Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 13:53

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 58 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wodospady w BN
Post: 23-05-2006 18:47 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Czy ktoś mógłby mi opisać trasy dojściowe do wodospadu w Iwli.
I czy są inne wodospady w BN?




ps.
Pewnie to już było, ale nie mogłem znaleźć.
:oops:

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
 Tytuł:
Post: 23-05-2006 19:26 
Do wodospadu na Iwielce najlepiej dojść jadąc od głównej drogi w kierunku Chyrowej mijajac prawie całą wioskę Iwlę. Marku zobacz sobie na mapę Compass-u, na końcu wsi są zaznaczone dwa domy i właśnie między nimi prowadzi dróżka dojazdowa do obydwu posesji. Trzeba w nią skręcić i iść w kierunku tego domu po prawej, bo tak ona prowadzi. Nie dochodząc do końca (bo weszlibyśmy komuś na podwórko), tuż przed nim trzeba odbić w lewo i przez łączkę dochodzi się do Iwielki, stąd już słychać szum wody. Idąc w górę potoku, po około 80-100 m znajdziemy wodospad.
Można dojść z centrum wioski, ale to już bardziej skomplikowane jest.
Inni wodpspad jaki znam, to w MPN niedaleko Folusza. Można do niego dojść znakowaną odnogą fragmentu szlaku zielonego Folusz - Mrukowa, która odbija zaraz za szlabanem parkowym.


Na górę
   
 Tytuł: Iwielka...
Post: 23-05-2006 20:06 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
Popatrz za moim płotem płynie Iwielka a nie wiedziałem co się dzieje z nią wcześniej.
Dzięki!

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-06-2006 19:07 
Offline

Rejestracja: 11-02-2005 18:31
Posty: 213
Lokalizacja: Rzeszów
Jako ciekawostkę podam że natknąłem się kiedyś w Niskim na wodospad który miał 22 metry spadu. Dokładną liczbe metrów ustaliliśmy za pomocą liny , którą młodzież targała dla zabawy (zjeżdzania).
Tego wodospadu nie ma na żadnych mapach. Zresztą i tak mi nikt nie uwierzył gdy opowiadałem.
Mineły od tego czasu 3 lata. Ciekawe czy istnieje nadal , czy też przyroda zrobiła swoje ?

_________________
heyu, heyu !! Nie masz kleju ?


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-06-2006 19:32 
Offline

Rejestracja: 17-09-2004 09:49
Posty: 723
A ja dziś usłyszałem, że w Iwli jest największy w Polsce wodospad :D
Pewnie to plotka... :lol:

_________________
Znajdź dom w Beskidzie: http://beskid-niski24.pl
Pomóżmy Pawłowi - rzeźbiarzowi z Beskidu Niskiego: http://draganowa.info/Galerie%20zdjec/g ... magamy.htm


Na górę
Post: 30-06-2006 20:47 
Z tymi 22 metrami to chyba wielka przesada, przecież to wysokość 10-piętrowego bloku. I gdzie to jest ?!


Na górę
   
Post: 30-06-2006 21:00 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
? pisze:
Z tymi 22 metrami to chyba wielka przesada, przecież to wysokość 10-piętrowego bloku. I gdzie to jest ?!


Blok 10-piętrowy ma 32 metry...;)

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
 Tytuł:
Post: 30-06-2006 23:42 
Oprócz tych wymienionych już można jeszcze wymienić wodospad (kaskada) na potoku Bednarka, powyżej wsi o tejże samej nazwie i wodospad na potoku Pachniączka powyżej Pielgrzymki.

Jeśli chodzi o ten 22 metrowy wodospad, to gdzie ty go Ósmy widziałeś?


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 02-07-2006 17:21 
Offline

Rejestracja: 11-02-2005 18:31
Posty: 213
Lokalizacja: Rzeszów
Na ten wodospad (a może tylko wodospadzik) natknąłem się w czasie wędrówki z Puław do Zawadki Rymanowskiej.
Było to na potoku który wpływał bezpośrednio do Wisłoka. Jeśli ktoś będzie chciał to spróbuję jeszcze dokładniej to określić

_________________
heyu, heyu !! Nie masz kleju ?


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-07-2006 23:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 18:22
Posty: 265
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
No to ja chcę :)

_________________
::: www.beskidgorlicki.pl ::: Beskid Niski w pigułce :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 03-07-2006 17:16 
Oczywiście pisząc że znalazłem go do idąc do Zawadki Rymanowskiej natąpiło przejęzyczenie.
Oczywiście chodzi o Rudawkę Rymanowską.

A wracając do tematu. Spotkałem rok temu znajomego , który przyznał się że zbiera materiały do książki o osobliwościach przyrodniczych naszych Karpat. Siedział głeboko w temacie, ale nigdy o tak wysokim wodospadzie nie słyszał. Twierdził wręcz że gdyby to była prawda to byłby to nawiększy wodospad w tym rejonie.

Gdyby to była prawda ..? A więc widziałem go czy tylko mi się wydawało ?
Wodospad tworzył potok spadający z urwiska. Ten rejon przełomu Wisłoka jest znany z malowniczych (często kamiennych) urwisk

Nie dość tego. Ten potok po spadnięciu płynął jeszce kilkadziesiąt metrów i po prostu znikał
Znikał ?, ginął ?,wsiąkał ? w każdym razie nie wpływał już do Wisłoka.
Jak to możliwe ???

gdyby ktoś w czasie swej wędrówki znalazł to miejsce niech napisze czy nadal jest takjak to zapamiętałem. Ja od czasu tego odkrycia nie byłem w tamtym miejscu, częsciej się plątam po Ukrainie niż po Niskim.
Dla dokładniejszej lokalizacji dokładam mapkę.

Obrazek


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 04-07-2006 15:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 18:22
Posty: 265
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
Dzięki. Jak tylko będę w okolicy to na pewno poszukam!

_________________
::: www.beskidgorlicki.pl ::: Beskid Niski w pigułce :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 12-02-2007 15:43 
Offline

Rejestracja: 12-02-2007 15:13
Posty: 52
Nie macie zdjęć tego wodospadu w Iwli??

PS. Tak wygląda kaskada na potoku w Bednarce

http://e-lipinki.pl/fotobubniak/jesien/jesien07.jpg


Ostatnio zmieniony 18-02-2007 20:40 przez victoo, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
 Tytuł:
Post: 12-02-2007 16:36 
Offline

Rejestracja: 23-11-2005 17:46
Posty: 95
Lokalizacja: Besko
Anonymous pisze:

Nie dość tego. Ten potok po spadnięciu płynął jeszce kilkadziesiąt metrów i po prostu znikał
Znikał ?, ginął ?,wsiąkał ? w każdym razie nie wpływał już do Wisłoka.
Jak to możliwe ???

gdyby ktoś w czasie swej wędrówki znalazł to miejsce niech napisze czy nadal jest takjak to zapamiętałem.


Z mapki, którą zamieściłeś wynika, że chodzi o drugi wodospad /idąc w górę Wisłoka/ schowany kilkanaście metrów w roślinności przybrzeżnej.
Jest wąski /ledwie strużka/ ale dość wysoki.
Dawno tam nie byłem ale z tego co pamiętam, to ów potok wpadał normalnie do Wisłoka. Zresztą chętnie sprawdzę jak wygląda obecnie, tyle że będzie kłopot z przejściem na drugą stronę /może później jak spłynie wiosenna woda/.

Pierwszy wodospad znajduje się trochę powyżej miejsca, gdzie w lecie kąpie się zawsze pełno ludzi. Przed samymi zabudowaniami Rudawki /idąc w kierunku Puław/ skręcamy w lewo i idziemy nad sam brzeg Wisłoka. Potem lekko w górę i po drugiej stronie już go widać.

Bardzo ładny wodospad znajduje się na potoku Wisłoczek, przy polu namiotowym, przed zbudowaniami wsi Wisłoczek.

_________________
Pozdrawiam - D.M.


Na górę
 Tytuł:
Post: 12-02-2007 16:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 18:22
Posty: 265
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
damianbesko pisze:
Bardzo ładny wodospad znajduje się na potoku Wisłoczek, przy polu namiotowym, przed zbudowaniami wsi Wisłoczek.


Zgadza się, a na wakacjach jest z niego podprowadzony prysznic (rynna + końcówka od konewki) dla mieszkańców bazy namiotowej :D

_________________
::: www.beskidgorlicki.pl ::: Beskid Niski w pigułce :)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 58 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl