Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:19

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18-03-2007 22:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17-09-2004 10:18
Posty: 288
Lokalizacja: Sanok
Kiedyś na Dziurczu nad Tylawą stała wieża, z której rozciągał się piękny widok na pasmo graniczne, Cergową, Baranie i Piotrusia. Niestety wiem to tylko z opowiadań, gdyż wieża nie istnieje od lat 70-tych. Na podstawie starych Wierchów oraz przewodników Krygowskiego ustaliłem, że w połowie lat sześćdziesiątych na szczycie stał budynek z wieżą, w budynku najprawdopodobniej znajdował się schron turystyczny. Wieża nie istniała na pewno w 1977r ale budynek jeszcze stał, być może był w tym okresie wykorzystywany jako domek myśliwski. W II połowie lat osiemdziesiątych budynku już nie było. Obecnie szczyt jest zarośnięty, zakrzaczony.
Może ktoś zna jakieś szczegóły związane z tą wieżą i budynkiem albo posiada zdjęcia, ciekawie byłoby zobaczyć jak to wyglądało


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-01-2008 18:38 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Widok z tej wieży uwidoczniony jest w pewnym przewodniku o Beskidzie Niskim. Nie jest to zdjęcie, ale rysunek z widokiem w kierunku Dukli.
Ten przewodnik to: Beskid Niski, rok wydania 1966, a wydawcą jest Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie.
Kto chciałby sobie kupić, to może obecnie na allegro powalczyć: http://www.allegro.pl/item294520872_bes ... 1966_.html


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-01-2008 18:49 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Darku - sprawdz jak w tym przewodniku wygląda dokładniejszy opis Dziurcza i dojscia do niego. Bo Nyka opisuje Dziurcz i budynek z wieżą na jego szczycie, tylko... Z lektury opisu doiść na Dziurcz wynika mi niezbicie i jednoznacznie, że nie opisuje tego co na mapie compassu jest nazwane Dziurczem - ale szczyt, który na tejże mapie nazywa się "Dział Tylawski" 610m i zaiste - stoi na nim wieża.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-01-2008 18:54 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
oczywiście nie Nyka, tylko Krygowski.
rysunek też jest i jakby też wskazuje na Dział Tylawski.

A studenci poprostu to zerżneli z jedynego dostępnego żródła w tamtym okresie - czyli od Krygowskiego.

ewentualnie Wojtek Krukar się pomylił, ale raczej w to wątpie.

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
 Tytuł:
Post: 16-01-2008 21:08 
Offline

Rejestracja: 30-12-2007 23:15
Posty: 13
Lokalizacja: Beskid Dukielski
Nie wiem nic o wieży na Dziurczu, ale na pewno byla drewniana wieża na Dziale Tylawskim (potocznie Dile). Obok stal budynek, w którym w latach 50-tych stacjonowało wojsko. Jeszcze na początku lat 80-tych były na szczycie resztki wieży i fundamenty po budynku. W tej chwili na Dziale stoją 2 metalowe wieże przekaźnikowe - telewizji i telefonii komorkowej.


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-01-2008 12:13 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
HM pisze:
Darku - sprawdz jak w tym przewodniku wygląda dokładniejszy opis Dziurcza i dojscia do niego. Bo Nyka opisuje Dziurcz i budynek z wieżą na jego szczycie, tylko... Z lektury opisu doiść na Dziurcz wynika mi niezbicie i jednoznacznie, że nie opisuje tego co na mapie compassu jest nazwane Dziurczem - ale szczyt, który na tejże mapie nazywa się "Dział Tylawski" 610m i zaiste - stoi na nim wieża.


Wszystko wskazuje na to, że jest tak jak piszesz Wojtku. Rysunek jest zrobiony właśnie z okolic Działu Tylawskiego, bo na pierwszym planie jest właśnie masyw Dziurcza. Opisu Dziurcza nie ma żadnego, bo niewiele stron w jest w tym przewodniku.
Ale znalazłem coś jeszcze. Mianowicie, że są mapy na których obydwa szczyty o których mówimy zwią się Dziurcz. Oto i one:
Beski Niski 1:75 000, Wyd. PTR Kartografia, Warszawa 1992
Beskid Niski, PPWK, Warszawa 1970
Beskid Niski i Pogórze, PPWK 1986

Natomiast na mapie: Beskid Sądecki (Część Wschodnia) i Beskid Niski, Sport i Turystyka, Warszawa 1959 zaznaczony jest Dziurcz, ale tylko ten, który na mapie Compasu zwie się Dział Tylawski.

Więc faktycznie, wspomniana wieża musiała stać na tym Dziurczu, co się zwie teraz Dział Tylawski, co potwierdził także Grześko :D


Na górę
 Tytuł:
Post: 17-01-2008 14:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 18:22
Posty: 265
Lokalizacja: Gorlice/Kraków
Tutaj ten przewodnik do pobrania w PDFie

_________________
::: www.beskidgorlicki.pl ::: Beskid Niski w pigułce :)


Na górę
Post: 12-02-2011 23:33 
Offline

Rejestracja: 11-02-2011 17:59
Posty: 80
Wszystko się zgadza! Dział Tylawski /610/ na wcześniejszych mapach zwał się Dziurcz i to tam stała wieża jako punkt obserwacyjny WOP-u. Pamiętam ją doskonale, jako że Tylawę zacząłem "nawiedzać" od połowy lat 50-tych. Jako, że był to obiekt wojskowy, osoby postronne nie mogły sie do niego zbliżać.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl