pisze:
...Do zobaczenia - ale niestety jutro wyjeżdżam po południu a wrócę chyba w sobotę.

Heh, na razie sam nie wiem, kiedy będę w tych regionach. Jak się źle poskłada, to czasem może to być i przyszły rok, jeśli będę musiał poczekać na dłuższy dzień...
Pzdr, Dlugi


Na górę
Post: 16-09-2014 14:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Wracając do dyskusji o krzyżach w Odernem - nie miałem zbyt wiele czasu (wysiadłem w Uściu ok.16-tej a do przejścia miałem ok.3 godz.) aby nie rozglądać się poza żółtym szlakiem. Wspomniałem o krzyżu Demajowym tylko dlatego, że był on po prostu po drodze.
Dochodząc do połączenia żółtego szlaku z zielonym (ok. 500 m), spotkałem coś tak dziwnego, że chwyciłem za aparat i zrobiłem zdjęcie -

Obrazek

Jest to dom, położony na grzbiecie wzniesienia, na wys. ok 650 m n.p.m. - przed czterema laty nie było go, a jest to zapewne dom letniskowy ( świetnie widoczny na geoportalu).
I tu zachodzi zasadnicze pytanie - kto zezwolił na budowę tego domu ? istnieje przecież coś, co się nazywa "ochroną krajobrazową".

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 21-09-2014 16:20 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Korzystając z przebywania w okolicy (niestety krótkiej, jeszcze pić mi się nie chciało ;) ) postanowiłem spróbować znaleźć krzyż Cichonia - pozwoliło by mi to w przyszłości zaoszczędzić trochę sił i czasu na spotkanie.
Nie wiem, czy mi się to udało - Adam, to jest ten krzyż? Niby się zgadzało miejsce, kasztany, błąd. Ale wątpliwości budzi data. Krzyż miał być postawiony z wdzięczności za powrót z WW, choć równie dobrze mógł być ufundowany w 1943r...
Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 21-09-2014 17:26 
Offline

Rejestracja: 08-10-2006 10:55
Posty: 16
Lokalizacja: Strzyżów /prawie Oderne
Tak, dobrze trafiłeś.
To ten krzyż - niestety, poza tekstem Lucynki nie znam (jeszcze) dokładnej jego historii. Także frapuje mnie data na nim, mam jednak nadzieję na wyjaśnienie tego problemu w rozmowie z pewnym mieszkańcem Odernego, którego przodkowie byli sąsiadami Cichoniów.
Jak będę coś wiedział - napiszę.
Pozdrawiam


Na górę
Post: 23-10-2014 11:11 
Offline

Rejestracja: 08-10-2006 10:55
Posty: 16
Lokalizacja: Strzyżów /prawie Oderne
Minął miesiąc od ostatniego wpisu ale obiecałem informację na temat „krzyża Cichonia”. Oto co dowiedziałem się w rozmowach z p. Augustem Cenkrem z Biecza (uczestnikiem uroczystości poświęcenia tego krzyża) oraz Jadwigą Matałą z Odernego, która wraz z ojcem Michałem dokonała ostatniej renowacji krzyża tuż przed śmiercią Ojca w 2004 r:
Stanisław Cichoń był sanitariuszem w czasie I wojny światowej. W czasie walk prawdopodobnie na terenie Austrii usiłował uratować rannego żołnierza na polu walki. Kiedy znajdował się w jego pobliżu wybuchł granat w bardzo bliskiej odległości. Stanisław nie odniósł żadnego szwanku, uratował rannego a całe wydarzenie uznał za cud. Z dużym opóźnieniem (prawie 30 lat) w pobliżu swego domu wystawił skromny krzyż drewniany jako wotum dziękczynne za uratowanie życia. Poświęcenia dokonał ks. Teofil Świątek 31 sierpnia 1943 r z procesją po popołudniowych nieszporach – stąd data na inskrypcji „ Na chwałę Chrystósa Króla 1943”. Uroczystości towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda.
To tyle – natomiast z innego wątku i informacji sąsiada dowiedziałem się o obecności Długiego na moich włościach. Niestety nie znaleźliśmy się w tym samym czasie w tym samym miejscu i ze szklanki wody nici. Bardzo mi przykro, mam jednak nadzieję, że w roku przyszłym do spotkania dojdzie. Pozdrawiam.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl