Kalessin
Wprawdzie koledzy już Ci wszystko powiedzieli ale ja wtrącę swoje trzy grosze. Wydedukowałem że razem z psem będzie Was troje.
Kierunku z którego przyjedziecie też nie określiłaś więc zakładam że od Grybowa – Ropy do Uścia Gorlickiego.
Macie3-3,5 dnia więc pasuje Wam dojechać w czwartek przed wieczorem. Po drodze należy obejrzeć Kościół w Klimkówce, rzucić okiem na jezioro. W połowie jeziora na przeciwległym brzegu kusząca zatoka. Będziecie tam jutro.
W Uściu po lewej stronie na wjeździe cm. wojenny nr 57 i cmentarz parafialny. W centrum przy rondzie po prawej kościół i cerkiew. Auto zaparkować przy domach towarowych zwiedzić świątynię i zrobić zakupy. Wrócić na rondo i w prawo na Konieczną da Dębowego Jaru na nocleg. Uście Gorlickie 174, tel. 694 412 200 i 694 412 236. Nie wiem czy pies będzie mógł spać na pokojach, ale jak się gospodarze dowiedzą to już jutro zaczną budować kawalerkę z łazienką i kojcem.
I dzień – piątek – samochodem – ok 20km. + ok 8km pieszo.
1. Kwiatoń – czasownia, cerkiew, cmentarz. 2. Skwirtne – cerkiew, cmentarz, cmentarz nad Plebańskim Potokiem. 3. Regietów Wyż. – auto koło znaku – cm. nr, 48 i powrót. 4. Regietów Wyż. – cerkwisko i cmentarz przed potokiem po prawej – pieszo. 5. Powrót pod bazę studencką – cm. nr, 51 Rotunda i powrót do auta. 6. Regietów Niżny – stadnina – karczma plus stajnie. 7. Smerekowiec – kościół, cmentarz parafialny i cm. nr, 56. 8. Gładyszów – kościół, cerkiew, cmentarz parafialny i cm. nr, 61. 9. Powrót do skrzyżowania i w stronę przełęczy Małastowskiej – po lewej cm. nr, 55 10. Na przełęcz Małastowską i w lewo. Przysłup – po lewej w dole cerkiew i cmentarz/ Na przełęczy nie zatrzymujemy się. 11. Nowica – Szymonowo. Pomnik Antonycza, kaplica, dalej cerkiew cmentarz. 12. Dalej w prawo do góry przez osiedle warszawskie/ po prawej cmentarz/ i las do skrzyżowania nad Bielanką. 13. Na skrzyżowaniu w lewo do Leszczyn – cerkiew i cmentarz /UWAGA! Stromy zjazd/. 14. Kunkowa – cerkiew, cmentarz, szkoła Kuroniówka i koło szkoły dokąd pozwoli znak w dół Przysłupu. Dalej pieszo nad jezioro. 15. Powrót pod szkołę i w prawo do Uścia i Dębowego Jaru. Tam już będą czekać gospodarze ciekawi wrażeń z wycieczki.
II dzień – sobota.
1. Raniutko Pan Gospodarz odwozi Was do Regietowa Wyżnego pod kaplicę i cmentarz. 2. Dzwon Pamięci, przełęcz Regetowka, w lewo niebieskim Jaworzyna Konieczniańska - dalej to już wszystko z górki – Beskidek cm. nr, 46, przejście graniczne, zakupy / lentilki, chałwa, orzeszki, wino czerwone antał 5l/. 3. Żółtym do zakrętu i w prawo do Radocyny – galeria handlowa – cm. nr, 43 i cm, łemkowski, opuszczona szkoła, hotel Leśny – papu. Za Wisłoką przez mostek pole biwakowe z domkiem. 4. Dalej żółtym do Nieznajowej /po prawej bobry/ chatka studencka i doliną Zawoi do Wołowca do Chatki Kasi – tel. 18 351 02 67. Tu będziecie spać. W zależności od godziny przybycia, oddać się pod opiekę gospodarzy lub zaliczyć jeszcze cerkiew i dwa cmentarze.
III dzień – niedziela – ok. 25km.
1. Czerwonym dolinką Zawoi do drogi w Krzywej. W prawo Krzywa cerkiew, cm. nr, 54, cmentarz łemkowski. Naprzeciw cerkwi powinna się paś koza o niebywałej urodzie. 2. Drogą do Banicy, po lewej pomnik Lotników, kawałek dalej w prawo żwirowa dróżka do Gościńca Banica, cerkwisko, pozostałości cmentarza łemkowskiego, cm. nr, 62 i przez łąkę pod górkę do drogi i dalej drogą do szlaku niebieskiego. 3. Niebieskim na Przełęcz Małastowską cm. nr, 60. Dalej niebieskim do schroniska na Magurze i obiadek u Watiego tel. 18 351 80 57. W schronisku pracuje pies i kot. 4. Dalej niebiesko-zielonym do cm. nr, 58. 5. Przez dolną bramkę szlakiem czarno-białym do cm. nr, 59 i do drogi i żółtego szlaku. 6. Żółtym – skrajem Przysłupia do Odernego – kościółek i cmentarz. Dalej w dół do Uścia i Dębowego Jaru. 7. Wcześniej zadzwonić do rodziny i pracy że wracacie dopiero za tydzień bo jest fajnie.
Zalety trasy:
1. Zwiedzacie 18 kościołów i cerkwi; 2. 19 cmentarzy łemkowskich i rzym. Kat. 3. 13 cmentarzy wojennych; 4. Niezliczoną liczbę figur, krzyży i kapliczek; 5. Część trasy z użyciem samochodu – trochę uniezależni od pogody. 6. Gospodarze Dębowego Jaru – wybitni znawcy Beskidu, w razie niesprzyjających warunków atm, pomogą wybrać trasy alternatywne lub udostępnią tomy z beskidzkiego księgozbioru.
Porady końcowe:
1. Jak będzie pogoda to nie tachajcie tony ubrań i jedzenia. 2. Pies nie może być czarny bo z czarnym po Beskidzie chodzić nie wolno. 3. Pies musi być bez przerwy na smyczy. Łopatka na kupy w kolorze czerwonym lub żółtym musi być przytroczona na zewnątrz plecaka. Torebki mogą być w środku. Sprawdza to straż leśna, graniczna, MPN w otulinie parku, zieloni i Policja obywatelska. 4. Nie słuchaj więc rad Długiego bo on już kilku pokierował że ledwo życie uratowali. On robi codziennie 60 kilometrów i wszystkich chce mierzyć swoją miarką. Ty chcesz do Beskidu zachodniego a on Ci na to że wschodni – malina. Istny bałamut. 5. Wyprawę powinnaś zorganizować po połowie maja bo zanim to wszystko stopnieje i spłynie to trochę potrwa.
Wszystkim życzę zdrowych, spokojnych Świąt.
A poza tym spotkania mają się odbywać w połowie października.
|