Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-04-2024 20:29

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27-06-2008 07:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13-02-2008 09:54
Posty: 31
Lokalizacja: Kraków
Zobaczymy perły architektury drewnianej
Bartłomiej Kuraś
2008-06-26, ostatnia aktualizacja 2008-06-26 21:11

Szlak architektury drewnianej to największy tego typu projekt w Europie. Zwiedzanie obiektów znajdujących się na jego małopolskim odcinku było jednak mocno utrudnione. W te wakacje ma się to zmienić.

Turystyczną drogę pomiędzy drewnianymi kościołami, cerkwiami i skansenami wytyczono w Małopolsce w 2001 r. jako fragment szlaku biegnącego także w wojewódzkie śląskim, na Podkarpaciu, a także w słowackim Kraju Preszowskim. W naszym regionie na szlaku znajduje się 249 obiektów, często perełek architektury. Jak choćby cztery drewniane kościoły wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO: w Sękowej, Binarowej, Lipnicy Murowanej i Dębnie Podhalańskim.

Przez siedem lat istnienia szlaku turyści, którzy chcieli zwiedzić obiekty, nie mieli żadnej gwarancji, że przyjeżdżając na miejsce zastaną otwarte drzwi. Nie istniał żaden grafik udostępniania budynków. Podróżni musieli na własną rękę szukać gospodarza obiektu i liczyć na jego dobrą wolę. - To się w końcu zmieni - zapowiada Leszek Zegzda, wicemarszałek Małopolski. - Chcemy, by szlak stał się atrakcją turystyczną z prawdziwego zdarzenia.
Od początku wakacji do 15 października turyści mogą zwiedzać wnętrza 30 kościołów i cerkwi znajdujące na czterech trasach: Kraków i okolice, Tarnów i okolice, Podhale, Nowy Sącz-Gorlice. W tym cztery najcenniejsze obiekty wpisane na listę UNESCO. - To na początek. W przyszłym roku chcemy otworzyć kolejne obiekty - zapowiada Paweł Mierniczak, dyrektor biura Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

To właśnie Małopolska Organizacja Turystyczna podjęła się zadania udostępnienia szlaku turystom. Władze województwa przeznaczyły na ten cel 550 tys. zł. Za te pieniądze ma zostać m.in. uzupełnione oznakowanie szlaku, wydane ulotki i foldery na jego temat, a także opłacone koszty otwarcia obiektów, w tym przewodnicy.

- Dogadaliśmy się z proboszczami opiekującymi się świątyniami. Przekażą klucze zaufanym osobom, które będą zważały na bezpieczeństwo świątyń podczas ich otwarcia, a jednocześnie oprowadzą po nich turystów - wyjaśnia Paweł Mierniczak.

30 budynków będzie można zwiedzać za darmo w ostatnich dniach każdego tygodnia:

- Trasa krakowska będzie otwarta w piątki - godz. 12-16, soboty - 10-14, niedziele 12-16.

- Trasa tarnowska: czwartki - 12-16, piątki - 12-16, soboty - 10-14.

- Trasa podhalańska: czwartki - 14-18, piątki - 14-18, soboty - 10-14.

- Trasa sądecka: piątki - 12-16, soboty - 10-14, niedziele - 12-16.

Aby promować otwarcie dla turystów obiektów, władze województwa szykują w okresie od 28 czerwca do 13 września cykl 12 koncertów pod wspólną nazwą "Muzyka zaklęta w drewnie", które odbędą się właśnie w drewnianych kościołach Małopolski znajdujących się na szlaku architektury drewnianej.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

_________________
Jacek


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl