Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-04-2024 07:45

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 08-09-2007 23:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02-01-2007 02:46
Posty: 77
W poście wyżej miało być:
"Gmina Sękowa sprzedała to co zostało po peerelu najcenniejsze.."

a ponadto wklejona mapka była bez zaznaczonych powstałych budynków ->

Obrazek

Rymek pisze:
Wierz mi, warto się zrujnować nawet 1x żeby zobaczyć jak w tej "głupiej" ameryce ludzie potrafią szanować przyrodę (oczywiście nie wszędzie). Kiedyś była u nas dyskusja stawiać wieże widokowe czy nie bo szpecą krajobraz. Otóż znalazłem odpowiedź na to pytanie właśnie tam - a co szkodzi postawić wieżę widokową imitującą potężną sosnę? Albo budować maszty przekaźnikowe na kształt świerków?
Popieram walkę o zachowanie BN w jak najlepszej dla turystów formie, szczególnie w pięknych okolicach Radocyny. Powodzenia!


Dzięki za słowa poparcia. Szkoda mi Beskidu. To był/jest chyba najdzikszy teren gdzie
można było w sezonie przejść cały dzień i nie spotkać nikogo. Za jakiś czas też tak będzie
ale tylko dlatego że na terenach prywatnych nie będzie można przebywać. pozdrawiam

pees: Może ktoś z gminy czyta to forum i się wypowie dlaczego tak jest
i czy zamierzają zmienić godło z orlika na domek na wzgórzu? ;|

_________________
Coście .... uczynili z ta krainą? /Staszewski/


Na górę
 Tytuł:
Post: 09-09-2007 23:29 
Offline

Rejestracja: 26-10-2006 15:28
Posty: 68
Oczekiwanie, że obszary „Beskidu Sękowego” zachowają swoje walory dzięki zapomnieniu lub na skutek „świętego oburzenia turystów plecakowych” jest dość naiwne, głównie z powodu rozwoju środków komunikacji oraz innych, także atrakcyjnych, form turystyki. Tylko rozszerzenie MPN, być może, zapewniło by zatrzymanie budownictwa, chociaż wydaje się to obecnie nierealne ze względów ekonomicznych, a przede wszystkim nie widzę jakiejkolwiek grupy społecznej, która byłaby tym rzeczywiście zainteresowana (szczególnie po likwidacji szlaku przez Ciechanię). Tereny pozostawione, jako niczyje szybko zostałyby rozjechane przez pojazdy terenowe różnej maści i pokryły warstwą śmieci. Powodu postawienia szlabanu widocznego na zdjęciu rozpoczynającym wątek upatrywałbym właśnie w próbie powstrzymania turystów zmotoryzowanych obciążonych misją dodarcia w miejsca, gdzie nie ma cywilizacji i jest naprawdę cicho (przynajmniej do momentu, kiedy to oni pojawili się na horyzoncie).

Obecna natura „Beskidu Sękowego” (mało punktów widokowych – zarośnięte grzbiety) w sposób naturalny broni się przed eksponowaniem nowej zabudowy, dodatkowo w planie zagospodarowania gminy dopuszczono nowe budownictwo tylko w dolinach obecnego lub dawnego osadnictwa wykluczając swobodną zabudowę siedliskową („rolniczą”). Moim skromnym zdaniem realne jest kontrolowanie rozwoju budownictwa przez stawianie i skuteczne egzekwowanie wymogów pozwalających na ochronę krajobrazu (gęstość i forma zabudowy, duże niwelacje, podziemne linie energetyczne SN i NN ) i środowiska (odpady, hałas bytowy i komunikacyjny) przede wszystkim w częściach obszaru gminy cennych turystycznie (w planie specjalnie wymienionych jako strefy ograniczonego rozwoju: Czarne-Długie i Radocyna).

Poza zachowaniem walorów obszaru, pozostaje problem jego dostępności. Słyszałem, że są już pierwsze próby przywracania dostępności szlaków turystycznych w oparciu o „prawo do drogi koniecznej” do nieruchomości pozostających w ręku Państwa (których wszyscy jesteśmy współwłaścicielami). To rozwiązanie jest związane z wynagrodzeniem dla właściciela – w zamian za co jest on zobowiązany do utrzymania porządku (czystości) co wydaje mi się całkiem sprawiedliwe. Mam nadzieję, że gminy w trosce o walory turystyczne swoich terenów zaczną dbać także o dostępność atrakcyjnych miejsc różnicując ją (ilość osób) ze względu na możliwości miejsca i rodzaj turystów (pieszych, rowerowych, konnych oraz zmotoryzowanych). Moim zdaniem wizja „Beskidu zamkniętego” jest przesadzona, niemniej mnie także szkoda, że „Beskid bezludny” zanika i jednocześnie wzrasta koszt dotarcia w miejsce nie skażone nadmiernie cywilizacją.


Na górę
 Tytuł:
Post: 28-09-2007 11:53 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Witam. Przyjrzałem się dokładnie sprawie i według mnie pozwolenie na budowę (o ile takowe jest) zostało wydane z naruszeniem przepisów Prawa Budowalnego.
Niestety trochę się na tym znam z racji swojego zawodu i wiem, że w tym momencie nie można wiele zrobić. Praktycznie zostaje powództwo cywilne (pozew przeciwko Gminie Sękowa). Ale to nie naprawi szkód już wyrządzonych, niestety. Ale może zapobiec takim przypadkom na przyszłość.
Co do właściciela budowy to można mu uprzykrzyć życie. Budowa prowadzona jest z pogwałceniem wszystkich zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, niezgodnie ze sztuką budowlaną i z łamaniem Prawa Budowlanego. Nadzór Budowlany powinien zamknąć budowę a Inwestora i Wykonawcę ukarać mandatami. Tak powinno być w normalnym państwie. Niestety w Polsce daleko nam do normalności i kolesie zawsze będą górą. Więc czy warto się szarpać?


Na górę
 Tytuł:
Post: 28-09-2007 12:21 
Offline

Rejestracja: 26-10-2006 15:28
Posty: 68
Byłem tam niedawno - zbocze zryte - tablicy informacyjnej nie było. Czy zechciałbyś napisać jakieś konkrety? Jakie prawo zostało lub mogło być, według ciebie, naruszone? O co można oskarżyć gminę (o ile mi wiadomo pozwolenia budowlane wydaje powiat)? Szarpać się nie warto, ani rozważać złośliwości, ale reagować na rzeczywiste łamanie prawa należy. Może, ktoś wie z wiarygodnego źródła, co tam powstaje, albo ma kontakt do inwestora - po co tworzyć teorię spiskową na bazie domysłów?


Na górę
 Tytuł:
Post: 01-10-2007 18:48 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Polskie ustawodawstwo przewiduje, że każda inwestycja (przedsięwzięcie budowlane) winno być prowadzone zgodnie z Prawem Budowlanym. A ustawa ta z kolei określa szczegółowo normuje działalność, obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach.
Artykuł czwarty mówi, że każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami. Przy każdej inwestycji można się dopatrzeć "minięcia się" z prawem. Pierwszy etap - wydanie WZ. Gdyby prześledzić sposób wydania decyzji okazałoby się (i tak jest moim zdaniem), że jest ona wadliwa (co wyłuszczył w pierwszym poście kolega Grzech). Sposób prowadzenia budowy - począwszy od braku tablicy informacyjnej, przez oznakowanie, zabezpieczenie terenu, gospodarkę masami ziemnymi itp. kwalifikuje budowę do natychmiastowego zamknięcia (wstrzymania robót do czasu usunięcia uchybień). Następna sprawa zgodność PB z ograniczeniami zawartymi w decyzji WZ (tu akurat nie wiem czy można się czepiać z oczywistej przyczyny braku wglądu do dokumentacji).
Niestety, jak pisałem można tylko skarżyć Gminę (Powiat mimo że to on wydaje PNB jest raczej w 99% bez winy). Sprawa w zasadzie jest beznadziejna. może się ciągnąć latami. Prawdopodobnie można tylko w znacznym stopniu opóźnić realizację inwestycji.
Wiem coś o tym, bo też miałem w swojej karierze zawodowej takie kichy które musiałem przepchnąć przez organa administracji a i parę spraw sądowych też miałem. Na co dzień pracuję w Krakowie. 06.10.07 będę w swim rodzinnym domu w BN, to przyjrzę się z bardzo bliska sprawie. Może jeszcze da się coś zrobić?
Pozdrawiam.


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-10-2007 09:15 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 01:20
Posty: 4
Z tego, co zrozumiałem, to inwestycja budowlana w Radocynie przeprowadzana jest na działce objętej planem zagospodarowania przestrzennego a w nim obszar ten przeznaczony jest na zabudowę rekreacyjno- letniskową. W takiej sytuacji prawnej wykluczone jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy, czyli tzw. WZ. (zresztą wspomniał już o tym legat), która niejako zastępuje plan zagospodarowania (który na chwilę obecną nie jest już obowiązkowy dla gminy).
W naszym przypadku wydaje się decyzję o pozwoleniu na budowę opartą na przepisach o prawie budowlanym (WZ i plan są zdefiniowane w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym). Zresztą jak przedstawili użytkownicy naszego forum, wygląda na to, że realizacja tejże inwestycji budowlanej nie do końca jest zgodna z tymi przepisami.
Szczerze mówiąc nie wiele można już zrobić. Projekt planu zagospodarowania przestrzennego przez długie miesiące był wystawiony w urzędzie gminy, do wglądu publicznego i zgłaszania ewentualnych uwag. To wówczas należało interweniować. Na chwilę obecną można jedynie zgłosił do organów nadzoru budowlanego nieprzestrzeganie przepisów prawa budowlanego przy realizacji inwestycji budowlanej. Może to utrudnić budowę i wydłużyć jej czas, co w rezultacie może zniechęcić innych to tego typu przedsięwzięć.
Nawiasem mówiąc spotkałem się w sądzie w Krakowie z przypadkami spraw, z których ewidentnie wynikało, że „lokalny’ nadzór budowlany realizował interesy, co bardziej wpływowych mieszkańców swego rejonu (to stwierdzenie jest ogólne i nie kieruje go do konkretnych osób). Więc i z tym może być różnie.


Na górę
 Tytuł:
Post: 02-10-2007 15:57 
Offline

Rejestracja: 26-10-2006 15:28
Posty: 68
Rejestr pozwoleń na budowę zawiera jeden wpis dla Radocyny. Pozwolenie wydano w tym roku i dotyczy działki numer 8, a wpisano coś w tym rodzaju „dom mieszkalny jednorodzinny siedliskowy oraz gospodarczy budynek składowy”. Na terenach rekreacyjno-letniskowych plan dopuszcza maksymalną kubaturę budynku do 600m3 plus dodatkowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 30m2 i garaże do 2 stanowisk. Jeśli ustalenia planu zostaną zachowane, a dom/domek nie będzie bardzo wysoki/wysoko – to może nie zdominuje doliny ….


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-10-2007 18:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02-01-2007 02:46
Posty: 77
legat pisze:
Jeśli ustalenia planu zostaną zachowane, a dom/domek nie będzie bardzo wysoki/wysoko – to może nie zdominuje doliny ….


NIE no..
Przecież ten domek jest tak ustawiony, że z niego widać prawie całą dolinę.
Zresztą wydając jakiekolwiek tam pozwolenie – wydaje się na nią wyrok..


Podobnie jak to jest z dwoma przypadkami wcześniej przeze mnie opisanymi:

Obrazek
Obrazek


Obrazek
Obrazek


Obydwa domki 'górują nad okolicą'
Widać tu jak na dłoni że gmina nie ma żadnego planu zagospodarowania
a wydając takie zezwolenia na te budowy przyświeca jej cel doraźny..

_________________
Coście .... uczynili z ta krainą? /Staszewski/


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-10-2007 18:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02-01-2007 02:46
Posty: 77
Jeśli chodzi o wspomniane oburzenie turystów plecakowych (do których ja się zaliczam)
to zgadzam się, mamy małe szanse aby utrzymać Beskid w stanie takim jaki jest
i być może nie mamy do tego nijakiego prawa, ale czy Gmina Sękowa ma prawo
moralne aby to co jest sprzedawać w ręce prywatne i patrzeć jak Beskid ginie
b e z p o w r o t n i e ?

I pomyśleć że jak się łaziło po Beskidzie to często oprócz swoich śmieci
zabierało się też to co inni zostawili. I po co to było?? Po to żeby ktoś
przyjechał ze zmywaka i kupił sobie na własność tych kilka wzgórz??

_________________
Coście .... uczynili z ta krainą? /Staszewski/


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-10-2007 05:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02-01-2007 02:46
Posty: 77
Anonim pisze:
Szczerze mówiąc nie wiele można już zrobić. Projekt planu zagospodarowania przestrzennego przez długie miesiące był wystawiony w urzędzie gminy, do wglądu publicznego i zgłaszania ewentualnych uwag. To wówczas należało interweniować. Na chwilę obecną można jedynie zgłosił do organów nadzoru budowlanego nieprzestrzeganie przepisów prawa budowlanego przy realizacji inwestycji budowlanej. Może to utrudnić budowę i wydłużyć jej czas, co w rezultacie może zniechęcić innych to tego typu przedsięwzięć.


Prawda. Wszystko stracone ale może warto powalczyć?
Utrudnianie życia to jedno ale warto też nagłośnić
sprawe.Może by tak założyć jakieś stowarzyszenie?


********
Dobra, reszte postu ktoś może odebrać humorystycznie, ale rozbawienie
publiczności nie jest moim zamiarem. Po prostu tak wyszło. Może ktoś
miałby lepszą propozycje..

Proponuje założyć stowarzyszenie po to aby móc prawnie domagać się i
wyjaśniać wszelkie niezgodności sądownie (jeśli takowe są, a ponoć są).
Stowarzyszenie miałoby na celu nie tyle pilnowanie, ile wykrywanie, nagłaśnianie
i napiętnowanie osób, które przyczyniły się w jakiejkolwiek formie do niszczenia
Beskidu Niskiego i okolic.


Proponuje założyć stowarzyszenie „Szklane nocniki” i w myśl powiedzenia
że: niektórzy powinni mieć szklane nocniki, aby mogli zobaczyć co narobili..

(nazwa kontrowersyjna, ale taka przykuje uwage, zaintryguje i o to chodzi.. ;)

.. zrobić akcje ogólnopolską, polegającą na wysyłaniu szklanych nocników; pocztą,
w paczkach, z napisem coś a’la: Uwaga: Szklany Nocnik dla zarządu gminy sękowa.
(i oczywiści adres gminy). Znalezienie gdzieś na necie takiego szklanego (ew. plast.)
sprzętu, kupno i przesłanie być może zamknie się w cenie 25zł.

Jeśli akcja by się rozwinęła (w końcu Internet to potężne medium – www, fora)
to jeśli gmina dostanie np.: Na Wszystkich Świętych 20-30paczek z całek Polski
to zrobi się głośno, zaczną się pytania, skąd i dlaczego, być może jakaś gazeta
to opisze, być może lokalne radio nagłości, może ktoś zobaczy co narobił..

_________________
Coście .... uczynili z ta krainą? /Staszewski/


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-10-2007 05:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02-01-2007 02:46
Posty: 77
Piszę tutaj o gminie sękowa, ale trzeba wiedzieć że można listę wydłużyć
i wysłać takie upominki do osób, które wg prawa budowlanego zgodziły się
na taki a nie inny plan zagospodarowania (mam nadzieje że to legalne).

Mamy więc do wyboru np:
a)starosty powiatowego,
b)gmin sąsiednich,
c)właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków,
d)właściwych organów wojskowych, ochrony granic oraz bezpieczeństwa państwa,,
h)ministra właściwego do spraw zdrowia w zakresie zagospodarowania obszarów ochrony uzdrowiskowej,

Oczywiście to musiałoby być wcześniej dokładnie sprawdzone,
Bo ja nie znam się tak na prawie budowlanym. A jeśli się tyczy
Tablicy, to też jej brak oraz każde uchybienia można by było piętnować
a tym samym uprzykrzać życie i chęć budowy i dalszej rozbudowy.


****Prawo budowlane
Art. 42. 1. Inwestor jest obowiązany zapewnić: objęcie kierownictwa budowy (rozbiórki)
lub określonych robót budowlanych oraz nadzór nad robotami przez osobę posiadającą
uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
2. Kierownik budowy (robót) jest obowiązany:
1) prowadzić dziennik budowy lub rozbiórki;
2) umieścić na budowie lub rozbiórce, w widocznym miejscu, tablicę informacyjną
oraz ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia;
nie dotyczy to budowy obiektów służących obronności i bezpieczeństwu państwa oraz obiektów liniowych;
3)odpowiednio zabezpieczyć teren budowy (rozbiórki).


****ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej
oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.

§ 13. 1. Tablica informacyjna zawiera:
1)określenie rodzaju robót budowlanych oraz adres prowadzenia tych robót,
2)numer pozwolenia na budowę oraz nazwę, adres i numer telefonu właściwego organu nadzoru budowlanego,
3)imię i nazwisko lub nazwę (firmę), adres oraz numer telefonu inwestora,
4)imię i nazwisko lub nazwę (firmę), adres i numer telefonu wykonawcy lub wykonawców robót budowlanych,
5)imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów:
a)kierownika budowy,
b)kierowników robót,
c)inspektora nadzoru inwestorskiego,
d)projektantów,
6)numery telefonów alarmowych Policji, straży pożarnej, pogotowia,
7)numer telefonu okręgowego inspektora pracy.
2. Tablica informacyjna ma kształt prostokąta o wymiarach 90 cm x 70 cm.
Napisy na tablicy informacyjnej wykonuje się w sposób czytelny i trwały, na sztywnej płycie koloru żółtego,
literami i cyframi koloru czarnego, o wysokości co najmniej 4 cm.
3. (2) Tablicę informacyjną umieszcza się w miejscu widocznym od strony drogi publicznej
lub dojazdu do takiej drogi, na wysokości umożliwiającej jej odczytanie.

_________________
Coście .... uczynili z ta krainą? /Staszewski/


Na górę
 Tytuł:
Post: 05-11-2007 13:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02-01-2007 02:46
Posty: 77
Obrazek
Obrazek

"Już umiera ta kraina, tego nikt już nie powstrzyma
Już umiera ta kraina. Cześć, cześć, cześć, cześć..." /K.Staszewski/

_________________
Coście .... uczynili z ta krainą? /Staszewski/


Na górę
Post: 09-02-2008 20:06 
Offline

Rejestracja: 08-01-2008 14:50
Posty: 5
http://img88.imageshack.us/my.php?image=dsc0120ra6.jpg
http://img88.imageshack.us/my.php?image=dsc0121nw6.jpg

OK, linki do dwoch zdjec tego domku w poblizu Banicy. Zdjecia z lutego 2007. To jest ok 400 -500 metrow od Goscinca Banica. Niewiarygodne jak tem dom tam powstal i jeszcze te slupy z pradem przez pola... Szkoda komentowac nawet...


Na górę
 Tytuł:
Post: 25-04-2008 20:03 
Offline

Rejestracja: 03-11-2005 00:59
Posty: 548
Lokalizacja: STOLICA małopolski ;-)
Teren budowa na Radocynie - marzec 2008

Obrazek

Ma ktoś nowsze doniesienia?


Na górę
 Tytuł:
Post: 28-04-2008 10:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02-01-2007 02:46
Posty: 77
Dzięki za fotki. A fundamenty już wylane?

Kurcze tyle czasu minęło, szkoda go :|
Może znalazłoby się tu kilku ludziów którzy założyli by jakieś stowarzyszenie
i po prostu napiętnowaliby wszystko co drastycznie niszczy Beskid Niski.
Małym nakładem pracy można wiele zyskać nawet siedząc w domu..


http://www.gunb.gov.pl/ Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Działalność -> Skargi i wnioski
Obywatele mogą składać skargi i wnioski do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
za pośrednictwem poczty elektronicznej z wykorzystaniem formularza elektronicznego.

_________________
Coście .... uczynili z ta krainą? /Staszewski/


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl