Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 13:18

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 23-04-2006 13:24 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Podczas ostatniej wędrówki po Beskidzie Niskim dotarłem na szczyt Ostrej Góry. Byłem mile zaskoczony stanem zachowania systemu okopów i gniazd karabinów z lat I Wojny Światowej. Z uwagi na umówione spotkanie z działaczem łemkowskim nie udało mi się zlokalizować początku jak i końca tych umocnień obronnych.
Chciałem zapytać czy potraficie wskazać tak dobrze zachowane miejsca będące świadkami walk z obu wojen na terenie Beskidu.
Interesuje mnie również czy udało się komuś z Was znależć jakieś "gadżety" będące świadkami historii.
Wiem, że na przykład na zboczu Koziego Żebra czy Nad Tysowym znajdowano elementy samolotów, które uległy katastrofie.
Może komuś udało się znależć elementy uzbrojenia czy amunicję.
Na pewno cmentarze wojskowe są także miejscem ciekawych znalezisk.
Pogoda zachęca do wędrówek i pora w końcu zacząć patrzeć pod nogi.

Pozdrawiam


Na górę
 Tytuł: znaleziska
Post: 23-04-2006 21:50 
Offline

Rejestracja: 10-04-2006 23:15
Posty: 90
Lokalizacja: z łąk malowanych zbożem rozmaitem
Okopów czy "gadżetów" z wojen jest na terenie Beskidu mnóstwo ale zaniepokoiło mnie jedno twoje zdanie - "Na pewno cmentarze wojskowe są także miejscem ciekawych znalezisk " na miłość boską jeśli jesteś jednym z poszukiwaczy rozkopujących nekropolie wojenne ( a takich nie brakuje ) to nie chcę mieć z tobą nic wspólnego. Dwa lata temu miałem " przyjemność" widzieć efekt pracy takich osób na górze Patryja koło Baligrodu w Bieszczadach. Cały szczyt jest tam pokryty grobami poległych które wówczas wyglądały jakby koparka łańcuchowa dwa dni tam pracowała. Saperki, buty, pasy, onuce, i nawet o zgrozo kości ludzkie można było zbierać jak grzyby. I to wszystko dla kilku klamer od pasa itp. Nie jestem w stanie wyrazić ogromu pogardy jaką czuję do tych ludzi.
Mam jedynie nadzieję, że ty do nich nie należysz.


Na górę
 Tytuł:
Post: 21-05-2006 17:46 
Offline

Rejestracja: 31-08-2005 20:34
Posty: 277
Aby przewlekłość doczesna nie uczyniła stanu prawdy wątpliwym nimniejszym wszem przytomnym do wiedzenia podaje co nastepuje:

Nie uważam się, a co ważniejsze nie jestem jakimś destruktorem czy hieną cmentarną która eksploruje miejsca tragedii sprzed lat.
Trzeba wiedzieć, że istnieje grono ludzi zarażonych bakcylem poszukiwania.
Nie widzę nic niestosownego w tym hobby (byle nie przerodziło się w zwykły biznes)
Istnieją ludzie którzy amatorsko zajmują się zdobywaniem wiedzy na temat przebiegu operacji wojskowych, mają orientację jakie jednostki gdzie przebywały, gdzie walczyły, znają się na broni czy odznaczeniach, mają pojęcie o etnografii, wiedzą dużo o wysiedlonych wsiach.

Niedawno Jarek Surowiczny przekazał mi informację o odnalezionym półtonowym dzwonie.
Jak mi się udało ustalić ów dzwon odkryty przez pana Marka zamieszkałego na pograniczu BN i Bieszczad znajdzie swoje miejsce na parawanowej dzwonnicy w parku etnograficznym w Sanoku. Dzwon został wykonany w Przemyślu na wystawę Paryską która odbyła się w 1927 roku.
Inny przykład mówi o odnalezieniu dużej ilości pasów żołnierskich, które po prostu składowano i wyrzucono przy stacji kolejowej na którą zwożono ciała poległych, aby je później przetransportować na powstające cmentarze wojenne.
Ostatnio przebywając w BN (między innymi chciałem zobaczyć dwa nieoznaczone na mapie cmentarze z I wojny) idąc od MB lipowskiej w kierunku vojenskich cintorinów spotkałem ludzi którzy pokazali mi garść precjozów które wiosną można znaleźć na miejscu walk zimowych 1914/1915 w Karpatach.
Jak zakładałem ten wątek to głównie o czymś takim myślałem.

Odkrywców podzieliłbym na dwie kategorie:
- tych co to nie rozkopują grobów i nie wchodzą na teren cmentarzy, a jeśli gdzieś w terenie natkną się na przysypanego liśćmi żołnierza postawią symboliczny krzyż by było wiadomo, że leży tam człowiek. Bywa, że zgłaszają znalezisko austriackiemu Czarnemu Krzyżowi czy konserwatorowi zabytków.
- tych co to rozkopią miejsce znalezienia zwłok zabiorą co wartościowsze rzeczy ( „nieśmiertelniki”, dystynkcje, odznaczenia, bagnet, karabin, drobiazgi znajdujące się w kieszeniach , czy torbie, monety) aby później sprzedawać.
Na terenie BN jest recesja i niektórzy sprzedają wykopaliska w skupie złomu.
Ten proceder trudno usprawiedliwić, powinno się dążyć do tego aby likwidować przyczyny takiego postępowania bo walka ze skutkami przypomina walkę z wiatrakami.

Moim zdaniem ta penetracja odbywa się na pograniczu prawa, bo np. wejście na teren LP celem eksploracji powinno następować za zgodą administratora, znalezienie broni powinno być zgłoszone policji a w przypadku odkrycia wypada poinformować konserwatora.
Niby szukać wolno ale to co znajduje się w ziemi należy do państwa.

Moim celem nie jest propagowanie działalności odkrywczej na własną rękę lecz zasygnalizowanie, że taki proceder ma miejsce.
Trzeba także pamiętać o fizycznym niebezpieczeństwie ( niewybuchy czy niewidoczne studnie)

Jak ten wątek zakładałem to byłem w drodze z trzysta osiemdziesiątego czwartego na "Mogiłę mogił", aby jak się później okazało zobaczyć preludium do dalszych zniszczeń które miało miejsce w okolicach rocznicy śmierci Piłsudskiego i przewrotu majowego. To też mnie bulwersuje, choć na pytanie: Marszałek Piłsudski - wielki mit czy prawdziwa wielkość? osobiście odpowiem twierdząco i nie rozumiem działania ludzi którzy pokazują swoją antypatię przez działo zniszczenia.


Na górę
 Tytuł:
Post: 21-05-2006 20:52 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Ten proceder trudno usprawiedliwić, powinno się dążyć do tego aby likwidować przyczyny takiego postępowania bo walka ze skutkami przypomina walkę z wiatrakami.

Wręcz przeciwne mam zdanie. To popyt kreuje podaż rzeczy kradzionych nieboszczykom... Ileż bowiem nieśmiertelników (Todeskapseln) można znaleźć na strychach (bo i strychów coraz mniej) - a nowe na Allegro się pojawiają i ktoś je kupuje. Z tym jest jak z narkotykami i dilerami. Bez popytu nie byłoby dilerów. Najprostszym rozwiązaniem które może zacząć realizować każdy, w swoim małym wydaniu, jest nie kupowanie tych rzeczy, oraz kpina i szyderstwo z tych którzy to kupują. Jak wszystko popyt na np. nieśmiertelniki jest wywołany swoistą "modą" a więc należy wywołać "antymodę" albo modę na zachowanie przeciwne.
Bardzo także się mylisz jeśli myślisz że ACK dostaje od poszukiwaczy masowo namiary na znalezione pochówki. Są to niestety nieliczne przypadki, przy czym informacja ta jest najczęściej niepełna choćby z tego względu że "poszukiwacz" nikogo nie zaprowadzi na miejsce znaleziska z racji tego że pragnąłby zachować anonimowość - proceder ów jest przecież nielegalny.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-06-2006 18:37 
Offline

Rejestracja: 22-02-2006 21:10
Posty: 25
Lokalizacja: Gorlice
A gdzie dokładniej mają być te szczątki samolotu?? Jestem z Gorlic i u nas w lesie (przechodząc przez most wiszący w Gliniku) jest dść dużo okrągłych dziur w ziemi. Zastanawiałem się zawsze czy są to leje po bombach czy może jakieś okopy. Nie znam się na tym i jestem bardzo ciekawy waszego zdania.

_________________
Tutaj chce żyć-tylko trzeba mieć za co :(


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-06-2006 13:30 
Offline

Rejestracja: 21-10-2005 16:38
Posty: 85
Lokalizacja: Rożnowice
Apropo wspomnianego dzwonu z Balnicy, jest na ten temat artykuł w ostatniej Polityce (nr 23 (2557), pt. Cisza Spiżu. Co prawda nie przeczytamy tam wielu nadzwyczaj odkrywczych rzeczy, ale jak widać, sam temat "poszukiwania zakopanych skarbów" chyba faktycznie staje się poruszany na coraz szerszą skalę..


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl