Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 24-04-2024 06:22

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 7 8 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 14-11-2008 19:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19-10-2005 10:32
Posty: 27
Lokalizacja: SSB
Darek Z. pisze:
Nie ma tej publikacji, więc póki co nie wiem, skąd autorka wzięła te wiadomości. Natomiast F. Kotula w swojej książce Po rzeszowskim podgórzu błądząc każdą z tych górek nazwał inaczej. Są to kolejno licząc od wschodu: Góra Zamkowa, Ruski Zamek, Góra Kobyła, Góra Koń, Księża Górka.
Nawiązując do nazwy Grodzisko, to Kotula wspomina o czymś takim w tej okolicy. Ale to już w druga stronę w kierunku Jaworza.
Nie wiem dlaczego autorka tak nazwała te góry, ale w różnych publikacjach geologicznych nazwy te już funkcjonują. We wspomnianej publikacji Z. Alexandrowicz na Ruski Zamek II używana jest też zamiennie nazwa Księżna Góra. Kobyła na mapach jest, ale to górka już całkiem dalej - koło Folusza.


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-11-2008 12:40 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Sprawdziłem dokładnie co i jak w książce Kotuli. A więc tak… Na mapce zamieszczonej na stronie 154 nazwy szczytów są takie jak napisałem wcześniej. Natomiast na wcześniejszych stronach tejże książki (s. 152-153, a potem jeszcze 158) z tekstu wynika, że jest tak, licząc od wschodu: Zamkowa Góra, Ruskie Zamczysko (Ruski Zamek), Księża Górka. Tych pozostałych już w tym miejscu nie wymienia...

Cytuj:
We wspomnianej publikacji Z. Alexandrowicz na Ruski Zamek II używana jest też zamiennie nazwa Księżna Góra.

Jeśli idzie o to, czyli: Księżna Góra, to raczej nie tak. Przyjął bym tu raczej argumentację Kotuli, że powinno być Książa Góra, bo jak autor napisał, góra ta należała do uposażenia cerkwi w Pielgrzymce i stąd prawdopodobnie wzięła się ta nazwa.

O takich samych nazwach jak Kotula (czyli: Zamkowa Góra, Ruski Zamek, Księża Górka) napisał Z. Wnuk w Przewodniku przyrodniczo-turystycznym. Magurski Park Narodowy na s. 124. A jak widać w bibliografii, też korzystał z publikacji Z. Alexandrowicz i nie przejął od niej nazw, jakoby były trzy Ruskie Zamki :P .
Więc chyba będzie najlepiej jak nazwy będą takie: Zamkowa Góra, Ruskie Zamczysko czyli Ruski Zamek, Księża Górka. Każdy więc będzie miał swoje górki, i Polacy i Rusini i na dodatek jeszcze księża, niezależnie jakiego obrządku :wink: .


Na górę
 Tytuł:
Post: 15-12-2008 20:02 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
A tu ktoś był? :P
Teraz mało wody w potokach, to nie wygląda może efektownie, ale przy większej wodzie na pewno jest ciekawie :P

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Na górę
 Tytuł:
Post: 24-12-2008 11:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 18:22
Posty: 265
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
Cytuj:
A nazwy Polski i Ruskie Zamki I, II, III są na przykład w publikacji Z. Alexandrowicz (1987) - Rezerwaty i pomniki przyrody nieożywionej województwa krośnieńskiego.


Z całym szacunkiem do pani Alexandrowicz (niewątpliwie jest wybitnym geologiem) nie ufałbym nazwom topograficznym umieszczanym w opracowaniach geologicznych. Często z braku innych źródeł umieszcza się tam nazwy zasłyszane, albo znalezione w jakichś, nie zawsze kompetentnych, opracowaniach (wiem z doświadczenia). W opracowaniach geologicznych stosunkowo mało ważne jest prawidłowe nazwanie danego miejsca, o wiele ważniejsze jest jednoznaczne określenie jego położenia (co dzisiaj robi się choćby za pomocą współrzędnych GPS). Oczywiście nie może być też tak, że autor nazywa miejsca jak chce, ale stosowałbym tu, jak mówię, zasadę ograniczonego zaufania.

A co do samych wodospadów, to miejsce piękne. Wodospady, duże wychodnie piaskowców, natknąłem się nawet na źródełko mineralne (wpływa do potoku :D).
Jak znajdę chwilę, to wrzucę fotki.

_________________
::: www.beskidgorlicki.pl ::: Beskid Niski w pigułce :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 14-05-2009 10:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 18:22
Posty: 265
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
Trochę to trwało ;)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
::: www.beskidgorlicki.pl ::: Beskid Niski w pigułce :)


Na górę
 Tytuł: Re:
Post: 02-07-2009 09:14 
Offline

Rejestracja: 10-04-2008 10:40
Posty: 34
Lokalizacja: Gorlice
Kornut pisze:
Jest ładny wodospad w Dragaszowie ma może 3m w dolinie pomiędzy Kornutą a Ostrą Górą na potoku Wołosiec a dokładniej na potoczku który wpływa w Wołosiec.



Witam.

Czy ktoś mógłby wskazać dokładne miejsce tego wodospadu?

Próbowałem w ostatni weekend z bratem go zlokalizować, ale nie mieliśmy zbyt dużo czasu i musieliśmy zrezygnować.
Czy da się do niego dojechać rowerem?

Pozdrawiam

_________________
Stach


Na górę
Post: 18-10-2009 23:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-10-2009 22:51
Posty: 182
Lokalizacja: Krosno
Witam,
Bardzo często mówi się, że największymi wodospadami w BN są ten w Iwli bądź w Wisłoczku, oba bardzo malownicze, natomiast na mapach nie jest oznakowany właśnie ten z Rudawki Rymanowskiej, który wysokością znacznie przewyższa te wyżej wymienione.

Kilka fotek:

Obrazek
Wisłoczek

Obrazek
Iwla

Obrazek
Rudawka Rymanowska - tyle, że fotka z dziś i ciężko przy takiej ilości wody przejść przez Wisłok, dlatego z dalszej odległości...

Pozdrawiam
Machoney

_________________
http://www.przewodnik-beskidzki.eu


Na górę
Post: 19-10-2009 12:47 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Witaj, Machoney!
No Wisłoczek piękny Ci wyszedł?
Zdjęcia jeszcze z przed „ataku zimy” czy to powrót jesieni?
W ogóle to miło, że przestałeś patrzeć tylko na wschód.
Może nawet zamienisz Zawadkę R. na Zdynię?
Pozdrawiam serdecznie.


Na górę
Post: 19-10-2009 13:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-10-2009 22:51
Posty: 182
Lokalizacja: Krosno
Witam,
Rudawka z wczoraj, Wisłoczek z 9 X, Iwla jakoś z końca kwietnia.

Nigdy nie patrzyłem tylko na wschód :wink: Chociaż będąc na zachodzie to myślę tylko o wschodzie :mrgreen:
Z tą Zawadką to nie do końca kumam :?

_________________
http://www.przewodnik-beskidzki.eu


Na górę
Post: 19-10-2009 14:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-10-2009 22:51
Posty: 182
Lokalizacja: Krosno
A tak wyglądał Wisłoczek wczoraj:

Obrazek

_________________
http://www.przewodnik-beskidzki.eu


Na górę
Post: 22-10-2009 08:07 
Offline

Rejestracja: 11-02-2005 18:31
Posty: 214
Lokalizacja: Rzeszów
Dzięki Machoney za tą Rudawkę bo już zwątpiłem.
Pisałem o tym wodospadzie na początku wątku podając lokalizację. W ubiegłym roku wybrałem się tam
i ..... i wodospadu nie było !!!
Zwątpiłem , zacząłem się zastanawiać czy mam przywidzenia.
Dzięki Twoim zdjęciom przywracam wiarę w to co widzę.
Pozostaje niepokój , dlaczego go nie było w ubiegłym roku ? Był maj.

_________________
heyu, heyu !! Nie masz kleju ?


Na górę
Post: 22-10-2009 18:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-10-2009 22:51
Posty: 182
Lokalizacja: Krosno
Pewnie go nie było bo:
1. Był bardzo niski stan wód
2. Okolice mogły być zarośnięte i nawet nie mogłeś zobaczyć cienkiej stróżki wody...

Pozdrawiam
Machoney

_________________
http://www.przewodnik-beskidzki.eu


Na górę
Post: 13-11-2009 20:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02-01-2007 02:46
Posty: 77
mam pytanie, gdzie zrobiłeś tą fotke? - http://yfrog.com/5kcotoqj
czy to także Dolina Wisłoka w Rudawce Rymanowskiej?

_________________
Coście .... uczynili z ta krainą? /Staszewski/


Na górę
Post: 14-11-2009 13:29 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Moim skromnym zdaniem osuwisko nad Prutem w Jaremczy.
Ale może się mylę. Czekamy na odpowiedź Bartku!


Na górę
Post: 14-11-2009 17:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
to Rudawka Rymanowska.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 7 8 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl