Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 17:09

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3
Autor Wiadomość
Post: 04-11-2013 22:52 
Offline

Rejestracja: 07-11-2008 19:15
Posty: 114
Lokalizacja: Dukla
A ja podzielę się taką oto historyjką:

Spotkawszy strażników na szlaku, (najpierw grzecznie wylegitymowali, ale nie mieli powodów by karać :D ) zapytałem grzecznie czy obiekt przedstawiony na mapie jako "mogiła" znajduje się nadal w terenie i czy można go odnaleźć.
Odpowiedzieli tak:
-"Widzi pan tą zieloną linię, to granica parku. A obiekt jest jakieś 100 metrów poza nią. To nie nasz teren, nie wiemy"

Przyjąłem to do wiadomości i z uśmiechem na ustach rozstaliśmy się :D To była bardzo upalna niedziela, i nikt z nas nie miał sił by się wysilać, dopytywać, udowadniać, :D


Na górę
Post: 04-11-2013 22:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-02-2013 23:56
Posty: 561
Lokalizacja: Galicja
Andy500 pisze:
A te OSOBY, o których wspominasz - może się same wykruszą ? :lol:

Nie wykruszą się, bo one lubią Beskid Niski, a po ostatnich wędrówkach, czyt. Magura Małastowska, Nowica, Wątkowa, Bartne, Kornuty, Folusz, Hańczowa, Wysowa, Ropki, Lackowa
- coraz bardziej. :wink:

No chyba, że nie wolno korzystać "OBCYM", czyt. "NOWYM" (lub jak kto woli...przedstawicielom innych projektów dyskusyjnych) z ciekawej zawartości portalu i forum?

Powróćmy do tematu.

_________________
Forum "Turystycznie"
http://www.turystycznie-forum.pl


Na górę
Post: 05-11-2013 18:16 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Andy500; prawie trafiłeś, zabrakło Ci te 10%, albo kilkaset metrów. A co tam, od opisanego spotkania trochę czasu minęło, więc było to nad Pomiarkami, na skraju lasu, w drodze na Tepajec. Dolinę Ciechani przemierzałem już wcześniej, w czasach przedparkowych.
samotniczek jeden napisał: "jeżeli najpierw jest się człowiekiem, a później wykonuje obowiązki, to jest to zdrowe". Święte słowa. W temacie spotkań, po tym co wyżej zacytowałem, przypomniałem sobie pewne historyczne wydarzenie, pogrzebałem i odgrzebałem. Otóż w Magurach z 2001 roku jest bardzo ciekawy artykuł Jerzego D. Tomasiuka o Tyrolczykach w Górach Hańczowskich w 1915roku. Dość obszerny, czytałem go dość dawno, a teraz do niego wracam. Opisane są tam szczegółowo historie walk frontowych, ale nie tylko,tytułowej grupy. I tak, gdy front stał mnie więcej na lini Smerekowiec-Blechnarka-Huta Stebnicka, a była niedziela wielkanocna 04.04.1915r., na froncie rano zapanował niepisany rozejm. Prości żołdacy wszelakich wyznań powychodzili z obu stron z okopów i składali sobie wzajemnie życzenia wielkanocne. Treści tych życzeń są w tym artykule. To byli najpierw ludzie, a potem żołnierze. Po południu walki wznowiono. Inna sprawa, że wśród rosyjskich bogolubców pod (nad) Smerekowcem trafili się szpiedzy. Wniosek ogólny: jak Ruski dogadał się z Tyrolczykiem na terenie BN, to Polak(przybysz) z Polakiem (z bloczkiem mandatowym) też powinien wynegocjować rozejm, nie tylko w Wielkanoc i mimo różnych powodów pobytu w miejscu ewentualnego spotkania. Artykuł ten można wygrzebać w necie nie posiadając Magur. task.


Na górę
Post: 05-11-2013 18:36 
Offline

Rejestracja: 07-11-2008 19:15
Posty: 114
Lokalizacja: Dukla
Na spotkaniu w Radocynie w śród prelegentów ma być Zenon Wojtas z tematem "Beskidzkie drapieżniki - metody badawcze i ciekawostki z życia". Mogę się mylić, ale kojarzę to nazwisko z pracownikiem MPN. Więc jeśli nie pomyliłem nazwisk, to będzie okazja do porozmawiania.


Na górę
Post: 05-11-2013 22:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-04-2012 22:44
Posty: 316
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Witam - nie wiedziałem, task - tak po prostu strzelałem no i niewiele się pomyliłem. Dolina Ciechani jest urokliwa i skoro MPN "toleruje" drogę Krempna-Żydowskie-Ożenna, to naprawdę nie wiem, dlaczego nieliczni plecakowi nie mogą przejść wspomnianą doliną, choćby do Hajstry (no, wiadomo - terenowa stacja badawcza MPN). Ostatnio byłem tam w sierpniu 2009, przeszedłem przez dolinę bez problemu ścieżką do szczytu Nad Tysowym; potem, przy zejściu odnalazłem stary niebieski szlak.

Obrazek

Obrazek

_________________
"... Jeszcze nie czas swe marzenia do walizek kłaść,
jeszcze nie czas, by piosenki nasze śpiewał tylko wiatr..."


Na górę
Post: 05-11-2013 22:40 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Skoro temat wypłynął ponownie, to napiszę coś, ale nie o przygodzie z parkowcami, ale o sprawie tej niby przyszłej ścieżki przez Świerzową Ruską, która była początkiem tego wątku.
beskidtur pisze:
Sprawdziłem przed chwilą u "Źródła". Szlak legalnie prowadzi do Przełęczy Majdan. Dalsza część jest na etapie uzgodnień. Na razie tyle, aby nie zapeszyć.

Nie wiem o jakim źródle piszesz beskidtur, ale też coś czuję, że znasz temat... Miałem sposobność poczytać o tych uzgodnieniach swego czasu. A chodziło w tym o to, że „ktoś” wysunął propozycje (choć wątpię by samodzielnie to zrobił, myślę że któraś z organizacji pozarządowych z terenu pow. gorlickiego to zaproponowała), by kosztem przesunięcia szlaku czerwonego GSB w rejonie Przeł. Majdan i dalej pasma Magury Wątkowskiej poprowadzić go przez Świerzową Ruską do Świątkowej W. i w ten sposób dać możliwość turystom wejścia w tę dolinę. Gdzie dalej GSB miałby prowadzić, autorzy tego chybionego wg mnie (i nie tylko mnie) pomysłu nie wiedzą (przynajmniej nie napisali tego). Więc doszło już do tego, że za plecami Oddziałów PTTK zajmującymi się szlakami w tym rejonie, jakaś grupa działaczy wymyśliła sobie, że będą zmieniać przebieg szlaków PTTK. Szczególnie to dziwne, że PTTK od dawna zabiegało w MPN o to, by wyznakować szlak ze Świątkowej W. na Przeł. Majdan właśnie przez Świerzową Ruską. Ale nie kosztem usunięcia GSB z grzbietu pasma Magury Wątkowskiej, jak to wymyślili sobie niektórzy. Więc beskidtur, ja chcę zapeszyć :). Oby tylko się to nie ziściło w tej formie, jakiej wymyślili sobie znakowacze szlaków spod znaku "radosnej twórczości" :) .

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 12-11-2013 10:13 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Do Szymka.
Nie wierzę, że Parkowi powiedzą coś niezgodnego z obowiązującym ich i mnie regulaminem Parku. Najwyżej podpowiedzą kto i dla jakich celów może starać się o zezwolenie na poruszanie się poza szlakami po MPN. Chyba, że gdy nastaną "nocne Polaków rozmowy", to może uda coś wyciągnąć, np. jak uniknąć spotkań. A podczas "późno nocnych rozmów" , coś o tym gdzie można spotkać strażnika, może coś o dyżurach, zwyczajach. Ale szanse widzę niewielkie. task.


Na górę
Post: 12-11-2013 20:23 
Offline

Rejestracja: 07-11-2008 19:15
Posty: 114
Lokalizacja: Dukla
task pisze:
Nie wierzę, że Parkowi powiedzą coś niezgodnego z obowiązującym ich i mnie regulaminem Parku.

Ja też nie wierzę, ale jak do tej pory to nie było lepszej okazji.
Do niedawna wszystkie szlaki żółte na terenie parku były darmowe, dziś już za wszystkie trzeba płacić. Może w zamian za to jest jakiś "pretekst" dzięki któremu można otrzymać pozwolenie na przejście poza szlakiem. Kto wie pogadamy zobaczymy.


Na górę
Post: 12-11-2013 22:14 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Do Szymka
Małe to pocieszenie, ale płatne tylko pół roku. W tym roku w BN byłem w październiku, w zach. rejonie, więc Parkowych nie widziałem. Dwa lata temu chodziłem po rozleglejszym terenie, ale był to "niepłatny" kwiecień, pamiętam, bo zakończenie było w Niedzielę Palmową w Grybowie. Jakoś w Parku było pustawo. W przyszłym roku jest już prawie pewne, że w BN zawitam w maju, bardziej wsch. i śr. część, więc trochę emocji nietypowych mieć mogę. Nie będzie mnie w Radocynie. Jak coś interesującego będzie w temacie wątku, to napisz, w zależności od treści, na forum lub PW. Pozdrawiam.


Na górę
Post: 26-02-2014 21:29 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Być może nie długo wreszcie będzie w Świerzowej pełen legal...

http://www.gorlice.pttk.pl/index.php?op ... iew&id=367

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 26-02-2014 21:54 
Offline

Rejestracja: 27-11-2011 10:54
Posty: 102
Lokalizacja: Rzeszów
Oby po drodze jakaś ze stron nie stwierdziła, że czegoś się zrobić nie da :D Mam nadzieję, że powstanie to co zaplanowali, dla dobra turystyki, oczywiście :wink:


Na górę
Post: 04-07-2015 15:35 
Offline

Rejestracja: 10-05-2011 15:36
Posty: 737
Lokalizacja: słupsk
Zakładając ten wątek turpin pytał o możliwość legalnego poruszania się między Świątkową Wielką, a Bartnem przez Świerzową Ruską.
W lutum 2013 r. Dlugi pisał:
Dlugi pisze:
Wiadomości z pierwszej ręki - rozmowy o wytyczenie tam ścieżki są w toku, jak na razie wejście tam (jeśli złapią) skończy się mandatem.
Najważniejsze, że nadzieja jest :-)

W najnowszej "Magurze":
Obecnie przygotowywana jest kolejna ścieżka przyrodniczo
- kulturowa Świerzowa Ruska. Będzie to trasa
o długości 4 km z 8 punktami przystankowymi wyposażona
w infrastrukturę turystyczną. Planowany
termin udostępnienia jej dla zwiedzających to paź-
dziernik 2015 r. Ścieżka udostępni dolinę nieistnieją-
cej miejscowości wzdłuż potoku Świerzówka, a zarazem
połączy dwie miejscowości: Bartne i Świątkową Wielką.


Na górę
Post: 04-07-2015 16:35 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 342
Andy500 pisze:
task pisze:
Siedzę sobie raz samotnie w zamyśleniu na kompletnym odludziu , nie podam miejsca i czasu z powodów chyba oczywistych, , wokół kompletna cisza, chwilo trwaj, a tu nachodzi mnie Parkowy. "Czy wie Pan, że znajduje się poza szlakiem? Czy ma Pan na to pozwolenie?" Ja: jak tu pięknie, nic nie zmieniło się przez kilkadziesiąt lat od mojego pierwszego tu pobytu. Jak ja cierpię, że nie wolno mi tu chodzić legalnie. I coś tam jeszcze w tym tonie.

Jestem na 90% pewien, że to "spotkanie z Parkowym" było Nad Tysowym względnie w nieistniejącej wsi Ciechania, gdzie dawniej prowadził niebieski szlak (Nad Tysowym było punktem pośrednim w dużym GOT-cie, sam go przechodziłem). A te OSOBY, o których wspominasz - może się same wykruszą ? :lol:


No i co było dalej?
Pewnie żeście se pogadali, i tyle.
Ci Parkowi, to w sumie spokojnie goście. Park tylko trzeba by rozwiązać.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl