Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 10:44

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22-03-2011 08:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Na forum skitourowym znalazłam zdjęcia kolegi z całkiem sporej lawiny jaka zeszła z Cergowej i poturbowała narciarza:

http://www.skitury.fora.pl/dyskusje-inf ... ,7000.html

Nie wiem czy wolno tutaj przyklejać informacje z innych forów. Dla mnie lawina w stosunkowo niskich górach i przy tak małej ilości śniegu jak jest teraz - to jest duże zaskoczenie.

B.


Na górę
Post: 22-03-2011 10:04 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Nie widzę w pracy zdjęć ale przypuszczam że chodzi o stok północny gdzie jest spora przecinka sięgająca grzbietu. Na tym stoku wiatr wiejący od przełęczy odkłada dużo śniegu który bardzo długo się utrzymuje, możliwe że zabrało go już z samej góry jak wszedł na zawiany poza grań śnieg i wraz z nim zjechał?


Na górę
Post: 22-03-2011 10:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Dlugi pisze:
Nie widzę w pracy zdjęć ale przypuszczam że chodzi o stok północny gdzie jest spora przecinka sięgająca grzbietu. Na tym stoku wiatr wiejący od przełęczy odkłada dużo śniegu który bardzo długo się utrzymuje, możliwe że zabrało go już z samej góry jak wszedł na zawiany poza grań śnieg i wraz z nim zjechał?


Tak - chodzi o stok północny.
Też myślę, że chodzi o tą przecinkę.
W innym miejscu Tomek opisuje warunki dla freerajdowców na Cergowej:

http://www.powder.pl/node/2621

B.


Na górę
Post: 22-03-2011 15:07 
Offline

Rejestracja: 11-02-2011 17:59
Posty: 80
Ucieszyły mnie te fotki, bo mam teraz dowód dla moich oponentów, którzy nie wierzyli w lawiny w Beskidzie Niskim myśląc, że konfabuluję.
Z lawinami na Cergowej /a raczej lawiniskami/, spotykałem się dość często, począwszy od lat 60-tych ub.w. Wielokrotnie przemierzałem Cergową na nartach biegowych /o zgrozo, samotnie/ w ramach treningów, jako zawodnik narciarski. Lawiniska były w różnych miejscach północnego stoku, ale nigdy nie stwierdziłem w tej przecince od szczytu /jak tu już gdzieś pisałem, tą przecinką biegła linia telefoniczna do tel. na wieży widokowej/. Kilka razy lawina zeszła z grani w kierunku "Złotej Studzienki", uszkadzając ją. Przyczyną tych lawin były niesamowite nawisy śnieżne nawiewane słynnymi "wiatrami dukielskimi". Sam nawet próbowałem od góry sprowokować zejście lawiny, ale wycofałem się.
Pozdrawiam R.Z.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl