Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 21:38

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Smereczne
Post: 27-08-2009 09:41 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Witam

Mam nadzieję że uda mi się w sobote zaliczyć przy okazji odcinek szlaku Olchowiec-Tylawa. Przeglądając informacje n/t tego odcinka znalazłem na forum zdjęcie podpisane " Smereczne - krzyż z 1894 roku. Jedyny zachowany we wsi Smereczne. Trudny do odnalezienia." http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/galeria&table=bn_miejscowosci&ID=120&picture=20&iID=3567
Może mnie ktoś nakierować bliżej na to miejsce?
Chodzi mi o jakiekolwiek wskazówki, jakie mogłu by mi pomóc w znalezieniu tego miejsca, na mojej mapie nie mam zaznaczone nic - chyba że to jest obok Kasarni?

Pozdrawiam
Dlugi


Na górę
 Tytuł: Re: Smereczne
Post: 27-08-2009 10:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
Krzyż jest zaznaczony na mapie Krukara Dukla i okolice. Znajduje się przy starej drodze (nie przy szlaku!) do Wilszni, około 100 m na zachód od ruin strażnicy i około 300 m na wschód od przełęczy (gdzie znajduje się granica PN), na prawym brzegu potoku dopływającego do Wadernika.
Powodzenia
as

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
 Tytuł: Re: Smereczne
Post: 07-09-2009 12:59 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Witam

Wczoraj przy okazji przeszedłem odcinek Olchowiec - Tylawa. Posługiwałem się mapą z Compass-u i nie wiem czy ona zawiera błędy czy ja nie znalazłem w terenie, a mianowicie:
1. Cerkwisko w Wilszni - jest jeszcze jakiś ślad po nim w terenie? Na w/w mapie jest zaznaczone na brzegu Moczarnika, po jego drugiej stronie miał być cmentarz. W przewodniku o BN W. Krukara i P. Lubońskiego piszą, że powinien być krzyż o 300m od szlaku - wbiłem się na pewno więcej i z jednej strony i z drugiej (na zboczu) ale nie znalazłem nic :-(
2. Kasarnia w Smerecznem - na miejscu oznaczonym na mapie znalazłem krzyż (ten jedyny w Smerecznem), szukałem po krzaczorach ruin kasarni ale nic nie widziałem. Idąc dalej natknąłem się na ruiny ale mam wątpliwości. Z grubsza patrząc nie widać żadnych innych pozostałości a te które są bardziej wyglądają mi na ruiny jakiegoś stanowiska wartowniczego (?) - w każdym bądź razie niedużej budowli. Czy właściwa kasarnia zniknęła już z powierzchni ziemi czy znów błąd na mapie?

Czy można znaleźć jakieś zdjęcia z Wilszni bądź ze Smerecznego za czasów jak jeszcze istniały?
Czy wiecie coś więcej o tej kapliczce która jest koło kasarni?

Pozdrawiam, Dlugi


Na górę
 Tytuł: Re: Smereczne
Post: 08-09-2009 21:57 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Dlugi pisze:
Witam
1. Cerkwisko w Wilszni - jest jeszcze jakiś ślad po nim w terenie? Na w/w mapie jest zaznaczone na brzegu Moczarnika, po jego drugiej stronie miał być cmentarz.

Cerkwisko na mapie Compassu jest dobrze zaznaczone. Z tego co pamiętam, to jest przeważnie zarośnięte, ale ślady czegoś w rodzaju podmurówki można odnaleźć.
Dlugi pisze:

W przewodniku o BN W. Krukara i P. Lubońskiego piszą, że powinien być krzyż o 300m od szlaku - wbiłem się na pewno więcej i z jednej strony i z drugiej (na zboczu) ale nie znalazłem nic :-(

I dobrze piszą :P , bo tam właśnie jest krzyż o który pytasz... Idąc szlakiem ze Smerecznego do Olchowca, po przekroczeniu potoku we Wilszni już, wychodzi się na drogę utwardzoną. Tu trzeba skręcić w lewo, przekracza się potoczek, a obok fundamenty dawnego mostku i łukiem droga prowadzi w prawo. Po lewej mija się cerkwisko i idzie się dalej drogą. W pewnym momencie trzeba zejść z tej drogi, nazwijmy ją główną :P i skręcić w prawo na boczną drogę. Po przekroczeniu potoku widać już krzyż. A nawet jakbyś poszedł cały czas główną drogą, to patrząc w prawo krzyż także jest widoczny. Oto ten widoczek, z zastosowaniem lekkiego przybliżenia :) Obrazek
Jedyną mapą jaką znam, na której ten krzyż jest zaznaczony to mapa: Powiat Jasielski Compassu, choć krzyż powinien być zaznaczony po drugiej stronie potoku. Ale to już drobnostka :P .

Dlugi pisze:
2. Kasarnia w Smerecznem - na miejscu oznaczonym na mapie znalazłem krzyż (ten jedyny w Smerecznem), szukałem po krzaczorach ruin kasarni ale nic nie widziałem. Idąc dalej natknąłem się na ruiny ale mam wątpliwości. Z grubsza patrząc nie widać żadnych innych pozostałości a te które są bardziej wyglądają mi na ruiny jakiegoś stanowiska wartowniczego (?) - w każdym bądź razie niedużej budowli. Czy właściwa kasarnia zniknęła już z powierzchni ziemi czy znów błąd na mapie?

Czy można znaleźć jakieś zdjęcia z Wilszni bądź ze Smerecznego za czasów jak jeszcze istniały?

To co znalazłeś, to prawdopodobnie tylko kaponiera flankująca właściwą strażnicę. W Magurach '00 jest artykuł o Niemieckich strażnicach granicznych i są tam zdjęcia strażnicy ze Smerecznego, która jest (była) znacznie większa niż te ruiny na poniższym zdjęciu, na które i Ty pewnie się natknąłeś.
Obrazek

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
 Tytuł: Re: Smereczne
Post: 09-09-2009 19:57 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Darek Z. pisze:
Dlugi pisze:
W przewodniku o BN W. Krukara i P. Lubońskiego piszą, że powinien być krzyż o 300m od szlaku - wbiłem się na pewno więcej i z jednej strony i z drugiej (na zboczu) ale nie znalazłem nic :-(

I dobrze piszą :P , bo tam właśnie jest krzyż o który pytasz... Idąc szlakiem ze Smerecznego do Olchowca, po przekroczeniu potoku we Wilszni już, wychodzi się na drogę utwardzoną. Tu trzeba skręcić w lewo, przekracza się potoczek, a obok fundamenty dawnego mostku i łukiem droga prowadzi w prawo. Po lewej mija się cerkwisko i idzie się dalej drogą. W pewnym momencie trzeba zejść z tej drogi, nazwijmy ją główną :P i skręcić w prawo na boczną drogę. Po przekroczeniu potoku widać już krzyż. A nawet jakbyś poszedł cały czas główną drogą, to patrząc w prawo krzyż także jest widoczny.

Szedłem z kierunku Olchowca na Tylawę. Przy zaznaczonym cerkiewisku skręciłem ze szlaku na starą drogę (którą później szedłem aż na przełęcz). Zaraz po skręcie na tę drogę musiałem przejść Moczarnik i to było koło ruin mostku. Za Moczarnikiem poszedłem drogą w kierunku granicy ale po ok. 250-300m zawróciłem i po przejściu na lewy jego brzeg znów przeszedłem podobny odcinek, ale zobaczyłem tylko młodnik. Teraz myślę że za szybko zawróciłem :-( Tak to jest jak się spieszy człek na autobus.
Darek Z. pisze:
Dlugi pisze:
2. Kasarnia w Smerecznem - .....
Czy można znaleźć jakieś zdjęcia z Wilszni bądź ze Smerecznego za czasów jak jeszcze istniały?

To co znalazłeś, to prawdopodobnie tylko kaponiera flankująca właściwą strażnicę. W Magurach '00 jest artykuł o Niemieckich strażnicach granicznych i są tam zdjęcia strażnicy ze Smerecznego, która jest (była) znacznie większa niż te ruiny na poniższym zdjęciu, na które i Ty pewnie się natknąłeś.

Gdzieś można zdybać te Magury?
Dzięki za podpowiedzi :-)


Na górę
 Tytuł: Re: Smereczne
Post: 09-09-2009 20:33 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Dlugi pisze:
Gdzieś można zdybać te Magury?


tutaj - http://tnij.org/lemko wszystkie artykuły są - oprócz interesującego Ciebie :(

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł: Re: Smereczne
Post: 09-09-2009 21:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23-02-2009 15:52
Posty: 389
Magury'00, jeszcze początkiem sierpnia można było zdybać w bazie SKPB w Regetowie Wyżnym.

_________________
Góry, strumienie, sioła,
chciały iść z Fewroniom, Klementijom.
Zostały.
Słońce poszło.


Na górę
 Tytuł: Re: Smereczne
Post: 09-09-2009 21:17 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
http://www.rewasz.com.pl/php/strony/dan ... sza=st_m00

po 12 pln :D

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł: Re: Smereczne
Post: 10-09-2009 04:59 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Thx :-)

Wygląda na to, że jeszcze tutaj można zakupić - trochę taniej :-)


Na górę
 Tytuł: Re: Smereczne
Post: 10-09-2009 05:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
u mnie w domu Magury 00 kosztują 12 zyły... :D

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
 Tytuł: Re: Smereczne
Post: 10-09-2009 06:54 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Adres taki jak na stronie organizacji? Troche za daleko ode mnie, nie wybieram się w te rejony, choć widzę że warto by było, niestety brak dobrej komunikacji na wypad jednodniowy :-(.
Istnieje mozliwość zakupu u Ciebie z płatnością przelewem bądź za pobraniem?


Na górę
 Tytuł: Re: Smereczne
Post: 22-11-2020 12:05 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Smereczne.
Nowe się dzieje, wygląda to pozytywnie, zmiany spore - ciężko było mi się połapać w otoczeniu, jakie pamiętałem.
Przy dzwonnicy powstała wiatka z możliwością przespania się na stryszku. Zrobione porządnie, nawet zmiotka i śmietniczka jest (ciekawe jak długo...).
Największe zmiany przy kasarni - właściciel zabrał się za jej odbudowanie (sic!). Tego obszaru nie poznałem, otoczenie gruntownie się zmieniło, okazało się że za kasarnią była jeszcze stajnia, potoczek ujęty w karby przepływał przez nią zabierając nieczystości kanałem, który przykryty był macewami (na ten temat Szymon mógłby coś powiedzieć - skąd, gdzie trafią).
Generalnie właściciel części doliny (tak wynika z informacji, jakie przekazali tam pracujący) sporo kasy tu wkłada - odkrzaczony przyczółek mostu, ma być odkrzaczony stary przebieg drogi, studnie są czyszczone (tego za bardzo nie rozumiem...), kasarnia odbudowana. Jakie będzie jej przeznaczenie - zobaczymy. Pewnie będzie musiała na siebie zarabiać, choć wolałbym turystycznie...
Obrazek
Poniżejzdjęcie z zarysem fundamentów kasarni, zabudową nad piwnicą a folią przykryte są macewy
Obrazek


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl