Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 06:28

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 59 Następna
Autor Wiadomość
Post: 25-04-2005 10:51 
W newsletter z 21.04.2005 postawiłeś pytanie.
Czy w górach budować platformy widokowe?
Uważam, że góry są dla nas a więc i odpowiedź jest oczywista,
budować platformy widokowe.
Na przykład takie, jaką wzniesiono na Baraniej Górze.
Pozdrawiam, Janusz Maciejewski.


Na górę
   
Post: 26-04-2005 11:05 
W niektórych miejscach BN wystarczyłoby wyciąć drzewa na szczytach lub niedopuścić do zarastania (cassus Jaworzyny Konieczniańskiej).

Przecinka czy łysinka na zboczu czy szczycie góry to wprawdzie nienaturalny twór (obecnie) ale o ileż mniej szpetny niż stalowa platforma.

Poza powyższymi uwagami ogólnie zgadzam się z przedmówcą że góry są dla ludzi a nie na odwrót.


Na górę
   
Post: 26-04-2005 12:42 
Przecinka czy łysinka na zboczu czy szczycie góry to wprawdzie nienaturalny twór (obecnie) ale o ileż mniej szpetny niż stalowa platforma.


Tylko co na leśnicy i obrońcy przyrody.

W Sudetach już znaczna część szczytów straciła atrakcyjność krajobrazową, np. Góry Wałbrzyskie z najwyższym szczytem Borowa 853 m n.p.m. porośniętym gęstym lasem. Dlatego nie zobaczymy z niego żadnej panoramy. :D A na mapie jest zaznaczona jako szczyt z widokiem na okolicę. Bo kiedyś drzewa były niskie.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 26-04-2005 19:20 
Offline

Rejestracja: 14-03-2005 21:31
Posty: 11
Lokalizacja: Kraków
Dołączam się do miłośników panoram szczytowych. Szkoda zarastających szczytów (Jaworzyna o której wspomniał Uruloki), szkoda też tego co się zawaliło... Wybierałem się na Baranie i wybrać się nie mogłem, aż wieżę diabli :evil: wzięli. Mam nadzieję, że ta na Pasice jeszcze stoi...
co do platform, to od biedy i ku mniejszej konsternacji przeciwników konstrukcji metalowych, można stawiać platformy drewniane, takie jak np. platforma pod szczytem Lubomira w Beskidzie Wyspowym. Są one tańsze, lecz mniej trwałe. Co do Jaworzyny, to podrastające iglaki nie dość że zabijają dawną łąkę szczytową, to dodatkowo, w przeciwieństwie do w miarę przejrzystej w sezonie zimowym buczyny, na trwałe zasłaniają wszelkie widoki.


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-04-2005 08:10 
tydzien temu bylem na Magurze Watkowskiej,w miejscu gdzie 1953r odprawiana byla msza,przez K.Wojtyle.Jest tam bardzo ladny obelisk,upamietniajacy to wydarzenie.Z tamtego miejsca jest przepiekny widok ,ale czesciowo ograniczony przez drzewa,jeszcze bez lisci.Szkoda ze nie ma lepszej widocznosci,moze wladze MPN pomysla o tym miejscu i zrobia cos.Jak znajdziecie chwilke ,mozecie sie tam wybrac,polecam.
aleks44


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 27-04-2005 13:01 
na Magurze Watkowskiej....... jest przepiekny widok ,ale czesciowo ograniczony przez drzewa,jeszcze bez lisci.Szkoda ze nie ma lepszej widocznosci,moze wladze MPN pomysla o tym miejscu i zrobia cos.

Pewnie najlepsze byłyby platformy drewniane takie jak na Wielkie Raczy.


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 27-04-2005 14:10 
gosc pisze:
tydzien temu bylem na Magurze Watkowskiej,w miejscu gdzie 1953r odprawiana byla msza,przez K.Wojtyle.Jest tam bardzo ladny obelisk,upamietniajacy to wydarzenie.Z tamtego miejsca jest przepiekny widok ,ale czesciowo ograniczony przez drzewa,jeszcze bez lisci.Szkoda ze nie ma lepszej widocznosci,moze wladze MPN pomysla o tym miejscu i zrobia cos.Jak znajdziecie chwilke ,mozecie sie tam wybrac,polecam.
aleks44


Władze MPN chyba nie wiele mogą zrobić w tym miejscu, ponieważ granica parku biegnie grzbietem głównym i w okolicach wierzchołka Magury (842 m) schodzi na południe równolegle do szlaku czerwonego idącego do Bartnego. Nie jest to zatem teren MPN. Więc tutaj mogą poradzić jedynie leśnicy z nadleśnictwa, nie wiem jakiego, może nadleśnictwa Gorlice.

Darek


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 27-04-2005 14:46 
Cytuj:
Szkoda ze nie ma lepszej widocznosci,moze wladze MPN pomysla o tym miejscu i zrobia cos.


:lol: :lol: :lol: Zgadza się. Coś zrobią. Najprawdopodobniej zasadzą młodnik :lol: :lol: :lol: :lol:


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 27-04-2005 14:53 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
A co Wy na to??

http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... picture=57

Bartek


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-04-2005 17:51 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
na Magurze, facet, który stawiał ten kamień, rok, lub dwa temu. dośc mocno pomógł temu widoczkowi w kierunku zachodnim i pd/zach ;) zresztą uważam, ze słusznie. gdyby nie on, pewenie nikomu by nie przyszło do głowy, ze taki ładny widoczek jest z tamtąd... zresztą, jak mi opowiadał, nawet można z tamtąd dojrzeć Tatry...

Ale co innego niedopuszczanie do zarastania polan grrzbietowych, bądż wycięcie kilku, nawet zdrowych drzew, a co innego śmiecenie, nawet drewnianymi wirzami.

W tej kwestii jak najbardziej zgadzam się z tym co Uruloki napisał na początku.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-04-2005 18:47 
HM pisze:
na Magurze, facet, który stawiał ten kamień, rok, lub dwa temu. dośc mocno pomógł temu widoczkowi w kierunku zachodnim i pd/zach ;) zresztą uważam, ze słusznie. gdyby nie on, pewenie nikomu by nie przyszło do głowy, ze taki ładny widoczek jest z tamtąd... zresztą, jak mi opowiadał, nawet można z tamtąd dojrzeć Tatry...


Nie wiem z kim rozmawiałeś kolego HM, ale uwierz mi, że tego kamienia nie mógł tam postawić jeden człowiek. Żeby go postawić trzeba było ok. 10 osób, a aby go przyturlać z miejsca jego leżakowania (oddalonego około 200 m od miejsca, w którym się znajduje obecnie) potrzeba było trzech ludzi w pierwszej fazie toczenia, później nawinęli się inni turyści do pomocy, a później jak owi turyści poszli, jeszcze dwóch młodzieńców z Wapiennego, jednemu z nich mało co nie zmieżdżyło nogi.
Podobnie było z przecinką, sam tego nie robił na pewno. A że stamtąd widać Tatry to już na tym forum było wspomniane i nie tylko na forum.

Pozdrawiam Darek


Na górę
   
 Tytuł:
Post: 27-04-2005 19:07 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Darku - nie napisałem, że robił to sam.
Człowiek z którym rozmawiałem mieszka gdzieś po północno-zachodniej stronie pasma, może w Foluszu, ale nie pamiętam... W stawianiu kamienia na pewno maczał palce, bo spotkałem go na miejscu przy pracy. Pomagał mu syn, lub synowie. Sądzc po gabarytach kamienia samego aktu przeniesienia musiało dokonać więcej osób. Z rozmowy z tym człowiekiem wynikało, że to jego "dziecko", mogła to jednak być moja błędna interpretacja jego słów.

pozdrawiam.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-04-2005 20:34 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
gdzieś po północno-zachodniej stronie pasma, może w Foluszu,


oczywiście, północno-wschodniej...

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 27-04-2005 23:51 
:lol: :lol: :lol: Zgadza się. Coś zrobią. Najprawdopodobniej zasadzą młodnik :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote]

mozliwe,ze zasadza mlodnik,ale dla nich ,najlepiej by bylo ,jak by turysci sie im po lasach nie szwedali.Moga zobaczyc cos czego nie powinni
pozdrawiam aleks44


Na górę
   
Post: 29-04-2005 13:40 
Platformy, a co o nich myślą łowcy (filmowcy i malarze) pięknych krajobrazów.


Na górę
   
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 59 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl