Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 12:22

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 24-07-2010 21:56 
Offline

Rejestracja: 24-07-2010 21:43
Posty: 7
Z Wysowej, szlakiem przez kapliczkę, poszliśmy do C.
Na mapie - sanatorium, źródła.
W przewodniku (akt. 2007) - "Cigielka jest niewielkim uzdrowiskiem ... ujęcie wód mineralnych przy którym działa sanatorium.. ".
Niestety, wieś wyglądała na wymarłą i zaniedbaną. Niebieski szlak "do wód" zamknięty bramą z łańcuchem. Mnóstwo brudnych Romów. Najjaśniejszym momentem dnia był ... autobus do Bardejowa. Aha - jeszcze romskie slumsy w wioskach za Cigelką.
Droga do Babadag zaczyna się szybko ....


Na górę
Post: 25-07-2010 12:13 
Offline

Rejestracja: 02-11-2009 13:01
Posty: 160
Rykuj, a kiedy byłeś w tej Cigelce?


Na górę
Post: 25-07-2010 14:10 
Offline

Rejestracja: 24-07-2010 21:43
Posty: 7
21.07.2010


Na górę
Post: 25-07-2010 21:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Wielki kurort to to specjalnie nie jest, rzeczywiście, ale wsi to spokojna, schludna i sympatyczna. Na mój gust. Nawet Romowie zaciekawieni "kolejnym nowym plecakowcem" popatrzą, poprzyglądaja się i to wszystko.... Takie ja mam wrażenia z Cigelki- całkiem przyjemnie, choć negatywnych opinii sluszałem (czytałem) wiele. Ot, beskidzka wioska......

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce


Na górę
Post: 25-07-2010 22:57 
Offline

Rejestracja: 24-07-2010 21:43
Posty: 7
Moja żona przeżyła szok ... naprawdę nie spodziewaliśmy się takiego syfu na tej Słowacji. Szczególnie te slumsowe wioski (chyba Fricka, Petrowa), i Romowie ciągle wsiadający i wysiadający z autobusu, po przejechaniu 1-2-3 przystanków. Nie dziwią mnie relacje o dużej niechęci Słowaków do Cyganów.


Na górę
Post: 26-07-2010 10:03 
Offline

Rejestracja: 02-11-2009 13:01
Posty: 160
Może od czasu tego przewodnika to sanatorium upadło :) Romowskie wioski to faktycznie plaga na tej Słowacji, ostatnio byłem tam samochodem ze znajomymi, nyndza straszna (zrobiłem trochę zdjęć tych Romów i ich zabudowań):
http://picasaweb.google.com/MlodyGorlic ... ffroadZuk#


Na górę
Post: 26-07-2010 11:35 
Offline

Rejestracja: 24-07-2010 21:43
Posty: 7
tak to wygląda ... czy w PL są też takie wioski ?


Na górę
Post: 26-07-2010 12:44 
Offline

Rejestracja: 22-07-2008 16:53
Posty: 189
Lokalizacja: Jasło
Będąc w tamtym roku na Jaworze w Piotra i Pawła, skoczyliśmy na chwilę za słowacką granicę, na wzgórze 611 m nad Cigelką (swoją drogą ładne miejsce). Po lewej stronie jest jakieś duże gospodarstwo, masę krów tam trzymają. I właśnie jedna taka krowa padła w polu, uwiązana kawał drogi od stajni. Ktoś przyjechał jeepem, przywiązał krowę za nogi, przypiął drugi koniec liny do haka z tyłu samochodu. Potem zaciągnął ją tak do stajni. Przez krzaki, kamienie, łąki, z rajdową prędkością. Może to zwyczajne traktowanie zwierząt jak się ma ich aż tyle, ale jakoś tak... :roll:


Na górę
Post: 26-07-2010 17:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25-03-2009 09:14
Posty: 277
Lokalizacja: Gdańsk
Masakra :/ (co do krowy).


A co do tych widoków ze zdjęć - prawdę mówiąc nie zobaczyłem
tam nic, czego nie ma w biednych polskich wsiach...

Rozpadające się budynki są wszędzie, auta sprzed 50 lat również,
ubodzy portfelem i umysłem ludzie - także...

Szy.

_________________
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce, w Niemczech i w Europie
www.znajkraj.pl


Na górę
Post: 27-07-2010 15:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2007 20:06
Posty: 365
Lokalizacja: Gorlice
Czy ja jakąś inna Cigelkę widziałem? :shock: Najwyraźniej chyba tak, a na pewno nie widziałem wszystkiego....Doszedłem tam spod Lackowej (nie szlakiem) przeszedłem obok Cerkwii, minąłem kilka zabudowań (moim zdaniem wcale nie zaniedbanych), doszedłem do pomnika ofiar faszyzmu, rozejrzalem się, nawet ładnie i cicho było. Przyjrzałem się tym, którzy i mi się przyglądali i...wróciłem, początkowo nienajgorszym asfaltem, a potem żółtym do Wysowej.....Wrażenia mam więc bardzo sympatyczne....Ubogość (nie koniecznie umysłowa, bo tą trudno okreslić na pierwszy rzut oka)) też przecież tworzy swoisty klimat BN.....Myślałem, że ci co łażą po onym, są już doń przyzwyczajeni....a tu samo oburzenie :( . Zresztą może i słuszne....Trzeba to będzie chyba sprawdzić jeszcze raz i poszukać tego co tak oburza....... :?

_________________
jak biec do końca potem odpoczniesz

cudne manowce, cudne manowce


Na górę
Post: 27-07-2010 18:49 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
Byłem kilka razy w Cigelce i nigdy nie odniosłem negatywnego wrażenia. Rzeczywiście, był problem z dotarciem do źródła mineralnego i dawnego kąpieliska. Ale będąc ostatnio zapytałem w miejscowym sklepie jak tam dotrzeć i sprzedawca bardzo dokładnie to wyjaśnił. Jest takie miejsce przy bramie nowopowstałego zakładu, że ma się wątpliwości gdzie iść. Ale warto zapytać mieszkańców i problem z głowy. Szlak niebieski prowadzi wzdłuż ogrodzenia tego zakładu, przechodzi mostkiem na drugą stronę potoku i dalej wzdłuż ogrodzenia kolejnego zakładu. Doprowadza do drogi, chyba asfaltowej, przy której nad rzeką jest ujęcie wody mineralnej, potem nieco w górę do zabudowań dawnego sanatorium i pozostałości basenu kąpielowego.


Na górę
Post: 27-07-2010 21:33 
Offline

Rejestracja: 27-07-2010 20:18
Posty: 1
Witajcie.W Cigelce ostatnio byłem w ubiegłym roku.Wioskę wspominam bardzo miło.Pięknie położona, większość domów zadbana.W drodze na Busov przechodziłem przez osiedle romskie.Otoczyła mnie spora gromadka dzieci, ktore chciały cukierków i złotówek.Zrobiłem im parę fotografi i spokojnie przeszedłem przez ten teren.Z Busova zszedłem do Gabultova z zamiarem podjechania do Cigelki autobusem.W ten sposób chciałem uniknąć kolejnego przejścia przez romskie osiedle.Nic z tego nie wyszło, gdyż najbliższy autobus miał jechać następnego dnia rano.Idąc asfaltem przez Petrovą musiałem i w tej miejscowości przejść przez osiedle romskie.W Cigelce tym razem miałem towarzystwo romskiej młodzieży, która bardzo nalegała by dać złotówek.Zakończyło sie wszystko na zrobieniu paru fotek i odprowadzeniu mnie do centrum wsi.


Na górę
Post: 10-01-2011 23:49 
Offline

Rejestracja: 10-01-2011 23:33
Posty: 1
Mam wrażenie, że wszystkie przygraniczne słowackie wsie napawają smutkiem, przynajmniej mnie. Za każdym razem gdy wjechałam do Fricki, Regietovki panowała tam przygnębiająca cisza. I te puste ulice... :?


Na górę
Post: 07-03-2011 20:34 
Offline

Rejestracja: 05-01-2011 08:29
Posty: 38
Ponieważ Busov mam w swoich planach mam pytanie związane z poniższym tekstem:

Krystian pisze:
(...)
W drodze na Busov przechodziłem przez osiedle romskie.Otoczyła mnie spora gromadka dzieci, ktore chciały cukierków i złotówek.Zrobiłem im parę fotografi i spokojnie przeszedłem przez ten teren.Z Busova zszedłem do Gabultova z zamiarem podjechania do Cigelki autobusem.W ten sposób chciałem uniknąć kolejnego przejścia przez romskie osiedle.Nic z tego nie wyszło, gdyż najbliższy autobus miał jechać następnego dnia rano.Idąc asfaltem przez Petrovą musiałem i w tej miejscowości przejść przez osiedle romskie.W Cigelce tym razem miałem towarzystwo romskiej młodzieży, która bardzo nalegała by dać złotówek.
(...)


w innych opisach wypraw na Busov doczytałam się podobnych relacji. Jak tego uniknąć? Czy istnieje jakiaś droga, dróżka czy inna ścieżyneczka którą dałoby się skutecznie obejść owo romskie osiedle? Czy też mój niepokój jest niepotrzebny ...


Na górę
Post: 07-03-2011 22:24 
Offline

Rejestracja: 02-11-2009 13:01
Posty: 160
Zawsze możesz uderzyć na przełaj tak jak ja kiedyś, czyli czerwonym szlakiem na Hrb, a następnie przez Palenice na Busov :)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl