Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 24-04-2024 00:52

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mapa Słowacji
Post: 13-01-2013 12:29 
Offline

Rejestracja: 22-11-2009 20:33
Posty: 100
Jaką mapę turystyczną okolic Medzilaborców polecacie w skali 1: 50000? Najlepiej co by była po Polsku.


Na górę
Post: 13-01-2013 12:42 
Offline

Rejestracja: 21-07-2010 21:17
Posty: 2
Lokalizacja: Równe
Mapa Laborecka Vrchovina, wydania VKU Harmanec. Trasy piesze,rowerowe i narciarskie. Można chyba znaleźć w Svidniku. Ja kupiłam na podhalanka.pl, cena porównywalna do tej w księgarni na Słowacji.
Pozdrawiam


Na górę
Post: 13-01-2013 22:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
A zanim zakupisz mapę można się przyjrzeć tej:

http://mapy.hiking.sk/?ref=navigator&zo ... TTTFFFFFTT


Na górę
Post: 14-01-2013 00:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-05-2011 15:05
Posty: 315
Najtaniej Harmańce kupisz chyba w Sklpeie Podróżnika. Sam ze Słowacji przywiozłem...

A... i Harmańce mają denerwującą przypadłowść - rewers biały.


Na górę
Post: 14-01-2013 10:43 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 343
Baker pisze:
Najtaniej Harmańce kupisz chyba w Sklpeie Podróżnika. Sam ze Słowacji przywiozłem...

A... i Harmańce mają denerwującą przypadłowść - rewers biały.


To tzw. 'stara szkoła' geodezyjna. Tak wyglądają mapy brytyjskiego Ordnance Survey (choć nie wszystkie) czy polskie mapy wojskowe (w wersji wojskowej), zaś mój Teść, geodeta, twierdzi że tak powinno być, i już, krzywo patrząc się na każdą mapę dwustronną lub choćby z tekstem z tyłu.

Jakkolwiek nikt nie potrafił mi dotąd przekonywująco wytłumaczyć na czym polega zaleta białego rewersu.


Na górę
Post: 26-01-2013 14:14 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Nie odpowiem Ci Turpinie dlaczego rewers biały jest lepszy (i czy w ogóle jest lepszy).
Ale mogę się domyślać (i dziwne, że Twój Teść Citego nie wytłumczył) dlaczego powstała taka tradycja.
Z dwóch powodów:
- mapy wojskowe do niedawna (przed epoką kserokopiarek) często wymagały uzupełnień w kilku-, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu arkuszach. Dokonywało się tego ręcznie na stołach podświetlanych lub kopioramach (kładło się pod spód arkusz poprawiony, na wierzch dopasowywało się arkusz poprawiany, redis w łapę i jazda)
- drugi powód to stosowany do niedawna sposób kopiowania map. Tak zwany ozalid. W skrócie: fotonaświetlanie na papierze światłoczułym poprzez stykówkę matrycy (astralon, diazo ewentualnie kalka). Następnie wywoływało się to w parach amoniaku (świeże odbitki cuchnęły jak skunks). Papier miał warstwę światłoczułą tylko z jednej strony, co jest logiczne. Bo w momencie wywoływania rewers zostałby wywołany jako ciemnoniebieska lub ciemnoróżowa plama. Całkiem bez sensu. Więc zostawały białe.
Niektóre wydawnictwa widocznie przywiązane są do tradycji :-)
Pozdrawiam.


Na górę
Post: 26-01-2013 16:27 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
A ja mam I wydanie mapy Laborecka Vrchovina. Dukla w skali 1:50 000 z 1996 r., która w 5/9 jest zadrukowana z "białej" strony m. in. informacjami o miejscowościach, rezerwatach przyrody itp. Uważam ten rodzaj "produkcji" map za pożyteczny, gdyż pozwala dowiedzieć się w skondensowanej formie o "atrakcjach" odwiedzanej miejscowości a nawet zaplanować trasę w sposób pozwalający na obejrzenie owych "atrakcji". Późniejsze wydania zawierają prócz mapy oddzielny dodatek "tekstova cast" (np. Cergov, wyd. 2 z 2002 r.), w którym zamieszczone są w rozszerzonej formie informacje zawarte na odwrocie wcześniejszych wydań map.


Na górę
Post: 28-01-2013 20:30 
Offline

Rejestracja: 31-08-2012 20:59
Posty: 343
humanitas pisze:
Nie odpowiem Ci Turpinie dlaczego rewers biały jest lepszy (i czy w ogóle jest lepszy).


Jednak odpowiedziałeś, i to nader wyczerpująco - serdeczne dzięki!

(na wojsko żem się za schyłku komuny szczęśliwie załapał, ale takich arkanów nam nie tłumaczyli...)

:wink:
t.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl