Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 14:55

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 7 Następna
Autor Wiadomość
Post: 04-04-2015 13:30 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
> mogła czuć się w jakimś stopniu bezpiecznie i nn.
swietna retoryka.
ale na mnie nie dziala.
bolszewia to bolszewia - zwal jak zwal, mozesz to nazywac komunizmem, socjalizmem etc. - wiadomo o co chodzi. o bandycki, morderczy, sowiecki, gorszy (jesli idzie o liczby trupow, a i o metody katowania i mordu) od faszyzmu, system, ktoremu sluzylo niestety wielu polakow i "polakow" - zbyt wielu. owszem, duza czesc byla po prostu frajerami, ale to nie powod, by ich stawiac na panteony.
amen.

> No nie do końca, bo np. Świerczewskiego
stalina po smierci tez usunieto z panteonu - nic to nie zmienilo. tacy jaruzelski, kiszczak et consortes nie dostali czapy czy ciezkich wyrokow wiezienia, jak zbrodniarze hitlerowscy w norymberdze (te nazwiska powyzej to tylko przyklady - takich zbrodniarzy jest wielu, ciagle zyjacych).

--
> Tu już się złośliwie czepiasz czegoś
co do "ci/tobie" - to nie byla zlosliwosc, tylko dygresja.

> w języku polskim nie ma czegoś takiego jak narzucony szyk w zdaniu
szyk zdania pod wzgledem formalnym nie ma nic do tego - zarowno "ci" jak i "tobie" to ta sama czesc zdania.
chodzi o podkreslenie, intonacje - i w tym sensie szyk zdania "ma do tego".
tak jest poprawnie:
tobie latwo mowic...
latwo ci mowic...
ale oba zdania znacza co innego.
latwo tobie mowic...
jest niepoprawne.
technicznie moze niescisle sie wyrazilem - chodzilo mi o grupe orzeczenia (do niej nalezy rowniez okolicznik "latwo").
ten szyk zdania, ktory zastosowales, to rusycyzm, nota bene nagminnie ostatnio stosowany w mediach, zupelnie jak wczesniej "dokladnie" czy "generalnie", ktore sa anglicyzmami (i sie przyjely). to po prostu nalecialosci jezykowe - a ich przyczyny to zupelnie inna sprawa (20 lat temu nikt nie mowil "na-ra" - bo nie bylo skrotowcow internetowych).
u wiekszosci ludzi przyczyny leza prawdopodobnie w zbyt duzej ilosci ogladanej tv, u innych moda jezykowa, u jeszcze innych (nielicznych, ale wplywowych; stad ten "trend") wyksztalcenie w moskwie.

> błędy językowe w Twoich postach
jesli idzie ci o minuskule i brak polskich ogonkow - to moja internetowa licentia poetica (od przeszlo 20 lat; mozesz sprawdzic), podobnie jak cytowanie z dziubkami ">" ("przejalem" z eudory), a nie poprzez przycisk "cytuj" (uzywam go wyjatkowo, rowniez wyjatkowo pisze uzywajac majuskuly i pl). a jesli idzie o moje regionalizmy i gware (exemplum: ino zamiast tylko) - to uzywam ich z premedytacja. zas o interpunkcje czy literowki, pomijajac nieliczne wyjatki spowodowane np. pospiechem, staram sie dbac. o ortografii nie wspominajac - ciezko ci bedzie znalezc u mnie tego typu blad.

widze, ze poczules sie dotkniety - nieslusznie, bo nie napisalem o przyczynach tego rusycyzmu u ciebie (nie znam ich przecie; bez sugerowania czegokolwiek), choc pewien czynnik nadziei dla siebie widze - obruszyles sie, wiec intencje podswiadomie zapewne masz dobre: skojarzenia z potencjalna przynaleznoscia do "ruskich" sa skojarzeniami zlymi ;)
--

spokojnych swiat.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 04-04-2015 18:52 
Offline

Rejestracja: 01-04-2015 07:49
Posty: 11
"mogła czuć się w jakimś stopniu bezpiecznie i nn.
swietna retoryka.
ale na mnie nie dziala."


Masz prawo do własnego zdania, tak jak ja mam prawo do własnego, niemniej dlaczego za każdym razem zbijasz moje twierdzenia (opinie itd.) nie argumentami czy przykładami z historii, ale używając określeń typu: "świetna retoryka", "szkoła Dugina", fałszywymi podejrzeniami o "ruskość" (jak bym chciał, też mógłbym Cię zacząć podejrzewać o różne zboczenia, ale po co? Nie chcę zaśmiecać forum - zresztą tą drogą nie doszlibyśmy do niczego), pytaniami retorycznymi, które nic nie wnoszą do dyskusji. Staraj się bronić swojego zdania odwołując do konkretnych faktów z przeszłości (ja Ci mogę wskazać na potwierdzenie mojej tezy konkretne miejsca, gdzie i kiedy ludność polska chroniła się w Bieszczadach i Beskidzie Niskim przed atakami UPA - robiła to akurat w placówkach WOP-u czy MO, bo: 1. chciała ocalić życie, a innych formacji zbrojnych, które by ją chroniły, np. o genezie akowskiej w pobliżu nie było, 2. kwestia przyszłego ustroju nie była wówczas jeszcze rozstrzygnięta (przecież alianci zostawili nas dopiero po wyborach 1947 r.), 3. komuniści w pierwszych latach po "wyzwoleniu" świetnie się taili, uczestnicząc np. w nabożeństwach religijnych typu procesja Bożego Ciała). Reasumując, nasza rozmowa ma jakiś sens, wtedy gdy obie strony używają rzeczowych przykładów, a tak Twoje określenia niewiele odbiegają od słów używanych przez naszych, pożal się Boże, polityków, którzy robią z sejmu targowisko, a nie miejsce stanowienia prawa.

"duza czesc byla po prostu frajerami, ale to nie powod, by ich stawiac na panteony."

Ja ich nie stawiam na panteony (zaznaczałem tylko, wiedząc że uprawianie historii nie polega na generalizowaniu, ale na ustalaniu jak najdokładniejszego przebiegu wydarzeń, że do KBW, WOP czy MO trafiały rożne typy). Chcę tylko, aby szczątki tych z Jasiela spoczywały w godnych warunkach, jak przystało na człowieka. To samo dotyczy innych: akowców, żołnierzy wyklętych, zamordowanych w Katyniu, lotników strąconych nad Beskidem Niskim czy węgierskich honwedów, czerwonoarmistów, żołnierzy Wehrmachtu lub upowców. Nie znamy życiorysów wielu z nich, a nawet jeśli dopuścili się zbrodni, to pochowanie ich świadczy o naszym człowieczeństwie (w przeciwnym razie niewiele różnimy się od oprawców z Montelupich, Auschwitz czy Katynia, którzy palili zwłoki lub zakopywali je w bezimiennych mogilach).

"> No nie do końca, bo np. Świerczewskiego
stalina po smierci tez usunieto z panteonu - nic to nie zmienilo. tacy jaruzelski..."


Ale tutaj nie mamy o czym dyskutować, bo mamy podobne zdanie. Chodzi tylko o to, żeby bezmyślnie nie robić porównania na zasadzie: jacy dowódcy, tacy żołnierze, bo, o ile życiorysy generałów z pierwszego szeregu są dobrze znane, to o tyle ich podkomendnych - nie. Zapewne obaj jesteśmy za usuwaniem z miejsc publicznych pomników tych pierwszych (choć przykład pomnika Świerczewskiego w Jabłonkach pokazuje, że nie ma na razie na to atmosfery - jedyne argumenty za jego pozostawieniem, które mi przychodzą do głowy to: 1. traktowanie go jako atrakcji turystycznej, ale już nie propagandowej, 2. pomnik ten jest ilustracją do snucia opowieści na temat tamtych tragicznych czasów np. podczas wycieczek turystycznych). W przypadku pomników szeregowych żołnierzy każdy przypadek wypadałoby przedyskutować osobno (jakoś nikt nie podnosi np. kwestii likwidacji pomnika WOP-istów w Jasielu czy pomnika przy skrzyżowaniu w Woli Niżnej). Jeszcze inna kwestia, którą ja w szczególnie podnoszę przy okazji tematu Jasiela, to sprawa szczątków - kim by nie byli zmarli ludzie, należy im się należyty pochówek w oznaczonym miejscu, a w przypadku Jasiela nie ma to miejsca. Jeśli komuś przeszkadza z różnych powodów wyeksponowana mogiła WOP-istów za pomnikiem, to przenieśmy szczątki na cmentarz w Zagórzu, bo inaczej będziemy mieli sytuację jak w Jaśliskach, gdzie na cmentarzu żydowskim, na którym nie stoi żadna macewa (los tych uratowanych przez Magurycz jest zapewne wielu miłośnikom BN znany), stoi za to opuszczony dom i uprawiane jest pole. Ponadto, w przypadku Jasiela mamy jeszcze kwestię prawdopodobnych mogił przy ruinie dawnej strażnicy. Jeśli nic się z tym nie zrobi, to kiedyś może dojść do sytuacji, że zjawią się tu "rozkopywacze" mogił z wykrywaczami metalu i stanie się to co na Maniłowej czy Chryszczatej.

"> Tu już się złośliwie czepiasz czegoś
co do "ci/tobie" - to nie byla zlosliwosc, tylko dygresja."


A dygresja nie może być złośliwa? Jedno drugiego nie wyklucza.

"chodzi o podkreslenie, intonacje - i w tym sensie szyk zdania "ma do tego".
tak jest poprawnie:
tobie latwo mowic...
latwo ci mowic...
ale oba zdania znacza co innego.
latwo tobie mowic...
jest niepoprawne."


Ok, użyłem niepoprawnego "łatwo Tobie oceniać", ale chyba to Ci nie przeszkodziło w zrozumieniu sensu zdania?

"ten szyk zdania, ktory zastosowales, to rusycyzm"

No i? Od wieków do języka polskiego przenikają zapożyczenia z różnych języków: łaciny, włoskiego, francuskiego, angielskiego itp., to dlaczego nie mogą również z rosyjskiego.

"obruszyles sie, wiec intencje podswiadomie zapewne masz dobre: skojarzenia z potencjalna przynaleznoscia do "ruskich" sa skojarzeniami zlymi"

Bo doskonale widzę, że - nie mając podstaw i argumentów - starasz się zdyskredytować moje tezy w oczach forumowiczów, wmawiając, że jestem na usługach "ruskich" lub poprzedniego systemu. Nie znasz, nie oceniaj innych. Równie dobrze ja mógłbym posądzać Cię np. o bycie Stefanem Niesiołowskim, bo metody przez Ciebie używane niewiele różnią się od metod stosowanych przez tego polityka do ośmieszania jego oponentów. Albo, wykorzystując napięcie na linii Zachód – Rosja, posądzać Cię o bycie amerykańskim agentem lub rusofobem. Ale nie mam podstaw, więc tego nie robię.
Co do mnie, to w życiu uczyłem się tylko angielskiego (od 1997 r.), niemieckiego (od 2001 r.) i łacińskiego (od 2005 r.), bo gdy chodziłem do szkoły rosyjski nie był już obowiązkowy. Niestety na potwierdzenie tych słów nie zamieszczę tu skanu mojego świadectwa.
Co więcej, to raczej Twoja wiedza na temat języka rosyjskiego, o ile się nie mylisz, świadczyłaby o tym, że to Ty masz coś wspólnego z "ruskimi". Ale tak jak napisałem, nie mam zamiaru - Twoim wzorem - wmawiać innym, że łączy Cię coś z "ruskimi" czy poprzednim systemem, bo Cię nie znam. Wolę spierać się na rzeczowe argumenty.

PS. Dziękuję za życzenia i również życzę błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.


Na górę
Post: 04-04-2015 22:12 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
janrajchel pisze:
Jakby to kogo interesowało -to ostatnio wykonano wiele pożytecznych prac na polu namiotowym w Jasielu.
Są nowe wiaty do siedzenia i schronienia się w razie deszczu.
Jest nowa zagroda dla koni bardzo ładna.
A nawet stara buda z drzwiami zamykanymi dostała całkiem nowy dach.
Pięknie tam teraz za dofinansowanie z pieniędzy unijnych,.


Unia to wszystko zniszczy... A takie fajne było to pokrycie z rozklepanych puszek, komu to przeszkadzało?


Na górę
Post: 10-06-2015 07:17 
Offline

Rejestracja: 14-01-2011 17:43
Posty: 282
Dzisiaj -jak zreszta każdego roku można sobie wjechać bez problemu do rezerwatu Zródliska Jasiołki w Jasielu i tam miło spędzic czas.Bardzo ważne dla osób starszych , którzy nie mogą już pieszo przebyć kilkukilometrowy dystans z Moszczańca lub Woli Wyznej do Jasiela.
Poza tym uroczystości pod pomnikiem WOP-istów i Beskidzkich Kurierów rozpoczynaja się o godz.11.00.

_________________
"Jeden tam tylko jest porządny człowiek: prokurator, ale i on,
prawdę mówiąc, świnia." Gogol M.W.


Na górę
Post: 23-07-2015 13:12 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Gdzie na Jasielu jest zakaz wjazdu?
Na granicy rezerwatu, czy za Wolą wyżną?

Od drugiej strony jest przed zakrętem, koło leśniczówki nie ma?

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 23-07-2015 16:24 
Offline

Rejestracja: 18-12-2014 20:50
Posty: 438
tutaj, przy szlabanie:
https://goo.gl/maps/Gr6SL
co ciekawe - zaraz za szlabanem jest... parking (jak ostatnio gadalem z lesniczym, mowil, ze tam nalezy zostawiac auta).
a z drugiej strony kolo lesniczowki (tej nowej) jest prog zwalniajacy (https://goo.gl/maps/wo3Qt), ale czy tam jest znak, to na 100% nie jestem teraz pewien (raczej jest). w kazdym razie dalej w lesie, jeszcze kawalek za stara gajowka moszczaniec, jest szlaban, zamkniety niemal non stop.

_________________
pzdr
mazeno


Na górę
Post: 23-07-2015 17:37 
Offline

Rejestracja: 07-11-2009 18:57
Posty: 2277
Szlaban od strony Moszczańca...
Obrazek
...jest tu, gdzie strzałka na mapie
Obrazek


Na górę
Post: 24-07-2015 06:53 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Pierwszy szlaban jest tam, gdzie pokazał mazeno w pierwszym linku ale jest zawsze otwarty (nie trafiłem jeszcz na zamknięty a i z rozmów ze SG i lesnikami wynikało, że on był postawiony jako pierwszy, a dopiero później zamontowali ten na granicy rezerwatu i od tego czasu szlaban na końcu WW jest otwarty). Można przejechać dalej aż do placu zrywkowego i tam po lewej stronie drogi jest miejsce na 2-3 samochody. Przy tym placu umieszczony jest znak zakazu wjazdu - nie odpowiada normom, ale nie podnosiłbym tego argumentu w razie ewentualnej rozmowy z lesniczym :-)
Do szlabanu na początku rezerwatu jechać nie wolno, podobno ze względu na potrzebne miejsce do manewrowania przy składowaniu drewna. Można wystąpić o pozwolenie ale do tego trzeba by się bujać do Rymanowa.


Na górę
Post: 24-07-2015 09:07 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Dzięki.
Ostatnio widziałem kilka samochodów na placu przed szlabanem rezerwatu (kilkadziesiąt-set metrów po lewej stronie drogi idąc z dołu). Rejestracje nie tamtejsze i modele nie wyglądały na auta leśników. Jak rozumiem z tegoco piszecie dojazd tam jest raczej nielegalny.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 24-07-2015 09:38 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Niekoniecznie - z tego co mówił lesniczy to w interesującym mnie czasie był zakaz wjazdu, bo robili zrywkę drewna i do składowania wykorzystywali plac przed rezerwatem. Znak zakazu wjazdu przy proponowanym przeze mnie miejscu parkingowym był niewymiarowy i wyglądał na umieszczony prowizorycznie. Całkiem możliwe, że po zakończeniu zrywki zakaz został ściągnięty i można dolechać pod rezerwat...


Na górę
Post: 29-07-2015 12:22 
Offline

Rejestracja: 10-07-2010 12:50
Posty: 280
Lokalizacja: Kraków
Byłem wczoraj w Jasielu i nie kojarzę - może nie zwróciłem uwagi - żeby 'nienormatywny' znak stał wciąż przy placu składowym za Wolą Wyżną... Inna sprawa że był(jest?) postawiony tak że zawsze się zastanawiam czy dotyczy drogi czy samego placu.
Natomiast parking za 'starym' szlabanem w Woli Wyżnej, czyli jeszcze spory kawałek przed placem, jest przez Nadleśnictwo wyraźnie oznaczony tabliczką jako miejsce postojowe dla pojazdów.
Wzdłuż drogi przy placu składali właśnie świeży urobek, plac przed szlabanem rezerwatu raczej pusty. Za szlabanem rezerwatu za to dwa 'cywilne samochody na krośnieńskich i sanockich rejestracjach, ale sądząc po tabliczce "zakaz wstępu" na dróżce w lewo za szlabanemi odgłosach pił, to samochody pilarzy.


Na górę
Post: 20-08-2015 13:56 
Offline

Rejestracja: 27-11-2011 10:54
Posty: 102
Lokalizacja: Rzeszów
Byłem wczoraj na Jasielu i ku mojemu zdumieniu kilka samochodów parkowało przy polu biwakowym. Część wjechała od strony Moszczańca gdyż, widziałem że szlaban był otwarty a jeden od strony Woli (dowiedziałem się po małym interview). Szczęka mi opadła ponieważ, żaden z samochodów nie był leśników a przy ognisku gawiedź mała i duża huczała i krzyczała aż mdło mi się robiło :( Czyżby czasy Jasielowej spokojności już powoli odchodziły w niepamięć? :(


Na górę
Post: 22-08-2015 14:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
Yakari pisze:
Czyżby czasy Jasielowej spokojności już powoli odchodziły w niepamięć? :(


Bywam tam co najmniej kilka razy w roku od ponad 20 lat i nie zauważyłem żeby coś się zmieniło na gorsze. Widziałem tam już rajdy kładami, ściganie po łąkach motocyklami, auta turystów pod polem biwakowym, a we wrześniu i październiku pojazdy grzybiarzy. Bywało tak nawet przed urządzeniem drogi z Woli Wyżnej. Z tym, ze przeważnie jest tam jednak cicho i spokojnie, a najgorsze są wakacje i weekendy.


Na górę
Post: 19-09-2015 16:04 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Obrazek
Powyżej to fragment katasatru Jasiela z 1851r obejmujący właśnie obszar, który teraz oznaczany jest na mapach jako "Żołnierska Polana". A może to takie jest pochodzenie tej nazwy?


Na górę
Post: 16-08-2018 01:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2010 20:29
Posty: 23
Na niedawno uruchomionym portalu dot. grobów wojennych w woj. podkarpackim wyczytałem, że obelisku na cmentarzu Armii Czerwonej już nie ma.
https://mpn.rzeszow.uw.gov.pl/?resting_ ... adzieckiej

Czy ktoś coś wie na ten temat? Raczej nie rozpadł się ze starości...


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 7 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl