Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:30

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 17 8 9 10 11 Następna
Autor Wiadomość
Post: 07-12-2010 19:57 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Lucyna pisze:
Jedyne co mi przed sekundą przyszło do głowy to opowieść z okolicy Wołosianki na dzisiejszej Ukrainie o tym jak postępował niedźwiedź ludojad po tym jak mu trupów zabrakło po przejściu frontu w I wojnie św. To jednak jest opowieść niefajna.
dajesz dajesz moderatorko :D

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 07-12-2010 22:13 
Offline

Rejestracja: 21-05-2009 16:20
Posty: 50
Do Lucyny

Jestem ciekawy skąd ma Pani informacje na temat:
-ilości watah na terenie BN (według pani 3)
-ilości niedźwiedzi na terenie MPN (według pani 2)
-ilości zjadanych jeleni przez jednego wilka (według pani do 100 sztuk)

Według mnie są to bzdury!!!


Na górę
Post: 07-12-2010 23:38 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
A wg Ciebie frans, jak się sprawa ma z odpowiedziami na te pytania:

ile watah pokrywa się terytorialnie z MPN (zachodzi rewirem na teren MPN)?
ile niedźwiedzi przeciętnie rocznie obserwuje się na terenie MPN (i bezpośrednio przy)? (bo o gawrujących to nie wiem czy ktokolwiek zna "dokładną" liczę i czy w ogóle regularnie któryś misiek gawruje)
ile wilk wcina jeleni (średnio - rocznie)?

Jak piszesz, że bzdury, to proszę sam odpowiedz na te pytania.


Na górę
Post: 08-12-2010 06:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Wbrew pozorom na te pytania bardzo łatwo odpowiedzieć.
1. Wilki - szkolenia od 10 lat prowadzone m.in. przez dr. Śmietanę z IOP, warsztaty i konferencje poświęcone sieci NATURA 2000 w których brałam udział, a na których prezentowano wyniki badań w tym dna i inwentaryzacji, dane z ubiegłego roku. Dane podał mi i to kilkakrotnie dr. Śmietana. Warto też sięgnąć po broszurę, która wydał IOP "Natura 2000 w Karpatach Bieszczady", tam także podane są dokładnie dane ile zwierząt żyje na terenie sieci NATURA 2000 w Bieszczadach.
2. Szkolenie w MPN prowadzone przez panią Gładysz i Jarka, zapomniałam nazwiska :oops: zajmującego się w tym parku siecią NATURA 2000.
3. Henryk Okarma "Wilk monografia przyrodnicza"

Teraz proszę mi odpowiedzieć na jakiej podstawie zarzuca mi Pan mówienie nieprawdy.


Na górę
Post: 08-12-2010 06:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
felek89 pisze:
Lucyna pisze:
Jedyne co mi przed sekundą przyszło do głowy to opowieść z okolicy Wołosianki na dzisiejszej Ukrainie o tym jak postępował niedźwiedź ludojad po tym jak mu trupów zabrakło po przejściu frontu w I wojnie św. To jednak jest opowieść niefajna.
dajesz dajesz moderatorko :D

Sie robi Szefie.
Na razie szukam tej opowieści w "Płaju", tam chyba opublikowano fragment pamiętnika myśliwego, który brał udział w polowaniu na ludojada. Muszę powołać się na źródło, bo jak opowiadałam o tym Koledze leśnikowi-naukowcowi to parsknął śmiechem. :)
Jeżeli lubisz opowieści o zwierzakach to polecam Ci wyjątkowo ciekawą książkę Edwarda Marszałka "Las pełen zwierza" wydaną przez Ruthenus. Kosztuje 29 zł, jest przeciekawa i pięknie wydana, bardzo bogato ilustrowana, prawdziwa perełka.


Na górę
Post: 08-12-2010 14:04 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Aaa, BN a nie w MPN. Jestem monotematyczny, przepraszam. To nie wiem ile w całym BN. Mówimy o pojemności siedliskowej (ile zmieści się watah w powierzchni BN), czy o zachodzeniu terytoriów watah? Mi też się wydaje, że w BN więcej niż 3 watahy, w parku, to tak... a do broszurki sobie dziś zerknę, bo przy sobie nie mam. W SDF obszaru przy wilku podano 60 osobników.

http://natura2000.gdos.gov.pl/natura200 ... 180001.pdf

ale chyba odeszliśmy od meritum... panowie myśliwi, mówią, że trzeba strzelać, bo robi się niebezpiecznie.. prawda to czy...

:wink:


Na górę
Post: 08-12-2010 15:00 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Foldery wydane przez IOP dostępne są tu:

http://www.iop.krakow.pl/karpaty/Folder ... ictwa.html

i na stronach 28 - 29 niedostępnego już w wersji drukowanej folderu Bieszczady możemy przeczytać:
Cytuj:
Wilk, najbardziej chyba znany drapieżnik, żyje w grupach rodzinnych zwanych watahami. Wielkość terytorium jednej watahy wilczej wynosi w Polsce od 150 do 300 km2 i zależy od zagęszczenia ofiar, którymi są ssaki kopytne, głównie jelenie. Przy braku naturalnego pokarmu wilki zabijają zwierzęta gospodarskie, a nawet psy. Ślady aktywności wilków w terenie to tropy, znakowania (drapania) na skrzyżowaniach dróg, odchody, resztki zabitych ofiar. W Bieszczadach żyje 7 wilczych watah, co daje ok. 35-40 osobników.


Na górę
Post: 08-12-2010 15:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-03-2009 09:14
Posty: 277
Lokalizacja: Gdańsk
[quote=znakowania (drapania) na skrzyżowaniach dróg][/quote]

To wiadomo nareszcie, dlaczego ta droga przez Żydowskie taka.

A poważnie, to jest po prostu grzebnięcie łapą w piasku, tak?
Ciekawe, czy dla turysty jest coś takiego do zauważenia
w terenie.

Szy.

_________________
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie
www.znajkraj.pl


Na górę
Post: 08-12-2010 15:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Rysiek pisze:
Aaa, BN a nie w MPN. Jestem monotematyczny, przepraszam. To nie wiem ile w całym BN. Mówimy o pojemności siedliskowej (ile zmieści się watah w powierzchni BN), czy o zachodzeniu terytoriów watah? Mi też się wydaje, że w BN więcej niż 3 watahy, w parku, to tak... a do broszurki sobie dziś zerknę, bo przy sobie nie mam. W SDF obszaru przy wilku podano 60 osobników.

http://natura2000.gdos.gov.pl/natura200 ... 180001.pdf

ale chyba odeszliśmy od meritum... panowie myśliwi, mówią, że trzeba strzelać, bo robi się niebezpiecznie.. prawda to czy...

:wink:

Zwierzęta nie znają pojęcia granic ani państwowych ani tym bardziej mezoregionów czy parków narodowych. Ich rewiry są różne, to zależy od wielu czynników m.in. od ilości pokarmu.
Najwięcej emocji zawsze budzą dane. Ile tych wilków tak naprawdę jest w Beskidzie Niskim to tak naprawdę nie wiedzą sami pracownicy parku narodowego. Przecież opierają się na obserwacjach, a nie na badaniach. Nie rozumiem dlaczego MPN jest tak odmienny pod tym względem od BdPN.

Strzelać, proponuję redukcję pogłowia myśliwych :wink: :mrgreen:


Na górę
Post: 08-12-2010 20:32 
Offline

Rejestracja: 21-05-2009 16:20
Posty: 50
Według pani Lucyny 1 wilk je do 100 jeleni/rok

Mając na uwadze, że w Karpatach żyje około 300 wilków (wg naukowców) do 600 wilków (wg myśliwych) to:
musiałyby zjadać 100 x 300= do 30 000 jeleni/rok
lub 100 x 600 = do 60 000 jeleni/rok
Do tego dochodzą myśliwi, którzy też lubią mięso!!! :cry:
To ile tych jeleni żyje w Karpatach? W całej Polsce szacuje się ok.100 000 jeleni... :roll:

Co do ilości watah w Beskidzie Niskim przyjmując, że obszar Beskid Niski w sieci Natura 2000 ma ponad 150 000 hektarów
dzieląc to na średnie terytorium wilczej watahy (ok.20 000 hektarów) wychodzi 7 watah (ZBS Białowieża też tyle podaje). :D

Niedźwiedzie w MPN czy są dwa czy cztery ciezko ocenić jak i to czy one są z MPNu bądź z nadleśnictwa Gorlice,Dukla a moze ze Słowacji.Szkody tak jak w Bieszczadach też są -ule zdarzy im się rozrzucić po lesie.
Troche zbyt mała przestrzeń życiowa ten MPN jak na niedźwiedzia.. :wink: :wink:

Czy w Magurskim Parku nie badali czy nie badają wilków skąd Pani wie, Pani Lucyno?

ps. MPN to nie jest cały Beskid Niski. Chyba że jest :lol:

Pozdrawiam i miłego pisania. :wink:


Na górę
Post: 08-12-2010 22:40 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
frans pisze:
Według pani Lucyny 1 wilk je do 100 jeleni/rok


Proponuję dokładnie czytać posty, bo z tego co ja czytałem to Lucyna pisała wyraźnie, że wilki nie jedzą tylko jeleni, ale również inne zwierzęta np zające. Więc te wyliczenia że niby jelenie to ich jedyna forma żywienia możesz sobie darować...

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 08-12-2010 22:48 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Lucyna pisze:
Zjada do 100 sztuk. Przy czym nie są to tylko jelenie, wilki polują też na mniejsze zwierzaki.



To tak dla jasności :)

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 09-12-2010 06:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Dzięki Felek za zwrócenie uwagi na pewne przekłamania w poście Kolegi fransa.
Kilkakrotnie mówiłam o bazie pokarmowej wilków.

@Frans

Proszę zerknij do bardzo ciekawej, a przede wszystko mądrej i pięknie wydanej księgi "Magurski Park Narodowy -monografia przyrodnicza" wydanej w 2009 r, więc w miarę aktualnej. Szczególnie polecam rozdział "Ssaki" Grzegorza Jamrozy i Andrzeja Góreckiego
Tam znajdziesz informacje na temat m.in. badań poszczególnych gatunków. Bardzo ciekawe są informacje dotyczące m.in. niedźwiedzi "W latach 80. i 90. oznaki bytowania niedźwiedzi stwierdzono wielokrotnie na obszarze obecnego Magurskiego Parku Narodowego. Między innymi te zwierzęta zniszczyły pasieki w leśnictwach Jaworze, Kąty, Huta Krępska. Obserwowane są ślady pazurów młodych osobników wdrapujących się na drzewa owocowe w obwodach ochronnych Grab i Żydowskie. Wielokrotnie stwierdzono tropy niedźwiedzi, a zdarzały się także obserwacje bezpośrednie (m.in. jesienią 1994 r. w Rozstajem widziano osobnika niosącego w pysku sarnę; funkcjonariusze Straży Granicznej widywali niedźwiedzie na Ciechani; jesienią 1996 r. obserwowano niedźwiedzicę z młodym w masywie Magury Wątkowskiej). Najczęstsze i najbardziej regularne stwierdzenia pochodzą jednak z południowo-wschodniej części Parku. Obwody ochronne Grab, a zwłaszcza Polany, stanowią stały rejon bytowania tych drapieżników. Jeszcze przed powstaniem parku narodowego spotykano na tym obszarze samicę z dwoma młodymi, a po powstaniu parku samicę z jednym młodym. Stwierdzono też co najmniej kilkakrotne gawrowanie niedźwiedzi w starych kamiennych piwnicach pozostałych w jednej z nieistniejących wsi oraz na obszarze ochrony ścisłej w zlewni potoków Głęboki i Zimna Woda. Trasy przemieszczeń, w obrębie rozległego areału osobniczego tych zwierząt, prowadzą na stronę słowacką, a także w kierunku kompleksów leśnych nadleśnictwa Gorlice."
Sądzę, że ten fragment dobrze obrazuje stan badań prowadzonych na terenie MPN.


Na górę
Post: 10-12-2010 17:59 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... adach.html

Cytuj:
W lasach nadleśnictwa Baligród w Bieszczadach niedźwiedź zabił kilkuletniego żubra - poinformował w piątek rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

- Martwego żubra znalazł miejscowy leśniczy. Liczne ślady wokół wskazywały na żerowanie niedźwiedzi. Leśnik zamontował na jednym z pobliskich drzew kamerę z fotokomórką, która kolejnej nocy utrwaliła widok potwierdzający jego przypuszczenia - powiedział Marszałek. Na zapisie zdjęciowym widać jak do padliny przyszły trzy niedźwiedzie. Najprawdopodobniej żerowała matka z dwójką niemal rocznych niedźwiadków.

Szczegółowe badania padłego żubra potwierdziły, że sprawcą był niedźwiedź. Świadczyły o tym m.in. rozległy wylew wewnętrzny w okolicach kręgosłupa, ślad po potężnym uderzeniu niedźwiedziej łapy oraz duża ilość niedźwiedzich odchodów i liczne legowiska drapieżnika nieopodal padliny. Żerujące tam niedźwiedzie przeciągnęły martwego żubra o kilkanaście metrów.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 10-12-2010 21:58 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Więcej i zdjęcia:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... rzyce.html

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 17 8 9 10 11 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl